Co dělá film opravdu děsivým?Now You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:135
Počet zobrazení:11 265

Někdo horory nesnáší, někdo miluje. Ale film nemusí být zrovna horor, aby nás dokázal vyděsit. Na jednom příkladu nám dnes kanál Now You See It ukáže, co je základem dobře vystavěné scény, která má diváka vyděsit.

Za tip na video děkuji uživateli Wurgh.

Poznámka: Scény, které autor porovnává, jsou z filmů Lights out (česky Zhasni nebo zemřeš) - přidávám odkazy na celovečerák a kraťas. Porovnává také původního Poltergeista a remake z roku 2015.

Přepis titulků

Vítejte na kanálu Now You See It. Aby byla scéna ve strašidelném filmu opravdu děsivá, potřebuje kvalitní střih a kameru. Skvělý příklad jsem našel u filmu Zhasni a zemřeš. Je to celovečerní film založený na kraťasu, má stejný námět i režiséra. Zajímavé je, že kraťas i film obsahují v podstatě totožnou scénu. Podle mě je jedna z nich mnohem děsivější. Co myslíte? Koukněme se na obě scény a porovnejme, která je lepší.

Začneme filmem. A teď ten kraťas. Který je děsivější? Podle mě kraťas, ale proč? Kraťas totiž skvěle využívá mnoho hororových technik, ale film, i když je velmi podobný, ne. Nejdůležitější rozdíl je délka klipu. Filmový klip je převzatý z traileru. Scéna z traileru je asi o 4 sekundy kratší.

V těchto čtyřech sekundách v kraťasu jednou přebliknou světla. Každá další sekunda přidává tomuto momentu spoustu napětí. Takže když se situace změní a duch se pohne, vyděsí nás to víc. Chcete třeba diváky vystrašit útokem klauna. Jak? Necháte klauna nehybně sedět dlouhých 30 sekund, a donutíte diváky, aby se na něj dívali? A pak je najednou pryč. Nebo klauna párkrát ukážete na pár sekund a občas přihodíte pár lekaček bez jakékoliv přípravy nebo plynulosti?

Je to volba mezi jednou velkou lekačkou a několika menšími nic moc lekačkami. Která situace vyvrcholí lépe? Dalším rozdílem je, že v kraťasu je tento skvělý záběr. Je z perspektivy příšery, která sleduje ženu. Jako predátor, co číhá na kořist. Žena tu vypadá malá a bezmocná. Je to známý záběr z hororů. Přidává napětí tím, že ukáže, že postavu sleduje příšera.

Problém s filmem je, že se střídá záběr na ni a na příšeru, takže to není tak hrozivé. A kde to jsou v tom filmu? Ve skladu? Ve filmu to nevysvětlí a kvůli tomu to není tak hrozivé, protože neznáme prostředí. Základem mnoha hororů je, že příšery, sérioví vrazi nebo nadpřirozené bytosti přichází do míst, která jsme měli za bezpečná. Proto je to děsivé.

Vysledovali jsme ten hovor. Přichází z vašeho domu. Na místo jsme poslali hlídku. Utečte z domu! Mnoho lidí se bojí, že jim někdo vtrhne do domu. Když jdeme v pyžamu do postele, jsme nejzranitelnější. Kraťas na tomto staví a je opravdu děsivý. Ve filmu ale vidíme neznámou příšeru na neznámém místě, takže není tak děsivá. To jsou podle mě tři hlavní rozdíly. A můžeme jít dál. V kraťasu je žena vždy dobře vidět.

Je hrozivé, že ji pořád vidíme, i když vidíme ducha. Ve filmu ženu nevidíme, když vidíme ducha, takže to vypadá, že je od příšery více vzdálená. Okolní šum taky přispívá k děsivosti kraťasu. A taky fakt, že v kraťasu musí žena projít chodbou, kde duch je. Vypadá to děsivěji, než když je žena rovnou u vypínače. Najdete další důvody, proč je kraťas strašidelnější? Napište mi to do komentářů.

Abyste vyvolali smích, potřebujete legrační scénu nebo střih. Abyste lidi rozbrečeli, potřebujete dobré postavy a hudbu. Dobrý záběr potřebuje dobrého režiséra. Ale abyste někoho vyděsili? To potřebujete vše najednou. Hudbu, načasování, scénář, herce, všechno musí fungovat, jinak to není děsivé. Než půjdete spát, položte si otázku: "Z čeho mám největší strach?" Díky za sledování.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mna desi ten ucet za elektrinu co mi po tomto pride.....

60

Odpovědět

Nevím, co jsem viděl parodie typu vřískot, soumrak mrtvých a scary movie, tak se nejsem u horroru schopný bát. Místo toho je beru s humorem a skvěle se bavím. Bát se má cenu jen lidí a smeček potulných psů, v hororech ale figurují naprosto nereálné, či fyzikálně nemožné hrozby. Do toho se prostě nedá vcítit.

44

Odpovědět

První INSIDIOUS, aneb James Wanovo umělecké dílo.

10

Odpovědět

Jako malej deb....teda prcek,kdy mi bylo tak zhruba 4-5 let si moc dobře pamatuju,jak jsem v potají poprvé sledoval film Vetřelce a rodiče o tom ani neměli páru. Pro mě tak temný a zajímavý film, na který si moc dobře pamatuji :D Ale když v telce byl záběr,kdy se ukáže již dospělý vetřelec a strašlivánsky vrčel a najednou rodiče poznali,že jsem v přítomnosti díky mému řevu. Od tý doby po traumatu jsem pozoroval při čištění zubů na strop a vždy byl připraven k útěku kdybych tam viděl vetřelce......no prostě malej smrad jsem byl ještě tehdá ale pro mě legenda ta lekačka,kdy jsem se opravdu bál :D

72

Odpovědět

to si vzpomenu na V zajetí démonů 2. Tam mě nejvíc dostala scéna kdy byla holčina sama doma a koukala na tu televizi.

10

Odpovědět

Proč je strašidelnější scéna z filmu?
Ono zmíněné prostředí - ano, ten domov tam vyvolává pocit zranitelnosti, ale v tom filmu jsme v neznámém prostředí, kde nám hrozí nebezpečí. Nevíme, kam jít, co čekat za rohem a to má podle mě silně strašidelné prvky - ta cizost a to, že se nemáme kam schovat.
Na druhou stranu přiznávám, že pokud uvidíme, jak jsou hlavní hrdinové vražděny v, do té chvíle bezpečných, prostředích, jako jsou jejich vlastní domy, ložnice, dětské pokojíky apod., tak to v nás zase zanechá dlouhodobější účinek (čtěte "strach"), když se budeme mi sami nacházet na podobných místech.
Navíc ta příšera ve filmu... ano, sice se jen přiblíží (ne úplně k ní, jen blíže), ale cožpak jsem jediný, koho děsí ten kontrast mezi tmavou postavou těma očima? Brrr!
Také se zmíním k tomu, jak autor videa poukazuje na fakt, že ve filmu nevidíme ženu na jednom záběru z příšerou (ačkoli ji můžeme vidět, ale všichni chápeme tu pointu) - to, že nám tam ona žena nepřekáží v záběru, nás, alespoň podle mého, vtahuje více do atmosféry, jakože z první perspektivy.
Ale video i přesto poměrně pěkně poukazuje na různé detaily ohledně filmových horrorů, ale jak zmiňuje eddie1211, tak o něco lepší je na toto téma video "Problém s horory dneška". Škoda jen, že jsem zatím nenarazil na podobně zpracované video, akorát z oblasti knižní, rád bych se dozvěděl nějaké obecné tipy a triky, kterak zvýšit atmosféru v povídkách.

112

Odpovědět

Teď nevím, jak dobře jsi na tom s angličtinou (nebo s psaním :) ), já mám třeba relativně dobré zkušenosti s tutoriály na DeviantArt (někdo sice jen planě blábolí, což ale poznáš a takové rady a tipy většinou zapadnou hodně hluboko do vyhledávání). Já se po hororu zas až tak nepídil, ale např.:
"Intuitivnější": http://ookamikasumi.deviantart.com/art/Writing-HORROR-284867450
"Systematičtější": http://josephblakeparker.deviantart.com/art/8-Tips-for-Writing-Horror-Stories-535081720
"Sarkastičtější": http://in-the-machine.deviantart.com/art/How-to-Make-a-Horror-172848474

Pokud někde zalovíš po Memoárech o psaní od Stephena Kinga, tak tam sice konkrétně horory neřeší, ale myslím, že z toho, jak popisuje, co se mu porůznu honilo hlavou při psaní vlastních hororů, se dá leccos pochytit.

No a taky moc fajn je tenhle soubor rad:
http://beletris.cz/spisovatelske-listy/jak-napsat-dobrou-knihu/obsah/
I když to je spíš myšleno pro nováčky a obecně, takže zajímavé postřehy ano; "jak zvýšit atmosféru v hororech" ne.

Jinak za nějaké zajímavé video z oblasti knižní bych docela byl taky rád. Nebo jestli po "Problémech s horory/akčními filmy dneška" vyšlo ještě nějaké podobně laděné video.

30

Odpovědět

+LynxDěkuji za užitečné odkazy :-)
Abych se k nim nějak vyjádřil, tak ten poslední mi přijde takový makový, je (dle mého) určen spíše pro filmové užití, ale(!)
ten tvůj první odkaz je už o pár tříd lepší, jenom potřebuji více času, abych si ho pročetl (o angličtinu se nebojím. Také díky tomuto webu), za ten Ti děkuji.
A ten druhý dokaz, oněch 8 tipů pro psaní horrorů... Ten je parádní, už jenom ty nadpisy odstavců jsou plné nápadů (když si to po sobě čtu, přijde mi, že to vyznívá sarkasticky, ale já to myslím vážně! :-) ), které se pokusím zužitkovat, za ten Ti děkuji ještě více.
A k tomu souboru ran na beletris - ačkoli se těmito otázkami už zpravidla nezajímám, pořád je dobré na ně myslet, takže si je také přečtu. Ale hlavně je ocení můj spolužák, který se také snaží psát... Od něj předem vyřizuji: "Vřelé díky, cizinče!"

PS: pochopil jsem dobře, že taktéž píšeš? Směl bych se případně stát jedním z Tvých čtenářů? :-)

10

Odpovědět

+LatyfundistaJsem rád, že jsem mohl pomoci, a tobě i spolužákovi přeji hodně štěstí. ;)
S tím třetím souhlasím, máš pravdu, to je taková rychlokvaška. Pokud tě ale zaujaly ty horní dva, tak v tom případě mrkni ještě např. sem:
https://theeternalscribbler.wordpress.com/tutorial-list/
to je moje oblíbená "poskytovatelka rad".

Jinak ano, taky píšu, i když poslední povídku jsem napsal cca před dvěma lety a od té doby se snažím dát do kupy něco delšího, což se mi ale zatím úplně nechce pouštět z ruky, dokud to nebude dodělané, jinak by to asi za moc nestálo. :)

10

Odpovědět

+LynxTak ten je parádní! :-)
Teďka budu asi více času trávit čtením toho, jak psát, místo toho abych četl inspiraci (Dobrodružství udatného pana Gerwanta) a nebo rovnou psal svá vlastní další dobrodružství...
Takže Vám, milý pane Lynxi, děkuji a přeji Vám, ať Vás na Vašich cestách skrze Vaše stránky doprovází múzy na každém odstavci! :-)
A bylo by možné když tak zažádat o nějakou tu povídku? Rád bych si přečetl něco od, myslím, že to není až tak za čarou, "kolegy" spisovatele.
Kdybyste se náhodou chtěl pochlubit, zkuste poslat nějaké své dílko na adresu "finchirius@seznam.cz" předem děkuji a omlouvám se, kdybych neodpověděl vzápětí, není to má primární adresa, kterou zde - ze zjevných důvodů, čítajících místní trolly a Zlopánovu rodinu, jakož i "Elizabeth6666", kterou jsem zde, mimochodem, už delší dobu nezachytil - neuvedu.
Va fail, dh'oinne! :-)

10

Odpovědět

Chtěl bych se omluvit všem, kteří tu hrůzu museli po mně číst.
Samozřejmě, že vím, že ti hrdinové jsou vražděni a ne "vražděny", protože se nejedná o hrdinky, či bezmocné panny.
Taktéž vím, že splést si "mi" s "my" je fatální chyba, za kterou bych měl být pohlavkován po zbytek dne. Omlouvám se.
Také se zmíním k té chybě ve čtvrtém odstavci, kde jsem prohodil "s" se "z". Odpusťte mi!
Děkuji za Vaše pochopení a podivuji se, že mne na to nikdo neupozornil dříve.
Pac a pusu :)

20

Odpovědět

Mňa viac desí skôr ten film než kraťas.

121

Odpovědět

Ok, pochopila jsem z toho dvě věci: 1. už vím, na jaký film se nemám dívat, 2. dneska budu spát s rozsvíceným světlem v celým baráku

230

Odpovědět

Duch tam bude stejně, akorát ho neuvidíš.

370

Odpovědět

Já myslím, že lidem přijde děsivější filmová scéna, protože ji viděli jako první, zatímco u kraťasu už trochu věděli, co čekat, a proto je to nepoděsilo tak moc :-)

126

Odpovědět

Ehm ehm...kraťas byl natočen ale dřív :)

512

Odpovědět

+Roman1211lol, myslí v tomto videu ty hlavo

141

Odpovědět

Pro mě je děsivější z kraťasu hlavně proto, že se v něm duch/příšera objeví hned u ní a s poměrně dobře vybranou hudbou na takovouhle lekačku, mnohem lepší než ve filmu. A ve filmu se jen přiblíží, místo aby se objevila pár centimetrů jen od ní.

141

Odpovědět

Nevím, v tomhle bych spíše naopak viděl plus u toho filmu, protože jakmile je ta příšera blízko, tak se dostala i pod osvětlení a je relativně dobře vidět, co je zač. Na druhou stranu ve filmu je pořád jen obrys + oči a to si myslím, že trochu dorovnává skóre.

60

Odpovědět

+ThrayldTřeba mně se líbí, že v kraťasu jde příšera vidět a vystoupí ze stínu, najednou se z ní stává něco reálného co by mohlo ublížit a nejde jen o přízrak

22

Odpovědět

mě teda děsivější přišla ta filmová scéna. Přízrak v kraťasu prostě potřeboval s**t

252

Odpovědět

čekal až ona vyleze z tý koupelny aby mohl jít jako další, to je celkem rozumný argument

240

Odpovědět

Jen vidím náhled a vím, že na tohle se nepodívám. :(

120

Odpovědět

Já myslím, že to video má špatný název, nemělo by to být "Co dělá film opravdu děsivým?" ale "Porovnání scény z krátkého a dlouhého filmu, přičemž neřeknu nic nového, jen prostě řeknu svůj názor a pak vás poprosím, abyste mi do komentářů napsali, co dělá film opravdu děsivým" :D :D btw video se mi moc líbilo :)

173

Odpovědět

A který z těch dvou názvů tě víc naláká a přinutí si video pustit? :-) My se u nás na webu snažíme vždy překládat název videa co nejpodobněji anglickému názvu na YouTube. V tomhle případě se původní video jmenuje "What Makes a Movie Scary?" takže jsme to opět dodrželi. Jasně že autor chce víc zhlédnutí, ale my jen ctíme jeho přání, takže pokud tě název zklamal, ačkoliv se ti video samotné líbilo, vyjádři své zklamání asi spíš v komentářích u původního videa.

111

Odpovědět

+BugHer0Však já si nestěžuji na překlad, to bych si nikdy nedovolil, ono to bylo mířeno proti autorovi, ale zase si stěžovat u jeho videa se mi nechce, takže jsem si z toho tady udělal jen srandu :D

40

Odpovědět

+Roman1211A jak se prosím tě stal z eddieho Roman? :-D

90

Odpovědět

+BugHer0Eddie jsem jen, když se mi nechce přihlašovat :D

20

Odpovědět

Scéna s tými bábikami ma vážne desila. Čo je to za film, i keď to asi nepozriem, keďže hádam, že ide o najlepšiu scénu z horroru.

40

Odpovědět

Info jsme doplnili do popisku. :-)

20

Odpovědět

+BugHer0Ďakujem.

00

Odpovědět

Lekačky jsou rakovina hororů.

186

Odpovědět

O lekačkách bude celé příští video - a nebude to zase až tak jednostranné, jak se může zdát :-)

140

Odpovědět

lekačky jsou velice důležité, ale nesmí se používat jen lekačky...a taky ne falešné lekačky...na tohle téma už to jedno video je...jmenuje se "Problém s horory dneška" a je to si myslím nejlepší video svého druhu :)

260
Další