Stannis vs. TyrellovéHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:4 558

Vzpoura proti králi mohla znamenat jediné – smrt, pokud by ovšem neskončila úspěšně.
O tom, jak se při takové vzpouře vyplácí držet s rodinou, nám poví Stannis Baratheon, ztvárněný v seriálu Stephenem Dillanem.

Přepis titulků

Můj bratr Robert Baratheon svolal vazaly Bouřlivého konce, našeho dědičného sídla, proti Šílenému králi Aerysovi. Stáli při něm Jon Arryn z Údolí a Eddard Stark ze Severu a přidal se k nim Hoster Tully z Říčních krajin. Jejich země od nás ale byly daleko a dělily nás od nich spojené síly Západu, Roviny a samotného Králova přístaviště.

I někteří Robertovi vazalové byli proti němu. Byla to má nejtěžší volba v životě: Můj bratr, nebo můj král? Krev, nebo čest? Dle zákonů měl Aerys plné právo vládnout Západozemí. Každý znal cenu vzpoury. Ale jsou zde i hlubší, starší zákony: Mladší bratr se podvolí staršímu.

Zvolil jsem Roberta. Na počátku války Tyrellovo malé vítězství u Jasanobrodu Roberta odřízlo od Bouřlivého konce. Místo pronásledování Roberta a pokoušení štěstí se Mace Tyrell obrátil na západ a začal obléhat náš domov. Jeho ohromné vojsko a loďstvo nás obklíčilo a znemožnilo jakýkoliv dovoz jídla po zemi či moři.

Když se k nám pokusil dostat povoz, byl spálen. Když to zkusila loď, byla potopena. Byli jsme v Bouřlivém konci ponecháni hladu, ale Robert mi nařídil, že hrad nesmím za žádnou cenu ztratit. Nemohl si dovolit ztratit svůj prastarý domov, který nikdy nebyl dobyt. Zatímco Robert rozdrtil Rhaegara u Trojzubce, mí muži jedli psy. Koně jsme tou dobou už dávno snědli.

Zatímco Lannisteři plenili Královo přístaviště, my jedli krysy. Pokud by se pašerák Davos neprotáhl přes Tyrelly s jeho cibulemi, jedli bychom naše padlé. Ale hrad jsem udržel, než si na nás lord Eddard vzpomněl a šel nám vstříc, aby ukončil obléhání. Tyrellové se ani neobtěžovali bojovat.

A Robert uspořádal hostinu, aby oslavil vítězství lorda Eddarda. Byl jsem vyslán do královské pevnosti Dračího kamene, abych se vypořádal s Viserysem a Daenerys, posledními přeživšími Targaryeny. Než jsem ale přišel, uprchli za Úzké moře. Robert běsnil. Zbavil mě Bouřlivého konce a dal jej tomu načepýřenému hlupákovi Renlymu, mému mladšímu bratru.

Já si mohl ponechat Dračí kámen. Teď je Robert po smrti a rádoby král, bastard, mi špiní můj trůn, zatímco říše je plná intrik a zrádců. Ale právoplatný král si pro ně příjde. A nezastavím se, dokud nevyčistím tuto zemi od všech těch hrůz.

Baratheonové říkají: Naše je zuřivost. Já jim ukážu, jak zuřivost pálí. Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ženský jsou zlo Stannisi, byl jsi muj oblíbenec :(

60