10 nejhorších filmových klišé

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 186
Počet zobrazení:13 198

James Rolfe (AVGN) vás tentokrát opět vezme do světa filmu. Konkrétně vám představí svou osobní desítku nejotravnějších filmových klišé, která mu lezou krkem. Myslíte, že na některá zapomněl? Která klišé brnkají na nervy vám?

Přepis titulků

Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz Film je formou umění, která se často opakuje. Ve filmech vídáme stejné situace znovu a znovu. Občas na ně čekáme a milujeme ta klišé. Ale občas byste nejradši Hollywood propleskli a zařvali: "Ale no tak! Už dost!" Představuji vám 10 nejhorších filmových klišé. 10 - Zakopnutí.

Kdykoliv hrdinu někdo honí, především v hororech, zakopne. Tohle se stává pořád. Ale ne že by jen na chvíli zavrávoral, pokaždé sebou sekne. A když někdo upadne, nedokáže se postavit. Plazí se kolem, jako by mu usekli nohy. 9 - Auto nestartuje. Kdykoliv jde o čas, auto nikdy nenastartuje. Prostý zákon filmu.

No tak! No tak! Zatraceně! Naskoč! Pokud pospícháte, nikam neodjete. No tak! Dělej! Nenastartuje. Nenechá nás to odjet! 8 - Rotující kamera. Kamera krouží kolem dané scény. Jasně, budem si hrát na umělce a budem kroužit s kamerou jak o život.

Tohle je poměrně nové klišé, které se začíná vkrádat do filmů. Zastavme ho dřív, než se rozleze příliš! 7 - Tajná domluva. Dvě postavy si říkají něco, co nemají ostatní slyšet. Vždycky stojí kousek od nich a na doslech. Často také telefonují a zakrývají sluchátko. Počkej, zlato, někdo asi klepe... Bacha, někdo tě uvidí z okna! Promiň, to se mi asi zdálo.

Občas se to však postavám vymstí. Jako ve filmu 2001: Vesmírná odysea. Neuvědomují si, že počítač HAL odezírá ze rtů. Ve Smrtonosné pasti 4.0 tu samou chybu udělá i John McClane. Myslíš, že bys ho dokázal vystopovat? Detektive, tím, že zakryjete kameru, nevypnete mikrofon. 6 - Školní zvonek. Žádný učitel nemá pojem o čase. Jsou uprostřed výkladu a najednou zazvoní.

- Otázky? - Proč jsou tak nepřipravení? Jakmile zazvoní, všichni se vrhnou ke dveřím. Ale to nic nemění na tom, že máte na toto téma domácí úkol. Nevtipkuju. To je má práce. 5 - Parodování Matrixu. Roku 1999 způsobil Matrix revoluci použitím bullet time. Akce se zpomalí a my s rotující kamerou sledujeme letící kulku. Spousta filmů se v následující dekádě domnívala, že bude vtipné, když zparodují Matrix.

Na parodii není nic špatného, ale z vtipu se rychle vyklubovalo klišé. Myslím, že už nikdy nepotřebujeme vidět žádnou další napodobeninu Matrixu. 4 - Falešný poplach. V hororech se z toho stala tradice. Vždy v nich nastane moment, kdy je postava sama v temné uličce nebo pokoji a vy jen čekáte, co se stane. A čekáte... Když v tom! Ach, to je jen přítel, který mě vyděsil k smrti!

Sice to nedělají schválně, ale vážně se takhle lidé zdraví? Připlížíte se k někomu a chytnete ho za rameno? Žádný lepší způsob je nenapadá? Co třeba obyčejné "ahoj"? Ahoj. 3 - Pauza na vtip. - Jsem neviditelný! Vidíte mě? - Jo. Páni. Na tohle narazíte v trailerech.

Asi jsem umřel a jsem v nebi! Při každém vtipu se zastaví hudba. Jako kdyby ty vtipy byly tak blbý, že si musí pomáhat chvilkou ticha. - Já jsem napůl Číňan. - Tak to já jsem napůl černej. Jsem tvůj brácha a jsem ulítlej. Chápeš to, Snoopy? Hustý, co? Často v pozadí slyšíme přeskočení desky. - Tam venku je tolik dobrejch chlapů. - Co hrajou za Yankees? Kočička ze Sin City...

a kapitán James T. Kirk. Tvoje matka má určitě tu nejfajnovější broskvičku ve městě. V každém traileru na komedii na to narazíte. A většinou zdaleka ne jednou. Diváci už jsou na tom klišé tak vytrénovaní, jako by bez něj ani nevěděli, kdy se smát. - Tak to by musel být trpaslík. - Co když je tam jen hlava? Nechala bys toho? 2 - Zatmívačky.

Další trailerové klišé. Každý střih musí doprovázet zatmívačka. Jako byste půlku traileru civěli na černé plátno. Přišli jste někdy do kina, když běžely trailery? Hledáte svou sedačku, ale v sále se pořád stmívá. Jdete, zarazíte se, čekáte na další zatmívačku a pořád dokola. Proč je v nich tolik zatmívaček? Příště si v jakémkoliv traileru zkuste spočítat, kolikrát obraz zčerná.

Tohle klišé většinou lidem ani nedojde, ale já ho mám po krk! A nyní to nejhorší filmové klišé. Debilní záporáci. Na něj většinou narazíte v akčních filmech. Popíšu vám to. Padouch míří zbraní na hrdinu. Má ho přímo na mušce. Mohl by ho okamžitě zabít, ale místo toho s ním začne kecat! Teď tě vlastnoručně zabiju! V bondovkách se z tohoto klišé stala prakticky tradice.

Na co čeká? Máš ho na ráně, tak střílej! Bože, to je vůl! Víš, Jamesi, vždycky jsem byl lepší. Aspoň mám to potěšení zbavit se vás osobně. Dostává rozkazy od plukovníka Klebbové. Jedna věc je vytvořit napětí, ale být dement je věc druhá! - Nikdy bych nečekal, že to budeš ty. - Biffe, na něco jsi zapomněl... Co to sakra je?

Mám tě přesně tam, kde potřebuju. Když máš střílet, střílej. Nemluv. Každý revolver má svůj vlastní zvuk.

Komentáře (190)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rambo atd ... proti jdnomu týpkovi jde celá armáda, on je všechny sejme, ale hrdina a hlavní padouch vždy zůstanou jako poslední dva na živu a pak se půl hodiny masakrujou.

10

Odpovědět

1. první výstřel jde vždy mimo (i když byl čas zamířit)
2. lidé se schovávají za lehce prostřelitelné překážky (proč se obrněná vozidla nedělají ze dřeva?)
3. člověka nelze zasáhnout ale trefit se do lana které drží něco těžkého nepříteli nad hlavou není problém
4. záporáci umírají okamžitě po zásahu na rozdíl od kladných hrdinů

20

Odpovědět

Když někdo prchá před dopravním prostředkem, nebo se na něj něco řítí, nikoho nenapadne ostře uhnout do strany, skoro všichni běží rovně, ve směru toho, před čím utíkají :D

80

Odpovědět

Klišé: Detektiv a jeho právě zakoupené jídlo, které nemůže sníst, protože musí okamžitě k mrtvole ... (..., která je navíc už pár týdnů stará, takže ani nehrozí, že by vychladla.).

160

Odpovědět

A vždycky ho vyhodí z okýnka auta, místo aby si ho nechal na pozděj :D

80

Odpovědět

Video opět funkční.

190

Odpovědět

Mě třeba strašně štvou horory... Díval sem se na Pach krve 4 a u všeho mi bylo jasny co se stane ( že to neni on jen mu dali pytel na hlavu vyrizli jazyk,proč je rovnou nezabijou proč zdrhaj)

200

Odpovědět

video nejde protože bylo smazané.

180

Odpovědět

Furt nejde.

180

Odpovědět

nejde

180

Odpovědět

no tak pro mne osobne nejvetsi filmovy klise je kdyz na scenu prijde nejaka velka potvora napr. balrog z pana prstenu tak pokazdy bez vyjimky v jakemkoliv filmu prisera prvni co udela - otevre hubu a zarve jak nejvic muze..

335

Odpovědět

to nie je klise, to je normalne spravanie zvierat, pozri si ako sa selmy v prirode spravaju ked sa stretnu s nepriatelom. krik a otvaranie ust je to prve co spravia, vola sa to zastrasovanie.

10

Odpovědět

bomba zneskodnena v 00:01 nebo jeste v 00:00 ..nejhorsi :D

430

Odpovědět

Už se lepší, nyní bomby zneškodňují v rozmezí do 10 sekund od výbuchu...
U bomb jsou ovšem směšná další klišé, například:
- displej s odpočítáváním (na co proboha musí mít bomba displej)
- super složitá elektronika případně dilema dvou drátů a přitom by stačilo jenom odstranit rozbušku
- tlačítko mrtvého muže, které ovšem zločinec nedrží zmáčknuté

170

Odpovědět

"na povale asi niekto chodi, pravdepodobne krvilacna mrtvola tuziaca po pomste, ty ostan tu ja sa tam idem pozriet sama"

320

Odpovědět

Weedek: Něco jsi mi připomněl :-D
http://www.videacesky.cz/parodie-parody-youtube/draha-sestro

200

Odpovědět

skvělý .. teď si budu všímat ve filmech jen všech záběrových klišé, budu na to kobrovat a neužiju si film :P ..

260

Odpovědět

Souhlasím :D A taky ještě katastrofické filmy např. o letadlech. Vždy když má přistát, nejde mu vysunout podvozek. :D

322

Další