Malíčkovy intrikyTeorie a trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:199
Počet zobrazení:13 703

Petyr Baelish je jednou z nejnevyzpytatelnějších postav Písně ledu a ohně a jeden z nejvychytralejších hráčů o trůn v Západozemí. O co mu ve skutečnosti jde? Dá se za jeho jednotlivými kroky vysledovat nějaký záměr nebo má jen štěstí?

Přepis titulků

Petyr Baelish, známý jako Malíček, je jednou z nejzajímavějších postav Hry o trůny. Jeho skrytá moc spočívá ve spletitých manipulacích výřečnosti a značnému hnusáctví. Malíček sám řekl, že se snaží své nepřátele mást. Při sledování Hry o trůny možná nesčetněkrát zmátl i vás. Petyr zradil Neda, muchloval se se Sansou, zabil Lysu a již čtyři série dramaticky zírá na Varyse.

Čeho tím chce dosáhnout? Co je vlastně zač? Na rozdíl od většiny hráčů o trůn, Malíček pochází z nevýznamné rodiny; ta vlastní kousek půdy zde, na Prstech. Na jednom z těch menších. Díky otcovu přátelství s Hosterem Tullym byl Petyr však vychován v Řekotočí. Vyrůstal tak s Edmurem, Lysou a Catelyn.

Lysa Malíčka milovala, ten však měl oči jen pro Cat. Když si Catelyn měla vzít Brandona Starka, Petyr ho dokonce vyzval k souboji, jenž pro něj samozřejmě dopadl neslavně a zanechal na něm spoustu jizev. Brandon sice nakonec zahynul rukou Šíleného krále, Cat ale skončila s jeho bratrem Nedem a Malíčkova láska tak zůstala nenaplněna. Tyto události v Petyrovi zanechaly hlubokou stopu. Víš, co jsem se tím naučil?

Že takhle nikdy nemůžu vyhrát. To je jejich hra. Jejich pravidla. Nehodlám s nimi bojovat, ale vyjebat. Zjistil, že za svými cíli musí jít nepřímo, strategicky a rafinovaněji, bez zbytečného používání meče. Díky politickému a finančnímu talentu a přátelům na správných místech se zanedlouho stal dokonce správcem pokladny za vlády krále Roberta, který dokázal prohýřit neuvěřitelné peníze.

Petyr se svou mocí nakládal opatrně. Rozšiřoval své jmění, například díky svým bordelům, vybudoval vlastní síť špehů a své věrné dosazoval na vybraná místa. A tak se dostáváme k první sérii a smrti Jona Arryna, králova pobočníka. Ve čtvrté sérii jsme se dozvěděli, že Arryna zavraždila jeho žena Lysa. Malíček využil svou přítelkyni z dětství, která mu stále byla naprosto oddána, aby Jona otrávila a poté z toho před Catelyn obvinil Lannistery.

Když Catelyn přijede za Nedem, aby mu řekla o pokusu o vraždu Brana, kterou nejspíše zosnoval Joffrey, Malíček Catelyn namluví, že vrahova dýka patří Tyrionovi. Catelyn jej proto křivě obviní a nechá zajmout. Mezitím Malíček pomůže Nedovi odhalit incestní tajemství Jamieho a Cersei, při konfrontaci s Lannistery ovšem Neda zradí a ten brzy zemře. Díky všem těmto malým krokům se tak naplno rozhořel konflikt mezi Lannistery a Starky.

Vyšlo to. Petyr Baelish nepřímo, aniž by se sám do něčeho zapletl, začal Válku pěti králů. Ale proč? Petyr řekl, že: "Chaos je žebřík." Využívá chaosu války, aby se sám dostal k moci. V druhé sérii například vyjednává spojenectví s Tyrelly.

Nebýt toho, Lannisteři by prohráli bitvu na Černovodě. Za to je Malíček odměněn Harenovem a Říčními krajinami. Díky svému novému postavení a opět i díky válce si Malíček bere Lysu, aby zajistil vojenskou podporu Údolí, asi jediné oblasti válkou netknuté. Vzal si tak ženu, která jej miluje. A potom ji zabije. Když je Lysa i Jon Arryn po smrti, Robin Arryn je poslední, kdo stojí mezi Malíčkem a plnou mocí nad Údolím.

Nebylo by strašlivé, kdyby se neduživému malému Robinovi něco stalo? Než Petyr odejde z Přístaviště, stihne ještě dvě věci. Nechá zabít krále Joffreyho a vezme s sebou Sansu Stark. Možná Joffreyho zabil, aby přiživil už tak značný chaos v říši, možná si tím chtěl vydobýt silnou pozici u Tyrellů, jednoho z nejmocnějších rodů. Ale proč s sebou bral Sansu?

Očividně ho přitahuje, ať už je to láska, nebo nějaká úchylná pedofilie. Očividně to souvisí s jeho city ke Catelyn. Projektuje si tak do dcery lásku k její mrtvé matce... Jo, vážně je to úchyl... Takže to by mohl být důvod. A nebo... Jakožto poslední žijící Stark je Sansa klíčem k Severu.

Její nastávající by se stal pánem Zimohradu a měl tak na Sever nárok. Sansa už samozřejmě manžela má, takže Tyrion by nejdřív musel zemřít, aby se mohla znovu vdát. Ale jak by jenom mohl zemřít královnin bratr? Á... Mimochodem, byl to Malíček, který připravoval zábavu, která úspěšně před zraky mnohých těsně před Joffreyho smrtí vyvolala konflikt mezi ním a Tyrionem, který tak byl odsouzen k smrti a Sansa by se tak mohla znovu vdát.

Kdyby tedy Tyrion neutekl. Nicméně. Na začátku seriálu byl Petyr Baelish správcem poklady a sídlil uprostřed ničeho. Nyní sedí v Údolí, nejspíš nejbezpečnějším místě v Západozemí a drží ruku nad Údolím, Říčními krajinami, potažmo i nad Severem.

A po svém boku má ztělesnění ženy, kterou obsesivně a dost úchylácky miluje. Aniž by pozvedl meč, získal vše, po čem toužil. Moc a Catelyn. S tím vším samozřejmě přichází několik "ale." Catelyn získal pouze skrz její dceru a jeho vláda nad těmito oblastmi je poměrně vratká. Nemá armádu, nestojí za ním žádní lordi ani prostý lid a sídlí ve zřícenině.

Koruna ovšem za jeho nárokem na Říční krajiny stojí, a to se počítá. V každém případě ušel velice dlouhou cestu díky chaosu pramenícímu z rozpoutání Války pěti králů. Otázka zní, co dál? Těžko říct. Do hlavy jsme se mu nikdy v knihách nepodívali a jeho činy tak vidíme pouze zprostředkovaně. Že by se již spokojil s tím, co má?

Vždyť po žebříku se dá jedině stoupat... Díky za zhlédnutí. Pokud máte zájem o další videa, dejte vědět. Co chcete vidět dál? Odebírejte kanál a sledujte AltShift na Facebooku a Twitteru. Překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mimochodem, jak říká, že vraždu Brana objednal Jofrey (a říká "To nevíme"), tak musím upozornit na to, že Jaime se k tomu přece přiznal!!! Tam bylo jasné, že to zosnoval on.... :)

10

Odpovědět

Miluju Malíčka, nejlepší postava a i když by mu Trůn přálo málo lidí, tak já s ním nějak "hnusácky" (divnej překlad :D) sympatizuju, :D

10

Odpovědět

Celou dobu je pro mě Littlefinger nejzajímavější postava GoT... už jsem si myslel, že jsem sám :D a docelamě mrzí, žemu dávají málo prostoru oproti jiným...

70

Odpovědět

Proč by Joffrey nechával zabít Brana? To byla Cersei. Nepřipadly po Rudé svatbě říční krajiny Freyům? Sice získal Harenhall, ale né říční krajiny.

21

Odpovědět


Odpovědět

+HedaTo mi přijde jako nesmysl. Vždyť o tom, co se ve věži stalo věděli jen 3 lidi. Jaime by to nehodil na bráchu a tak zbývá Cersei.

00

Odpovědět

+Moor8Joffrey na něj byl naštvaný kvůli tomu, že musel vyjadřovat Starkům soustrast. Takže to byla taková jeho malá pomsta a zároveň laskavost mrzákovi. Vím jistě že v jedné knize se k tomu přizná a nebo že si to uvědomí Cersei s Jaimiem ale je jisté že to udělal on. Nebylo to nejchytřejší rozhodnutí ale Joff byl svými dementně impulzivními rozhodnutími proslavený.

30

Odpovědět

+tomáš hermannOk. To by bylo možné vysvětlení. Leč ze seriálu to moc nevyplývá.

00

Odpovědět

Seriál naprosto zprasili 5. serií, a presne tam i zmizela fikanost Malicka, doufam ze si s tim G. Martin v knihach vic pohraje...

30

Odpovědět

Porad doufam, ze je za tim vsim, co Malicek dela, neco vic, libi se mi teorie o mste za vyvrazdeni davneho rodu, do ktereho by mohl udajne patrit. No jsem zvedava, je to skvela postava, snad se uz konecne brzo dockame knihy.

80

Odpovědět

O takové teorii jsem zatím neslyšel. Jako že by měl něco společnýho s Rains of castamere?

30

Odpovědět

+NADrazakJj, presne tak. Je to uz par let, co jsem takovou teorii cetla na nejakem zahranicnim foru a moc se mi libila. Ze se vlastne takhke msti Lannisterum, docela to tam rozebirali. Kdyztak pokud te to vic zajima, tak na guglu urcite lehce najdes.

20

Odpovědět

Chytrej to chlapík.. :D

190

Odpovědět

ale ty asi moc chytrá nebudeš tak co kdybys šla jinám

346

Odpovědět

To sem ani nevedel.. nejak mi to nedoslo ze za tim vsim stoji on :D

10

Odpovědět

V seriáli jeho význam a intrigy značne domrvili, v knihách je jeho odhalenie o vražde Arryna ako jeden z najväčších wow momentov

80

Odpovědět

Myslím, že Malíček mohl mít prsty i v upálení těch dvou Starků. Sedělo by to k němu. Pomstil by se za prohraný souboj, znemožnil by svatbu jeho milované Catelyn a rozpoutal by svůj oblíbený chaos, při kterém by vystoupal vzhůru(což se mu za Robertovy vlády sakra podařilo).
Nejvíc by se mi líbilo, kdyby ten trůn fakt získal. Úplně to vidím: prostředek dlouhé zimy, bílý chodci poraženi, sedm království rozmlácený na totální sračky, úplně všechny hlavní postavy mrtvé a Malíček sedí na Železném trůnu v prázdném trůním sále, kouká před sebe prázdným pohledem a k smrti vyhladovělá, rozzuřená lůza zatím vyráží vrata paláce. To by byl konec, který by měl fakt koule.

421

Odpovědět

Prosím méně videí o GoT.

879

Odpovědět

prosím méně Lukáše.

503

Odpovědět

Díky za video, jen otázka: proč Riverlands překládáš jako Řekotočí? Je tím myšlen celý region, tedy Říční krajiny.

90

Odpovědět

český překlad knihy? :)

09

Odpovědět

+Linda FalberováTeď ti moc nerozumím, jen jsem chtěl poukázat na to, že ve videu mluví o Riverlands čili Říčních krajinách(regionu), Riverrun(Řekotočí) tam nezaznělo. Toť vše :)

80

Odpovědět

+Poutyáá, moje chyba, překoukla jsem se, pardon :)

31

Odpovědět

máš pravdu, díky. :)

40

Odpovědět

Proč se již nezobrazují na hlavní stránce legendární videa?

10

Odpovědět

Třeba to překáželo více lidem, než jenom mně :)

19

Odpovědět

+taravato je skoda, mne osobne neprekazali a casto som nasiel klenot ktory som za tych 6 rokov co sledujem stranku prehliadol.. :)

111

Odpovědět

Zobrazují se. Ale to, co tam bylo dneska, je nefunkční, tak jsem ho skryl. Zítra už tam legendární zase bude. ;-)

20

Odpovědět

Opět děkuji za překlad a opět doufám, že přijde další video! :) :D
P.S. Nechtěl autor do popisku napsat spíše "nejnevyzpytatelnějších"? :D

270

Odpovědět

Chtěl. Opravoval jsem to při korekcích, ale nějak jsem zapomněl uložit změny. Už je to správně. :-)

20