Plenění Králova přístaviště dle Roberta BaratheonaHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:4 723

Jak se vzpoura blížila ke konci, zbývalo už jen jediné: dobýt hlavní město. Slavné vítězství, nebo krvavá lázeň? O tom nám dnes poví Robert Baratheon, kterého ztvárnil v seriálu Mark Addy.

 

Přepis titulků

Aby měla naše vzpoura úspěch, museli jsme dobýt Královo přístaviště. Nikdo nebyl tak pošetilý, aby si myslel, že se Aerys jen tak vzdá své koruny. Vláda Šíleného krále musela skončit. To, co Tywin provedl, bylo nešťastné, ale přesto nutné k zajištění Železného trůnu a dosažení spravedlnosti a míru v Sedmi královstvích. Po mém vítězství u Trojzubce jsem byl zraněn, i přesto jsem vyslal svého mistra, aby se postaral o Barristana Selmyho.

Jeho rány byly horší. I když byl ser Barristan v Aerysově stráži a bojoval na straně nepřítele, jeho odvaha a věrnost vzbuzovaly obdiv. Kvůli toho jsem se ale musel léčit déle a nemohl jsem jet do Králova přístaviště. Proto jsem namísto sebe vyslal muže, kterému důvěřuji nadevše, Neda Starka. Kdybych mohl jet, možná bych se dostal do Králova přístaviště dříve a zabránil alespoň nějakému násilí, které nastalo po vstupu Lannisterů do města.

To, co lord Tywin provedl, bylo i tak v zájmu vyššího dobra. I to, co se stalo princezně Ellii a jejím dětem. Děti či dospělí, v jejich žilách kolovala stejná prokletá krev jako v žilách Šíleného krále. Byli dračí krve, a proto nesměli přežít. Co by z nich asi bylo? Věrní poddaní? Ned a jeho zatracená severská čest.

On a já jsme se poprvé vážně pohádali kvůli smrti těch targaryenských dětí. Dle něj to byla vražda. Vražda! Byla to válka! Byla to válka. Lord Stark požadoval, aby Lannisteři pykali za své zločiny. Je to snad zločin zlikvidovat rodinu šílenců zrozených z incestu? Nebudu a nikdy bych to Tywinovi nevyčítal.

Raději jsem Neda vyslal na jih, aby porazil zbývající přívržence. Až smrt Lyanny Stark nás opět usmířila. Ned ztratil svou sestru. Já ztratil svou snoubenku a lásku. Pojilo nás tohle smutné pouto, mě a Neda. Skrz něj naše přátelství opět zesílilo. Co se týče přeživších dědiců Šíleného krále. Ti, kteří dokázali uniknout mé zlobě, nyní žijí někde za Úzkým mořem.

Ať tam raději i zůstanou. Pokud se někdy vrátí do Západozemí, králova spravedlnost je nemine. Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten nalavo David Beckham o 20 rokov

00

Odpovědět

To je dilema. Ty zabité děti byly nevinné ze zločinů svého děda, ale jednou by si mohly nárokovat trůn, což by vedlo k válce, kde by zemřely tisíce. Co je tedy morálně správné? Zabít pár dětí a zachránit tisíce životů v budoucnu, nebo nechat děti žít a dopustit tak budoucí krveprolití?

41