Chytří šimpanzi

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:295
Počet zobrazení:7 082

Japonští výzkumníci podrobili šimpanze paměťovému testu, ve kterém musí šimpanz seřadit čísla od 1 do 9, přestože čísla probliknou jen na vteřinku. Jak se takovým opičákům dařilo? A jak oproti nim uspěli lidé? Velice zajímavý test. Pokud můžu doporučit, podívejte se na video ještě jednou, abyste viděli, jak šimpanzi reagují a zjistěte, jestli jste schopni si to zapamatovat.

Přepis titulků

Japonští výzkumníci odhalili fascinující výsledky paměťových testů. Porovnali mladé šimpanze s dospělými lidmi. Nezdá se vám to moc fér? Bill Blakemore vám prozradí víc. První test - dokážou šimpanzi napočítat od 1 do 9, pokud dostanou za odměnu oříšek nebo jiný pamlsek? Ano, dokáží. A teď pokud čísla necháte jen probliknout a pak je zakryjete. Dokáže si šimpanz zapamatovat, kde jednotlivé čísla byly a ještě k tomu ve správném pořadí?

Ano. Za další pamlsek. Tenhle šimpanz udělal jednou chybu. Ale jen jednou. A teď, pokud necháte probliknout jen některá čísla a zakryjete je, dokáže si šimpanz za a) zapamatovat kde čísla byla a za b) je seřadit, přestože některá čísla chybí? Ano.

A nyní - dokáže další druh primáta, dospělý homo sapiens, udělat to samé? Dobrá tedy. A znovu. Dobře... znovu. Znovu? Ještě jeden pokus. Dobře. Ve skutečnosti si ale šimpanzi, v tomto paměťovém testu, vedli mnohem lépe než lidé.

Což japonským výzkumníkům zamotalo hlavu. Je tady jedna možná teorie - šimpanzům záleží na oříšcích víc, než lidem. Bill Blakemore pro zprávy ABC. A pokud si myslíte, že je to jen jeden chytrý šimpanz, test podstoupilo celkem šest šimpanzů. Přeložil: Rizyk Korekce: scr00chy www.VideaČesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podla mna šimpanz neanalizuje čisla on ich vníma ako fotku. Človek analyzuje symboli a to ho spomaluje.

10

Odpovědět

Naprosto zkreslený, šimpanzi se to biflovali x pokusů dopředu, zatímco lidi k tomu sedli čerstvě

194

Odpovědět

tady nejde o orisky :D tohle je jen dukaz toho ze opice se vyvyjeji a my zakrnujem :)

196

Odpovědět

vachis: správní teorie! :D

191

Odpovědět

Tak určitě mají dobrou paměť, a když je motivace, dokáží ji využít. Ale k tomu ,,člověk VS opice" je potřeba připomenout, kdo postavil ten počítač a kdo komu dává oříšky :)

200

Odpovědět

Velmi zajímavé. Přikláním se k názoru, že je to mix motivace (oříšky) a tréninku. Pokud chcete zkusit něco podobného, mám tu odkazy na zajímavé "mozkohry", bohužel v angličtině (ale dá se to zmáknout i s minimálními znalostmi):

1. http://www.freeonlinegames.com/game/brain-age-test.html
2
. http://www.flashfabrica.com/f_learning/brain/e_brain.html

Hezké
mozkotrapy :-) A díky za odkaz na lumosity.com.

190

Odpovědět

Zkoušel jsem porazit šimpanze a ze začátku to moc nešlo, ale je to jen o treninku.
http://games.lumosity.com/chimp.html

190

Odpovědět

Masakr, ale poprvý jsem myslel, že to zas bude něco s Onionem

190

Odpovědět

tak jsem to taky zvladl :) a i bez orisku :) a to je uz skoro 24:00 :D

190

Odpovědět

zkusil jsem to po pár pivech a jsem jen o jedno horší než šimpanz:D:D

190

Odpovědět

hm...tak toto bych nedala ani za zlatý prase..

180

Odpovědět

A kde jsou Dudesoni ? :o

180

Odpovědět

díky za odkaz Walky, já sem chytřejší než šimpanz... to potěší:P

180

Odpovědět

A TOHLE JE JENOM ZAČÁTEK. PŘIJDE DOBA, KDY NÁS OPICE ZOTROČÍ A BUDOU NÁS VYUŽÍVAT JAKO OTROKY NA PODŘADNÉ PRÁCE. A PAK ANI TO NE A JENOM NÁS BUDOU LOVIT V LESE A TO JEN TAK PRO ZÁBAVU. TĚŠTE SE, HLUPÁCI.

195

Odpovědět

Hodně drsný, já ani nestihnu shlédnout celou tu obrazovku. :-D

180

Další