Russell CroweBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:3 943

Dnes si představíme populární ač trochu kontroverzní hvězdu filmů Romper Stomper, L. A. - přísně tajné, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, Gladiátor, Čistá duše, Master and Commander: Odvrácená strana světa, Těžká váha, Dobrý ročník, 3:10 Vlak  do Yumy, Americký gangster, Labyrint lží, a Bídníků, kteří právě slaví úspěchy v kinech a kde jej (spolu s Hughem Jackmanem a dalšími) můžete slyšet zpívat. Láska ke zpěvu mu, jak se dozvíte z dokumentu, rozhodně není cizí. Tentokrát toho víc uslyšíme od samotného Russella a to zejména co se jeho komplikovaného vztahu k médiím týče. Oblíbené Russellovy filmy? A chystáte se na Bídníky nebo si počkáte třeba až na Zlomené město nebo Muže s oceli, kde se Russell ujal role Supermanova otce?

Přepis titulků

Russell Crowe se svým impozantním vzezřením, intenzivním pohledem a prudkou energií má za sebou působivou kariéru a je bezpochyby jedním z nejvlivnějších a nejtalentovanějších své generace. Russell, přezdívaný také Rusty, se sám označuje za Australana, ale narodil se ve Wellingtonu na Novém Zélandě. Když mu byly čtyři roky, rodina se přestěhovala do Sydney, rodiče pracovali pro filmový catering a často s sebou Russella brali do práce, díky čemuž brzy pochopil, o čem vlastně celé natáčení filmů je.

Když jdete do kina a užíváte si to, úplně vás pohltí příběh. O tom to má být. Russell ale nechtěl vždycky být filmovou hvězdou. V 16 letech odešel ze školy, přijal umělecký pseudonym Russell Rock a až do svých 21 let hrál v nejrůznějších kapelách. Jeho první singl se ironicky jmenoval "Chci být jako Marlon Brando" a tomuto prohlášení dostál, když se po nevalném úspěchu na poli hudby rozhodl věnovat herectví, Díky svému talentu byl vzápětí obsazen do seriálů Neighbours a Záchranáři a objevil se ve filmech The Crossing a Důkaz.

Prvním zlomem v jeho kariéře byla role vůdce gangu neonacistů v drsném snímku Romper Stomper. Jeho mrazivý výhružný projev ve filmu mu vysloužil cenu AFI. Pro někoho bez formálního hereckého vzdělání... působivé. Nikdy se mi nedostalo žádného formálního vzdělání což podle mě reprezentuje metodický přístup.

Tím to pro mě začalo, bylo to jako jít do školy a učit se něčí techniku jak hrát, techniku nějakého Rusa... Jakže se jmenuje? Boris něco? Ne. Koho to zajímá? Herectví je instinktivní. Buď můžete hrát, nebo ne. Úspěch Romper Stomper zavedl Russella přímo do Hollywoodu a poté, co film viděla Sharon Stone, obsadila Russella do Rychlejší než smrt, což zase vedlo k rolím ve sci-fi Virtuozita a L.

A. - Přísně tajné. S rokem 2000 si Russell připsal první nominaci na Oscara za Insider: Muž, který věděl příliš mnoho a potvrdil tak svůj status hvězdy. Neexistuje pro mě lepší povolání. Tohle je to, co dělám. Bavím lidi. Je to důležité když se na věci podíváte globálně? Patrně ne. Ale radši bych byl baven někým, kdo do toho vložil hodně námahy. Stejně tak bych byl radši operován doktorem, který vložil hodně námahy do toho, aby se jím stal. Kdo by zapomněl Russella jako mocného Maxima toužícího po pomstě v epickém velkofilmu Gladiátor, mém nejoblíbenějším filmu s ním vůbec.

Slávu na bitevním poli následovala sláva oscarová, když za své úžasné ztvárnění této hrdinské postavy získal cenu pro nejlepší mužský výkon v hlavní roli. Russell si ji rozhodně vydřel. Gladiátor byl neuvěřitelně fyzický a navíc jsme neměli podrobný scénář, takže výsledek byl z mé strany velkým dílem výplodem mé vlastní fantazie. Úspěch na stříbrném plátně s sebou přinesl i pozornost médií, což k profesi patří, ale Russellovi se to rozhodně nelíbí.

Má skutečná práce je v podstatě jednoduchá a to se mi líbí. Sedět v místnosti se zástupci tisku a pořád dokola mluvit o tomtéž, odpovídat na stejné otázky... to je otrava a podle mě to vážně poškozuje váš mozek. Média ho často zobrazují jako "obtížného" a Russella styk s nimi frustruje a chrání si své soukromí. Média jsou problém.

Polovinu věcí, které jsem údajně řekl, jsem nikdy nevypustil z úst, takže... ...tudíž to těm... parazitům dává právo, aby vyplnili mezery. Prostě si něco vymyslí. Po výhře Oscara měl Russell, coby hvězda první velikosti, možnost vybrat si jakýkoliv další projekt. Ve snaze vybrat si roli, která pro něj coby herce bude výzvou, se rozhodl stát se Johnem Nashem, geniálním matematikem bojujícím se schizofrenií ve filmu Čistá duše.

Společensky rozšířeným nedorozuměním je, že schizofrenie je o rozštěpu osobnosti. Jako třeba ve filmu Jima Carreyho Já, mé druhé já a Irena, kde podal skvělý výkon, ale onemocnění nezobrazuje pravdivě. Je to o různých rovinách reality, takže by se asi dalo říct, že coby herec k tomu mám blízko.

Ve smyslu, že máte fyzickou realitu a pak... svět, který neexistuje jinde, než ve vaší hlavě. Ačkoliv je herectví Russellovou největší vášní, nezmizela ani jeho láska k hudbě. V roce 1992 zformoval kapelu 30 Odd Foot of Grunts, která však bohužel nikdy opravdu neprorazila. Svět hudby ale neopustil a navázal spolupráci s Alanem Doylem z Great Big Sea s nímž utvořili novou skupinu The Ordinary Fear of God.

Mnozí o něm říkají, že má výbušnou povahu a Russell se během let opravdu zapletl do mnoha potyček. Nejznámější je ta z roku 2005, kdy byl zadržen a obviněn z napadení poté, co po zaměstnanci newyorského hotelu mrštil telefonem. Svého bojovného ducha ale využil lépe a neváhal při tom dokonce ani ukázat svou jemnější stránku, když v roce 2005 natočil Těžkou váhu Opravdový příběh o nesnadném životě amerického boxera v kategorii těžké váhy, Jima Braddocka.

Byl to prostý pracující muž, alespoň tak se sám viděl a... když pocházíte z takového prostředí, můžete mít úspěch, a lidé, kteří vás k tomu úspěchu tak trochu pozvednou si váš úspěch užívají s vámi, ale na druhou stranu podle mě Braddock vždycky věřil, že má povinnost zůstat tím, kým byl předtím, než se stal šampiónem. A proto se jím stal. Je to vidět na celém jeho životě a vážně se mi líbí, jak...

až do své smrti miloval svou ženu, jak zemřel v domě, který koupil za peníze vyhrané v šampionátech v těžké váze, a jak viděl vyrůstat své děti a následně svoje vnoučata. Jako správný sportovní fanatik je spolumajitelem svého milovaného rugbyového týmu South Sydney Rabbitohs. V roce 2005 dokonce na jejich dresech propagoval film Těžká váha, stali se tak prvním australským týmem, který byl kdy sponzorován filmem. Navzdory mnoha jeho vášním...

herectví, zpěvu a sportu, je pro Russella jeho největší prioritou jeho manželka Danielle Spencer, se kterou se seznámil v roce 1990 při natáčení The Crossing, a jejich dva synové, Charles and Tennyson. Na filmovém plátně se Russell činil a zahrál si ve westernu 3:10 Vlak do Yumy, akčním dramatu Americký gangster a thrilleru Labyrint lží. Ve filmu Na odstřel si zahrál novináře, zástupce profese, kterou nesnáší. Jednou z věcí, které jsem Kevinu Macdonaldovi řekl hned na začátku bylo, že jestli očekává, že budu hrát novináře jako hrdinu, tak mluví se špatným člověkem, ale že jsem výborně připravený na to, hrát novináře jako lidskou bytost se všemi chybami, nedostatky a manýry, které všichni máme.

To mu stačilo ke spokojenosti a tak jsme to taky natočili. Ačkoliv ztvárnění novináře nešlo tak snadno, Russellovi prý příprava na roli nedala tolik práce. Můžete měsíce tiše nad něčím přemítat, nebo mi můžete říct, jak si postavu představujete a já to zahraju rovnou.

Taková je to prostě práce a vy se musíte umět přizpůsobit. Pokud máte brečet na lusknutí prstů, tak brečíte, pokud se máte smát, smějete se. Tak to je, prostě předstíráte. Pokud strávíte hodně času... přemítáním a konstruováním, většinou jste do role od začátku hlouběji ponoření, ale já zároveň spoléhám na fakt, že tohle dělám od svých šesti let a vím, co to obnáší a co pro to musím udělat, a podle toho se zařídím.

Dále se Russell opět sešel s režisérem Ridleym Scottem, tentokrát jako legendární Robin Hood. Společně tenhle klasický příběh převyprávěli a ukázali nám muže za mýtem, který inspiroval ostatní k tomu, aby vzali osud do vlastních rukou. Russellovu schopnost zanechat v divácích nesmazatelný dojem nelze popřít a nedávno byl jeho talent oficiálně potvrzen, když obdržel jednu z největších poct pro herce...

hvězdu na slavném hollywoodském chodníku slávy. Držitel Oscara, skvělý herec a muž oddaný své rodině, Russell Crowe je mužem mnoha předností. V mnoha svých emocemi sálajících rolích prokázal, že je jedním z nejtalentovanějších herců svojí generace a silou, kterou není radno podceňovat. Představujeme vaše oblíbené filmy a herce, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jeho výkon v Bídnících mi opravdu vyrazil dech. Je opravdu úžasný. Má úžasný hlas a vůbec všechno..:D Opravdu, jeden z nejskvělejších herců této doby.

181

Odpovědět

To snad néééééé! Harrison prohrál o jeden hlas!!! To je taková škoda :(

184

Odpovědět

Hadze mi to error :(

180

Odpovědět

Skvělý rozhovor, děkuji.
Bídníky s Russellem jsem viděla už dvakrát, je skvělý. Jistě, hlas se nedá srovnávat se zpěváky v této roli, které jsem slyšela, ale není to špatné a herecky je skvělý, ač postavu Javerta, dřív, než kývl na spolupráci, vůbec nemusel a prý ani nechápal její pohnutky. Ani se neinspiroval u filmů či jevištních ztvárnění. Bídníky určitě doporučuji, muzikál zbožňuji.

180

Odpovědět


Odpovědět

L. A. – přísně tajné, Gladiátor, Master and Commander: Odvrácená strana světa, Dobrý ročník, 3:10 Vlak do Yumy, Americký gangster

180

Odpovědět

Ale no tak ludia ... hlasujte za Forda ... ten má zaujímavejšiu hereckú kariéru ;-) ... Hardy nech je kludne potom.

185

Odpovědět

jezis tohohle kokota co mlatil vsecky zensky se kterejma kdy zil? to o nem nerekli co..

1915

Odpovědět

Tak konečně jsem se po dlouhý době zaregistroval (jsem každodenním návštěvníkem VČ už několik let). K rubrice "Biografie hvězd", kterou mám všeobecně rád, mám jednu poznámku: ta ŽENSKÁ má tak strašnej hlas, že jsem z toho snad dostal rakovinu!!! To samozřejmě nemá co dělat s kvalitou a pílí tohohle webu, jen jsem to prostě potřeboval říct.

184

Odpovědět

Těžkej výběr, mezi Fordem a Hardym...:)

183

Odpovědět

jasnej Ford, max ještě Oldman

186

Odpovědět

+Rhadespřesně, z hlediska bohatosti kariéry rozhodně Ford. Zajímalo by mě kolik lidí hlasovalo pro Hardyho jen kvůli Baneovi :P

181

Odpovědět

+RhadesJasnej Hardy,kvuli epickým rolím co měl.U mě určo ne kvuli Baneovi.Spiš Warrior,Bronson,Bratrstvo neohrožených,Černý jesřáb sestřelen.Ford je dobrej,ale 3/4 jeho herecký kariery je s**t.Indina Jones mě nikdy nebral.Jediný co u mě zahrál byl Star Wars a Blade Runner ...The End

181

Odpovědět

Tom Hardy! Konečně! Všichni hlasujte pro Hardyho! :D

1810

Odpovědět

Konečně je tam ta ženská, ta se dá poslouchat, na rozdíl od toho chlápka předtím a taky se na ní líp kouká :D

180

Odpovědět

u toho Romper Stomper máš neofašistů - má tam být neonacistů
fašismus byl v Italii :-) v tom filmu obdivuji nacismus.

181

Odpovědět

0:20 - "se svým"

182

Odpovědět

Panáček je docela nafoukanej. Ale hrát umí, to je fakt. V Beatiful mind si nedokážu představit nikoho jinýho

186

Další