Svobodná městaHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:4 897

Devět Svobodných měst v Essosu. Každé unikátní, každé něčím jiné.
Co mají ovšem tato města společného, nám poví Jorah Mormont, ztvárněný Iainem Glenem.

Přepis titulků

Na svém vrcholu Valyrijské državy vládly polovině známého světa. Docela dobré na bývalé pastýře. Ale postihla je Zkáza a potopila jejich hlavní město do moře. Nyní je Volantis vzpomínkou na starou Valyrii. Vzpomínkou, která bojuje, aby nebyla zapomenuta, jak vám každý Volanťan potvrdí. Pentosané říkají to samé o Pentosu, Lyseňané o Lysu a tak dále.

Ale po nějakém čase v devíti Svobodných městech je těžké je vidět jako něco jiného než prach zašlé slávy. Volantis je nejstarší. Byla to první valyrijská kolonie. Po Zkáze se Volanťané pokusili obnovit impérium pod svou nadvládou. Selhali. V neposlední řadě proto, že poslední z Targaryenů bojoval ve válce proti nim. Nyní mohou vládnout pouze nižším vrstvám, nebo to alespoň tvrdí.

Braavos je nejzvláštnější. Nebyl postaven Državami, ale proti nim. Labyrint iluzí a klamů k ochraně uprchlíků před valyrijskými otrokáři. Po Zkáze se vynořil ze stínů a stal se jedním z největších bankovních center světa. Jeden může v Braavosu dostat vše, za jistou cenu. Zejména smrt.

I svou vlastní, pokud urazíte nějakého z šermířů ve městě. Nebo, pokud jste velmi bohatí, nebo velmi zoufalí, kohokoliv jiného. Lys je tím... nejpřátelštějším ze Svobodných měst. Je v něm plno nevěstinců nabízejících snad vše. I ta sebepodivnější přání.

Mnoho mužů se tam ztratí a už nikdy nenajde. Alespoň ne živí. Když muži dojdou peníze, může mu být nabídnuta jejich další specialita na účet podniku. Jed. Pentos je tím nejkrutějším. Magistři dělají z volby prince z urozené rodiny velké divadlo. A dávají mu moc obchodu, spravedlnosti a války.

Pokud se s nimi radí předem. Na nový rok, aby se Pentosu dařilo, musí tento princ odpanit jak pannu polí, tak pannu moří. Netuším, jak jsou zvoleny nebo co se s nimi stane po rituálu. Ale při špatné úrodě nebo prohrané válce Magistři prince podřežou a zvolí si dalšího.

Další města jsou slavná pro to, co vyrábějí. Myr má své čočky a nádhery. Norvos své sekery. Qohor své kováře, co umí překovat valyrijskou ocel.

Tyrosh své barvy? V Lorathu určitě taky něco bude, jen si to teď nevybavím. Upřímně jsou si podobnější, než jsou si ochotni přiznat. Najímají si stejné žoldnéře, aby sváděli stejné boje pro ty stejné vládce, pro bohaté. Ať už pro Magistry nebo Arkony nebo kohokoliv.

Když se přiblíží dothracký khalasar, platí stejnou daň, aby se vyhnuli stejnému plenění. Po tisíce let se vyvrhelové ze Západozemí hrnou do Svobodných měst. Muž cti je méně než nic, leda by to zvětšilo jeho cenu. Lepší muži než já zjistili, že co jeden prodává za zlato, se nedá koupit zpět.

Musí si to zasloužit. Ohněm a krví. Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář