Šílený král dle BaratheonůHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:7 071

Začátek trojdílného vyprávění o posledním Targaryenovi, který usedl na Železném trůně. Jaký byl vládce a proč si vysloužil přezdívku Šílený král, nám poví Robert Baratheon, kterého ztvárnil Mark Addy.

Tento díl se vztahuje k první řadě seriálu.

Přepis titulků

Aerys byl poslední z Targaryenů, který seděl na Železném trůně. Nikdo mu neřekl jinak než Šílený král. Jeho panování bylo vratké a kruté. Sedmi královstvím je bez něj a jeho rodu lépe. Ze začátku se sice zdálo, že bude schopný panovník, ale to bylo z velké části díky jeho rádcům, které vedl jeho pobočník Tywin Lannister. Říše sice během Aerysovy vlády zažila období prosperity a míru, ale zemi v podstatě vládnul Tywin, zatímco Aerys čím dál více propadal šílenství.

O Targaryenech se vědělo, že měli sklony k šílenství. Byla to cena za udržování čistoty jejich pokrevní linie. Aerys nadmíru ochotně a s radostí udržoval tuto vznešenou sestro-prznící tradici jeho předků. Jak šel čas, Aerysovo chování se stalo kolísavým.

Pořezal se o Železný trůn tolikrát, že se mu začalo říkat Král strup. Ale vždy jen za jeho zády. Říkalo se, že byl posedlý Divokým ohněm a ukládal hrozivé tresty těm, které považoval za své nepřátele, včetně upalování zaživa. Jak jeho paranoia a krvežíznivost rostly, přišel trpký rozchod s lordem Tywinem, který koruně věrně sloužil po dvacet let.

Tywin mohl odejít, aniž by přišel o svůj život či majetky. Následující Aerysovi pobočníci neměli takové štěstí. Jednoho dne Targayrenové zašli až moc daleko. Korunní princ Rhaegar unesl Lyannu Stark, dceru Rickarda Starka, vládce Zimohradu. Byla mou snoubenkou. Byla mou milovanou.

Krásná a duchaplná žena. Miloval jsem ji více než život. Rhaegar se s ní vydal na jih. Ukrýval ji v Dorne. Bůh ví, jakých zvěrstev se na té nebohé dívce dopustil. Brandon Stark, její nejstarší bratr, byl rozzuřen. Jel do Králova přístaviště za králem a požadoval návrat své sestry domů.

Aerys jej nechal popravit stejně jako jeho otce Rickarda Starka. Poté už nebylo moc o čem diskutovat. Aerys se bál, že pozůstalí se budou chtít mstít. A bál se právem. Aerys neváhal ani okamžik a požadoval hlavu Brandonova mladšího bratra Eddarda. A moji hlavu samozřejmě také. Škoda že si pro ni nepřišel on sám.

Po boku Jona Arryna, muže, který mě i Eddarda od dětství vychovával, Baratheonové, Starkové a Tullyové všichni povolali svá vojska. Jakmile naše vzpoura začala, dny Šíleného krále byly sečteny. Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky za překlad.
2 čárky někam utekly. Jedna v čase 1:24, jedna mezi 21. a 22. slovem v popisku. :-)

10

Odpovědět

You know nothing Robert Baratheon.

22