Černé tlačítko

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:769
Počet zobrazení:9 304

Ačkoli má tento australský krátký film podobnou zápletku jako film The Box režiséra Richarda Kellyho, nemá s ním jinak nic společného. Jeffrey Roberts má před sebou volbu - pokud zmáčkne jisté černé tlačítko, zemře někde na světě člověk a on sám získá deset milionů dolarů. Roli pokušitele si v tomto snímku zahrál australský herec Robert Grubb, pana Robertse pak jeho syn Hayden.  Film se snaží zajímavým způsobem poukázat na lidskou chamtivost, což je dost vděčný námět. P.S.: Tento film vznikl PŘED filmem The Box, takže z něj námět ani ukradnout nemohl.

Přepis titulků

Bůh nedopustí, abyste byli podrobeni zkoušce, kterou byste nemohli vydržet, nýbrž se zkouškou vám připraví i východisko. 1. list Korintským 10:13 ČERNÉ TLAČÍTKO Á, pan Roberts. Kdo sakra jste? Pochopitelná otázka, pane Robertsi, kterou vám v pravý čas rád zodpovím. Ale teď se soustřeďme na daný úkol.

O čem to mluvíte? Co tu dělám? Jste tu, abyste učinil volbu, pane Robertsi. Toť vše. Je mi líto, nevím, kdo jste, nevím, kde to jsem... - Byl jsem na cestě do práce a... - A teď jste tady. Vaše volba je snadná. Pokud si zvolíte správně, tak... Odejdete odsud bohatší, než si dovedete představit. Jaká volba?

O čem to mluvíte? Pane Robertsi, před vámi je tlačítko. Pokud se rozhodnete ho zmáčknout, někdo, někde na tomto světě, zemře. - Co je to za zvrhlej vtip? - Nenechal jste mě domluvit, pane Robertsi. Pokud se rozhodnete to tlačítko zmáčknout, dám vám deset milionů dolarů. V tomto kufříku.

- Tohle je směšné, odcházím. - Zjistíte, že dveře jsou zamčené. Nevíte, s kým si tu zahráváte! Jeffrey Roberts, Brennan Court 14. Problémy se spaním, nejisté zaměstnání, dluhy se kupí. Kdo si sakra myslíte, že jste? Mocný muž, pane Robertsi, muž, který vám možná změní život. Za malou cenu života někoho jiného. - Můj Bože!

- On není váš, pane Robertsi. - Tohle prostě není skutečné. - Ujišťuji vás, že je to velmi skutečné. Dokažte to. Tak se na to podíváme, dobře? Deset milionů dolarů, pane Robertsi. Zákonné platidlo. Pomyslete, čeho by se dalo s takovými penězi dosáhnout. A... co se stane, když ho nezmáčknu? Potom... Vám dám klíč ke dveřím.

A už nikdy neuvidíte mě, ani těch deset milionů dolarů. Jak si mám být jistý, že když zmáčknu to tlačítko, nezabije to mě? No, mohlo by. Ale pravděpodobnost něčeho takového je šest miliard ku jedné. Šest miliard. To je hodně lidí. A lidi přece umírají pořád, že ano? Přesně tak! Chci říct, kolik lidí letos umřelo při autonehodách? Při autonehodách?

14 764...šedesát pět... šedesát...to odbočujeme. Mluvil jste o nehodách - stávají se pořád. Přesně, jste na nesprávném místě v nesprávný čas a puf, čas vypršel. Nakonec, pane Robertsi, každému vyprší čas. Dobře. Pokud, pokud to tlačítko zmáčknu. Jak potom zemřou?

Bude to nějaká nehoda. Jak vám vůbec můžu věřit? - Snažím se vám pomoci! - Jo, jasně, o co tady skutečně jde? Co z toho máte vy? No... Přímo nic. Víte, já se snažím vytvořit svět zbavený slabosti. Dobrota, nesobeckost, slitování, to jsou různá pojmenování pro slabost.

Já vyzdvihuji svět zvířat, pane Robertsi. Zvířata v polích neznají slitování. V Serengeti těžko zemřete stářím. Pravá krása spočívá v sebezáchově. Jste zlej parchant! Morálka, smrtelnost... Vaše výlevy mě začínají unavovat, pane Robertsi. Zvažuji stažení své nabídky. Ale no tak!

Máte třicet sekund. Pokud do té doby tlačítko nezmáčknete, odejdete stejně chudý, jako jste sem přišel. - Potřebuju čas na rozmyšlenou! - Času jste měl dost! - Co když to bude malá holčička? - Irelevantní! - Nemůžu, chci říct... - O člověka míň v už tak přelidněném světě! - O jednoho člověka? - Jen o jednoho! - Nikdo se to nedozví? - Ani živá duše! - Bože...

- Rozhodněte se! Pomyslete na svou rodinu! Přičichněte k penězům! Zmáčkněte to. Zmáčkněte to! Zmáčkněte to! Byl to podfuk, že ano? Ani trochu, pane Robertsi. Peníze jsou vaše, vemte si je, vysloužil jste si je.

Je tu jedna drobnost, kterou vám musím sdělit, pane Robertsi. Co? Víte, pane Robertsi... Vy už jste mrtvý. Ne. Ne, to- to není možné. Přemýšlejte, pane Robertsi. V jednu chvíli řídíte a najednou jste tady. Ne.

Ne. Ne. Obávám se, že to byla dosti ošklivá autonehoda. Od chvíle, kdy člověk získal duši, bylo mou prací ho pokoušet. A přimět ho k jakékoli neřesti, jež by ho přiměla vzít život někomu jinému. Ti zlí mohou být zachráněni. Ti dobří mohou být zatraceni navěky. Jsem takový...

Boží filtr. - Co se se mnou teď stane? - Přeci půjdete do Pekla, pane Robertsi! Nekonečná a nezměrná nicota! VYŘÍZENO Ale já to udělal pro svou rodinu! Měl jste klíč ke spáse. A vybral jste si zatracení. Ne, prosím vás! Sbohem, pane Robertsi.

A nezapomeňte si tu kufřík, ten si můžete nechat. Jen mi řekněte... Koho jsem zabil? O to bych se nestaral, pane Robertsi. Jsou u mě další na řadě. ČERNÉ TLAČÍTKO Překlad: ScreaMaker Korekce: scr00chy www.videacesky.cz

Komentáře (108)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

opravdu před sedmnácti lety a dříve používali they/them na označení bezpohlavního objektu v singuláru?

00

Odpovědět

Malá poznámka k originalitě toho filmu a jeho vztahu s the Box. Prapůvodně to byla povídka, podle které natočili jednu epizodu seriálu amerického Twllight Zone a to už v roce 1986. Film je relativně rozšířením té epizody, zatímco v tomhle krátkém videu dodali ten náboženský závěrečný zvrat.

00

Odpovědět

Všem, kteří tu argumentují tím, že s tolika penězi byste mohli zachránit mnohem více životů:
1) Těm, kteří ty peníze získají, se najednou dávat nechce. pokud nepatříte k té malé skupince, která to již dokázala, není důvod si myslet, že byste se k tomu přiměli.
2) Ty peníze by dostaly buď lidé, kteří je nepotřebují, nebo ti kteří nějakou pomoc potřebují. Dát peníze někomu, kdo potřebuje úplně jinou pomoc, je přinejmenším zbytečné, v některých případech mu to spíš přihorší (učí to čekat pomoc, která se doopravdy nedostaví, a člověk pak má tendenci za sebe méně bojovat). Tohle je obecně velký problém mnoha charit (je třeba počítat s tím, že když dáte na charitu, efektivně se využije možná polovina těch peněz). Oproti tomu člověk, kterého byste takto zabili, by mohl být stejně tak slabý a na pokraji přežití, jako schopný člověk již pomáhající dalším kolem, člověk, jehož smrt by zasáhla mnohé další (tento efekt je myslím hlavní důvod, proč je vražda tak odsuzována).
Těmito příklady se nesnažím upravit váš "výpočet", chci tím říct, že je tam tolik proměnných, že správný racionální výpočet zkrátka udělat NELZE.

11

Odpovědět

Echt!: To sejto je tak hustý, že nebe bude pustý dál.

01

Odpovědět

Gren: Ty peníze ale byly v tomto filmu jen jako pokušitel ke zmáčknutí tlačítka. Nemůžeš dát peníze na charitu, když už jsi mrtvý.

191

Odpovědět

Podivejte se na video: http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/moralni-stranka-vrazdy

Uvažme
následujcí 2 možnosti (ostatními se nezabývejme)

1) Zmacknout tlacitko a potom pulku tech penez dat na charitu primo do nejake oblasti, kde jsou zachranovani lidi. Timto zpusobem 1 zivot zmarite a zachranite za 5M rekneme tak 100 zivotu minimalne. To jsou ale ty zivoty lidi v Africe....

2) Nezmacknout tlacitko a nikoho nezabit ani nikoho nezachranit.

Duvod, proc vetsina lidi tlacitko nezmackne je strach z odpovednosti za tu jednu smrt.
Kdyby byla situace takova, ze v pripade zmacknuti tlacitka nepomuzete tem 100 lidem, kteri takto zemrou ve spatnych podminkach, ale zachranite nahodneho cloveka na svete pred nehodou, tak se razem lide rozhoduji jinak a malokdo by to tlacitko zmacknul.

Osobne bych tlacitko nezmackl, protoze bych neunesl zodpovednost za vrazdu. Nesoudil bych cloveka, ktery by tu odpovednost byl schopen nest a vykonal by "vetsi dobro".

196

Odpovědět

je tu na videačesky o tom pekne video. Vola sa to utilitizmus(prepočítavanie všetkého tak aby som spravil to čo ma najväčši osoh pre všetkých). A dá sa to posúvať do rôznyc h rovín. Veľa ľudí by stlačilo tlačidlo ktoré by jedného človeka zabilo a 1000 zachránilo. Máloktoby však umlátil lopatou človeka keby tým tiež zachránil 1000 ľudí. Ja som zásadny antiutilista a určite by som v takýchto situáciach nezačal kalkuovať všeobecný osoh ( Nekalkulujem že 1x vražda - 10x záchrana života = 9zachránenych životov.),ale rozhodol sa iraciónalne podľa citov. Teda by som nezabil človeka aj keď by som vďaka tým peniazom mohol zachrániť mnoho iných. Pretože nemám právo rozhodovať nad životom a smrťou ostatných ak si môžem vybrať nerozhodovať.
Avśak taketo moralne otázky su brutálny mindfuck :D predstavte si voľbu. Postavia pred vás 2 ľudí a vy musíte rozhodnúť ktorý z nich zomrie. Ak si nevyberiete zomrie náhodne 50 iných ľudí. Utilista by to mal jednoduché hodil by si mincou a zomrel by jeden človek. ľudia ktorý majú podobný morálny kód by si ale vybrali nerozhodnúť sa. čiže by nikoho nezabili. ale spôsobilo by to smrť 50 ľudí. Úprimne neviem čo by som v takýchto situáciach robil. preto si myslím že najsprávnejšie je riadiť sa v danom momente citmy a spraviť to čo v danú chvíľu považujete za správnejšie a už sa viac neobzerať :P

201

Odpovědět

Toto jsou vystřižené scény: http://www.youtube.com/watch?v=Mn-vUgC5fZ4

190

Odpovědět

mě hned na začátku došlo že je mrtvej když řikal že jel autem a najednou byl jinde :D tak pointa dobrá, ale konec jako takovej nijak nepřekvapující

191

Odpovědět

Já myslel,že když zmáčkne to tlačítko tak zemře jeho holka jestli vůbec má :P A jinak jsem myslel že to tlačítko nezmáčkně :X

190

Odpovědět

->LilaColor :
ty jsi ale škodolibá :-P , ale mno já čekal, že tam vyjede koutoučová pila a uřeže mu nohy :D

180

Odpovědět

Už zezačátku mi tak nějak podvědomě bylo jasné, že když to zmáčkne, tak se mu něco stane. Akorát jsem si spíš myslela, že když to zmáčkne tak vyletí do vzduchu nebo něco takového. :-D A nebo v horším případě, že zabije někoho, koho má doopravdy rád. Ale takhle je pointa taková... dost hloupá, zdá se mi. :-D

187

Odpovědět

No jo, nejme mi náhodou Češi? Vše obejít, ať se jedná klidně o toho "na hoře" nebo o toho "dole":D

180

Odpovědět

to bylo dost drsný... a líbí se mi, jak natočený :)

180

Odpovědět

Já jsem asi ha*zl, ale jediné na co jsem myslel je že bych se ho zeptal "Kolikrát můžu zmáčknout?" :-D:-D

205

Odpovědět

nemohla by som to spraviť.. ja viem, že keby som tma je to iné, ten nátlak a jedno z druhým.. ale od začiatku, keď mu povedal, že by tým niekoho zabil, som si povedala, NIE, aj keď lákadlo bolo veľmi veľké. Čo keby sa to stalo mne? Alebo mojej rodine, priateľom.. riadim sa pár pravidlami a jedno z nich znie: To čo nechceš aby sa ti stalo nerob ani ty druhým..

180

Další