Jack NicholsonBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:145
Počet zobrazení:4 244

Po mnoha (a mnoha) týdnech se konečně věrní fanoušci Jacka Nicholsona dočkali! Jack  je bezesporu legendárním hercem, který se může pochlubit neuvěřitelným záběrem, z desítek jeho filmů jich jmenujme alespoň několik nejslavnějších: Bezstarostná jízda, Čínská čtvrť, Přelet nad kukaččím hnízdem, Osvícení, Pár správných chlapů a z posledních let třeba Skrytá identita. Se svými dvanácti nominacemi a třemi výhrami je i držitelem "oscarového rekordu" mezi muži. Co dodat? Příjemnou zábavu. Který Jackův výkon je podle vás nejpůsobivější?

Přepis titulků

Je docela možné, že žádný z herců jeho generace nezanechal u diváků i kolegů takový dojem jako Jack Nicholson s jeho výrazným obočím, jiskrou v oku a spokojeným kočičím úsměvem. Má neodolatelné kouzlo, které mu jistě pomohlo při pronášení některých z nejslavnějších hlášek v historii Hollywoodu. Jistě si snadno domyslíme, proč byl Jack vždycky tak populární mezi dámami. Vyrůstal v domnění, že jeho matkou je jeho babička a jeho skutečná matka je jeho sestrou a k oběma ženám měl velmi blízko.

Když se jeho "sestra" June, který byla sboristkou, v touze po slávě vydala do L.A., Jack ji zanedlouho následoval a získal práci poslíčka pro studio MGM. Pozoroval hvězdy a chodil na hodiny herectví, kde se učil od těch nejlepších. Chtěl jsem vidět filmové hvězdy... a pozorovat je při natáčení. A to jsem taky dva a půl roku dělal.

Já, Tom a Jerry, Bill Hannon i Joe Barbera... Zažil jsem Marilyn, Bogieho, Bette, Aarona, Kay, Freda a Ginger, Gena a všechny... Všechny, které jsem kdy chtěl potkat. A najednou jsem byl s nimi. To je život. Život, během něhož se Jack zapsal do hollywoodské historie ziskem tří Oscarů. Zpočátku to tak ale nevypadalo.

Po rolích ve filmech The Cry Baby Killer a Malý obchod hrůz Nicholsona frustroval směr, kterým se jeho kariéra ubírala, a proto se rozhodl zkusit pro změnu psaní. Tak vznikl scénář pro Trip s Peterem Fondou a Dennisem Hopperem, což následně vedlo k Jackově zlomové roli nadměrně pijícího právníka v Bezstarostné jízdě režírované Hopperem, který si v ní spolu s Fondou a Nicholsonem i zahrál. Film je stejnou měrou známý kvůli zákulisním pitkám a kvůli glorifikaci alternativního životního stylu 60.

let. A taky změnil tvář Hollywoodu. Jack za roli ve filmu získal svou první oscarovou nominaci, navázal celoživotní přátelství s kolegou Dennisem Hopperem a díky ladění filmu si vysloužil nálepku rebela. Dámy a pánové, přichází Jack Nicholson. Navzdory vlastnímu úspěchu Jack sám tvrdí, že život herce je jako horská dráha - chvíli dole, chvíli nahoře.

Vrcholy a propady... teď mě asi čeká strmý pád. V 70. letech to ale vypadalo, že Jack chyby nedělá. Malé životní etudy mu přinesly další nominaci na Oscara, v Tělesných vztazích si vyzkoušel komedii a představil se tak ještě širšímu publiku a za roli klejícího drsňáka Budduskyho ve filmu Poslední eskorta si vysloužil další oscarovou nominaci pro herce v hlavní roli. Díky úžasnému ztvárnění detektiva ve snímku Romana Polanského Čínská čtvrť ho obecenstvo začalo prakticky uctívat, avšak i tady zůstalo pouze u oscarové nominace.

To se ale mělo brzy změnit výhrou za film Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana. A jak Jack oslavoval, když sošku vyhrála i jeho filmová kolegyně Louise Fletcher? Pil šampaňské z její boty. Pak už nadešla náruživá 80. léta. a Hollywood poznal ještě další netušenou Jackovu stránku.

Zmizely jemné nuance, kterými se tolik proslavil, a nahradilo je šílenství, přehnanost, a dokonce i parodie sebe sama. A jako vždycky, Jackovo načasování bylo bezchybné, přišlo totiž Osvícení. Filmová adaptace slavného hororu Stephena Kinga byla velice očekávaná, ještě více po odhalení, že ji bude režírovat excentrický Stanley Kubrick. A slavná dvojice nezklamala.

Nicholson jako šílenství propadající Jack Torrance podal jeden ze svých nejvýraznějších a nejúžasnějších výkonů, který byl mnohokrát napodobován, a Jack si také vysloužil přezdívku "šílený Jack" za neslavně proslulou větu: "Johnny je tady!" Z Jacka rozhodně vyzařuje jakási životní síla a během svého života se proslavil nejen hereckými úspěchy, ale také užíváním si života. Slavný Warren Beatty ho režíroval ve filmu Rudí, za něž Jack obdržel další nominaci na Oscara.

Jeho druhá výhra, tentokrát ve vedlejší roli. se ale dostavila až s rolí opileckého bývalého atronauta ve snímku Cena za něžnost, za niž si sošku odnesla i Beattyho sestra Shirley MacLaine. Mezi jeho uměřenějšími výkony se občas vyskytly výjimky, například jeho zběsilý teatrální výkon v Čarodějkách z Eastwicku a ještě dál zašel postavou Jokera ve filmu Batman.

Jako tenhle zvrácený psychotický zloduch naprosto opanoval plátno a obecenstvo ho milovalo. Jack je hodně... intuitivní herec, který skvěle pronikne do role a zhostí se jí dávno před samotným natáčením. Takže když se nakonec začne natáčet, má už silnou konkrétní představu o postavě. To je při natáčení, kde si pohráváte s různými možnostmi, skvělé.

Nejdřív jsme nevěděli, jak hluboko půjdeme, jak moc by se měl smát... diváci by se z nepřetržitého smíchu zbláznili, takže jsme všechno zkoušeli více způsoby a protože se Jack s tou postavou tak silně ztotožnil, mohl si s ní i trochu pohrát, což byla vážně zábava. A rád se bavil nejen na plátně, jeho úmyslné vyhýbání se závazkům ve vztazích mu vysloužilo posměšnou přezdívku "skokan Jack".

Když se Anjelica Huston po 12 letech vztahu s ním dozvěděla, že s ním servírka z jedné jeho restaurace čeká dítě, pěkně to schytal. Vždycky byl a bude jedním z největších playboyů Hollowoodu a vůbec se za to nestydí. Rád si užívám. Nikdy to nebylo jinak. Až moc rád se bavím a užívám si života.

Vždycky mi to bylo vyčítáno v kritických chvílích mého života, ne, že by mě za to někdo nenáviděl, mně se vyčítá snadno, ale opravdu jsem trochu... trochu zahlcován množstvím zábavy. Snažím se ji hledat... jako zlato. Ale vraťme se k hraní... ve filmu Pár správných chlapů byl Jack ve vrcholné kondici a přinesl světu další slavné hlášky, zejména proslulé: "Neuneseš pravdu!" Vysloužil si pochopitelně další oscarovou nominaci, ale třetí zlato Jack proměnil až o pár let později, rolí obsesivnvně kompulzivního homofóba Melvina Udalla ve filmu Lepší už to nebude.

A vítězství navzdory desetiletím nominací nebral na lehkou váhu. Když řekli moje jméno, musel jsem vypít asi tři litry vody. Do té doby jsem byl mimo. Dívám se na všechny ty hvězdy tady kolem a připadám si, jako bych tu vůbec neměl být.

Když se na té obrazovce pro nominace objevil můj obličej, trochu mě to šokovalo. Jako dítě Jacka do Hollywoodu táhla jeho láska k filmům a navzdory jeho stále trvajícímu úspěchu si myslí, že všechno je jen otázkou štěstí. Dámy štěstěny. Má matka vždycky tvrdila, že "všechna porovnávání jsou ohavná". Vždycky se při natáčení bavím a ti z vás, kteří mě znají, vědí, že si ke spolupráci vybírám skvělé režiséry.

Taky si pečlivě vybírám scénáře a zbytek už záleží jen na štěstí. S tím by se dalo snadno nesouhlasit. Při práci je Jack zosobněním profesionality, jak si po spolupráci s ním všimli i jeho kolegové. Byla jsem ráda, že byl tak dobře připravený. Protože když pracujete s někým tak slavným, nebo někým, jehož práci obdivujete, nikdy nevíte, jací budou.

Jack byl celou dobu neuvěřitelně profesionální. Chodil včas, znal text a mnohem víc, byl prostě ponořený do svojí postavy a jako herec pracoval stejně tvrdě jako kdokoliv jiný. Byla jsem tak ráda a tolik se mi ulevilo, že je... že odvádí skvělou práci.

Rozhodně si zaslouží všechno dobré, co ho v životě potkalo. Vzápětí Jacka čekalo další "monstrum" ve filmu Skrytá identita, komplikované skládačce na téma "kdo je kdo" pod režijní taktovkou legendárního Martina Scorseseho. Je to neuvěřitelný živel, který přijde na natáčení a vy najednou musíte všechno brát tak, jak to přijde. Jack je při natáčení naprosto nepředvídatelný a jakmile jede kamera, nikdy nevíte, co čekat.

Pro mě jako mladšího herce je to opravdu skvělá příležitost, hrát za těchhle podmínek. Během filmu nastaly chvíle, kdy jsem netušil, co se stane. Nevěděl jsem... co má pod stolem, co vytáhne... Je to tak s každým jeho filmem, vždycky svojí přítomností ovládne plátno, ale dělá při tom divné věci. Vymýšlí si věci... rozhodně vás udrží ve střehu a neměli byste ho dráždit.

Jack Nicholson v sobě má jednoduše dítě, které se snaží prodrat ven. Věčně mladý, Jack oplývá moudrostí i zábavou. Jednou z jeho vášní jsou ženy a druhou fandění jeho milovanému týmu Los Angeles Lakers. Od roku 1970 je Jack držitelem celoročních permanentek a můžete ho vidět při každém zápase, jak zastrašuje rozhodčí a dává najevo, co si o nich myslí.

Jeho nadšení je takové, že žádá režiséry, aby se rozvrh natáčení nekryl se zápasy. Jinak se ale médiím vyhýbá. Neposkytuje rozhovory a v talk show se neobjevil od roku 1971. - Jak to Jack zdůvodňuje? - Herci to nesvědčí. Nedávno se Jack spolu s Morganem Freemanem objevil ve filmu Než si pro nás přijde. Obsazením byl nadšen režisér Rob Reiner. Jack Nicholson je podle mě tím nejlepším žijícím hercem, jakého v USA máme, a já mám to štěstí se s ním přátelit.

Takže bych mu nikdy nezavolal a nenabídl mu roli ve filmu, kdybych nebyl přesvědčený, že by ho ten projekt zajímal, chtěl se na něm podílet a taky se pro něj hodil. Takže jsem mu zavolal, vysvětlil mu, o co jde, že režíruju a že v tom hraje Morgan Freeman a nabídl mu roli. Přečetl si to, zavolal mi a bez váhání přijal.

I dnes ve skoro osmdesáti letech Jack stále ignoruje pravidla. Bývalá přítelkyně Lara Flynn Boyle přirovnala chození s Jackem k chození s králem. Je neuvěřitelně talentovaný a zkušený, má charisma a konexe, během pěti dekád získal tři Oscary a nashromáždil slušné jmění. Ať žije král Jack! Představujeme vaše oblíbené herce a filmy, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hm. chtel bych forda, spacyo, cloonyho i freemena ;-D

180

Odpovědět

Super :) I vyber na priste :)

180

Odpovědět

Výborná časť, popravde som sa do nej asi od polky celkom ponoril a zrazu konec :D ale rád by som navrhol keby ste dali do hlasovania nabudúce alebo niekedy vôbec Bena Kingsleyho...

180

Odpovědět

to chtělo nějakého Bonda když dneska má premiéru

180

Odpovědět

Nicholson je KING, jeden z mých nejoblíbenějších herců snad od mých deseti let

180

Odpovědět

no konečně :D, Nicholson je asi nejlepší herec druhé poloviny 20. století

180

Odpovědět

No u mě to bylo hoodně dlouhý váhání mezi Kevinem a Morganem... Tak jsem lasoval pro kevina, a ten stejně nebude :D Ale - KONEČNĚ BYL NICHOLSON!!! :D

184

Odpovědět

Freeman je jasnej, divím se, že ostatní mají vůbec nějaký hlas :-O

1828

Odpovědět

No, zatím je fakt hodně brzo na to poznat jak to dopadne ale doufám že se zadaří Harrisonovi :) I když mám Morgana taky rád, Ford má podle mě pořád delší a zajímavější kariéru.

1812

Odpovědět

Delší karieru rozhodně nemá ty troubo :-)
Oba mají první filmy z 1966 a Freeman už se objevoval v televizi dokonce od roku 1952.
A ty nejlepší filmy, kde hrál Freeman strčí všechny Fordovo filmy do kapsy.

1817

Odpovědět

+ZlopánTo sice jo, jenže Freeman se "v titulkách" objevil až někdy v 71. zatímco Ford už v 67.

Jako sto lidí sto chutí jenže já bych tady viděl Forda. Freemane jasně taky ale až pak :D

183

Odpovědět

Ford cca okolo 57 věcí (film+TV) kde hrál
Freeman asi 74 jen filmů + TV

183