Proč jsou lekačky obvykle o ničemNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:175
Počet zobrazení:12 097

Klasickou lekačku z béčkového hororu zná asi každý. Je naprosté ticho, postava má strach, všude je tma a najednou odněkud vyskočí příšera, ozve se hlasitý zvuk a část obecenstva má naděláno v gatích. Ale mohou lekačky fungovat i jako něco víc než laciný způsob, jak vystrašit diváka? Na to se podíváme s kanálem Now You See It.

Za tip na video děkuji uživateli Wurgh.

Přepis titulků

Stránka Urban Dictionary definuje lekačku jako laciný trik, kterým se nenápadití filmaři snaží vylekat publikum. Podle komentářů u mého posledního videa s tím většina lidí souhlasí. Souhlasím, že lekačky už nejsou, co bývaly. Jsou jich plné filmy a někteří filmaři je používají špatně. S mnoha lidmi ale nesouhlasím, lekačky mají pořád potenciál. Lidé je nedokážou pořádně docenit. Podívejme se, co zvládnou.

A pokud je nezvládnete... - Jste akorát velký zbabělec. - Máš pravdu, jsem zbabělec! Ve své nejjednodušší formě je lekačka náhlý střih doprovázený děsivým zvukem. Ukážeme si tuto techniku na příkladu, který není z hororu. Velice rád bych ho ještě naposled vzal do ruky. Proč to není jen laciná lekačka? Scéna nás nejen vyděsí, ale nastíní důležitý dějový prvek, který je přítomen po zbytek trilogie.

Lekačka ukazuje, jak Prsten změní milého Bilba ve zlé a děsivé stvoření. Lekačka byla nejlepší metodou, jak názorně ukázat nebezpečnost Prstenu. Po zbytek dobrodružství nám tato lekačka připomíná, co je v sázce a jak mocný Prsten je. Myslím si, že lekačky mají dělat víc, než nás jednoduše vylekat. Lekačka by měla vnést napětí do zbytku filmu tím, že nebudeme věřit, že jsme v bezpečí.

Když se jednou lekneme, začneme být ostražití a při každé dlouhé pauze nebo stínu, který následuje, jsme napjatí a na pozoru, protože už ničemu nevěříme. Tady mnoho filmařů používá lekačky špatně. Když je tato technika použita správně, jsou strašidelné i klidné pasáže filmu. - Je před námi. - Může být kdekoliv. Ploty nefungují, může si jít, kam chce. Mělo by to fungovat jako ve skutečnosti.

Když se vyděsíte, bojíte se celý večer. Skvělé filmy jako Čarodějnice používají nenápadné a nepravidelné lekačky. Samy o sobě děsivé nejsou, ale rychlý střih a změna zvuku přidávají k celkovému napětí filmu. Je ale špatně, když techniku používáte moc často a neustále se střídá s podezřele tichými a napínavými scénami. Třeba když v Návratu do Silent Hill dělají lekačku ze všeho, včetně toustovače. Beru zpět, toastovač můžete použít, ale důležité je správně si ten moment vystavět.

Dalším problémem je, že lidé neví, co dělá lekačku dobrou. Příkladem budiž video kanálu Watchmojo, kde řeší 10 nejlepších lekaček všech dob. Strašidelný obličej a děsivý zvuk. Přesně to dělá skvělou lekačku. Naprosto chybná analýza lekaček. Nejdůležitejší není samotný moment, ale těch 30 vteřin přípravy na něj. Budování napětí dělí lekačky na dobré a špatné. Příklad z filmu Šestý smysl.

Stan se otevírá od pravého horního rohu a postupně se přesouváme dolů. Záběr nás vede do pravého dolního rohu, kde už čeká lekačka. Je to lekačka, která k děsivosti nepotřebuje rychlý střih či rychlý pohyb. Klíčem byla pomalá příprava a správné pohyby kamery. Srovnejte to s nejlínějším typem lekačky, kdy se záporák ukáže v zrcadle.

Chybí čas na přípravu a je to děsné klišé. Předvídatelnost lekaček dělá celé této technice špatné jméno. Nejlepší lekačky by měly být nečekané. Lekačka ve filmu Insidious působí svěže, protože jsme podvědomě čekali, že bude ve flashbacku, nikoliv v přítomnosti. Podobné je to ve filmu Čelisti. Čekali jsme, že nejděsivější bude nalezení zubu, ale čeká tam na něj něco horšího.

Dobrá lekačka je jako kouzelnický trik. Záleží, jak ji vybudujete. Použijeme film Dokonalý trik a lekačku z původního Poltergeista, abychom si tuto myšlenku představili. Každý kouzelnický trik má tři části nebo také dějství. První dějství se nazývá Nabídka. Kouzelník vám ukáže něco obyčejného. Balíček karet, ptáka nebo muže.

Předmět vám ukáže, možná vás i požádá, abyste ho zkontrolovali, že je opravdu skutečný, neupravený a normální. Samozřejmě že nejspíš není. Druhému dějství se říká Změna. Kouzelník tuhle obyčejnou věc vezme a udělá s ní něco neobyčejného.

Přemýšlíte, v čem je skryto tajemství, ale nenajdete to. Protože ho pořádně nehledáte. Ve skutečnosti to nechcete vědět. Chcete se nechat ošálit. Ale tleskat ještě nebudete, protože nechat něco zmizet nestačí. Musí se to zase znovu objevit. A proto má každý kouzelnický trik ještě třetí dějství. To nejtěžší, kterému se říká Prestiž.

Pravda, lekačky jsou většinou o ničem, ale ještě je neodepisujte. Když se použijí správně, jsou super. A nebojte, video neskončí lekačkou. Nebo ano? Díky za sledování. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na konci jsem byla v hrozný křeči, jestli fakt něco vyskočí nebo ne :-D

701

Odpovědět

Kdo chce hodně lekat tak ať si zahraje počítačovou hru Outlast ....... se z toho pos***** :D

413

Odpovědět

Jednička nuda, jestli tě baví schovávání ve skříni, tak je lepší Alien: Isolation ... ale druhý díl vypadá dobře :)

10

Odpovědět

https://youtu.be/77qfJ-jj-Lw?t=2m3s - 2:03 - asi nejzajímavější lekačka, kterou jsem kdy viděl :-) Dvě vteřiny prázdný záběr, až potom naskočí hudba a člověk si všimne, že za závěsem něco je :-)

100

Odpovědět

Jo ta lekačka je dost dobrá

120

Odpovědět

+:-)Mě přijdou všechny lekačky skoro stejné

52

Odpovědět

+:-IMám neodbytný pocit, kvůli těm přezdívkám, jako by zde diskutoval někdo sám se sebou...

300

Odpovědět

+LatyfundistaVzhledem k tomu, že jsou ty komentáře ze stejné IP adresy, tak je ten pocit správný :-)
Ale třeba to jsou jen kamarádi, co se střídají u klávesnice ;-)

481

Odpovědět

+XardassWhaaaaat? Čo je moc, to je veľa...

51

Odpovědět

+XardassJá jsem originál. To ti dva (možná jeden) blbci si dávají podobný nick :D Asi si založím účet ..

32

Odpovědět

+:-(Nelži Neile ! TY NÁS POTŘEBUJEŠ!

30

Odpovědět

+:-IJako, klucí, já nésu žádné doktor, pouze čas od času spravím někomu na dědině televizor, či babetu, ale přijde mi, že potřebujete pomoc...

20

Odpovědět

+:-(Prostě si to přiznej, jsme tvojí součástí

30

Odpovědět

+XardassAž na to, že nepocházejí ze stejné IP adresy, ty hakér.

02

Odpovědět

Koukám, že překladatelé vyslyšeli zajímavé diskuse pod posledním tématickým videem (jejíž členem jsem byl také) a rozhodli se přeložit další video o strachu ve filmech, dobře uhraně, vskutku dobře, pánové! :-)
K videu samotnému se asi nikterak vyjadřovat nebudu, poněvadž snad se vším souhlasím a tudíž mi přijde zbytečné jen opisovat slova z videa, avšak všiml jsem si, že v 4:12 je tam napsáno "Podobné je to v Česlistech".
Mimochodem, ta scéna z Insidious vypadá parádně! Nejdřív jsem "se z teho málem p****l" a pak jsem se začal smát, jaký jsem posera... krásně provedené!
Post Scriptum: koukám, že ono poslední zmiňované video je taktéž přeloženo Xardassem :-)
Pac a pusu

160

Odpovědět

Díky za pochvalu, ve skutečnosti jsem tohle video přeložil jako první (zhruba ve stejnou dobu jako to předchozí), ale nakonec jsme se rozhodli zveřejnit jej jako druhé v pořadí, jelikož v něm odkazuje na komentáře u svého předchozího videa :-)
A "Česlisti" už jsou opraveny, díky za bystré oko.

140

Odpovědět

Mám takový pocit, že ten člověk kopíruje mé názory :D

312

Odpovědět

aha

08