Plenění Králova přístaviště dle mistra LuwinaHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:50
Počet zobrazení:4 284

Když se kácí les, lítají třísky. Mladý Eddard Stark se i přesto nepřenesl přes hrůzy spáchané v Králově přístavišti. Měli být Lannisteři hnáni k zodpovědnosti? Dnešního vyprávění se újme mistr Luwin, kterého v seriálu ztvárnil Donald Sumpter.

 

Přepis titulků

Robertovo vítězství u Trojzubce znamenalo zvrat ve válce o Železný trůn. Ačkoliv bylo jasné, že štěstěna je na straně rebelů, Aerys se odmítal vzdát Rudé bašty v Králově přístavišti. Jelikož byl Robert zraněn a nemohl jet, musel k hlavnímu městu jet Eddard Stark a sesadit Šíleného krále z trůnu. Když lord Stark dojel k branám města, zjistil, že Tywin Lannister jej už vyplenil v Robertově jméně.

Rod Lannisterů byl až doteď nestranný. Ignoroval volání o pomoc jak koruny, tak rebelů. Teď, když bylo Robertovo vítězství jisté, si lord Tywin konečně zvolil svou stranu. Lord Eddard byl zděšen tím, co viděl při vstupu do města. Vyrabované a spálené domy, znásilněné ženy, hromady mrtvých lidí. Znechucen tím, co viděl, vedl své vojsko vstříc Rudé baště. Když vstoupil do trůnního sálu, uzřel krále Aeryse ležícího v kaluži krve, mrtvého.

Zabil jej člen jeho vlastní královské stráže, Jamie Lannister, který bezostyšně seděl na trůně. Při jeho pátrání po královně Rhaelle byl lord Eddard informován, že královna a její syn Viserys byli odvedeni do Dračího kamene, než přišli Lannisteři. Ostatní členové královské rodiny neměli to štěstí.

Ellia Martel z Dorne, manželka prince Rhaegara, byla zabita a znásilněna serem Gregorem Cleganem na příkaz lorda Tywina. Ser Gregor a jeho muži navíc zmasakrovali Rhaegarovy děti. Když už byl Robert schopen dojet, lord Eddard požadoval, ať Lannisteři zaplatí za své hrozné zločiny. Robert jej ale odmítl a vyslal jej na jih, aby osvobodil Bouřlivý konec, který byl stále obléhán vojskem věrným koruně.

Ať už si ti dva řekli cokoliv, zůstalo to jen mezi nimi, ale říká se, že lord Eddard opustil Královo přístaviště rozzuřen. Když byl později Robert korunován, nechal jmenovat Jona Arryna pobočníkem krále. První Arrynův příkaz bylo sjednat příměří s Martelly z Dorne, kteří byli rozzuřeni brutální vraždou princezny Elii a jejích dětí.

Po smrti Lyanny Stark, která byla Robertovou snoubenkou, se rody Baratheon a Lannister spojily svazkem, když nový král pojal Tywinovu nejstarší dceru Cersei za svou královnu. Co se týče Eddarda Starka, ten se vrátil do své pevnosti Zimohradu, utrápený smrtí své sestry a ostudným způsobem, jakým se Robert chopil trůnu.

Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář