Proč tak draze? | Hodinky RolexBusiness Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:5 467

Hodinky Rolex jsou snad nejznámější a nejvyhledávanější na světě. V loňském roce se model Daytona, který nosil Paul Newman, v aukci prodal za neuvěřitelných 17,8 milionů dolarů. Cara Barret, editorka webu Hodinkee, nám vysvětlí, proč jsou Rolexky tak drahé.

Přepis titulků

Známá pověra je, že než rolexky opustí továrnu, aby se braly jako rolexky, musí být rozpoznatelné z 6 metrů. Překlad: hAnko www.videacesky.cz Jsem Cara Barrett, editorka Hodinkee, webu věnujícímu se trhu s hodinkami. Rolex je jednou ze značek, možná jedinou, která má typický vzhled. Jsou sportovní, jsou aktivní, byly navržené jako pracovní, to je jejich základ. V 50.

letech vznikly modely Submariner, Explorer, Milgauss, GMT, všechno modely navržené jako pracovní hodinky. A do dnešního dne je to jejich typický znak. Až později se vyvinuly v luxusní značku, kterou nyní známe. Ten vývoj je na nich velmi zajímavý. Rolex je značka spíše v dolní polovině spektra, co se luxusních značek týče. Submariner začíná na 8 000 dolarech, nejlevnější model za 5 000 jsou Oyster Perpetual. Jejich tři hlavní znaky jsou: samonatahovací, voděodolné, přesné.

Hodně dbají na kvalitu, jedny hodinky se vyrábí rok. A projdou přísným testováním. Přesnost, chronometr, měření času, musíte jej mít na vteřinu přesně. Také je tam doživotní záruka, takže pokud máte s rolexkami problém, vždy vám je opraví. Zapínání se otevře a zavře tisíckrát, než opustí továrnu, takže víte, že se nerozbije. Podstatou hodinek je, že pokud si koupíte jedny a budete se o ně starat, vydrží 20 let. Nebo i 100, pokud se budete hodně starat.

Proto je cena tak vysoká, kupujete něco, co by vám teoreticky mělo vydržet celý život. A co případně předáte další generaci. Mezi sběrateli je i starožitný trh, kde jde o jemné rozdíly, třeba GMT s matným nebo zlaceným ciferníkem a tyto malé detaily určují, jakou cenu daný model bude mít. Model Daytona, co nosil Paul Newman, se loni na podzim prodal za 17,8 milionů, což je nejdražší prodej rolexek v aukci. Jsou zajímavým příkladem, model Daytona vyšel v 70.

letech se zvláštními ciferníky a vůbec se neprodávaly. Jako starožitnost jsou teď jedny z nejdražších. Nikdo neví, kolik hodinek celkem a kolik kusů kterého modelu se za rok vyrobí. Jsou však některé, jako třeba letošní Rainbow Daytona, u kterých se odhaduje určitý velice nízký počet kusů. Nevíte přesné číslo, ale víte, že jich nebylo hodně. A těžko se shánějí. Rolexky však může nosit každý. Jsou unisex a to je dobře, protože většina výrobců tam plácne pár diamantů a hned jsou dámské.

Rolex taky, ale pořád jsou neutrální. Nosím hodně pánských modelů. I když nejprodávanější model je dámský dvojbarevný Datejust. Což je vtipný paradox.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

zcela vážně, odkud se vzal název "Hodinkkee" pokud to nemá původ někde tady v okolí? :-D

32

Odpovědět

Tvůrce webu nevěděl jak web pojmenovat, proto vybíral cizí překlad slova "wristwatch" a nejvíce se mu líbilo české/slovenské "hodinky", nic víc v tom není.

60

Odpovědět

+Sixbypěkná náhodička

11

Odpovědět

Hodinkee. Jen pro přesnost.

00

Odpovědět

V Holešovicích jsem takových viděl stovky.

83