Morgan FreemanBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:157
Počet zobrazení:5 140

Morgan Freeman zcela jistě patří mezi filmové legendy a tak je určitě škoda, že je jeho kariéře tentokrát věnováno trochu méně času. Ke zběžnému zmapování Freemanovy téměř padesátileté přítomnosti před kamerou nicméně dnešní dokument postačuje. Po pomalém rozjezdu, kdy byl na Oscara poprvé nominován až 20 let po začátku kariéry, se přece jen začalo blýskat na lepší časy filmy jako Řidič slečny Daisy, Glory, Nesmiřitelní, Vykoupení z věznice Shawshank, Sedm... a stačilo "jen" dalších cca 20 let a Oscar byl konečně doma za vedlejší roli ve snímku Million Dollar Baby. Z dalších filmů, které dnešní biografie nezmiňuje uveďme alespoň roli Boha v Božském Brucovi, batmanovskou trilogii, Wanted, Gone, Baby, Gone, RED... V posledních letech Morgan střídá role ve vážnějších kvalitnějších snímcích a nefalšované odpočinkové filmy. Váš nejoblíbenější film s Morganem? A koho překvapilo, že má  doma "jen" jednu zlatou sošku a to ještě za vedlejší roli?

Přepis titulků

Je jedním z nejlepších a nejuznávanějších herců své generace. Impozantní, podmanivý a neustále se zlepšující. Podobně jako kvalitní víno s věkem jen zraje. I nyní, když je mu přes 70 let, pokračuje Morgan Freeman v naplňování svého dětskéhu snu. Na své herecké kariéře jsem začal pracovat, když mi bylo 15 let. To, že jsem tady, rozhodně nemůžu připsat šťastné náhodě, celý život jsem se o to musel prát.

A ten zápas rozhodně vyhrál a při něm i mnoho ocenění. Jeho dlouhá cesta na vrchol začala v malých produkcích v New Yorku a ranním televizním pořadu pro děti, The Electric Company. Do povědomí širší veřejnosti se dostal až rolí ve filmu Chytrák, za niž byl nominován na Oscara a další nominace přišla o dva roky později za snímek Řidič slečny Daisy. Přesně si to pamatuje jeho slavný a respektovaný kolega Clint Eastwood. A byl tam tenhle velký vysoký chlápek, který uměl tančit i zpívat...

recitoval... recitoval básně... Zvládal úplně všechno. A o něco později jsem ho viděl ve filmu Chytrák, kde hrál toho největšího mizeru pod sluncem. A najednou, zničehonic je z něj v Řidiči slečny Daisy ten nejhodnější chlápek na světě. Má za sebou opravdu úžasnou kariéru. Další oscarovou nominaci mu přineslo Vykoupení z věznice Shawshank. Během jeho pestré kariéry se mu dostalo mnoha ocenění a je považován za jednoho z nejlepších lidí v byznysu.

Očividně dosáhl všeho, co si přál. Co to ale znamená pro něj osobně? Být nominován je... pravděpodobně to nejvyšší ocenění ve vaší kariéře, výš už to nejde, ale když pak řeknou vaše jméno, na tohle pochopitelně hned zapomenete. A konečně jeho jméno opravdu řekli. Téměř 20 let poté, co byl nominován poprvé, si odnesl sošku za vedlejší roli v Million Dollar Baby.

Na tom, že jsem tu cenu získal, je nejlepší to, že jsem ji získal ve společnosti Clinta a Hilary, a vůbec za ten film jako celek. Takže to nepovažuji za svoji osobní výhru, ale za ocenění celku a to mě vážně těší. Morgan je ikonou a legendou respektovanou po celém světě. Bylo pro mě ctí zahrát si po jeho boku, dostat příležitost k seznámení a práci s ním bylo naprosto úžasné a pevně doufám, že najdeme další projekty, na nichž bychom mohli společně pracovat a ráda bych ho také více poznala osobně.

Výjimečný muž, který by si zahrál podobně výjimečnou postavu. Jak Morgan sám říká, cítil se být "vyvolený" pro hraní Nelsona Mandely. V roce 1992, Mandela ve své biografii jmenuje Freemana jako herce, který by ho měl zpodobnit, pokud někdy vznikne filmová adaptace. Film vznikl pod názvem Invictus: Neporažený, který na základě skutečnosti ukazuje, jak Nelson Mandela sjednotil JAR díky národnímu rugbyovému týmu a jeho účasti ve Světovém poháru.

O zfilmování scénáře se Freeman hodně zasloužil, přemluvil i svého kamaráda a kolegu Clinta Eastwooda, aby se ujal režie. A co bylo na hraní postavy tohoto vizionáře nejtěžší? Hlas nebo přízvuk, všechno ostatní šlo lehce. Všechno šlo hladce, protože jsem ho celé roky sledoval. Jakmile jsem začal tušit, že bych ho jednou mohl hrát, stalo se pro mě zvykem pozorovat ho, kdykoliv k tomu byla příležitost.

Roky příprav se vyplatily a Morgan byl za svůj výkon opět nominován na Oscara. Víme, že je legendárním hercem, co ale víme o jeho osobním životě? Rád jezdí na koni, vydal kuchařku "Karibská kuchyně pro dobrou věc", má čtyři děti a byl dvakrát ženatý. Způsobil také nemalý rozruch, když odmítl slavit "měsíc černošské historie" a odůvodněním, že černošská historie je součástí americké historie a že jediným způsobem, jak zastavit rasismus, je přestat mluvit o rozdílech.

Ale zpátky k jeho kariéře. Tématicky k filmu Než si pro nás přijde, čeho by ještě rád ve svém životě dosáhl? Osobně nemám žádný seznam věcí, ale moc rád bych se dožil 90 let. Doufejme, že se mu tohle přání splní a že se budeme moct těšit na další neuvěřitelné výkony.

Když totiž vidíte u filmu jméno Morgan Freeman, víte, že se můžete těšit na opravdový filmový zážitek. Představujeme vaše oblíbené herce a filmy, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Invictus-výborný film, ale ako postava ktorú stvárňuje mám najradšej Luciusa v Batmanovi...

180

Odpovědět

vyber pekne na prd.. radsi tam dejte neco z toho minuleho ;)

183

Odpovědět

suhlasim, hodte tam prosim znova stalloneho, som zvedavy co povedia o rockym a pripadne expendables

182

Odpovědět

Tohle byla první boografie hvězd na kterou jsem se tady podíval a bohužel jsem dostal to co jsem očekával, rozhodně nechci nijak urážet video nebo jeho autory ale radši se podívám na biografii hvězd na streamu, myslím že jejich přístup kdy je život hvězd chronologický a kryje se umělecký i osobní život je takový komplexnější a dává člověku mnohem lepší představu o jejich životě. Je mi jasné že dostanu spoustu palců dolů ale jenom jsem chtěl napsat svůj názor :)

183

Odpovědět

Morgana vysoko uzávam ako herca, ale aj ako človeka ... je to naozaj týpek ;-)

181

Odpovědět

Hodně krátké, co třeba snímek Sedm? A už by mohl být v nabídce Clint Eastwood :)

181

Odpovědět

Proč se nerozhodujeme mezi hercema jako je Al Pacino, Antony Hopkins, Tom Hanks nebo Dustin Hoffman?? Neříkam, že tyhle herce nemam rád, jenom to nějak nechápu..

181

Odpovědět

Povedať jeden jeho najlepší film je pre mňa nemožné. Vždy keď už jeden chcem napísať, napadne mi ďalší minimálne rovnako dobrý. Ale do pozornosti by som dal od neho jeho posledný film: Magic of Belle Isle. Úplne milá komédia, že úsmev z tváre nezmizne počas celého filmu.

180

Odpovědět

morgan je frajer, ale nevim jakej ma smysl tyto videa, nerikaji tam zadne pikantnosti, ani negativni vlastnosti techto hercu, cistej chvalozpev..
muze se hodit snad jen pro uplny novacky v oblasti filmu :-D

187

Odpovědět

protože na Morgana nejde nic jiného než chvalozpěv.


L E G E N D A

183

Odpovědět

Skvělý film s MF je Deset položek a méně. Nízkorozpočtový film, ze kterého ale úplně sálá pohoda a skvělá nálada. Herci si to očividně užívali a je to vidět. Ale prakticky ve všem je skvělý, je to úžasný herec.

180

Odpovědět

Dík za tip na dnešní večer :)

180

Odpovědět

Jestli si zvolíte McGregora nebo Banderase místo Rourka. Tak jste banda buzerantů!

1878

Odpovědět

Nejlepší role Morgana Freemana je stejně tady (Morgan zhruba v polovině):

http://watchseries.eu/episode/ugly_americans_s1_e10-62387.html
:-)

(již na vážnou notu, Freemana mam rád, točí filmy u kterých jde o děj, ne o počet výbuchů).

182