Proč tak draze? | Velrybí trusBusiness Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:41
Počet zobrazení:5 785
Pokud jste někdy použili parfém, mám pro vás nepříjemnou zprávu: nejspíš jste na sebe stříkli zvířecí trus, kterému se říká ambra. Gram ambry může stát i třicetkrát víc než gram stříbra. Ale proč, když je to „jen“ velrybí hovínko?

Přepis titulků

Toto je ambra. Vypadá jako kámen, ale ve skutečnosti je to vzácné hovínko. A není zrovna levné. Gram ambry může stát i třicetkrát víc než gram stříbra. Překlad: hAnko www.videacesky.cz Pokud jste někdy použili parfém, mám pro vás nepříjemnou zprávu: nejspíš jste na sebe stříkli zvířecí trus. Po staletí se totiž ambra používá pro zvýraznění vůně parfémů.

Je to směs zobáků olihní a tukových výměšků, které se časem spojí ve střevech vorvaňů a nakonec, pá pá, jde to ven. Teoreticky to není trus v pravém smyslu slova, ale vědci se shodují, že vychází ven stejným způsobem. Ať tak či onak, velký kus ambry je vypuštěn do oceánu, kde pluje po celé dekády či jak dlouho. Za tu dobu se změní z ulepené kuličky v pevný kus šedé hmoty. A přesně po tom parfémáři touží.

Obsahuje totiž chemikálii, která působí jako pojidlo, díky kterému ostatní složky parfému déle voní. Ale ambra je hlavně ceněná pro jinou překvapivou vlastnost. - Sama pěkně voní? - Je to jako kytice z 20 či 30 různých chemických složek a každá má jinou vůni. Jedna bude vonět jako houby, jiná jako tabák, další bohužel jako trus, další trochu jako tráva a seno.

No to zní skvěle. Někteří výrobci parfémů do svých vůní tyto složky používají jako základ. A základ je to, co v parfému voní nejdéle. Jedna z firem má několik drahých parfémů se základem z ambry. Lahvička parfému z této kolekce se prodává i za 500 dolarů a je popsána jako „vášnivý voňavý dopis z lásky“. A i když je ambra základem kvalitních parfémů, cenu šroubuje nahoru především její vzácnost.

Vědci neví proč, ale ambru produkuje jen zhruba jedno procento vorvaňů. I výzkumníci jako doktor Shane Gero, který vorvaně studuje desítky let, - ji nikdy nenašel. - Sbírám vorvaní trus asi 15 nebo 16 let, ale ještě jsem nenašel nic, co by jen mizivě připomínalo kuličku ambry. Občas na ni ale natrefí šťastlivci na pláži. V roce 2006 našel pár z Austrálie kus vážící přes 14 kilogramů. V médiích se pak psalo, že mohl stát téměř 300 000 dolarů. Mnohem častěji ji však najdou lovci ambry.

Sledují bedlivě počasí a mořské proudy, aby odhadli, kde se vyplaví, a pak ji prodávají kupcům nebo parfémářům po 7 200 dolarech za půl kila. Je pro ně jako zlato, cenné zboží, takže to berou velmi vážně, bývají svalnatí a agresivní. A velmi pečlivě si střeží svá tajemství. Ale nedělají to jen pro cenu tohoto zboží. Ve Státech a dalších zemích je nákup, prodej i sběr ambry nelegální.

To proto, že vorvani jsou mezinárodně ohrožený druh. Než začal lov velryb, tradiční i moderní, na světě bylo přes milion vorvaňů. Teď zbývá necelá pětina. Ačkoliv při sběru ambry se vorvani neublíží, doktor Gero říká, že není dobrý nápad obchodovat s něčím od ohrožených druhů. Dokud nevyrobíme něco, co bude vonět stejně jako velrybí hovínka, budou lidé ambru prodávat a kupovat dál.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář