Hugh JackmanBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:253
Počet zobrazení:6 042

Po delším čekání (týden bez Internetu nikomu nedoporučuji) je tu dnes biografie populárního australského rodáka. A že si dali záležet - moderátorka se rozplývá snad ještě víc než obvykle a filmové hity plynou jeden za druhým: X-Men, Kate a Leopold, X-Men, Dokonalý trik, Austrálie, X-Men Origins: Wolverine a Ocelová pěst. Možná trošku škoda, že dokument nezmiňuje i další snímky (např. Sólokapr, Fontána...), ale zase nabízí rozhovory nejen s Hughem ale i několika jeho hereckými kolegy a na okamžik nahlédnete i do světa muzikálu. Klasicky: oblíbené filmy a návrhy na příště?

Přepis titulků

Hugh Jackman svou kariéru postavil na kontrastech. Se stejnou lehkostí hraje superhrdinu s drápy, i tančí a zpívá na Broadwayi a zdá se, že tenhle rodnák ze Sydney chtěl v záři reflektorů stanout už od dětství. Jako nejmladší z pěti dětí Hugh často šaškoval, aby na sebe upoutal pozornost a účinkováním ve školních muzikálech vybíjel svou kreativní energii. Poté, co získal titul ze žurnalistiky se rozhodl naplno věnovat herectví, které před absolvováním Západoaustralské akademie umění studoval v Actor's Center v Sydney.

Na hraní jsem vždycky miloval různorodost. Dal jsem tomu všechno, když jsem studoval... měli jsme hodiny od devíti ráno do šesti večer. Dělali jsme třeba Shakespeara, klauniádu, hlasovou průpravu, šerm... a já to miloval. Bavila mě ta výzva a naučil jsem se rychle se adaptovat. To mě na tom baví.

Po studiu přišla práce pro australskou televizi, například drama z vězeňského prostředí Correlli, kde si Hugh zahrál se svou budoucí manželkou Deborrou-Lee Furness. Během 90. let pokračoval prací pro film a televizi i hraním divadla, dokud nezískal roli Logana/Wolverina v adaptaci komiksu X-Men. Určitě to změnilo mou kariéru. Nepochybně. Ale vůbec jsem to netušil předtím, než šel film do kin.

Dokonce ještě asi týden před premiérou situace vypadala tak, že na komiksové filmy nikdo nechodil. Říkali mi: Rychle si sežeň práci než to půjde do kin! Takže jsme byli mile překvapení, jak nadšeně fanoušci film podpořili. Hugh měl potřebný vzhled, herecké schopnosti i plnovous a mezi fanoušky se jeho postava dočkala nebývalé popularity. Hugh ale nechtěl zůstat jen zarostlým představitelem Wolverina a tak se s lehce pootevřenými dveřmi do Hollywoodu pustil do filmu Swordfish: Operace Hacker.

Tam si zahrál spolu s Johnem Travoltou, což si velice pochvaloval a interakce mezi jejich postavami patří k nejlepším místům filmu. Tou největší poklonou, kterou můžu Johnovi složit, je hodnotit ho očima herce. Vážím si mnoha herců, je hodně skvělých herců, ale on je hercem, kterého můžu respektovat a zároveň, když vidím jeho film, úplně zapomenout na to, že hraje.

Za tebou. Následovala změna žánru a Hugh se stal okouzlujícím hrdinou romantické komedie Kate a Leopold, kde si získal srdce mnoha divaček ztvárněním role pravého gentlemana a tak upevnil svůj status hvězdy. Tolikrát jsem dostal přes ruku, musel jsem sedět rovně, správně dýchat, učil jsem se jak sedět, jíst a pít, chodit po schodech... jak se správně uklánět, jak se chovat k ženám, dětem...

Neuvěřitelné. Hugh, z něhož se stával jeden z nejvyhledávanějších herců Hollywoodu, mnohé šokoval návratem k jeho milovaným muzikálům, rolí Petera Allena v inscenaci The Boy from Oz, která se brzy stala velkým broadwayským hitem a Hugh se prozpíval a prostřásl až k prestižní ceně Tony pro nejlepšího herce v muzikálu. Umím se hýbat. Umím se hýbat, už jste to sami viděli... Viděli.

Ale... vlastně mám i pár nových věcí, pro tohle jsem se naučil stepovat. A taky jsem se pro to dlouho učil tančit. Teď se asi začínám červenat. Odměnou mi ale je asi pět minut, kdy si každý večer můžu s publikem dělat, co se mi jenom zachce. Je tam taková improvizovaná sekce, kdy můžu komunikovat s publikem. Může se stát cokoliv. Charisma vyzařující z Hugha na jevišti se mu podařilo uplatnit i ve filmu, když získal roli ve filmu Dokonalý trik režiséra Christophera Nolana.

Zahrál si bezohledného iluzionistu jehož celoživotním rivalem je další výjimečný kouzelník. Právě Hughovy schopnosti na jevišti nadchly jeho kolegy. Hugh byl pro roli Angiera naprosto perfektní, lepší, než jsem doufal. Nikdy jsem ho totiž na jevišti neviděl. Věděl jsem, že účinkuje v muzikálech, ale moc jsem si neuvědomoval... jak se to bude odrážet v jeho výkonu.

A pro tu postavu to bylo klíčové. Byl schopný ztvárnit muže, který nemá pro magii ty nejlepší možné předpoklady, ale je nejlepším showmanem a proto je tím nejlepším iluzionistou. A jakmile se ocitne na jevišti, najednou ožije. Hugh Jackman pro mě osobně... Nikdy předtím jsme se nepotkali. Viděl jsem ho jen v pár filmech, které se mi líbily, a pak jsem ho viděl živě v muzikálu The Boy from Oz. A to byl podle mě jeden z nejlepších výkonů, jaké jsem kdy viděl.

A já žiju už vážně dlouho a viděl jsem toho hodně. S tolika triky v rukávu Hugh znovu trumfoval, když na sebe vzal nově i roli producenta. Jackman se vypořádal se všemi možnámi logistickými nástrahami, jen aby vznikl film Podvod, ve kterém si spolu s Ewanem McGregorem i zahrál. Přijetím producentské role prokázal Hugh značné sebevědomí které propůjčil i fascinující postavě tajemného Wyatta.

Wyatta je dost machiavelistým typem postavy. Je... manipulativní, chytrý, okouzlující, nevyzpytatelný a záhadný. Ten typ, co k sobě přitahuje lidi. Muž, který na nic nemusí čekat, I kdyby šlo o ten nejexkluzivnější podnik, od tam prostě rovnou nakráčí. Pamatuju si lidi jako Wyatt z doby, kdy jsem vyrůstal, nechápal jsem, odkud vzali takové sebevědomí. Zkrátka věří tomu, že jim patří svět.

Pak přišel na řadu Baz Luhrmann, který chtěl využít Hughuvo vystupování a vyrovnanost pro roli Drovera v dobovém dramatu Austrálie. Svým kontroverzně nespecifickým názvem a filmovou romancí mezi Hughem a Nicole Kidman, snímek vyvolal film plno rozruchu, ačkoliv se postavy zpočátku neměly příliš v lásce. Když uvidí tu ženu...

ve vší její parádě, zdánlivě velmi upjatou, cestující s 39 zavazadly... nejen kvůli tomu, jakou reprezentuje třídu, ale i jako osoba leze mu na nervy. Rozčiluje ho. Je to muž, který každou noc spí pod širákem a všechno co vlastní, by se vešlo do jednoho rance. Všechno. a najednou je tu ona, které vadí mouchy a kde co... je pro něj tak otravná, že mu přijde skoro až zábavná.

Od primitivní sprchy k pořádné bitce... Hugh se vrátil k zarostlé tváři a kovové kostře v X-Men Origins: Wolverine. Wolverine představuje skoro až klasický filmový archetyp. Je vážně... jakýmsi prototypem určitého typu rolí a je to tak už dlouhá léta... Han Solo, Šílený Max, Drsný Harry. Jsou to antihrdinové, správní chlapi, ale ne nezbytně milí chlapi.

A když jsem vyrůstal, tak jsem tyhle postavy miloval. Myslím, že velká část našich životů, každodenních životů je omezená tím, co bychom měli udělat a co nám někdo řekl, že máme udělat, a to je v pořádku, sám jsem rodičem a vím, že to tak musí být, ale je skvělé na tyhle pravidla občas zapomenout. Rozhodně je to pro mě skvělá terapie. Většina filmu o Wolverinovi byla natočena tady v Austrálii a velkou část projektu měla na starosti Hughova produkční společnost.

O příběh postavy tímhle filmem ani zdaleka nekončí a Hugh se jako Wolverine objeví minimálně ještě jednou. Příběh bude tentokrát zasazený do Japonska a děj se bude točit kolem původu jeho mutace. Kvůli snaze o zvýšení sledovanosti a díky jeho všestrannému talentu byl Hugh vybrán k moderování 81. slavnostního předávání Oscarů. Nesmírně těžký úkol, ale reakce veřejnosti byla velmi pozitivní. Kritika chválila jeho neotřelý moderátorský styl, skládající se ze zpěvu, dakce i tradičních stand-up výstupů.

Součástí Hughovy téměř perfektní osobnosti je určitě i jeho reputace coby otce oddaného jeho dvěma adoptivním dětem Oscarovi a Avě. Možná i proto si zahrál ve filmu určeném i dětskému publiku, Ocelová pěst. Díky snaze Stevena Spielberga o realističnost a jeho nadšení pro technologie byli při natáčení používaní i skuteční roboti, což v Hughovi překvapivě probouzelo jeho vnitřní dítě.

Když máte jako herec k dispozici opravdového robota, je to... je to neskutečný rozdíl. Když jsem poprvé uviděl ty masivní roboty jak se hýbou jak jsou ovládaní těmi skvělými lidmi, co je měli na starost, hned jsem si připadal, jako by mi bylo 10 let. Vedle mě stál desetiletý kluk a oba jsme měli na tváři stejný výraz. Ať jste kdokoliv, pro natáčení tohle znamená obrovský rozdíl.

Filmoví fanoušci na Hughovi po profesionální i osobné stránce jen těžko najdou nějakou chybu, ale co si o něm myslí jeho kolegové? Jeho kolega z filmu Wolverine Ryan Reynolds o něm řekl následující... Na Hughovi je podle mě nejzajímavější to, že je přesně takový, jako jste vždycky doufali, že filmové hvězdy budou. Asi bych tuhle myšlenku mohl ještě rozvést tak, že podle mě je Hugh Jackman perfektním ambasadorem Hollywoodu.

Je milý, okouzlující, talentovaný, obětavý... Je vším, čím chcete, aby byl. A když přestane běžet kamera a zhasnou světla, je pořád úplně stejný. Tady to máte, obdivují ho i samotné hollywoodské hvězdy. Jak vidíte, všechny důkazy nasvědčují tomu, že Hugh Jackman je opravdu správný chlap.

Oplývá talentem, miluje svou rodinu a celkově podle nás skvěle reprezentuje Austrálii. Hugh prostě udělat nic špatně. Představujeme vaše oblíbené herce a filmy, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Škoda, že už tam nejsou zahrnutí Bídníci :)

200

Odpovědět

koukám, že dámské publikum nás přehlasovalo :-D

202

Odpovědět

Já to udělal jednoduše. Našel si to a koukám už v originále :-D Brada už sem taky koukl.

180

Odpovědět

A ne jen dámské. To se na mě nezlob, ale Eastwood je vyhořelá hvězda a jeho historie mě zajímá asi tak stejně, jako ta od Martina Nováka z Horní Dolní.

1821

Odpovědět

+ChristopherPořád je to větší hvězda než ty. Podle americké filmové akademie, je to největší žijící filmová legenda. Za což dostal cenu za celoživotní dílo. A kdo jsi ty? čeho jsi dosáhl ty? Pochybuji, že je ti víc než 20, jinak bys takovou grcku z tlamy nevypotil.

182

Odpovědět

+Christopherapropo: Clint má 4 oscary, to o sobě nemůže říct žádná z "nevyhořelých" hvězd co tu byly před tím.

181

Odpovědět

+ChristopherVyhořelá hvězda ? Člověče, ty meleš totální kraviny. je evidentně vidět, že nevíš o čem mluvíš. Když je tak vyhořelý, proč jeho poslední filmy jsou hodnoceny jak lidmi tak kritiky kladně. Vyhrávají ceny a herci jsou poctěni s ním pracovat. Million dolar baby, Grand Torino, Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný zlý a ošklivý, Drsný Harry a spousta dalších. Větší blbost jsem v životě neslyšel.

181

Odpovědět

Já se toho Clinta nedočkám :-(

181

Odpovědět

Hugh Jackman je můj nejoblíbenější herec. Takže pro něj 10/10

212

Odpovědět

Co to má na sobě za šílený model? :-D

185

Odpovědět

vím, že toho natočil hodně, ale nemyslím si, že zrovna Fontána by v tom videu měla chybět. většině se to asi nebude líbit, ale u mě Fontána přebíjí všechny X-meny, Austrálii, Ocelovou pěst a možná i Dokonalý trik ... scény v nemocnici nebo v "bublině" nebo jeho "Death is a disease. It´s like any other. And there´s a cure. A cure! ... And i will find it!" ... to je prostě pecka :)

202

Odpovědět

videacesky nemohli by jste přeložit tohle člověk si většinu přeloží, ale chtěl bych mít přehled o celým videu je to fakt boží ty Oscary s Hughem :-D

190

Odpovědět

já blbec nedal odkaz :-D tady je http://www.youtube.com/watch?v=Terhj8mjPwY

182

Odpovědět

Jo jo... Jeho Oscar opening bylo to nejlepší cold opening, co jsem kdy na téhle předpojaté a i velice zbytečné akci viděl.

183

Odpovědět

Škoda je, že nedělají i biografie už mrtvých celebrit.

181

Odpovědět

doufám že už tu bude přeložena biografie Eastwooda :)

185

Odpovědět

Davno sme tu nemali nejaku zenu, to je jedno ktoru, hlavne nech sa na nu dobre pozera :-O

185

Odpovědět

To by sem mohli dát rovnou biografii Tarry White

186

Odpovědět

+DedecekkAudrey Bitoni

182

Odpovědět

Já bych chtěla Joaquina Phoenixe, vlastně cokoliv s ním :-D

181

Odpovědět

No já bych tu rád viděl Harrisona :)

181

Odpovědět

X-men, Dokonalý trik a Fontána!

181