Mléčná kinematografieNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:172
Počet zobrazení:10 410

Napadlo vás někdy, že výběr pitiva postavy na plátně vůbec nemusí být náhodnou volbou?
A jak významnou roli tekutiny hrají ve filmu Šílený Max: Zběsilá cesta?

Přepis titulků

O filmové postavě vám mnohé řekne její výběr pití. Martini. Protřepat, nemíchat. Frajer si objedná whisky. Kdo chce vypadat světácky, ten si zas dá dobré víno. Ve filmech se ale objevuje i jeden trik, a ten si teď vysvětlíme. Piješ nízkotučný? Připadáš si tlustá? Při slově "mléko" zřejmě vaší první asociací bude mládí, nevinnost. Když se mladý kluk pomocí svého šarmu vetře do kabiny, svým výběrem nám připomene, kolik mu je.

Dáte si po startu něco k pití? Mlíko? Výtržníci v Mechanickém pomeranči také pijí mléko, což nám připomene, že všechna ta zvěrstva páchají děti. To, jak si James Dean chrání svou lahev mléka, nám naznačuje vnitřní konflikt mezi dětstvím a dospělostí. Kdo mléko nepije, ten je chlapák.

Jakej že já jsem tvrďák?! Snídal jsem misku plnou hřebíků! No a? Měl jsem je bez mlíka. Jen račte, nerad jsem obtěžoval. Obdobně, když Kevin v Sám doma mléko rozleje, může to symbolizovat nedostatek mateřské péče. Možná John Hughes jen chtěl zachytit, jak všichni bědují nad rozlitým mlékem.

Ale to je teprv začátek. Když mléko pije dospělá postava, je to celé trochu složitější. Mléko symbolizuje dětskost, je tedy komické, když si ho opakovaně dopřává nemilosrdný zabiják Leon. Nejde ovšem pouze o humorný efekt, mléko zde doplňuje mateřskou stránku Leona, když se ujme malé Matyldy. Zde tedy může mléko pobavit, tvůrci ale mnohdy jeho využitím sledují pravý opak.

Pohled na dospělého chlapa pijícího mléko je jaksi znepokojující. A filmaři jsou si toho dobře vědomi. V Hitchcockově Podezření divák tuší, že mléko bude otrávené. Otrávené mléko, spojované s dětstvím a nevinností, budí v divákovi obavy. Tento efekt by se určitě lišil, kdyby šlo o kávu nebo o whisky. Udělat z mléka hrozbu je pro filmaře zkrátka lákavé. Tak třeba Habebný pancharti.

Plukovník Hans si dopřává sklenici mléka z LaPaditovy farmy. Je to znepokojující, a to není všechno. Teoretický sociolog Roland Barthes o mléku napsal: Jeho čistota, evokující nevinnost dítěte, je znakem síly. Tato síla není odpuzující ani pohlcující, je klidná a jasná, je ve shodě s realitou. Monsieur, vaší rodině a kravičkám mohu jen tleskat.

Když si padouch dává mléko, je to nejen znepokojující, demonstruje to i jeho sílu. Poráží totiž klid a nevinnost jejich konzumací, v čemž tato síla tkví. Když jsem byl v kině na Šíleném Maxovi 4, lidé v sále nahlas projevili emoce nikoliv během akčních scén, ale v tuhle chvíli: Západní kultura si vypěstovala averzi k mateřskému mléku. Jeho pití dospělými je tabuizované.

Je trochu zatuchlý. To je z Debbina levého prsa, Gregu. Sklizeň tohoto mléka ve Zběsilé jízdě značí rozdíly mezi realitou a postapokalyptickým světem ve filmu. V podstatě celý film je o tekutinách. Ženy trpí pro své mléko, muži trpí pro svoji krev, a celá společnost trpí nedostatkem vody. To, že Nadsmrťas Joe všechny tyto tekutiny ovládá, mu dává nadvládu nad jeho okolím.

Mléko není výjimkou. Naopak, jeho synové ho pijí, aby posílili svou muskulaturu, což posiluje dojem, že konzumace mléka znamená sílu. Motiv tekutin ve filmu funguje tak skvěle, protože umně zavádí postavy a dějové linky i bez slovní expozice. Poté, co Max poprvé něco nesobecky udělá pro Furiosu, umyje se mlékem.

To představuje jeho přerod ze sobce, co bojuje jen za své přežití, v někoho, kdo má starost o ostatní. Bezmeznou důvěru ve Furiosu dále demonstruje tím, že jí daruje svou krev. Další symbolika. Zběsilá cesta je prvotřídním příkladem filmu, v jehož zápletce mléko hraje zásadní roli. Mléko je totiž zásadní prvek vyprávění. Může postavě dodat punc dětství, síly, ale i podvědomě znepokojit diváka či posunout kupředu děj.

Až tedy příště uvidíte postavu něco pít, zeptejte se: Mlíko? Díky za zhlédnutí. Překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

žádnej symbol oosobnosti to nemá , proč to tam dávali bylo aby mladistvé podvědomě donucovali k pití mléká kvůli svým důležitým živinám, které jsou ve jejich věku důležité.. je to všude a nejneom v filme v reklamaách, videoklipech a tak

00

Odpovědět

Neznám žádné dítě, nebo puberťáka, kterej by pil neochucené mléko. Naopak znám mnoho lidí, kteří mléko začali pít až v dospělosti... Žádnej symbol mládí v tom nevidim.

229

Odpovědět

U nás v rodině bylo a stále je pití neochuceného mléka naprosto normální. K snídani jsem běžně pila sklenici mléka. Poprvé jsem se setkala s ochuceným mlékem teprve v jídelně na základce. A i tehdy, v šesti letech, mi přišlo strašně hnusné a nikdy jsem si na něj nezvykla.

191

Odpovědět

čím si teda všichni ráno zalejvali nesquika?

64

Odpovědět

+MatyTo je taky zajímavá věc... neustále to vidim v reklamách/filmech... ale nikdy v životě jsem neviděl, že by někdo opravdu něco podobnýho jed... nějaký ty lupínky/jiný kraviny zalitý mlíkem.

Ale mlíko samotný jo, to je výborný (i když ty slazený školní hnusy jsem nikdy nepil).

16

Odpovědět

+BullOverVy jste to možná nikdy neviděl, ale 4/7 mých večeří tak vypadají.

50

Odpovědět

Někdy přemýšlím, co by řekli tvůrci filmu, kdyby tohle video viděli... "Prostě mám rád mléko a přišlo mi vtipné, kdyby hlavní postava taky pila mléko, co to ten týpek hulí za matroš" :D

355

Odpovědět

Presne tak. Velmi dobre to popisali v episode South Parku - "The Tale of Scrotie McBoogerballs"

110

Odpovědět

Náhodou super! Víc takových, víc rozborů filmů. Baví mě to.

361

Odpovědět

díky, mám určitě v plánu tenhle kanál zkusit překládat pravidelněji.))

471

Odpovědět

Já to shrnu. Film není ve skutečnosti film. A ve filmu taky není nic to co to je. Všechno je jinak. Penis je symbol, je to ve skut. kácející se mrakodrap. Sex je symbolem jídla. Jídlo je symbolem odtržení postmodrního člověka od jeho robota. A tak podobně...
Chápete někdo co chtěl tvůrce videem vlastně říct?
Možná nám chtěl naznačit, že továrně vyráběné kraviny, vysírané telkou, popř. promítané na plátno, určené na vydělávání peněz prostřednictvím pobavení publika, jsou ve skutečnosti krutopřísným uměním - nebo něco úplně jiného :)

2419

Odpovědět

Nevím jestli je tohle myšlenka nebo jen náhodné uskupení slov :-)

555

Odpovědět

+SixbyAmen

17

Odpovědět

Tiez som sa pri tej scene v Mad Maxovi v kine zhnusil :D

124

Odpovědět

A teď si vem, že většina z nás pije mateřský mlíko doteď a navíc ne našeho vlastního druhu, ale úplně jinýho.
Mateřský mlíko zvířete. Není to divný?

32