R + L = JTeorie a trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:144
Počet zobrazení:14 976

Dlouho před odhalením identity matky Jona Sněha v seriálové Hře o trůny čtenáři knih divoce teoretizovali... a ukázalo se, že někteří se trefili.
S odstupem času je zajímavé sledovat, z jakých vodítek poschovávaných v seriálu i zdrojových knihách ke svým závěrům došli. A třeba se dozvíte i něco nového. 
Samozřejmě pozor na potenciální spoilery - např. o tom, kdo je Jonovým otcem, což koneckonců v seriálu zatím nezaznělo.
Stojíte o přeložení sestřihu všech scén ze seriálu, která s tímto tématem souvisí?

Přepis titulků

R+L=J je fandovská teorie týkající se knih Písně ledu a ohně, předlohy Hry o trůny. Je to jedna z nejvíc přijímaných a oblíbených teorií. Říká, že Jon Snow není bastardem Neda Starka a neznámé ženy, jak věří většina Západozemí, ale že je synem Nedovy sestry Lyanny Stark a Rhaegara Targaryena. Rhaegar byl synem Šíleného krále Aeryse, jenž byl svržen při rebelii Roberta Baratheona, který pak převzal trůn.

Lyanna je jakousi tamější obdobou Heleny Trojské, jelikož Robert svou rebelii začal, když Lyanna, která mu byla přislíbena, byla unesena - nebo s ním spíše utekla - princem Rhaegarem; Ten byl mimochodem ženatý s Elií Martell. Rhaegar Lyannu ukryl v Dorne ve Věži radosti, než se vydal do bitvy, kde ho skolil Robert svým kladivem. Když bylo po válce, Ned se šesti svými druhy pro Lyannu vyrazil ke věži a utkal se se třemi členy gardy zesnulého krále.

Souboj přežil pouze Ned a jeho vazal Howland Reed. Ve věži Ned nalezl Lyannu v krvavém loži. Než zemřela, donutila Neda cosi slíbit. Teorie R+L=J naznačuje, že toto krvavé lože bylo porodním lůžkem, dítě je Lyanny a Rhaegara a Ned jej prohlásil za své, aby ho ochránil před Robertem, protože ten potomky Targaryenů považoval za hrozbu a jistě by tak dítě nechal zabít, stejně jako jeho příbuzné.

Tak či onak, Ned se vrátil ke Zdi s dítětem. Jonem, kterého až do své smrti vychovával jako vlastního na Zimohradě. To je teorie. Co ji dělá přesvědčivější, než že by Jon byl skutečně Nedův? Zaprvé, k charakteru Neda Starka, tak čestnému muži, plození bastardů zkrátka nesedí.

Dle jeho slov tím před zraky bohů i lidí zneuctil sebe i Catelyn, Není jako Robert, který slíbí nehynoucí lásku a do soumraku na to zapomene. Ned své sliby dodržuje. Zdá se nepravděpodobné, že by Ned porušil svou přísahu Catelyn. Ned o Jonovi mluví jako o své krvi, nikdy jako o synovi. V jednu chvíli myslí na své děti a vyjmenuje Robba Sansu, Aryu, Brana a Rickona.

Na dalším řádku je zmíněn Jon, ale nikoli jako součást seznamu dětí. Jon je údajně podobný Arye a o té se říká, že připomíná Lyannu. Nicméně, podívejme se na konverzaci o rebelii. Ned prý žije ve lži již 14 let. O jaké lži to mluví? Nápověda: Jonovi je v první knize 14 let. Zdá se tedy, že Nedovou lží je právě on.

Lží, která ho pronásleduje, ale stojí si za ní, protože "některá tajemství je lepší uchovat." "Je nebezpečné se o ně dělit i s těmi, kterým věříme a milujeme je." Neda bolí takhle lhát, ale plní tím slib daný sestře. Chrání tím jejího syna. A ještě k Nedovi: Hned v několika místech Ned odmítá zabíjení dětí Targaryenů.

Když Robert nařídí zabití těhotné Daenerys, Ned odmítá, ačkoli tím poškodil přátelství s Robertem a ohrozil svou čest a život, jelikož neuposlechl krále. Rovněž nesouhlasí se zabitím Elii a jejích dětí během plenění Přístaviště. Jeho odmítání zabíjení dětí jen kvůli jejich targaryenské krvi je důvodem, proč Ned Jona chrání. Je rovněž velmi zvláštní, že by tři členové královské gardy střežili Lyannu Stark.

Neměli by chránit sourozence čerstvě zabitého prince? Velmi dobré vysvětlení je, že chrání nenarozeného dědice. Princova syna, Jona. A nyní se podíváme za důkazy do Essosu. V Domě neumírajících v Qarthu má Daenerys vizi modré květiny, vyrůstající z praskliny v ledové zdi, plnící vzduch vůní. Modré růže jsou několikrát spojovány s Lyannou Stark. Na turnaji v Harenově ji Rhaegar zvolil za královnu lásky a krásy a věnoval ji modrou růži, navzdory přítomnosti své manželky.

Modré růže se ubjevují i v Nedově snu o Lyanně a najdeme je i na její soše v kryptách Zimohradu. Toto silně naznačuje, že Lyanna má cosi splečného se Zdí. To něco bude velmi pravděpodobně Jon. Vzhledem k tomu všemu se jeví pravděpodobné, že Jon je syn Lyanny Stark a Rhaegara Targaryena. Kdyby Jon skutečně byl potomkem Starků i Targaryenů, mohl by právě on být onou "písní ledu a ohně."

Není jisté, co to přesně znamená, ale naznačuje to, že Jon je velmi důležitý. Možná je Princem, jenž byl přislíben, Azor Ahaiem či jednou z tří hlav draka nebo kteroukoli jinou postavou z proroctví. Krev Starků je spojována se schopnostmi měničství a Targaryenové jsou zase propojeni s draky a ohněm.

Je-li Jon schopen obojího, jeho moc je zřejmě velmi působivá. Jeden z jasnějších důsledků by pro Rhaegarova syna byl nárok na Železný trůn. Silnější, než má Daenerys. To ovšem za předpokladu, že Rhaegar a Lyanna byli tajně oddáni, což se mohlo stát i navzdory jeho manželství s Elií. Polygamie by nebyla u Targaryenů žádnou novinkou. Kdyby sezdáni nebyli, Jon by byl i nadále bastardem a nebyl by tedy legitimním nástupcem trůnu.

Ve hře je samozřejmě možnost legitimizace. Jinou komplikací je Jonova příslušnost k Noční hlídce. Podle té nesmí přijmout pozemků ani koruny, takže králem být nemůže. A i kdyby, věřil by jeho nároku někdo? Jak by to vše dokázal? Tak, či onak, nezdá se pravděpodobné, že by o to vůbec stál.

I bez otázky trůnu by se však jednalo o zásadní moment. Jon vždy bojoval s odcizením kvůli tomu, že je bastard a obtížemi, protože neznal svou matku. Odhalení identity svých rodičů by tak pro něj nebylo zanedbatelné. Ani pro celé Západozemí. To máme R+L=J. Hlavní důkazy a některé možné konsekvence. Napište do komentů, co si o tom myslíte a jestli by vás zajímala další videa s podobnou tematikou.

Některé jsou dost na hlavu, ale super. Podívejte se na odkazy. A to je vše, díky za zhlédnutí. Překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (88)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ach jo, proč (téměř) všichni zaměňují hypotézu (doměnku, předpověď o jednotlivém fenoménu) za teorii (stokrát ověřenou pravdu o rozsáhlém fenoménu)???

11

Odpovědět

"It shall not end until my death". Takže teď je jakékoliv přísahy zbaven a může dělat co chce. :)

Každopádně by mě zajímalo, dko vlastně tahle tajemství ještě ví. 4 společníci Neda byli zabiti, 3 ochránci taky, Ned byl popraven a nikomu to neřekl. Maximálně to teda ví ten osmrnda co tam byl s Nedem. :) Dost by mě zajímalo, jak to Martin chce vynést na světlo tenhle fakt, o kterém už víme, že je pravdou. ;)

31

Odpovědět

Ví to Bran

20

Odpovědět

+VarazsloVidíš, to mě nenapadlo. :D
Ale Bran si to může jen domýšlet, pokud je neslyšel šeptat...
Ale jo, máš pravdu. :)

10

Odpovědět

+MikeVí to otec Jojena Reeda (nevim jak se to píše).

10

Odpovědět

jsem tupá jako cedník !

23

Odpovědět

to není pravda

12

Odpovědět

+Elizabeth66ach ta má schizofrenie

11

Odpovědět

+Elizabeth66:'( hej ! tohle nejsem já někdo se za mně vydává !

11

Odpovědět

+Elizabeth66ty mě nepoznáváš? :-O však jsem to já! tvoje druhé já! .. to normální ;-)

11

Odpovědět

+Elizabeth66Chceš abych si myslela že trpím schizofrenii ? to se ti nepovede já moc dobře vím co píšu !

11

Odpovědět

+Elizabeth66Vzhledem k tomu, že si píšeš se mnou... !

11

Odpovědět

Já jsem Jonův otec!

21

Odpovědět

Ne, ty jsi Jonův bratr. Tvůj syn je Jonův otec.

50

Odpovědět

+troll.Abyste se pak nepo... az napise Martin "Vitr z hor" :-)

10

Odpovědět

Že je Jon synem Lyanny a Rhaegara je potvrzené, protože samotné HBO vydalo jakýsi rodokmen, kde je s nimi spojený.
Mě třeba hodně utvrdila i pasáž z knihy, kdy Jon měl sen, kde ho něco táhlo k hrobce Starků pod Zimohradem. Že tam mě najít svůj osud či něco takového. Což teoreticky mohlo naznačovat, že ho tam táhla skutečnost, že je tam pohřbená Lyanna, tedy jeho matka.

50

Odpovědět

Prosím, prosím, prosím, prosím... Víc videí z tohoto kanálu. Sleduji ho už delší dobu a myslím, že pro každého fanouška GOT jsou jeho videa rájem. :)

170

Odpovědět

Podle mě to ke komu Jon přísluší někde vyštrachá Sam v archivech.. nebo tam najde nějakou zmínku, která rozpoutá celé to peklo o jeho nárok na železný trůn ;-)

221

Odpovědět

Zapracuj na své gramatice je to do očí bijící ;) :D :P

015

Odpovědět

SPOILER ALERT
.
.
.
.

To už není teorie, ale realita ( seriálová realita). V šesté řadě byla tahle teorie potvrzena. Takže Jon je Starkotargaryen :) Alespoň to tedy tak vypadá když tam byla scéna umírající s umírající Lyannou co drží dítě a žádá o mlčení Neda. Záběr na dítě přechod na tvář Jona Snow. To je myslím víc než dost velký náznak toho vo co tam jde.

210

Odpovědět

"Dlouho před odhalením identity matky Jona Sněha v seriálové Hře o trůny čtenáři knih divoce teoretizovali... a ukázalo se, že někteří se trefili."
však to píšu. :))

180

Odpovědět

AhOjQqQy PoPhiSmEnKujEš?

11

Odpovědět

Jon Snow slíbil že bude věrný noční hlídce až do smrti, už zemřel, hlídka pro něj skončila, tudíž po obživení už může přijmout korunu i pozemky

313

Odpovědět

Jenže poslední část přísahy zní "Svěřuji svůj život a čest Noční hlídce, pro tuto noc a pro všechny noci, které přijdou". Život zase získal a čest neztratil.

52

Odpovědět

+:-(Tak to by si měl najmout dobrého právníka, když řekl "moje hlídka končí" a jen tak si odešel :D

70

Odpovědět

+:-(No což tak o život už prišiel, stačí sa zbaviť cti a je to :D

00

Odpovědět

Když už tu byl zmíněn ten Hodor, někde jsem četl i jinou teorii (kdo nechce spoiler, ať to nečte).
Mad king zešílel proto, že za ním zavítal tříoký havran, aby změnil minulost. Proto pak Brana varoval, ať tyhle věci nedělá. Měl s tím už tuhle zkušenost.

31

Odpovědět

Přesněji to bylo tak, že se vrátil do minulosti za Aerysem II. a řekl mu, aby všechny spálil, aby se nikdo další nestal bílým chodcem. Jenže Aerys II. z toho zešílel a chtěl opravdu všechny spálit. Přesněji byla ta teorie tak, že to teprve udělá sám Bran.

20

Odpovědět

+PaeturDokonca je teória, že Bran dokáže cestovať v čase a meniť dejiny.(Hodor). Až tak, že môže prežiť niekoľko životov v minulosti. Takže je možné, že on je skutočný Bran staviteľ, ktorý postavil takmer všetky významné stavy na severe a hlavne Zeď.

60

Odpovědět

+PaeturJasně, ale havran už musel nějak přijít na to, proč to nedělat. Jak na to asi přišel?

10

Odpovědět

Až na to, že Mad King se stával postupně šílenějším po několik let, až to vyvrcholilo "Burn them all!" Hodor "zešílel" v jednom okamžiku. Targaryeni mají šílenství v krvi, nebyl prvním a ani posledním, který zmagořil.

40

Odpovědět

Nic proti, ale to už dávno není teorie, ale fakt. G.R.R.M pověděl scénáristům co plánuje pro další knihy v případě, že by seriál předběhl knihy, čili scénaristi důležité momenty čerpají právě od něho. A i když v seriálu přímo nezaznělo jméno Johnova otce, tak to HBO potvrdila rodiným diagramem :). http://mac.h-cdn.co/assets/16/26/768x883/gallery-1467204940-game-of-thrones-relationship-infographic.png Co se týče jeho nároků na trůn tak ty opět nabyl svým oživením ne? :)
Jo a kdo se těšil na Lady Stonehart tak má smůlu, jelikož tato postava prý byla ze seriálu vyškrtnutá. :)

43

Odpovědět

Stejně se jeho původ nedá dokázat, pokud v Západozemí nemají testy DNA nebo věrohodné matriční záznamy. Svědkové s výjimkou Reeda jsou všichni pod drnem, a je otázka nakolik by někdo bral slova nějakého "bažináře" vážně. Kdyby měl Jon alespoň ty charakteristické targaryenské stříbrné vlasy a fialové oči, tak by se na tom dalo stavět (to by pak ale nebyl jeho původ takovou záhadou, co?)!
Filmaři jdou fandům docela na ruku. Studenoruký=Benjen, check! Sandor přežil, check! Jon je syn Lyanny a Rheagara, check!

30

Odpovědět

dokázať to môže tým že sa nechá ,,spáliť" (ako dany) a ovládaním myslí druhých. Ak sa dozvie svôj pôvod určite mu niekto chytrý vysvetlí tie vlčie sny a napr. Dany mu povie o potencialnej imunite voči ohni

20

Odpovědět

Jon Snow není gay ?

58

Odpovědět

Však ošustil tu nejvíc sexy divokou :D Ten je víc hetero, jak celá tvoje povedená famílie :D

120

Odpovědět

+SusedJá jen že vypadá dost jako gay :) a podle toho jak mu tady věrní fanoušci cumlají péro oni taky asi nebudou tak uplně na holky :)

03

Odpovědět

Jeho přísaha k hlídce jednoznačně skončila s jeho smrtí a vzhledem k tomu že ani jeden jeho rodič není holka ze stáje, nemyslím si že by si někdo dovolil ho nazvat znovu bastardem, i když je nemanželským dítětem :)

91

Odpovědět

Trochu mi nedává smysl, proč ho Ned poslal na Zeď. To se o něj moc dobře nepostaral. Jak doloží, že je následovník trůnu? To asi ani nemusí. Pořád platí právo silnějšího. Teď má armádu a sever a pokud si vezme Dany, tak není co řešit. Dle mého názoru Dany zabere Jih, Sever zůstane Starkům, nejdřív půjdou proti sobě, ale boj s chodci je donutí se spojit a nakonec z toho bude svatba. Taky se to může prokázat tak, že bude nehořlavej.

Co se týče zdi, tak přísaha platí do jeho smrti a tu už má za sebou. Navíc se dá očekávat prolomení zdi a pokud padne zeď, tak hlídka končí.

61

Odpovědět

Jo většinou to všechno dopadlo, jak si lidi takhle krásně přáli. Nikdo určitě neumře nebo tak :)

50

Odpovědět

+VíťaTak jasně, ve hře o trůny se může stát cokoliv. Přesto bych očekával dobrý, nebo aspoň pozitivní konec. Hra o trůny často své fanoušky překvapí nečekaným vývojem a v současnosti by byl dobrý konec méně očekávaný, než špatný. Pár mrtvých oblíbenců tam bude. Jamie se bude muset rozhodbnou mezi Cersei a Brienne a jednu z nich zabít atd...

30

Odpovědět

jasne, vezme si svoju tetu (Daenerys), aby sa zachovalo klise Lannisterskeho incestu?...

21

Odpovědět

+sirdoTargaryeni se po celou dobu své vlády brali mezi sebou. Podívej se na jejich rodovou linii, tam je samej bratr a sestra a ani se tím netajili jako Cersei s Jamiem. další incest máš u Krastera. Na to je Martyn nějak ujetej :D

10

Odpovědět

+Moor8tak Kraster bol zvrhle hovado zijuce v divocine. jeho by som za priklad velmi nedaval

10

Odpovědět

+sirdoProč ne? incest je ve hře o trůny mnohem častější, než v jiných dílech. Holt to tak Martyn udělal a tak by se enbylo čemu divit, kdyby si Jon vzal svoji tetu Dany.

10
Další