Šílený král dle LannisterůHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:7 520

Závěrečný díl miniseriálu o Šíleném králi. Tywin Lannister ztvárněný v seriálu Charlesem Dancem nám poví, jaké to bylo sloužit Aerysovi, proč se nakonec své funkce vzdal a pár dalších zajímavých detailů.

Pozn. Tento díl se vztahuje k první řadě seriálu

Přepis titulků

Aerysovo chování se čím dál tím více zhoršovalo, vládu nad Sedmi královstvími jsem tedy převzal já... Tywin Lannister. Sloužil jsem Aerysovi téměř dvacet let, a proto také říše prosperovala. Královská pokladna byla plná a v zemi panoval mír. Ale Aerys byl čím dál více nepřátelský a záviděl mi úspěchy, které mi byly přisuzovány.

Má moc a vliv jej zneklidňovaly. Kapitán mé osobní stráže ser Illyn Payne se nechal přistihnout, když řekl, že si není jist tím, kdo je pravým vládcem Západozemí. Když se o tom král doslechl, nechal mu vytrhnout jazyk rozžhavenými kleštěmi. Toužil jsem po tom, aby se rody Lannisterů a Targaryenů sjednotily svazkem. Má dcera Cersei by si vzala Aerysova nejstaršího syna Rhaegara.

Obě strany by z toho profitovaly. Nicméně Aerysův zdravý rozum jej začal opouštět dříve, než by jeden čekal. Namísto sjednocení své rodiny se svým nejvěrnějším a nejmocnějším spojencem se Aerys raději rozhodl urazit mou rodinu. Naznačil nám, že pro něj nejsme dost dobří. A zvolil Elliu Martell z Dorne, aby byla Rhaegarovou ženou. A aby toho nebylo málo, tak jmenoval Jamieho, mého syna, do královské stráže.

Sloužit v ní je možná ctí pro menší rody, než je ten náš, ale je to celoživotní závazek kvůli kterému se jeden musí vzdát veškerých rodinných majetků, což mi způsobí problémy, až budu chtít jmenovat dědice Casterlyovy skály. Aerys dobře věděl, co dělá. Královy neustálé provokace mě přestaly bavit, takže jsem se vzdal své pozice Aerysova pobočníka a vrátil se do Casterlyovy skály se svou početnou armádou.

Když se Robert Baratheon vzbouřil proti trůnu, Aerys se bál, že se připojím k Robertovi a budu proti němu bojovat. Myslel si, jak není chytrý, když si držel Jamieho nablízku, jako by mě chtěl varovat. Čím dál tím více propadal bludům, paranoie a násilí.

Slyšel jsem, že prý začal být posedlý divokým ohněm. Látkou, která se po zažehnutí nedá uhasit. Přesvědčen, že nepřátelé jsou všude kolem, nesnesl ve své blízkosti meče, s výjimkou jeho královské stráže. To bylo nakonec jeho zkázou. Překlad: Petr Š.

www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář