Naděje na záchranu nosorožců tuponosých severníchBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:3 816

Nájin a Fatu jsou poslední dvě samice a jedinci poddruhu nosorožce tuponosého severního. Narodily se ve Dvoře Králové nad Labem a nyní žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Žádný samec jejich druhu už nežije, ani jedna ze samic není schopná odnosit mládě. Přesto však ještě existuje naděje!

Novější informace o této záchranné kampani si můžete přečíst například zde.

 

Přepis titulků

SEDM SVĚTŮ – JEDNA PLANETA Africká Keňa. Poslední dva nosorožci tuponosí severní se nachází na pokraji vyhynutí. Může je ale věda zachránit? AFRIKA POSLEDNÍ NOSOROŽCI Během natáčení seriálu Sedm světů – jedna planeta od BBC přírodovědec David Attenborough zavítal do rezervace Ol Pejeta, aby natáčel s posledními dvěma nosorožci tuponosými severními.

Dříve z hojně rozšířeného poddruhu nyní zbývá už jen Nájin a Fatu. Jejich druh po desetiletí brutálně lovili pytláci. Nedaleko stojí památník. Náhrobní kameny zde od roku 2004 značí úmrtí několika z mnoha nosorožců, které zabili pytláci. To je obzvlášť jeden smutný. Max.

Myslím, že jsem se s ním setkal. Když David natočil svůj první přírodopisný dokument v 50. letech, v Africe žilo přes 2 000 nosorožců tuponosých severních. Sudán, poslední samec nosorožce tuponosého severního. Nyní zůstávají naživu jen Nájin a Fatu, a aby byly před pytláky v bezpečí, své dny tráví pod neustálým ozbrojeným dohledem.

Bohužel těmto nosorožcům hrozí, že budou loveni pro své rohy, které se prodávají na trzích na Blízkém východě. Kilogram se může vyšplhat až na 6 500 amerických dolarů. Bez samců a se samicemi, které nemůžou odnosit mládě, mnozí považují nosorožce tuponosé severní už za vyhynulé. Každý den jsme svědky vyhynutí. Nic moc s tím nenadělají. Musí jen přijmout osud, který je jim nastolen.

Ale skupinka vědců věří, že to nemusí být poslední kapitola příběhu tohoto druhu nosorožců. Nacházíme se v rezervaci Ol Pejeta. Zítra nastává jedna z velmi důležitých fází projektu, který trvá přes pět let. S využitím technik oplodnění in vitro vědci odeberou vajíčka z posledních dvou samic a pokusí se je oplodnit zmraženým spermatem, které bylo odebráno dvěma samcům tohoto druhu před jejich smrtí.

Pokud se podaří vytvořit embrya, budou moci být přemístěna do náhradní matky jiného poddruhu, čímž bude moci být vytvořena populace nosorožců tuponosých severních, i kdyby už poslední dvě samice nebyly naživu. Síla této metody spočívá v násobicím koeficientu. Pokud máme embrya, můžeme je znásobit, můžeme mít deset dvacet, možná třicet embryí ročně a umístit je do nosorožců jižních a pak…

vytvořit novou populaci nosorožců severních ve velmi krátkém čase. Po letech plánování zítřejší procedura rozhodne o budoucnosti tohoto poddruhu. Jsme si jistí, že zítra změníme svět. Přichází den D. Nejdříve jsou samice odděleny. Nosorožci jsou poté utišeni sedativy. Tým musí pracovat rychle, než anestetika přestanou působit. Tuto proceduru ještě nikdo předtím nezkoušel.

Musí se použít nové technologie a ultrazvuk k lokalizaci vaječníků. Po dlouhých čtyřech letech příprav byla vajíčka konečně odebrána. Ale tohle je jen začátek. Musí je letecky přepravit z Keni do laboratoře v Itálii, kde budou oplodněna zmraženým spermatem. To se musí odehrát během pár hodin, takže přeprava mezi kontinenty nesmí narazit na zádrhely.

O měsíc později přichází dobré zprávy. Týmu se podařilo odebrat 10 vajíček, což vedlo k vytvoření dvou embryí nosorožců tuponosých severních. Nyní probíhají přípravy na výběr správné náhradní matky, která embrya odnosí. Ukáže nám to až čas, ale možná pro nosorožce tuponosé severní existuje budoucnost. Myslím si, že mladá generace si mnohem více uvědomuje, co biodiverzita znamená.

My vědci si myslíme, že můžeme některé chyby zvrátit a přenechat zodpovědnost mladším generacím. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

30 embrí super ak sa to podarí. Ale nebude to tak trošku incest, keď sa budú množiť dalej už dospelý jedinci? :D

02

Odpovědět

Napadlo mě něco podobného - aby nosorožci nedopadli jako Asgardi v SG1, musí se k embriím přidat DNA jiného podobného poddruhu. Nic jiného mě nenapadá...

00