Draci a ValyrieHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:6 123

Stará Valyrie byla tou největší civilizací své doby. Jak se z prostých pastevců stali vládci celého východního kontinentu a co vedlo k jejich pádu? Odpověď na některé tyto otázky nám sdělí Harry Lloyd, známý ze seriálu jako Viserys Targaryen.

Přepis titulků

Východně od Západozemí leží Kouřící moře, kde se nikdo neodváží plavit. Někteří tvrdí, že tam žije zlo, a dost dobře možná mají pravdu. Bylo to právě tam, tisíce let nazpět, kde nastala ta katastrofa, která zničila jednu z největších civilizací. Údaje o jejich původu nám nejsou známy, ale říká se, že Valyrijci kdysi byli pastevci, kteří se starali o svá stáda na malém poloostrově.

Jednoho dne, na území známém jako Čtrnáct ohňů, objevili něco ohromného. Draky. Byla to obří šupinatá stvoření s velkými křídly, ostrými drápy ohnivým dechem.

Také se o nich říkalo, že jsou svázáni s magií. Časem se Valyrijcům podařilo je zkrotit. Vyzbrojeni jejich silou postavili město divů jako žádné před ním nebo po něm. Byli zruční v čarodějnictví a hutnictví. Tvořili nezvyklé zbraně z očarované oceli. S těmito zbraněmi a draky po boku dobyli Valyrijci přilehlá území a pomalu se rozpínali na západ.

V té době vládlo Ghiscarské impérium většině východního kontinentu a pokusilo se zastavit valyrijský rozmach. Ghiscarské legie napadly Valyrijce pětkrát, ale nikdy je neporazili. Nakonec Valyrijci napadli jejich hlavní město starý Ghis a vyhladili jej. Spálili ulice a budovy dračím ohněm na prach. A vymazali ghiscarský lid a kulturu z povrchu zemského. Valyrijské svobodné državy byly tou nejvyspělejší civilizací na světě.

Měly vlastní jazyk, bohy a kulturu. Valyrijský vliv dosahoval široko daleko, pokrýval většinu kontinentu. Byla stavěna velká města a dlážděny cesty, z nichž všechny vedly zpět do Valyrie. Državy prosperovaly po téměř pět tisíc let. Vše má ale svůj konec. Událost, které se říká Zkáza, zničila Valyrijce, jejich hlavní město a okolní země. Poloostrov byl roztříštěn a dnes je z něj Kouřící moře.

Všichni draci prý byli ztraceni stejně jako valyrijská magie, vědění a zapsaná historie. A tak se mocná říše zhroutila. Co způsobilo tuto katastrofu? To nikdo neví. Někteří tvrdí, že to byl sopečný výbuch. Jiní zase, že je to vina valyrijského čarodějnictví. Tak či onak, Zkáza přinesla kompletní vyhlazení valyrijského lidu.

S výjimkou malého kamenitého ostrovu v Úzkém moři. Dračího kamene. Právě tam žili poslední ze starých Valyrijců, Targayreni. Čekali dalších sto let, než zaútočili s draky na další kontinent. Západozemí. Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"bylo to právě tam, tisíce let nazpět, kde nastala ta katastrofa..." to bylo 400 let nazpět a ne tisíce.

11

Odpovědět

Opravdu tam zazní "thousands of years ago". Jinak máš pravdu, ovšem v tomto případě je to výtka spíše tvůrcům videa, nikoliv autorovi titulků.

20

Odpovědět

+XardassTak jsem to myslel, jako výtku autorům videa, ne překladu. ten je správný.

00

Odpovědět

Klidne to muze byt tisice let nazpet, recnik muze byt z budoucnosti, v dobe kdy dej z Ice and Fire jsou opet jen legendy a pohadky

12