Otrávil Oberyn Tywina?Teorie a trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:7 549

Dnes se podíváme na čtenářskou teorii, která se nejeví jako příliš pravděpodobná - koneckonců, fandové nemohou mít pravdu vždy.
Dozvíte se, jakou paralelu lze vysledovat mezi Hrou o trůny a Bratry Karamazovými a něco málo o symbolice skrytou za Tywinovou smrtí.

Přepis titulků

Na konci Bouře mečů, popřípadě čtvrté série seriálu, zemře Tywin Lannister rukou svého syna, Tyriona. Populární teorie však říká, že Tywin již stejně umírá, protože ho otrávil Oberyn Martell. Oberyn je mladším bratrem Dorana Martella, dornského prince, a Elii Martell, která byla zavražděna při Robertově rebelii. Oberyn zplodil osm nemanželských dcer, takzvaných Písečných hadů. Měl je s různými ženami, mimo jiné s Ellarií Písek.

Také je obávaným protivníkem a vyhlášeným milencem. Procestoval Svobodná města, studoval v Citadele, bojoval ve Svárlivých zemích... Podle Dorana je smrtící, nebezpečný, nepředvídatelný. Podle Tywina je napůl šílený. Podle Varyse zas pyšný a sentimentální. Oberyn měl blízko ke své sestře Ellii, a stejně jako zbytek rodiny ho velmi rozzuřila její vražda rukou Gregora Clegana.

Když přijede do Přístaviště, nijak se netají tím, že si přišel pro spravedlnost, a to nejen pro Gregora, ale i toho, kdo mu vydal rozkaz – Tywina. Nikdy neřekne přímo, že ho chce zabít, ale jasně to Tyrionovi naznačí, když říká: "Tvůj otec tu nebude věčně." Oberyn je známý travič, což se naučil na svých cestách. Před soubojem s Gregorem namočil hrot svého kopí v jedu, a díky tomu Horu skolí, ačkoliv sám v souboji zemře. Říká se, že jedovatý meč Oberyn použil už v souboji s lordem Yronwoodem, když mu bylo 16.

Tím si vysloužil přezdívku Rudá zmije. Víme tedy, že Oberyn chce odstranit Tywina a že často používá jedy. Existuje důkaz, že byl Tywin otráven, než ho stihl dorazit Tyrion? V noci, kdy Tywin zemře, ho Tyrion překvapí na latríně, a tak několik fandů napadlo, že možná byl otráven Vdovinou krví. Tento jed zmiňuje Pycelle, údajně se po něm člověku sevře měchýř a střeva, až se nakonec utopí ve vlastních jedech.

Ovšem to, že sedí na záchodě, samozřejmě neznamená, že vypil ucpávací jed. Zvlášť, když mezitím Shae leží v jeho posteli. Chtělo by se Tywinovi skotačit, kdyby se zrovna "topil ve vlastních jedech?" Někteří ale argumentují tím, že Tyrion ihned "věděl, kde otce hledat." Tedy sedět na latríně. To ovšem nutně neznamená, že by Tyrion věděl o Vdoví krvi, vždyť zrovna byl v Tywinově ložnici a otce tam nenašel. To, že je Tywin na latríně, tedy určitě nedokazuje nic.

Jde ale o tohle. Po Tywinově smrti se děje něco divného a nechutného s jeho tělem, které leží v Baelorově septě. Tělo hnije, má nazelenalou kůži a vytéká z něj jakási tekutina. A smrdí tak strašlivě, že Tommenovi se zvedne žaludek, Pycellovi slzí oči a jedna ze světic dokonce musí odejít. Davos slyšel, že poté nikdo nebyl schopen vkročit do septa po několik dní. To by se nemělo dít.

Místnost je provoněna kadidlem a Tywinovo tělo bylo nabalzamováno. vyndali z něj vnitřnosti i střeva a naplnili jej voňavou solí a bylinami. A přesto tak strašně smrdí. Co to znamená? V ruském románu Bratři Karamazovi zemře mnich a jeho tělo také silně páchne, což šokuje a popudí mnoho lidí, kteří si poté mysleli, že mnich musel nějakým způsobem hřešit. Stejně tak by zápach Tywinova těla mohl odrážet jeho prohnilou osobnost.

Už to, že ho zavraždil jeho syn, je samo o sobě hrozné. Stejně jako jeho vztahy s celou rodinou i jeho odkaz. Tywinova usmívající se, hnijící mrtvola je zesměšněním jeho pýchy, moci a zatvrzelosti. Ohavnost jeho těla tedy znamená mnohé. A mohlo by to i znamenat, že jeho tělem koluje jed. Zatím to celé však nedává moc smysl. Oberyn by Tywina musel stihnout otrávit před svou smrtí v kapitole Tyrion X, nejspíš během kapitoly Jaime VII, kde spolu ti dva snídají.

Tak či onak, do Tywinovy smrti uplynula značná doba. Zdá se zvláštní, že na Tywina jed tak dlouho nepůsobí a pak najednou, když zemře, začne jeho tělo hnít. Je dost možné, že Oberyn použil pomalu účinkující jed, ale je divné, že by začal takto působit až po Tywinově smrti, a jeho jediným efektem je něco fuj fuj, co by se mohlo stát i přirozenou cestou. Vezmeme-li tedy v potaz, že stav jeho mrtvoly má jistý význam, nejspíš nemá s jedem nic společného.

Ještě zvažme tohle. Oberynův bratr Doran řekl, že na pádu Tywina Lannistera pracuje už od Robertovy rebelie, a chce ho připravit o vše, co je mu nejdražší, než ho zabije. Je tedy zklamaný, když mu život vezme Tyrion. Doran prozatím Tywinovu smrt nechtěl. To je důležité, protože se svým bratrem údajně blízce spolupracuje v piklích proti svým nepřátelům.

Je-li tomu tak, Oberyn by jistě Doranovy cíle sdílel, a nezabíjel by Tywina, dokud nepřijde o vše, co mu je drahé. Nezabil by ho tedy hned po svém příjezdu, ačkoliv je nepředvídatelný, netrpělivý, dokonce krvežíznivý. Takový muž by také nechtěl svou oběť připravit o život potají, pomalým jedem. Podívejte se na jeho souboj s Gregorem. Dělá z toho show, vyžaduje veřejné přiznání. Musí Gregora zabít vlastníma rukama.

Otrávit Tywina by nebyl jeho styl a neodpovídá to ani jeho a Doranovým plánům. Na první pohled se tedy zdá uvěřitelné, že by Tywina otrávil. Chce se mu pomstít, je to známý travič dokonce spolu příhodně posnídají krátce před Tywinovou smrtí. Čím podrobněji se však teorii věnujete, tím méně smyslu dává. Víme, že Oberyn užívá otrávené zbraně či klenoty, sypat ráno lidem do čaje jed ale není vůbec jeho styl. Zvlášť pomalu působící, který Tywinovi nijak neublíží, dokud nejsou oba po smrti.

Tywinova návštěva latríny a stav jeho mrtvoly tedy spíš souvisí se ztrátou důstojnosti než exotickým jedem. Tedy, ačkoli je možné, že Oberyn Tywina otrávil, nemáme důkazy a nezdá se to ani moc uvěřitelné. Pravděpodobně tedy k ničemu takovému nedošlo. Díky za zhlédnutí. Překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle fakt nechápu. Vysvětlete mi prosím jakej mý smysl dohadovat se jak to bylo ve smyšleným příběhu?
Vždyť si to může kdo chce vymyslet jak chce a má pravdu. Nosila červená karkulka náušnice?

02

Odpovědět

už jsem to vysvětloval myslím u předchozího GoT videa - jde o porozumění textu - to je schopnost, na kterou se klade velký důraz i ve škole při výuce jazyků (vlastních i cizích) ...no a porozumění jemným nuancím tisícistránkového románu je, abych tak řekl v souladu s mezinárodním hodnotícím systémem, porozumění textu na jazykové úrovni C2 :)

10

Odpovědět

vzhledem k následujícímu průběhu dějě je to irelevantní, ale mě se stejně otrávení Tywina jeví jako pravděpodobné - Oberyn ho ale neotráví za účelem okamžitého zabití, ale jenom nějakým slabším jedem, aby ho časem postupně fyzicky paralyzoval + takovýto plán by samozřejmě nevzešel od Oberyna, ale od Dorana, od kterého by bylo poetické i to, že by chtěl Tywina tím otrávením srazit někam na svou fyzickou úroveň... :)
...indicie k tomu by byly (záchod, abnormální smrad...), ale jak jsem už napsal - vzhledem k pozdějšímu vývoji děje je to dost jedno jak to bylo...

33

Odpovědět

Doufal jsem, že got mánie už je za námi.

38

Odpovědět

ještě tak 6 let, než vyjdou všechny knihy série...

20

Odpovědět

+freak thinkerTo je podobná situace jako s hvězdnejma válkama... Nerdi jsou ošklivý a tak snima nechtěj mít sexy vysokoškolačky koitus a tak přemejšlej nad fiktivníma světama ve filmech a snažej se najít nějaké skryté plot twisty.. ovšem nikdy jim nedojde že ty filmy nejsou až tak moc propracované a jsou jenom určeny k výdělkům (tím nemyslím GOT ale hvězdné války)

49

Odpovědět

+MorceStar Wars je veruze tak nepremysleny, az na scenaroch filmov, knih, serialov spolupracuje skupina Lucasfilm story group, ktora zabezpecpecuje aby vsetky fakty sedeli, aby bol vesmir poriadne prepracovany, mysli sa aj na drobne detaily. Ale ano, je to neprepracovane.

13

Odpovědět

+MorceNejlepší na tvým komentáři je, že i když je trollovací, tak máš vlastně úplnou pravdu.

34

Odpovědět

Jediný co mě na GOT nasralo byla celá ta kapitola s Dorne. Dorana a jeho černýho bodyguarda (který je v knize popisovanej jako ten největší paranoidní zabiják kterej furt přemýšlí o různých scnénářích jak by někdo chtěl na jeho krále spáchat atentát) zabijou jako malou bitch děsně nečekanou zradou ze strany od Oberynovy milenky. Jasně chápu že to potřebovali nějak uzavřít ale děsně to odflákly.

ps.: Vím že to nesouvisí s videem ale prostě jsem měl nutkání se vybrečet :-(

201

Odpovědět

Tak oni odflákli celé Dorne.

Nejvíc mě mrzí, že úplně vymazali Quentyna Martella, největšího smolaře všech dob. Ale rozumím tomu, že pro změněný seriálový děj byla ta postava zbytečná.

110

Odpovědět

Amen sestro.

00