Clint EastwoodBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:231
Počet zobrazení:6 969

Hollywoodský veterán a herecká i režisérská legenda Clint Eastwood už toho má hodně za sebou. Do povědomí publika se zapsal hlavně jako představitel tvrdých chlapů ve filmech jako Pro hrst dolarů. Hodný, zlý a ošklivý, Kam orli nelétají, Drsný Harry, Magnum Force a Nesmiřitelní. Jeho režijní filmografie je neméně pestrá a najdeme v ní tituly jako Dokonalý svět, Madisonské mosty, Tajemná řeka, Million Dollar Baby, Gran Torino či Invictus: Neporažený. Na Clinta se patrně hodí přirovnání, že zraje jako víno, protože jeho práce se těší stále větší přízni kritiků i publika. Máte radši Clinta před kamerou, nebo za ní? A který z jeho filmů máte nejraději?

Přepis titulků

Už přes 50 let je mezi filmovými hvězdami legendou. Vysoký skoro 190 cm, s výhružným pohledem a hrubým hlasem je Clint Eastwood prototypem westernových pistolníků a drsných poldů. První rolí oslavovaného herce a režiséra byl kovboj v seriálu Rawhide, kterým se ihned proslavil. Jeho první výprava do světa filmu také sklidila úspěch. Šlo o původní spaghetti western Pro hrst dolarů, který se stal celosvětovou senzací a jehož pokračování byla ještě úspěšnější.

Clintovi role osamělého pistolníka natolik sedla, že většina lidí předpokládá, že je takový i ve skutečnosti. Vůbec to není pravda, ale svým způsobem mi to dost lichotí, protože když diváci věří, že postavy jsou prostě vámi, očividně se vám povedlo diváky přesvědčit, že jste tou danou postavou. A to je přece podstatou herectví. A žádnou postavu nezahrál lépe než Harryho Callahana, nekompromisního poldy, kterého Clint ikonicky ztvárnil roku 1971 ve snímku Drsný Harry a který prorazil cestu všem budoucím policejním drsňákům.

Takže se musíš sám sebe zeptat, je dneska můj šťastnej den? Je nebo ne, hajzle?! Ve stejném roce debutoval i jako režisér filmem Zahrajte mi "MISTY". Film byl opěvován kritiky, dočkal se i nominace na Zlatý glóbus a Clint si začal budovat reputaci jako "herecký režisér", který k vedení herců využívá své vlastní zkušenosti před kamerou.

Všechno, co dělám jako režisér je založené na tom, co bych uvítal jako herec. Tak to začalo a s přibývajícími léty se toho pořád víc učím. Někde přidáte a jinde uberete. Postupně zjišťujete, co z toho, co režiséři dělají, se vám líbí a co dělají... co se vám naopak nelíbí. Režíruju způsobem, jaký bych od režiséra sám ocenil.

Jsem rád, když můžu přispět vlastními nápady a vizí, a když se to režisérovi nelíbí... kritika vám neřekne, kde přesně máte přitvrdit a kde naopak něco ubrat. Eastwoodův režijní talent je nepopiratelný. Od počátku 90. let režíroval všechny filmy, ve kterých hrál a devět herců si pod jeho vedením vysloužilo nominace na Oscara. A jak to dělá? Sám jsem tím prošel, a proto dobře rozumím jistotě i nejistotám herců.

jistota je pro dobrý výkon nezbytná, zato nejistoty jsou naprosto zbytečné. Můj postup je proto takový, že dávám hercům hodně prostoru. Pokud přijdou s něčím kvalitním, tak jsem spokojen a pokud to není to pravé, pokusím se to trochu upravit. Rád vidím, s čím lidé přijdou instinktivně. Rád vidím, kam je jejich instinkty zavedou. A po chvíli si s tím můžeme trochu pohrát. Pokud jste od začátku jako...

a už jsem to dělal a budu to zase dělat, když to bude potřeba, že řeknete: "Chci abys šel sem, pověsil kabát a až budeš přecházet k zrcadlu, řekneš to a to. Pak mluv sám na sebe, jak se díváš do zrcadla a češes si vlasy a pak odejdeš z místnosti." To se dá udělat, ale občas je lepší říct: "Začni jak chceš a uvidíme, jak to půjde." Co se režírování týče, Clint má osobitý styl. Místo "Akce."

nebo "Střih." například volá "Dobrá." Je to hodně organický styl. Začíná Malkovich. Dobrá. Podle mě jeho filosofie vychází z přesvědčení, že když mají herci čas zkoušet, dává jim to čas k tomu, aby zjistili, co můžou předstírat. Nejspíš to tak skutečně je. Nejšpíš se v tom skrývá nějaká pravda, možná dokonce velká pravda. Snažili jsme se natočit jeden záběr tak, aby na sebe všechno navazovalo. Všichni tam stojí a mluví o tom.

Já poslouchám a Clint řekne: "Jdeme točit a nějak to dopadne. Dostali jsme se tak daleko, tak proč to teď ničit přemýšlením." V 90. letech si na konto připsal pár hitů i omylů. Dekáda pro něj začala slibně jeho první oscarovou výhrou za Nesmiřitelné, pak už jeho cesta připomínala horskou dráhu, chvíli nahoře, chvíli dole. Na vrchol se Clint znovu dostal roku 2003. Tajemná řeka získala dva Oscary, vydělala přes 100 milionů dolarů a herecké obsazení nevycházelo z údivu.

Myslím, že jsem nikdy nepracoval s tak jistým, sebevědomým a schopným režisérem, jako je Clint Eastwood. Hodně jsem se naučil o střídmosti filmového natáčení. Má neuvěřitelné vystupování a schopnosti. A je to prostě... kulturní ikona. Občas se na něj podíváte a v hlavě vám prostě zní: "Proboha, to je Clint!"

Tou největší lekcí, kterou jsem se při práci s panem Eastwoodem naučil, je důvěřovat nejen sám sobě, ale i všem lidem, se kterými pracujete. Od úplného vrcholu až na spodek žebříčku. Důvěřovat jim natolik... a dát jim najevo, jak moc jim důvěřujete. Jde o nevyslovenou důvěru, která všem umožní, aby se naplno projevili a užili si proces.

Dost často při natáčení filmu narazíte na strašně moc strachu a nejistoty. To se při natáčení s panem Eastwoodem neděje. Je vážně úžasný. Obzvlášť když si uvědomíte, že už mu táhne na 80 let. Je i oficiálně nejstarším držitelem Oscara za režii a to za film Million Dollar Baby, který natočil ve zralém věku 74 let. Kritici herecké hvězdy filmu Hilary Swank tvrdí, že za svého druhého Oscara vděčí jen a jen Clintovu jemnému vedení.

Víte, Clint je opravdu naprosto výjimečný a nemá sobě rovného. Clint tvrdí, že jeho talent je v tom, že spolupracuje s lidmi, o kterých si myslí, že se na práci hodí a pak je tu práci nechá dělat. To sice říká, ale když se díváte na film, uvědomíte si, jak jemně vás navigoval a vedl tam, kam chtěl.

Je to úžasný talent, protože vás do ničeho netlačí ani nenutí. Je prostě tak nadšený, všímavý a brilantní a taky je úžasný jako člověk, takže je prostě radost s ním pracovat. U snímku Vlajky našich otců své síly spojili dva velikáni... Eastwood a Spielberg. Za navazující film Dopisy z Iwo Jimy Eastwood získal další dvě nominace na Oscara. A herci byli opět spoluprací s Clintem nadšení a ohromení.

Spolupráce s Clintem je jedním z nejúžasnějších zážitků, jaké jsem kdy zažil. Před Dopisy z Iwo Jimy jsem byl jen obyčejný chlapík sledující jeho filmy. On a celý jeho štáb nás přijali a všechno nám strašně usnadnili. Jako režisér má vřelé srdce a pronikavý zrak a důvěřuje svým hercům. Clint mi dopřál hodně volnosti a naslouchal všem návrhům, které jsem měl.

Před natáčením řekl: "Scénář... je spíš něco jako návrh. Můžeme zkusit cokoliv." Úspěch filmu Gran Torino všem vyrazil dech. Šlo o doposud největší komerční úspěch Clintovy kariéry a to v něm hráli převážně neznámí herci.

Objevily se spekulace o tom, že Clintova postava, Walt Kowalski, je ve skutečnosti drsným Harrym v důchodu. Když o tom teď tak přemýšlím, tak to se mnou jde z kopce. Kdysi jsem míval ty efektní repliky jako: "Ve smrti moc života není. Je tvůj šťastnej den, hajzle?!" nebo třeba "Udělej mi radost". Teď jen sedím a dělám... rozhodně je to lehší, co se dialogu týče, nemusím si nic pamatovat. Je to tak, dnes jsem potkal pár adolescentů a když jsem s nimi mluvil, tak po mně chtěli jen to, abych udělal "Ghmrrr."

Takový je život. Začnete kariéru jako mladý muž a brzy skončíte jako staré auto. Stejně jako já. Gran Torino je dobré, solidní auto a určitě tu ještě nějakou dobu zůstane. Jen bych si přál, aby je vyráběli dneska... s elektřinou místo plynu. Ve Výměně jsme viděli trochu jinou stránku Clintova typického režisérského stylu jemného vedení herců.

Prokázal v něm velký cit pro zpracování ožehavého námětu a jeho empatie ovlivnila celé natáčení. Je výjimečný, ten nejlepší z nejlepších. Nemůžu ho dost vynachválit, mohla bych o něm mluvit věčně. Je prostě... je tak... tak rozhodný. a tak úžasně se ke všem chová. Ke každičkému člověku kolem. V tom to asi bude, má tuhle skvělou kvalitu vůdců a skvělých mužů.

Váží si každého člověka se kterým pracuje. Oni to vědí a proto tomu projektu dávají všechno a to on oceňuje. Taky nestrpí žádné hlouposti a přesně ví, co chce. Nikdy jsem neviděla, že by režisér vyvolával takový respekt. Ne proto, že je to Clint Eastwood, ale protože je tak laskavý, vstřícný a otevřený vůči všem kolem. Byla to skvělá zkušenost a jsem si jistá, že to všichni, kdo se na natáčení podíleli, viděli stejně. Clint je jedním z nejmilejších lidí, jaké jsem kdy potkal.

Jen potkat ho, bylo neuvěřitelné, natož s ním pracovat. I dnes Clint Eastwood svým jedinečným stylem stále redefinuje kinematografii. A dokonce i teď, na sklonku života se do projektů vrhá s nepolevující vášní. Natáčejte každou scénu tak, jako by to byla ta nejdůležitější scéna v celém filmu, a budete vždycky spokojení. Myslím, že to je dobrá rada pro všechny. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hail to the Clint baby

180

Odpovědět

Kovbojky mne nikdy moc nebavily, ale s Eastwoodem vstupuje na plátno charisma. Většina celebrit jsou namyšlení a povrchní lidé žijící ze své slávy s pocitem nadlidí. Jen o málo hercích se dá říct, že i přes svoji slávu nekoukají na lidi z patra. Eastwood na mne tímto dojmem nepůsobí, vypadá jako správný chlapík. Zajímavé je, že tento nesobecký přístup mají často jen ty největší hvězdy. Takoví ti ubožáci z přiblbých seriálů si o sobě myslí, že jsou mistři světa. Většinou je ani neznám, protože sleduji seriály, které mají nějakou úroveň (Teorie Velkého třesku, Dexter...)

210

Odpovědět

Nejlepší herec jakého znám, jsem cynik, ale až umře tento člověk, budu asi brečet.

210

Odpovědět

Jinak pro opravdové fanoušky si dovolím vložit Clintův rozhovor v pořadu Inside the Actors Studio. Je to sice hodně dlouhé, ale ukazuje to, jak neskutečně zkušený herec a režisér Clint opravdu je.

http://www.youtube.com/watch?v=YtmZSUbCma8

180

Odpovědět

Nejlepší z nejlepších, žijící legenda, poslední Mohykán, největší z Titánů, výběrová šunka, hovězí svíčková, filmový Mozart, hudební Spielberg, lanýžová bramborová kaše s kaviárem zapíjeným Châteauneuf-du-Pape, trefuje ty nejlepší záběry tak neomylně jak Kobe Bryant koše, jak Messi vingle a jak Ed Wood ty nejhorší záběry... a tak bych mohl pokračovat do nekonečna :D

191

Odpovědět

Zcela upřímně se divím, proč se tady biografie Clinta objevila až tak pozdě. Vzhledek k tomu jaká je to legenda měl být jako jeden z prvních.

192

Odpovědět

HALE FA*IN LUJA :-D konečně jsem se dočkal :-)

186

Odpovědět

To by mě zajímalo, komu se něco nelíbí na tom, že mám radost, že tu je konečně Clint ...

183

Odpovědět


Odpovědět

+GhartyVíš panáčku, mě je úplně jedno jestli sem to napsal dobře nebo ne. Já sem rád, že konečně lidi navolili Clinta a já se na to můžu podívat.

184

Odpovědět

Clint Eastwood... toho vážně žeru. Legenda, pravý vzor chlapa a podle toho, jak o něm mluví jeho kolegové, tak i člověka. Hodí se k němu ono pověstné "zraje jako víno". Snad bude na světě ještě dlouho a stihne nám toho ještě hodně říct skrz svou tvorbu...

182

Odpovědět

Taky se vám zdá že ta Hilary Swank má po filmu Million dollar baby trošku poškozený mozek ? Říct pár vět a polovina z toho bylo eeehhhmmmm, si s ní povídat to si tak vzít týden dovolenou.

1810

Odpovědět

Ne. Zato se mi zdá, že má po filmu Million Dollar Baby dva Oscary.

180

Odpovědět

+twingate2Ano, její role byla tak přesvědčivá že asi dostávala rány do hlavy doopravdy, a pak to tak dopadá.

184

Odpovědět

Pri hlaske ,,Do You Feel Lucky Punk,, som si hned spomenul na Whose Line,... ked Ryan parodoval slavne filmove role tym divnym hlasom Carol Channing

180

Odpovědět

08:00 to je herec z Posledního samuraje?

182

Odpovědět

S jeho menom sa mi vždy spája gorillaz :)

187

Odpovědět

Mě teda v první řadě nepřekonatelné kovbojky mého mládí :-)

180

Odpovědět

A když už jsem v tom rozčarování, tak si do příště přeji "Cate Blanchett (4:30)"

181

Odpovědět

Tak v 0:45 jsem to stopnl, protože jak se dá snadno dohledat. Clintova první role byla ve Filmu Tarantula (na kterou je odkaz ve filmu Stahující se smyčka) a trvalo 4 roky, než se objevil v seriálu Rawhide, který ho neproslavil ale udělal jméno. To následně vedlo k tomu, že Sergio Leone, hledal levného charismatického herce do svého westernového remaku Kurosawova Ochránce (Yôjinbô). Tento film z něj udělal hvězdu. Pokud chcete solidní dokument o Eastwoodovi, sežeňte si DVD / Blu-ray Život po životě (Hereafter) a mrkněte do bonusů.

180

Odpovědět

Rovněž mě to trklo, ale je to dokument o Clintovi a ten se prostě nevypíná...

180

Odpovědět

1:13 A žádnou postavu nezahrál lépe než "Harry Callahana"? Neměl by se Harry skloňovat? A tento pseudo dokument přeskočil spoustu filmů (z těch známějších Cooganův trik,
Kam orli nelétají,Pověste je výš) ve kterých Clint hrál a ani se nezmíní o jeho prvním režisérském počinu Zahrajte mi "MISTY" V tomto bodě pro mě tahle sranda s názvem Biografie hvězd skončila po první minutě.

Chápu, že se do 11 minut nenarve vše, ale proč dělat něco, co už to bylo uděláno dříve a mnohem lépe?

188

Odpovědět

Když říká 'I wish they would made them with electricity instead of gas', tak to asi není přeložený ideálně, ne? Nebylo by lepší třeba 'Jen bych si přál aby je vyráběli na elektřinu, místo benzínu.'? Asi nemluví o tom jak je vyrábí, ale na jakej pohon je vyrábí...

180

Odpovědět

Pravda, ale vzhledem k tomu, že se k tomu autu sám přirovnává, tak tím "plynem" naznačuje vlastní problémy ve stáří. :)

184
Další