Matrix: Jiná perspektivaNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:6 521
Tento kultovní film z konce 90. let je stále populární z mnoha důvodů – jedním z nich je jeho filozofický rozměr. Po změně pohlaví sester Wachowských se ale nabízí ještě úplně jiná perspektiva.

Přepis titulků

"Kdyby lidé byli nezaujatí a viděli svět naším pohledem, všechny reakce tím vzniklé by byly opodstatněné a krásné." 2001 pro mě byl důležitý film, protože jsem mu poprvé nerozuměla. Vzal mě na něj táta, ale byla jsem frustrovaná, vlastně jsem ten film nesnášela. Co je ta blbá černá věc? Je to pitomý. Tak jsem se táty zeptala a řekl, že je to symbol.

Věděla jsem, co to slovo znamená, ale teď jsem to i viděla na vlastní oči. Symbol čeho? Symbol božího vědomí. Ani jsem nevěděla, co to je. Ale znělo to úžasně. Tak jsem ho poprosila, ať mě na to vezme znova, a když jsem viděla ten symbol, říkala jsem si: "Bože..." A najednou to dávalo smysl. Byl to pro mě zvláštní jev, mohli jste se na něco podívat úplně jinýma očima a vidět to znovu a pochopit to úplně jinak.

Odpověď je tam venku, Neo. Hledá tě. Řeknu ti, proč jsi tady. Jsi tu, protože něco víš. Neumíš to vysvětlit, ale cítíš to. Cítil jsi to celý život.

Nevíš co, ale je to tam. Tenhle pocit tě přivedl. Víš, o čem mluvím? Filmařka Lily Wachowski, dříve známá jako Andy, se v úterý přihlásila k transgender identitě. Její sestra a spolupracovnice Lana to udělala už před roky. Na mou a Laninu práci se teď lidé začínají dívat skrze transsexualitu. Vypadá to, že jste žil dva životy.

Konečně jsem to řekla své rodině, moje máma okamžitě nastoupila do letadla, byl to takový křest slzami. Přiznala se, že se bála přijít a truchlit nad ztrátou syna. Jsem mrtvý? Zdaleka ne. Ale po příjezdu zjistila, že nešlo o smrt, ale spíš o objev.

Myslel jsem... - Že jsi chlap. - To většina chlapů. Že ve mně byla neviditelná součást, která jí přišla jako dar, protože teď ji mohla poznat. Jeden z těchto životů má budoucnost. A jeden z nich ne. Koukám se do zrcadla, která jsou k nám všem strohá, ale pro transsexuály jsou brutální.

Jako všichni ses narodil v zajetí. Narodil ses ve vězení, které nemůžeš ucítit. Vězení pro tvou mysl. Při nespavosti jsem hodiny zírala do zrcadla a bála se, co v něm jednou uvidím. Musíš to vidět sám. Popelka je silný příběh kvůli katarzi, kdy si nasadí střevíček reprezentující rozdíl mezi naším odrazem a tím, kým chceme být.

Tvůj vzhled je to, čemu říkáme zbytková představa. Je to mentální projekce tvého já. Ukážu jim svět bez vás. Svět bez pravidel a ovládání a bez hranic. Svět, kde je možné cokoliv. Tady mi jedna kolonka, jedno písmeno M, poskytlo právní, sociální a finanční privilegia.

Zatímco druhá kolonka, písmeno F, mi je odepřelo. Zamlada si mám ráno stoupnout do řady, jedna kluci a druhá holky, projdu kolem holek a cítím zvláštní přitažlivost a propojenost, když se podívám na druhou řadu, cítím rozdílnost a mate mě to. Také tam nepatřím. Zastavím se uprostřed.

Kam se to dál vyvine, nechám na vás. Slyšíte to, pane Andersone? Tohle je zvuk nevyhnutelnosti. Když vidím světla, sundám si batoh a dám ho na lavičku. Na něm je dopis. Snažím se nemyslet na nic než na skok. Když vlak přijíždí... Je to zvuk vaší smrti.

Sbohem, pane Andersone. Na večeři se obleču, jak nejženštěji můžu, aby mě cizí lidé viděli jako Lanu, doufám, že mi číšnice nebude říkat pane. Jmenuji se... Neo. Já jsem Lynn, tohle je moje dcera Lana, číšnice se usměje a řekne, že se jí podobám.

Ze všech věcí, co miluji na svých vlasech, je hodně skvělé i to, jak na ně děti hledí s úžasem a nadšením. Někdy je vidět, jak se jim v očích rozsvítí fantazie, jak přehodnocují možnosti. Doufám, že symbol jako růžové dredy jim může pomoci pochopit, že normální nemusí být definováno za vás, ale naopak vámi. Jsem tu proto, že když jsem byla mladá, chtěla jsem být scenáristou, chtěla jsem být filmařem.

Ale nenašla jsem nikoho jako já. Přišlo mi, že mé sny jsou uzamčené jen proto, že mé pohlaví bylo méně běžné než jiná. Je to připomínka, že umění není neměnné. A i když myšlenky identity a transformace jsou v naší práci zásadní, všechny spočívají na základech lásky. Nemůžeš být mrtvý.

Nemůžeš. Protože tě miluji. Jsem tu také díky tomu, že dostávám spoustu podpory od mé ženy, mé rodiny a mých přátel. A chci takto nabídnout jejich lásku v mých myšlenkách, že tento svět, který si představujeme jako místnost, může být využit, abychom se dostali do dalších místností, do dalších světů dříve nepředstavitelných.

Řekl mi, že nehledám jeho, ale že hledám odpověď. Pohání nás ta otázka, Neo. Ta otázka tě sem přivedla. Tu otázku znáš stejně jako já. Co je matrix? Matrix je i dnes relevantní, protože ho lze interpretovat mnoha způsoby. Stejně snadno byste o něm mohli udělat video optikou filozofie, marxismu nebo buddhismu.

Neexistuje jediná správná interpretace, ale některé nám pomohou pochopit svět, ve kterém žijeme. Nebo pochopit, čím si někteří lidé procházejí. Internet nám k těmto unikátním perspektivám otevírá dveře. Někdy je ale těžké odlišit kvalitní obsah od nekvalitního. Proto vám doporučuji kvalitní dokumenty na CuriosityStream. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle není přehnaná analýza. Ať už vědomě či nevědomě, tak do díla se otiskne osobnost autora, duch doby, etc. etc. I když při interpretaci je důležitý přístup "autor je mrtvý", není někdy na škodu se podívat na osobnost autora skrze dílo. Třeba takové písničky od Queenů dostávají při vědomí Freddiho orientaci a že ji tajil, nový rozměr.

16

Odpovědět

Freddie sám považoval za lásku svého života Mary Austin. Své mužské partnery spíše jako příjemný bonus jeho postavení (ostatně už i na Leonardo Da Vinci se nalepil jeho žák, který ho následně okrádal..)

Ale svět chce vidět trpícího umělce, který se bouřil proti pravidlům ' zkostnatělé ' společnosti (a ne umělce, kterému sama společnost dopřála rozlet, respekt a solidní život...)

92

Odpovědět

+LHmm, takže Jim Hutton, se kterým Freddie žil a kterého si symbolicky vzal, načež oba nosili na znamení vztahu prsteny, byl jen "příjemný bonus". Tak určitě.

12

Odpovědět

+AnonymousFreddie odkázal Jimu Huttonovi "jen" půl milionu liber, ale Mary Austin jeho dům a posmrtné duševní vlastnictví songů, které napsal pro ni.

Koho asi miloval více?

Ostatně to máš jako s tím "geniálním" Mozartem a "závistivým Salierim"; ve skutečnosti byli přátelé a Salieri byl ten lepší a úspěšnější. Už jen z toho pohledu, že to byl on, který učil všechny velikány té doby (včetně Mozarta i Mozarta mladšího, Mozart zase zaměstnával Salieriho milenku); Ale přišel německý romantismus a Mozart se hodil do krámu "první německý skladatel"....

71

Odpovědět

+AnonymousJen se podívej na běh času...

Salieri zemřel v roce 1830, následuje první "skandální" novela z pera Puškina (1831), ale až v roce 1837 vzniká (první) souhrnný katalog o díle Mozartově.

Jinak řečeno až do roku 1830 byl Mozart jeden z mnoha skladatelů, poté se z něj stala figura "lepší než Salieri" (i když to byl Salieri, kdo učil Mozarta, Mozarta mladšího, Liszta, Schuberta a van Beethovena), ale dalších nejméně pět let byl Mozart jen epizodkou v Salieriho životě (až následně Němci "objevují" svého génia).

31

Odpovědět

Skvělé video. Zde nemají podobné analýzy šanci, zdejší komunita - ostatně, stejně jako většina internetových komunit - je proti transgender silně zaujatá. Asi proto, že je to naprosto nepřístupné a nepochopitelné, tedy pro lidskou přirozenost odpudivé a děsivé. Je samozřejmě přehnané, že se jedná o primární nebo dokonce jedinou myšlenku či aspekt filmu, ale možnost, že tam je nějaké reflexe vnitřních pocitů sester Wachowských se zdá více než přirozená.

514

Odpovědět

Nemáš pravdu, z Nea už od začátku mohl být ' transgender hrdina' ve světě Matrixu muž, ve skutečném světě žena.

Ale tuto vrstvu film jasně najevo nedává a až pokračování jsou různě rozemleté kousky (techno s indickým textem), ale je to jen výplň honiček a soubojů...

Na rozdíl třeba od Harryho Pottera, kde je už na začátku ukázáno, že hrdina je v ' mudlovském ' světě outsider, ale v čarodějnickém je to hrdina a vlastně i boháč.

( A to vyšel první HP už v roce 1997, ale Matrix až v roce 1999...).

Ostatně i Osvícení se dá chápat jako prostředí dvou různých světů a dvou různých identit hlavního hrdiny.

Stejně jak tucet jiných filmů, ale smutné je, že Wachowští se vrací k Matrixu a stává se z nich ' božská Florance' , která sice neumí, ale dokáže si zaplatit stovky lidí, kteří jim zatleskají...

83

Odpovědět

+LMetafora? Symbolismus? Až moc?

04

Odpovědět

To, že si nemyslím, že je Matrix původně zamýšlen jako pojednání o transgender neznamená, že proti nim něco mám.

50

Odpovědět

+PepaA možná nebyl původně ani zamýšlen jako představa iluze volby mezi dvěma skutečnostmi, ačkoliv se fakticky jedná pouze o volbu mezi dvěma ideologiemi a jediná možnost uniku je nevybrat si ani jednu pilulku a povznést se nad obě.
Přesto se nejedná o žádnou přehnanou analýzu, pouze o rozbor a možnost chápání světa a příběhu.

06

Odpovědět

No tohle mi přijde jako umění přehnané analýzy- Že by chtěl vyzkoušet jestli mu spolkneme všechno?

131

Odpovědět

Člověk se narodí jako on/ona, rozhoduje o tom přítomnost chromozomu Y, ano chápu že se někdo může cítit špatně jako on/ona ale spíš bych to viděl na chybu v systému, ne z toho dělat trend, jako je to dnes, popř vychcanost, jako to dělají někteří sportovci, co ze sebe udělají sportovkyni, protože ví že mezi muži jako muž nemají šanci, zatímco mezi ženami je i špatný muž královnou sportu.

1115

Odpovědět

Jasně, takže někdo prodělá hormonální terapii, obrovskou životní změnu, přijde o některé přátele / známé, kteří ho odsoudí a život se mu převrátí vzhůru nohama – protože je to "trendy"? WTF. Profi sport je na jinou diskuzi, tam už se míchají další aspekty.

158

Odpovědět

+AnonymousNe.

Ale někdo bude omítat svůj jediný zásah, protože jiné úspěchy se už nedostavily a snažit se na něm hledat pořád nové a nové vrstvy....

20

Odpovědět

ak by niekoho zaujimalo, tak k matrixu spravil kanal "Just write" fajn video On Finally Understanding The Matrix Sequels

23

Odpovědět

A je v ní vysvětleno, proč si "Matrix" vybral jako zdroj své elektřiny právě lidi? (Mohl si vybrat planety, hvězdy, galaxie, ale ne. On si vybral lidi, což jsou tvorové o "špičkovém výkonu" maximálně 1kW).

Ne. Není to vysvětleno. Jsou tam jen další honičky a divácky vděčné zpomalovačky. Ale ani druhý, ani třetí díl nepřináší odpovědi na "podivnosti" z prvního dílu (třeba ani to nejzákladnější, tedy "výroba nových baterií", nebo aspoň jejich "údržbu").....

22

Odpovědět

+Llenze mas scifi na ktore sa da pozerat aj inak... napr. taky film Snowpiercer (2013) alebo este lepsie The Lobster (2015). Ked ich chces brat doslovne, a z hladiska vedeckeho prevedenia- realnosti - tak no zmysel moc nedavaju. Ale pri scifi niekedy nie je priorita realnost, ide skor o to vytvorit prostredie pre pribeh, ktory je skor alegoria... a tym pribehom prave riesis tu ktoru filozofiu alebo myslienku.

A stroje ,ludia a matrix - preco si stroje vybrali ludi, on to tam aj trosku riesi, ale zase filozoficky co ta asi neuspokoji. Video som videl uz davnejsie, a myslim, ze som videl este jedno podobne, tak mozno trepem... a vobec neviem ci potvrdene u autorov, ale ak som to dobre pochopil, tak matrix postavili ludia, aby tak preckali znecistenie sveta a potom sa to nejak zvrhlo. A matrix vo filme je 9 krat spusteny?

23

Odpovědět

+LJak konkretně se dle tebe získává energie z planety(u planety bych asi i na něco přišel...), hvězd nebo galaxie? Myslím, že ai je v matrixu cca 100 let a zjevně ani ji nemusí stačit taková doba k tomu aby dospěla k lepšímu řešení a tak jsou lidi mezistupeň než si najde něco lepšího. Navíc to pro stroje bylo něco jako příjemné s užitečným, protože lidé byli hrozba.
K tomu druhému. Myslím, že všichni víme, že si lidé pomáhají při reprodukci v laboratořích a tak asi není tak složité si představit, že to dělají stroje s lidmi, kteří žijí svůj matrix.
Nějaké věci navíc jsou v animatrixu ale samotný první film dává dost odpovědí a zkráceně, protože scifi...

11

Odpovědět

+polymorfKdyby sis měl vybrat, tak budeš těžit balvan vážící 150megatun s výtěžností paliva 65%, nebo miliardu lidí s výtěžností paliva 0,8%?

Je prostě lehká matematika, že správa jednoho velkého systému je snadnější než správa "distribuovaného" systému, který se skládá s miliardy součástek. Navíc inteligentních.

Pokud ti to nedošlo, tak si pusť video Kůň vs. zebra (Americapox #2: Koně versus zebry - CGP Grey). I tam je vysvětleno, že lidé jsou prostě líní a vybírají si snadná řešení...

00

Odpovědět

+Luž to vidím, špatná reakce, nekoukal jsem na link...

01

Odpovědět

Filozofický směr?

Neprůstřelný chlap (už od 17. století nazývaný v polsko-švédském prostředí FEST, FEXT, u nás většinou nezmar) zachrání svého učitele z mrakodrapu...Ostatní je jen vata

310

Odpovědět

Má hlas jako Edna z Úžasňáků co?

60