Jason StathamBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:221
Počet zobrazení:7 557

Výbuchy, honičky a spousta násilí... tak vypadají typické filmy Jasona Stathama. A kdo by se na ně občas rád nepodíval? Tenhle charismatický britský rodák dobře ví, v čem jsou jeho silné stránky a proto jste ho mohli vidět v akcí nabitých filmech jako: série Kurýr, Loupež po italsku, Zastav a nepřežiješ, Rallye smrti, Čistá práce, Mechanik zabiják, Elitní zabijáci a pochopitelně Expendables: Postradatelní. Jaký je váš oblíbený film nebo nějaká obzvlášť "realistická" akční scéna s Jasonem? A taky vás děsí představa, že jednou zavítá i do žánru romantické komedie?

 

Přepis titulků

Co mají společného výbuchy, náboje, kriminálníci, rychlý střih a klišé? Bude to film s Jasonem Stathamem, že? Má za sebou velice úspěšnou kariéru, a to se ve filmovém průmyslu nepohybuje dlouho. Od neobvyklých začátků ke statusu superhrdiny... šíří svého talentu rozhodně mnohé překvapil. Jason vyrůstal v jihovýchodním Londýně, kterému vděčí za svou pouliční protřelost naštěstí se ale věnoval sportu a tím se vyhnul mnoha potížím. Procestoval svět jako člen britského týmu pro skoky do vody, ale brzy si uvědomil, že jeho sportovní talent nepokryje účty.

To ho vylákalo z bazénu do nákupních čtvrtí Londýna, kde prodával levné napodobeniny módních značek. Na ulici si ho také všiml hledač talentů, který mu nabídl práci modela pro značku French Connection. Ta si Jasona vybrala, protože prý ztělesňuje kvality "všedních mužů". Jasonův manager Steve Chasman věří, že právě v tom tkví tajemství jeho úspěchu. Lidé na něj reagují, protože je to normální chlapík, je jim blízký.

A taky fakt, že nemá klasickou hereckou průpravu a kdyby nehrál, měl by nějaké běžné zaměstnání. Myslím, že co se diváků a herců týče... že diváci mají rádi herce, kteří jim připadají blízcí. Herce, se kterými se můžou ztotožnit. Modeling spustil řetězovou reakci vedoucí k jeho první roli ve filmu Guye Ritchieho Sbal prachy a vypadni. Richie věděl o Jasonově pochybné minulosti, a požádal ho, aby se mu předvedl jako pouliční prodavač kradeného zboží a přesvědčil ho ke koupi levných šperků.

Byl natolik přesvědčivý, že Richie koupil čtyři sady a Jason mu na konci konkurzu odmítl vrátit peníze. Role podvodníka jménem Bacon z Jasona udělala hvězdu. Za svůj výjimečný výkon vděčí své znalosti gangsterů a toho, co je na nich tak přitažlivé. Myslím, že je to taková oblíbená představa mnoha lidí.

Představují si svůj život prostřednictvím takovýchhle lidí. Tak trochu zajímavější a výraznější. Mohli by toho o sobě říct mnohem víc, než běžní lidé. Pár jsem jich potkal a jsou vážně... přinejmenším bych řekl charismatičtí. Tohle gangsterské charisma na Stathamovi rozhodně zanechalo stopy a umožnilo mu vyzkoušet zápornou roli únosce ve filmu Cellular. Tohle bylo poprvé, co Jason hrál kriminálníka s nemorálními úmysly Producent Dean Devlin byl nadšený jeho výkonem a schopností zahrál rozervanou postavu, která je stejně chladnokrevná, jako okouzlující.

První film s Jasonem Stathamem, který jsem viděl, byl Kurýr. A... prostě vás přiková k obrazovce. Je jedním z těch lidí, ze kterých nemůžete odtrhnout oči. My jsme chtěli, aby náš záporák nebyl jen děsivý, ale i charismatický. Aby...

aby to byl vůdce, postava, která vyzařuje moc. A Jason tohle všechno naplnil. Jason měl pro roli potřebné fyzické i emocionální předpoklady, a obě tyhle stránky ve filmu skvěle ukázal. Tahle kombinace schopností z Jasona dělá perfektní akční hvězdu, jak ostatně bez příkras prokázal v brutálním akčním filmu Boj, v němž si zahrál po boku mistra bojových umění, Jeta Li. Statham ale rozhodně nemá zájem ignorovat vyváženost dramatu a bojových scén. Je to dobrý akční film, protože veškerá akce...

jaksi pramení z dramatu. Všechna akce kterou vidíte... každá rvačka pramení z emocí. A většina mých scén ve filmu byla plná násilí, protože je tak... jeho život se rozpadl na kousky a on si teď prochází peklem. A peklo je přesně místem, kde se Jason ocitl ve svém dalším filmu, Rallye smrti. Zde si zahrál muže neprávem odsouzeného za vraždu, který je ve vězení nucen účastnit se automobilových závodů, při nichž se vzájemně zabíjejí vězni toužící přežít.

Odměnou za vítězství je jim svoboda. To je pane zápletka! Jason souhlasí. Tohle je film, na který bych šel do kina. Natočil jsem filmy, na které jsem vážně hrdý a taky jsem natočil... akčně zaměřené filmy, které ale nejsou úplně to, za co bych já osobně v kině platil. Za tenhle bych ale určitě deset dolarů dal. Jde o...

formu zábavy pro dospělé. A rozhodně je to... něco, co plně vyhovuje mému vkusu. Jason už si vybudoval solidní reputaci jako akční hrdina. Co ale v tomhle žánru odděluje kluky od chlapů? Chlapi jsou ochotní dělat své vlastní kaskadérské kousky, že? Když jsem byl kluk, tak jsem snil o tom, že budu kaskadérem. To je ta nejlepší část natáčení akčního filmu, věci, které se při natáčení musíte naučit, to je ta největší výzva.

Snažit se odvést tak dobrou práci, aby to vypadalo uvěřitelně. Nejlepším příkladem jeho kaskadérského umění je série Kurýr, která využívá plný akční potenciál každičkého druhu přepravy. Režisér Olivier Megaton si Jasonovy kaskadérské dovednosti nemohl vynachválit. Když nastal čas, vždycky tam byl a chtěl všechno dělat sám. Vždycky řekl: "Chci to udělat, zvládnu to."

Což je skvělé, protože vždycky musíte... a hlavně u akčního filmu... nejhorší je sehnat takového kaskadéra, který by se vzhledově blížil herci. Jason dělá všechno sám, takže tohle nemusíte řešit. Díky tomuhle "já zvládnu všechno" přístupu si Jason mohl taky odskočit od výbuchů a vyzkoušet si thriller s bohatým dějem, Čistá práce. S návratem k postavě mazaného kriminálníka si Jason užíval i historickou atmosféru a chytré dialogy.

Navíc si mohl odpočinout od neustálého mlácení. Jo, jsem rád, že to není film stojící na kaskadérských kouscích, a že jsem jich natočil hodně. Jsem rád, že si můžu vydechnout a nemusím si dělat hlavu se zraněními a plánovat si po natáčení dobu na zotavení... to se mi fakt líbí. Už jsem se dost naběhal a namlátil lidí. Film Čistá práce byl pro Jasona výzvou, protože to bylo poprvé, co nehrál zcela fiktivní postavu.

Statham si zahrál Terryho Leathera, britského kriminálníka ze 70. let, který se podílel na bankovní loupeži na Baker Street. Jason měl to štěstí, že měl možnost nechat se inspirovat jedním ze členů party, která otevřela sejfy a odhalila tak nejen peníze, ale i mnoho britských tajemství. Roger našel někoho, kdo byl součástí původního gangu, kdo chodil na natáčení a podělil se s námi o svůj názor na několik situací, které byly ve scénáři.

Takže jsme se mu mohli, pochopitelně se vší úctou, tak trochu podívat do hlavy. Vážně nám hodně pomohl. Staham se ale nemohl vyhýbat kulkám napořád, a jeho návratem k žánru se stal ten největší akční film v novodobé historii, Expendables: Postradatelní, režírovaný Sylvesterem Stallonem a naplněný přehlídkou akčních legend... Jak by mohl Jason celou tuhle partu odmítnout?

Vážně se mi líbil ten koncept, kdy máte partu normálních chlapů se všemi jejich slabostmi a problémy, ale když se dostanou do situace, kdy jim, jak se říká, jde o krk, tak je dokážou překonat a dát se do kupy. Jo, rozhodně je tam hodně testosteronu, jak je ostatně vidět z toho pestrého obsazení, které Sly získal. Sly rozhodně ví, jak natočit akční film, ale Stathamovu postavu chtěl použít i k vystavění dramatické zápletky filmu.

Ke všem těm svalům je potřeba taky trochu mozku, že? Osobně jsem poznal jeho další stránku, kterou jsem na plátně ještě neviděl. Nevím, jestli by to šlo, a jestli se tomu vyhýbá úmyslně, ale mluvili jsme o tom a já mu řekl, že si myslím, že má v sobě určitý... optimismus. Mluvili jsme o jeho životě, jak to šlo nahoru a dolu, jak to bolelo... a to jsme chtěli ve filmu. Protože v dnešní době musí mít postavy stejné problémy jako diváci.

Když mají stejné problémy, diváci se do nich budou moct vžít. A diváci s Jasonem na jeho mrtvolami vydlážděné cestě z filmu do filmu, kulminující snímkem Elitní zabijáci, rozhodně zůstali. Tam si zahrál spolu s Robertem De Niro a Clivem Owenem. Tahle trojice to vážně rozpálila a Owen, hrající Jasonova protivníka, si vážně užíval schopnosti a zkušenosti, které Jason vnesl do jejich bojových scén. Myslím si, že je pro tenhle typ scén prostě ideální. Měl jsem tam dvě velké bojové scény, obě s Jasonem, a myslím si, že není nikdo, kdo by tyhle věci dělal líp.

Má v tomhle směru potřebné schopnosti a řádnou průpravu. Mlácení Clivea ale není jedinou věcí, která mu jde. Režisér Gary McKendry byl nadšený i Jasonovou sebedůvěrou, se kterou sáhl po nejnáročnější postavě ve scénáři Jason byl pro tuhle roli mou první volbou, a proto jsem byl nadšený, když se ji rozhodl přijmout. Danny je navíc vážně komplikovaná postava.

Proto jsem byl rád, když si Jason po přečtení scénáře bez váhání vybral právě tuhle postavu. Jak už jsem řekl, to je těžká volba, protože Danny je postava, která dělá špatné věci z dobrých důvodů. Je uvězněný mezi dvěma světy a nemá o tom s kým mluvit, což z Dannyho v podstatě dělá muže mnoha tajemství. A mně se vždycky moc líbilo, jak Jason umí hrát ticho.

V tomhle bodě jeho kariéry by se dalo polemizovat o tom, zda by Jason neměl opustit své postavy charismatických drňáků a nezabrousit do jiných vod... co takhle třeba romantická komedie? - Proč bych to měl zkoušet? - Nevím, vážně bych se bála výsledku. - Vážně? - Jo. - Jo? No... Nemyslím že... lidi se drží svých silných stránek. Hugh Grant tohle umí a proto to pořád dělá. A nevidím smysl v tom, abych se s někým takovým snažil soupeřit, a snažil se dělat to, co on.

Takže nejspíš zůstanu u svých starých zločineckých sympaťáků. Ano, Jasone, drž se toho, co ti jde nejlíp, akční velkofilmy a filmy hemžící se kriminálními živly. Neprůstřelného Angličana Jasona Stathama prostě musíte obdivovat. Po nekonvenční cestě do světa filmu teď dominuje jednomu z největších hollywoodských žánrů. Představujeme vaše oblíbené filmy a herce, které milujete.

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Lock, Stock and Two smoking barrels... jednoznačně TOP

180

Odpovědět

Podfuck na 100% best film:-)
http://www.youtube.com/watch?v=3jd5S6-ei5k

191

Odpovědět

Jason má vždy skvělý role samotáře, to se mě líbí. Elitní zabijáci a Mechanik zabiják to byla pecka.

181

Odpovědět

Od něj jsem viděl fakt hodně filmů. Od kurýra ho mám fakt rád. V expendables byl boží. Teď mě zajímá jeho role ve Fast and furious 7

182

Odpovědět

nejlepsi herec :)

184

Odpovědět

Stoprocentně Crank. Pro mě jeden z nejlepších akčních filmů vůbec :D Nářez kterej se nikdy nezastaví :D

193

Odpovědět

Jednoznačně Crank.

195

Odpovědět

hlavně jenom Crank 1, dvojka byla velká chyba

192

Odpovědět

+Salemdvojka zas tak špatná nebyla ale na jedničku nemá :)

180

Odpovědět

Jednoznačně Kurýr. Film, který ho více zviditelnil a zaslouženě.

182

Odpovědět

Ovšem další díly byly slabé. První díl měl prostě styl.

181

Odpovědět

Podfu(c)k nebo Sbal prachy a vypadni, ale spíš ten Podfu(c)k.

181

Odpovědět

Expendables...jednička ušla, ale dvojka je teprve dokonalost. Taková spousta odkazů a hlášek a hlavně taková spousta akčních hvězd se jinde nevidí. Když už taky Bruce a Arnold dostali víc prostoru a přibyli Van Damme a Chuck Norris.

182

Odpovědět

Hlavně byl skvělý zážitek v kině, kde ty titulky asi dělal asi nějaký laik. Kde "Incoming chopper" bylo přeloženo nějak jako "Skákám" a narážky na předchozí filmy herců (Terminátor,Die Hard apod) totál nepřekládali jak by to podle smyslu mělo být přeloženo... Naštěstí na titulky.com je odvedena kvalitnější práce. Ale já stejně titulky mám jako takovou berličku.

181

Odpovědět

+Zlopánjojo kinový titulky mi taky přišly dost nedodělané. Natož pak dabing dokáže podobné filmy zabít absolutně.

180

Odpovědět

8:35 je chyba ve slově "dobře" má tam být "v dnešní době"

181

Odpovědět

a v 10:10 je drňáků a asi mělo být drsňáků

180