Dračí skloTeorie a trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:112
Počet zobrazení:14 365

Připojuji pár poznámek; toto video obsahuje notnou spoustu informací pravděpodobně známých jen čtenářům knih. :)

01:19 Překlad zobrazeného útržku internetové diskuse: "Asi jsem přišel na to, co je to dračí sklo zač. Jsou to dračí bobky."
02:38 Studenoruký je postava z knih, která za Zdí pomůže Brannovi a jeho skupině. V seriálu ji tvůrci spojili právě s postavou Benjena Starka.
05:41 Heh. V knihách to ovšem stále není vyloučeno! Jak známo, příběh seriálu je již předběhl. 
06:50 Pokud si vzpomenete, na Tyriona a Joraha tam zaútočili kamenní muži.
09:03 Marwyn Mág je v knihách hlavou Citadely, kde se cvičí noví mistři - mezi nimi odnedávna i Sam. Chystá se na cestu do Mereenu za Daenerys.
09:28 Quaithe se objevila i v seriálu, konkrétně ve scénách z Quarthu. Něco víc se o ní dovíte v příštím videu.
09:53 Moqorro je Rudý kněz (podobně jako Thoros z Myru či Melisandra), který v současnosti pomáhá Victorianu Greyjoyi.
 

Přepis titulků

V Písni ledu a ohně a Hře o trůny se vyskytuje dračí sklo neboli obsidián, zvláštní materiál s magickými vlastnostmi souvisejícími s Bílými chodci a draky. Používají jej například Děti lesa či Noční hlídka a může hrát velmi důležitou roli v závěru série. Čili podrobněji. Obsidián skutečně existuje. Je to sopečné sklo vznikající zchlazením lávy.

Odnepaměti je velice cenný. Nejen, že je to krásný kámen, ale po zlomení je také velice ostrý. Po tisíce let se tak po celém světě užíval k tvorbě dýk nebo hrotů šípů a rovněž také uměleckých či náboženských předmětů. Na Velikonočních ostrovech měly sochy moai obsidiánové oči, v Malé Asii z něj vyráběli zrcadla a Aztékové využívali obsidiánové dýky při obětních rituálech. Dnes se z něj vyrábí skalpely, jelikož je ostřejší, než běžná ocel, mnoho zastánců hnutí New Age mu přisuzuje kouzelné vlastnosti a můžete si jej vycraftit v Minecraftu či Terrarii.

I v současnosti je tedy hodnota obsidiánu nezpochybnitelná. Ve Hře o trůny vypadá obsidián v podstatě stejně jako ve skutečnosti. Zřejmě vzniká při sopečné činnosti, ačkoliv existují i jiné teorie. Je hladký, lesklý a povětšinou černý, ač se barva může lišit.

Také je dost křehký a má velmi ostré hrany. Lidé ho údajně užívají odnepaměti, ačkoli tedy nemluvíme doslova o "lidech". Původními obyvateli Západozemí totiž byli obři a Děti lesa. Obři sice neznají lepších nástrojů než dřeva, popřípadě celých větví, Děti lesa ale zpracování obsidiánu dovedly k dokonalosti. Používaly jej k výrobě nástrojů či k lovu. Po nějaké době Západozemí osídlili lidé, přesněji První lidé a Andalové, kteří obry i Děti takřka vyhladili, a ti posléze přežívali jen v malých skupinkách severně od Zdi.

I lidé si však obsidiánu cenili. Obchodovali s ním a využívali ho k dekoraci, třeba v jílcích mečů či prstenech. Dokonce je znám případ, kdy byl použit místo skleněného oka. Obsidián se v Západozemí tedy po troškách stále vyskytuje, ale až během událostí Písně ledu a ohně se lidé dověděli, jak moc důležitý tento kámen je.

Ve Střetu králů našel Jon Sníh několik obsidiánových zbraní zabalených v plášti Noční hlídky někde uprostřed Pěsti prvních lidí. Plášť byl ještě neporušen, čili zbraně tu nemohly být ukryty dlouho. Možná je tu nechal Benjen Stark nebo třeba Studenoruký pro Krvevrana. V seriálu je vše trochu jinak. Zbraně najde Sam a Brenn spolu s runami Prvních lidí, což by mohlo znamenat, že je tu kdysi dávno nechala Noční hlídka.

Ať tak, či onak, Jon zbraně rozdá svým přátelům z Hlídky. Sam, který dostal jednu z dýk, poznal její moc, když narazil na Bílého chodce. Jiní neboli Bílí chodci jsou zvláštní ledové bytosti, které žijí za Zdí a mění zabité lidi v přízraky, takové zombíky, kteří pak tvoří jejich mrtvou armádu a zjevně jim mají pomoci zahubit vše živé na světě. Možná to celé bude složitější, Hlídka je však nejspíše bude muset zastavit.

Přízraky lze zabít ohněm či rozsekáním na kousky, v případě Chodců je to zdaleka složitější. Běžná čepel jim neublíží a není známo, že by jim vadil oheň. Jediná zbraň, která v knihách Chodce zabila, je právě Samova obsidiánová dýka. Když jej s ní Sam bodl, Chodec jako by se rozpustil a z místa, kde ho dýka bodla, se kouřilo.

Skoro jako by pro Chodce šlo o jakýsi kryptonit, jehož ohnivá síla je pro jejich ledovou podstatu ničivá. Hlídka by tedy dračího skla chtěla víc. Nyní mají pouze několik dýk a šípů, které Jon nalezl na Pěsti a podobné zbraně má ještě několik Divokých. Na Pěsti či v případě seriálu v Tvrdodomově sice ještě nějaké zbyly, kvůli hrozbě Bílých chodců je ale příliš nebezpečné se pro ně vydat za Zeď. Jak řekl Jeor Mormont, Hlídka bude muset hledat jinde.

Naštěstí existují alespoň čtyři místa, kde by mohla nějaké sehnat. Když Stannis Baratheon dorazí na Zeď, souhlasí, že pro boj s Chodci je potřeba více skla. Říká, že na Dračím kameni, odkud původně vládl, ho je plno. Celé kusy, stěny, převisy. Stannis nařídí svým mužům, aby započali s těžbou obsidiánu. Problém je, že v další knize Dračí kámen podlehl obléhání krále Tommena. Neví se, zda se vůbec nějaké sklo podařilo z ostrova dostat.

Mace Tyrell říká, že na Kameni se nenašlo vůbec nic cenného, že každá píď byla prohledána a nenašel se ani jediný úlomek zlata. Kevan Lannister o tom však pochybuje. Čili je nejisté, ale docela možné, že něco z obsidiánu vytěženého na Dračím kameni se z ostrova dostane až ke Zdi. Možná dorazí v příští knize. Jiná možnost je ostrov Skargos, nacházející se východně od Zdi.

Jeho obyvatelé jsou známí svým divošstvím, kanibalismem, lidskými obětmi a dokonce třeba i jízdou na jednorožcích. V Tanci draků tam odcestuje Davos, jelikož se tam zřejmě nachází Rickon Stark a Osha. Zdá se tedy, že Skargos se brzy stane důležitou lokací, už jen proto, že Skargosané údajně často nabízejí obsidiánové dýky a šípy. Mohli by se tak pro Hlídku stát jeho cenným zdrojem. S trochou štěstí tak brzy uvidíme Rickona, jak uhání na jednorožci ke Zdi a s sebou veze kupu dračího skla.

Třetím zdrojem by mohla být Valyrie. Odtud původně pocházejí Targaryeni a jejich draci. Kdysi se jednalo o velkou, mocnou říši, která však byla zničena v záhadné, ničivé ohnivé apokalypse, známé jako Zkáza Valyrie. Neví se, co zkázu způsobilo, ale provázela ji spousta sopečné aktivity a notnou její část způsobily i kusy dračího skla, pršící z nebe.

Je tedy možné, že v rozvalinách Valyrie se ho povaluje spousta. Valyrie je nyní považována za prokleté, nebezpečné místo, kterému se většina lidí vyhýbá, kdyby si ale taková Daenerys usmyslela zastavit se ve své domovině, mohla by určitou zásobu nashromáždit. Představte si, jak během boje s Chodci dorazí ke Zdi nejen s třemi ohnivými draky, ale i zásobou obsidiánu dostatečnou k ozbrojení celé Zdi. To by byl skvělý způsob, jak Jiné zastavit a Dany by zároveň dokázala, že je hodna Železného trůnu.

To je však pouze spekulace a George Martin stále mlží o tom, zda Valyrii někdy uvidíme. V seriálu jsme se do ní ale podívali, takže kdo ví. Zdá se nepravděpodobné, ale rozhodně ne vyloučené, že by Dany přivezla obsidián do Západozemí. Čtvrtou možností jsou Děti lesa. Víme, že obsidián používají už tisíce let, že žijí za Zdí a že když před tisíci lety naposledy přišli Chodci, Děti lesa je pomohly zastavit.

A to mimo jiné tím, že Hlídku zásobovaly obsidiánem. To může souviset i s legendárním hrdinou Azor Ahaiem, který by údajně měl vést lidi do poslední bitvy proti Bílým chodcům svým ohnivým mečem Světlonošem. Fanoušci spekulují, že takový meč by mohl být skut z obsidiánu či jeho slitiny, protože spousta jeho vlastností zní jako charakteristiky obsidiánu.

Zabíjí chodce, hoří, ale neubývá, září jasným světlem... Příběh říká, že Azor Ahai jednou Světlonošem skolil jakousi zrůdu, která se potom rozpustila v kouři. Když Sam bodl Bílého chodce, také se rozpustil v sykotu a kouři. Jako by tedy mezi Světlonošem a obsidiánem existovalo spojení. Děti lesa možná Azoru Ahai pomohou skout nový Světlonoš. Nebo možná Světlonoš nebyl žádnou unikátní zbraní, ale zkrátka obsidiánovou čepelí, kterou Děti Hlídce věnovaly.

To se mohlo v průběhu staletí proměnit v mýtus o hrdinovi, který zachraňuje svět svým kouzelným mečem. To prozatím nevíme. Důležité je, že Děti lesa by mohly Hlídku zaopatřit obsidiánem a to by mohlo nějak souviset s proroctvím o Azor Ahaiovi. To máme čtyři bezva cesty, jak by Hlídka mohla pro svůj boj nějaké sklo sehnat, což by mohlo v konečném důsledku rozhodnout, jak celá série a její největší konflikt skončí.

Existuje ale i další důvod, proč je dračí sklo tak důležité. Skleněné svíce. Jedná se o kouzelné artefakty z Valyrie. Jsou to zkroucené kusy obsidiánu, sloužící jako svíce. Zřejmě nějak souvisí s výskytem kouzel. Nikomu se po velmi dlouhou dobu nepodařilo takovou svíci zapálit, dokud se nedávno magie nevrátila s narozením nových draků a návratem Bílých chodců.

V Hostině vran se píše, že v komnatách Marwyna Mága jedna taková svíce hoří, což symbolizuje toto opětovné probuzení magických sil. Tyto svíce však neplní pouze funkci symbolu, jsou to velmi mocné nástroje. Marwyn uvádí, že kouzelníci staré Valyrie díky nim dohlédli za hory, moře i pouště. Mohli díky nim lidem proniknout do snů, tvořit vize a komunikovat mezi sebou na vzdálenost mnoha mil.

Jedno takové kouzlo jsme již vlastně viděli. Quaithe, záhadná poutačka stínů z Ašaje, se zjevuje Daenerys ve zvláštních snech a nechává jí šifrované rady. K tomu nejspíš používá skleněnou svíci. Kouzelné vidění za hory či vhled do snů jiných lidí souvisí s kouzly Starých bohů a Čarostromů, které ve své podstatě používá i Bran a Krvevran.

Také oni vidí cizí sny a věci na míle vzdálené. Plamenné vize Melisandry či Moqorra nejspíš také fungují na podobném principu. Využívají oheň, aby v něm hledaly obrazy. To vše dohromady budí pocit, že všechna magie funguje dle jistého řádu. Určitě víme, že Marwyn a Quaithe mají skleněné svíce a je možné, že je užívají ke komunikaci a spolupráci. Když Quaithe zmiňuje Daenerys, kdo všechno proti ní kuje pikle, Marwyna totiž nezmíní.

Kromě těchto dvou vlastní svíce i další mistři z Citadely, někdo jménem Urrathon Noční chodec z Quarthu a podle Aemona nějaké za jeho mládí měli i Targaryenové. O tom, jak se tyto svíce užívají, toho moc nevíme, ale zjevně mají velkou moc a v budoucnu by pro celou sérii mohly být velmi důležité. Snad se o nich dovíme více během Samových studií v Citadele. Nicméně, toto by mělo být zhruba vše, co víme o obsidiánu. Zabíjí Bílé chodce, takže Noční hlídce se nejspíš budou hodit, a naštěstí existuje několik zajímavých cest, jak k němu přijít.

Dále existují skleněné svíce, o kterých toho sice příliš nevíme, ale nejspíš budou hrát značnou roli. Děkujeme za zhlédnutí. Odebírejte kanál, chcete-li vidět víc. Děkujeme všem, co náš kanál podporují. Například uživatelům Simonka, Werff, Dandare, Al Capone, Elizabeth 66, Foxhole a zejména Nibenwen Ringwe.

Ve videu byly použity záběry obsidiánových šípů Shawna Woodse. V popisu na YT najdete odkaz, kdyby vás to zajímalo. Znovu díky a dejte vědět v komentech, co by vás zajímalo příště. Čus. Překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ježiši! Málem jsem dostala infarkt! :D To na konci s těmi uživateli se vám moooc povedlo, díky! :D Asi si z toho udělám printscreen :D Ne, vážně, jsem poctěna... A zároveň je mi hanba, že jsem se zrovna na tohle video nepodívala dřív, teď už můj komentář zřejmě zůstane bez povšimnutí :( :D

10

Odpovědět

nezůstane.))

10

Odpovědět

moaar

00

Odpovědět

tohle video vzniklo snad jeste predtim nez Jon pouzil valyrijskou ocel a zabil bilyho chodce v Hardhomu ne? draci sklo neni to jediny jak jim zatopit :) lol

33

Odpovědět

Jenže toto se událo pouze v seriálu v knihách není zádná zmínka o účincích valyrijské oceli na bílé chodce.Takže že si to scénáristi pouze vymysleli. lol

21

Odpovědět

+Tomas FukJenže je tam zmínka, že proti Jiným povstane Azor Ahai, který bude držet meč ohně. A v knize Střet králů je pasáž, kdy je popisováno, jak takový meč koval 100 dní a nocí. Takže to, že by to byl obsidian je blbost... jasně to odkazuje na lalyrijskou ocel.

60

Odpovědět

+Tomas FukNo vlastně tam vypráví o hrdinovi se zázračným mečem, což mohli bejt právě měče na zdi, které si pak rozkradli do světa.

10

Odpovědět

Tak zrovna u GoT je i seriál více než hodně podrobný, ale i tak 10 dílů nemůže obsáhnout celou tu tlustou knihu. A Bílé chodce myslím jde zabít i v souboji s mečem z valarijské oceli, ne?

20

Odpovědět

to nikdo neví je to výmysl scénáristů ale nikdo neví co Martin odhalí v dalších knihách

11

Odpovědět

Jedním slovem? Dokonalost!! Tohle je něco, za co Martina neskonale obdivuji - že vytvořil tak propracovaný fantasy svět s úžasným pozadím (*hihi, zadek!*). Ačkoli jsem knihy (alespoň prozatím) nečetl, to, co se dozvídám z podobných videí, či na internetových diskusí, mne pořád jen utvrzuje v tom, že je to moje nebetyčná hloupost a škoda, že jsem se do tohoto fantaskního světa ještě nezabředl.
Zkusím to napsat ještě jednou, protože mne toto video opravdu utvrdilo, že Západozem a její historie je NAPROSTO ÚŽASNÁ. A to je možná (spíš určitě) onen kámen úrazu mezi seriálem a knihami - film (seriál apod.) nikdy nedokáže natolik detailně, pohlcujícně a barevně popsat svět, ve kterém se odehrává. To dokáže pouze kniha a čtenářova mysl...

131

Odpovědět

Kamaráde a co Malazská Kniha Padlých? o tom jsi neslyšel? Já když jsem se rozhodoval co číst jestli hru o trůny nebo něco stejně dobrýho tak jsem si zjistil že Malazská Kniha Padlých je prý hodnocenná ještě víc než hra o trůny, a myslím si že je to hodně kvalitní sága která by si taky zasloužila zfilmovat .

50

Odpovědět

+SmrdíšHra o trůny je název seriálu (a první knihy...). Celá sága se jmenuje Píseň ledu a ohně.

00

Odpovědět

+SmrdíšNázev mi nic neříkal, ale když jsem si to vyhledal, zjistil jsem, že kdysi jsem o něčem takovém už slyšel. A kdo ví - třeba se na to také jednou vrhnu, díky za tip! :-)

10

Odpovědět

Chtelo by to neco jako Sillmarilion ale ze sveta GoT

00

Odpovědět

To je jasný že se nakonec Dračí sklo ukáže jako důležité protože je to jediná věc jak porazit Bílé chodce, duh..
Tohle video mě jen připomnělo že je víc způsobů jak v seriálu k nim naši hrdinové narazí a myslím si že Sam v tom bude figurovat, protože je to ta poslední osoba od který by jste to nečekali. Náš oblíbený nerd cvalda který jediný v seriálu neumí s mečem.. Kdo jiný než on by měl zachránit svět? :P

52

Odpovědět

Taková videa ze světa GoT jsou výborná. :) Osobně mě některé vybočující či vyškrtnuté scény v seriálu štvou, leč stále si seriál udržuje jakýsi standard, a taky doufám, že v 7. či 8. sérii se linky sepnou tak, aby byli podobné těm knižním. Rád bych např. viděl Davose mezi těmi kanibaly či Brienne s Bratrstvem bez praporců... :)

11

Odpovědět

Vidíte, nečtenári, jak moc sú vaše informácie zo seriálu chabé, aby ste pochopili, a nemuseli sa furt pýtať na tamtú teóriu alebo tamtú teóriu

42

Odpovědět

Tobě se to řekne, ty čtenáři. Já bych se také rád stal jedním z Vás vyvolených, kteří znají Západozemí i odjinud, než jen z televize, nicméně (!) mi v tom brání dvě skutečnosti:
První jest ta, že momentálně jsem odevzdal duši panu Sapkowskému a nechal jsem se vyuřit ve škole Vlka, abych mohl po boku Marigolda, Gerwanta a všech těch sexy čarodějek zabíjet chichimóry, liščice a jinou havěť. Avšak tato má služba po boků neohrožených společenských vyvrhelů již brzy skončí, už jenom kousek, a bouře se přežene za mne.
Tím se však dostáváme k druhému bodu, proč že to vlastně nečtu Píseň ledu a ohně a to je ten, že většinu (vím, že zdaleka ne všechny, ale ty nejdůležitější) už znám díky seriálu, takže minimálně první tři knihy (pokud to je tak, jak se domnívám, alias "jedna kniha = jedna série") budu vědět o důležitých zvratech a než bych se dostal vůbec byť jen ke druhé knize, bude sedmá řada seriálu za námi a kdo ví... Třeba si tvůrci z HáBéÓ řekli, že ten Martinův konec je vlastně fajn a prostě to udělají stejně, či hodně podobné... Ano, časem se k tomu dozajista dokopu, ale už to podle mne nebude takové dobrodružství plné intrik, zrad a podrazů (zdravím Tě, Baelishi), jako to bylo před seriálem...
Pac a pusu :-)

63

Odpovědět

+LatyfundistaMyslím si, že tam objevíš plno nových a ještě lépe provedených intrik a podrazů, které budou navíc lépe vyobrazeny, než v seriálu. :) Je to poutavé čtení a rozhodně je o dost bohatší co se týče obsahu než pochopitelně v seriálu.

40

Odpovědět

+HlubinaTak to se mám asi na co těšit, až přejde Gerwantova bouře... :-)

00

Odpovědět

+Latyfundistaa nebo si přečti podbronou historii světa a rodů na edně

00

Odpovědět

+lenaciaChápu, že to myslíš dobře, ale to přece nemůžeš vůbec srovnávat - knihu s webem o knize... :-)

00

Odpovědět

+LatyfundistaAsi před týdnem jsem dočetl Hru o Trůny. Podruhé. A někdy si jí určitě dám ještě jednou. A že by mi seriál něco zkazil, to se říct nedá. Navíc se tahle bichle čte opravdu rychle. Těch 800 stránek uteče jako nic ;)

20

Odpovědět

Všem čtenářům i nečtenářům doporučuji tenhle hit: The Axis of Awesome: Vztek na Hru o trůny :-)

10