Harrison FordBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:6 026

Dnešní dokument má kratší stopáž a tak nám přiblíží hlavně Fordovy začátky a jeho nejslavnější filmové ságy: Hvězdné války a Indiana Jonese. Z jeho další filmografie jmenujeme alespoň filmy Americké grafitti, Apokalypsa, Blade Runner, Svědek, 48 hodin v Paříži, Uprchlík, Air Force One a z poslední doby třeba Kovbojové a vetřelci. Na letošní rok má naplánovaných několik projektů a v roce 2015 by snad měl mít premiéru další Indiana Jones.  Kterou jeho postavu máte nejradši? Je to Indy, Han Solo, nebo někdo úplně jiný? Opravdu chcete vidět Indyho v důchodovém věku? A který Fordův film považujete za nejhorší?

Přepis titulků

Jeho filmy v kinech vydělaly miliardy dolarů, ale Harrison Ford začínal opravdu skromně. Byl průměrným studentem a kvůli herectví odešel z vysoké. Kvůli nedostatku úspěchu se ale brzy začal živit jako tesař. Na svůj sen však nezapomněl a poté, co ho najal ke zhotovení několika skříní, ho režisér George Lucas obsadil do filmu Americké graffiti. Tak Ford ve zralém věku 31 let konečně prorazil.

Díky svým počátkům se vždycky držel nohama pevně na zemi a svůj úspěch nebere jako samozřejmost. Lidé jsou velmi štědří a milí a já o nich přemýšlím jako o zákaznících. A součástí mé práce je věnovat se jim a uspokojit jejich potřebu okamžiku... našeho setkání. A zdá se mi, že to je to to nejmenší, co můžu udělat vzhledem k tomu, co oni dali v životě mně.

Čtyři roky po roli v Americkém graffiti ho George Lucas obsadil do role Hana Sola v Hvězdných válkách, který byl tehdy nejvýdělečnějším filmem v dějinách, a který z něj udělal superhvězdu. Po dalších čtyřech letech Ford získal roli legendárního Indiany Jonese ve filmu Dobyvatelé ztracené archy a za další čtyři roky byl nominován na Oscara i Zlatý glóbus za roli Johna Booka ve filmu Svědek. A přicházely stále další role, včetně mnoha filmových pokračování.

Za všech postav, které hrál, je nejvíc pyšný na svou nejoblíbenější roli akčního hrdiny Indiany Jonese. Po čtyřech filmových pokračování s ním jistě souhlasí i generace fanoušků. Už při natáčení jsem si uvědomoval, všechny přednosti filmu. Měli jsme skvělý příběh, který byl i skvěle natočený Byl tam vtip, skvělé dialogy, dobrodružství i překvapení. Pro Harrisona je nejdůležitější součástí jeho kariéry výběr správných rolí.

A jde mu to výborně. Nikdy pro mě nebylo těžké hrát. Tím chci říct, že jsem se toho během procesu hraní o herectví hodně naučil a doufám, že se ze mě stal lepší herec. Ale hrát pro mě nikdy nebylo opravdu těžké. Co bylo a je těžké... těžké je rozhodovat se... ohledně projektů, na kterých se chcete podílet. Harrison patří k té nejbohatší hollywoodské elitě díky faktu, že za film bere víc než 20 milionů dolarů.

Rád ale své bohatství sdílí s ostatními a přispívá hlavně na projekty související s životním prostředím. Je spousta charitativních organizací, které si zaslouží podporu, a pokud mi někdo nabídne určitou částku za něco, co mi zabere jediný den práce, dva dny práce, a přinese mi to velký zisk, tak si ty peníze rozhodně nenechám pro sebe, ale pošlu je dál.

Po dvou manželstvích, z nichž má celkem čtyři děti, se usadil s herečkou Calistou Flockhart, která je o 22 let mladší než on, a adoptoval jejího syna Liama. Možná, že už je dědečkem a rychle se mu blíží sedmdesátka, ale rozhodně to nevypadá, že by chtěl zpomalit. Na rozdíl od mnoha svých současníků ani po téměř 40 letech hraní nemá ani tu nejmenší touhu usednout za kameru a režírovat.

Proč vyměnit tu nejlepší práci na světě za tu nejtěžší? Už takhle jsem věnoval... řekl bych, že asi šest měsíců v roce trávím natáčením. a rozhodně nemám v úmyslu natáčením strávit i zbytek roku. Proto nechci režírovat, produkovat, ani se podílet na dalších věcech. Když zrovna nepracuju, tak chci zůstat tak daleko od filmového byznysu, jak jen jde. Harrison Ford se stal respektovanou legendou stříbrného plátna, a zahrál si v některých z těch nejúspěšnějších filmů všech dob.

Na někoho, kdo nedostudoval, to není špatné. Představujeme vaše oblíbené filmy a herce, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

už mě sere ta věta: můvíž jů nou end ektž jů láv.

188

Odpovědět

jsem si nevšiml, že by šišlali...

180

Odpovědět

Ford má za sebou obrovské množství filmů, nevím, proč zrovna u něj je krátká biografie

190

Odpovědět

Žádná zmínka o Blade Runnerovi? http://www.youtube.com/watch?v=mCYuYfEYC8U

180

Odpovědět

Jen dodám, že Indiana Jones 5 nebude...

http://fandimefilmu.cz/clanek/1979-prodej_lucasfilmu_a_co_indiana_jones

182

Odpovědět

Po tom jak dojebali čtverku sem rád ... Hvězdé války mimochodem dojebali taky

187

Odpovědět

Tomuhle soupla sláva hrozně do hlavy....v nějakym rozhovoru, myslim, že u Conana ze sebe dělá hroznýho dementa... Sorry Hane 1/10

1821

Odpovědět

Ford byl skvělý prakticky ve všem, ale Indy je prostě Indy...jako Indiana Jones byl prostě nepřekonatelný. Zvláště ve třetím díle spolu s Connerym vytvořili prakticky nepřekonatelnou filmovou dvojici.

210

Odpovědět

Pravda, po SW se chytnul nejvíc on, potom ještě James Earl Jones se svým HLASEM, Mark Hamill jako dabér animovaného Jokera a myslím že ještě Frank Oz (Yoda), ten si i občas něco zarežíroval. Ale je sympatické, že v prequelech u svých rolí zůstal nejen Ian McDiarmid (Palpatine), ale i Anthony Daniels a Kenny Baker (C3P0 a R2-D2).
Apokalypsa mě trochu nakrkla právě Harrisonem Fordem - byl na seznamu mezi těmi "starring actors" a přitom se tam jen mihnul na začátku. Jinak samozřejmě výbornej film. The Doors - The End a Richard Wagner - Jízda valkýr. nuff said.
Indy 4 není špatnej film, ale na ostatní nedosahuje - hlavně ten konec to zabil. Bojim se, že pětka už lepší nebude...ale co my víme.

180

Odpovědět

S takovým pokračováním je vždycky potíž. Trochu jsem se bál, že bude Indy 4 naprostý propadák, protože u se u filmů po xx letech stává. Ale ne, mne ten film velice bavil. Samozřejmě původní trilogie nedosahuje, ale charismatický Ford to i ve svých letech velice svižně utáhnul. Ale jak říkáš, ten konec byl trochu přehnaně "epický".

180

Odpovědět

Diki za Hardyho moc ma to potesilo :)

180

Odpovědět

Na Harrisonovi je třeba ocenit, že se jako jediný dokázal dostat ze stínu Hvězdných válek a dokonce ho přerostl. Neusnul na vavřínech, ale dál hledal a pracoval a přineslo to ovoce. Výborný, charismatický herec a jeden z mých nejoblibenějších.

190

Odpovědět

No já bych rozhodně přidal ještě Iwan Mcgregor a Liam Nesson.

180

Odpovědět

+Bizzy*Ewan pardon

180

Odpovědět

+BizzyI když samozřejmě tito herci už natočili své skvělé filmy před Starwars např. v případě Trainspoting nebo Schindlerův seznam.

180

Odpovědět

Indy, Han Solo, Rick Deckard, Richard Kimble... Jedna role lepší, než druhá!

181

Odpovědět

Všechny biografie mají kolem 10 minut (+-) a chudák Harrison jen 4,5min? ohh...

Jinak samozřejmě SW, Jones a opravdu mám rád Blade Runnera.

191

Odpovědět

Mně tenhle formát vyhovuje daleko více.

182