Proč tak draze? | KašmírBusiness Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:5 255
Kašmír patří k celosvětově vyhledávaným vláknům. Jeho jemné chloupky jsou měkčí, lehčí a třikrát teplejší než ovčí vlna. Po staletí je to ceněná látka, ale za kvalitu si připlatíte a luxusní kašmírový svetr může stát přes 500 dolarů. Proč je ale tak drahý?

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Kašmír patří k hodně vyhledávaným vláknům. Jeho jemné chloupky jsou měkčí, lehčí a třikrát teplejší než ovčí vlna. Po staletí je to ceněná látka, ale její kvalita něco stojí a luxusní kašmírový svetr může stát přes 500 dolarů. Proč je tedy tak drahý? Kašmír nepochází z ovcí, ale z kašmírských koz. Kozy žijí v Himalájích, kde teploty klesají pod mínus 30 stupňů Celsia a k přežití takových mrazů mají velmi hustou teplou srst.

K výrobě látky se však nepoužívá vnější srst, ale jemná podsada pod ní. Johnstons of Elgin s kašmírem pracuje od roku 1851 a potřebují hodně koz. Zpracováváme kašmír od zhruba 1,2 milionu koz, z oblastí Mongolska, Číny a menší množství i z Afghánistánu. Koz je opravdu třeba tolik. Z ovce lze získat ročně 3 kila vlny, ale kašmírová koza dá jen 200 gramů. V podstatě asi tolik vlny.

Na šátek vlna z jedné kozy stačit může, ale třeba na svetr je třeba kašmíru z pěti až deseti koz. Právě pro malé množství vlny z jedné kozy jsou zásoby limitované a vlákna se navíc získávají jen jednou ročně. Vlna z ovcí se stříhá, ale kozy se vyčesávají při jarním přesrstění. Váha vlny se ještě o polovinu zmenší po vymytí špíny, mazu a hrubších vláken. Přestože je populární, tvoří kašmír pouze 0,5 % světové produkce vlny. Zpracování čistého kašmíru je náročné.

Vlákna se obarví a provzdušní, aby se přestala lepit k sobě. S měkkým materiálem se musí pracovat velmi opatrně. Chemikálie nebo nešetrné zpracování mohou vlákna poškodit. Vlákna se dále mykají, češou a rovnají do řad pro následné vinutí na cívky. Kvalitu kašmíru určuje jeho jemnost a délka a vysoce kvalitní kašmírové vlákno může mít v průměru pouhých 14 mikrometrů. Barevné navinuté cívky se posílají k výrobě oděvů od šátků po svetry. Mnozí si myslí, že výroba šátku je to nejlehčí na světě, ale když přijdou do přádelny, tak vidí ten skutečný složitý proces, kde je k výsledku potřeba spousta školených rukou.

Jde především o znalosti a zručnost pracovníků, kteří ten delikátní materiál dokáží šetrně zpracovat. Aktuálně na popularitě získávají levnější kašmírové výrobky. Tvrdí, že nabízejí kvalitu kašmíru za nižší cenu. Aby toho docílili, používají méně kvalitní vlákna nebo jiné zpracování, a i když jsou ve srovnání levnější, stále stojí dvakrát více než ovčí vlna.

Bohužel jsou i extrémní případy, kdy údajně 100% kašmír obsahoval jačí nebo dokonce krysí srst. Když najdete kašmír za podezřele nízkou cenu, nemusí být, čím se zdá. Kašmíru se na světě nic nevyrovná. Samozřejmě jsou i jiná měkká vlákna, ale kašmír má lepší vlastnosti. Je velmi pevný, velice teplý a zároveň měkký. A můžete z něj vyrobit cokoliv od velmi silného, robustního, téměř koberce, až po velmi jemné, delikátní, nadýchané něžné kousky.

Je mnoho jiných drahých vláken i stejně tenkých vláken, ale tolik toho s nimi nedokážete.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář