Co je zač Quaithe?Teorie a trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:10 884

Vzpomenete si na tajuplnou maskovanou postavu z druhé série Trůnů? Ne? Možná je důležitější, než se zdá. 

Jako minule přikládám několik vysvětlivek:

0:36 Cortnay Penrose byl rytíř ve službách Renlyho, než je oba zabil Mellisandřin stín.
2:50 ad Marwyn Mág: Viz video o dračím skle. 
3:43 ad Moqorro: Viz video o dračím skle. :)
3.46 Quentyn Martell: Dornský princ se v knihách vydal žádat o ruku Daenerys, nakonec zemřel v ohni jejích draků.
3:46 Aegon je další nápadník Dany, který za ní přijede s rytířem Jonem "Grifem" Conningtonem a tvrdí, že je synem Elii Martell a Rhaegara Targaryena a tedy jedním z nemluvňat, které měl údajně Hora zabít při plenění Králova Přístaviště. Pokud nelže, byl by to Danyin synovec a jako Rhaegarův syn by měl větší nárok na Železný trůn, než ona sama. Jeho nárok v knihách podporuje například Varys.  
7:44 Přísežný meč je jeden díl trilogie o Dunku a Eggovi, která se odehrává v Západozemí několik desetiletí před událostmi Hry o trůny.
8:46 Benerro je Rudý kněz ve Volantisu. Na Aemona si jistě vzpomenete, byl to starý slepý mistr na Zdi a Danyin prastrýc.

V titulcích je citován překlad Hany Březákové ze Střetu králů.
 

 

Přepis titulků

Ve Střetu králů se Daenerys setká se třemi postavami, Pyatem Pree, Xarem Xhoan Daxem a Quaithe, evokujícími Tři krále z Bible. Objeví se těsně po zázračném zrození pod zvláštní hvězdou a prorokovanému spasiteli přináší dary. Akorát Pyat Pree je hnusnej černokněžník, Xhoan Daxos je hnusnej zbohatlík a Quaithe...

je nám záhadou. Nosí rudou masku a sama sobě říká "Quaithe ze stínu." Podobně jako Melissandra prý pochází ze Stínozemě za Ašajem. Tyto kněžky používají stínovou magii, jako když Melissandra zabila Renlyho a Courtneyho Pelrouse. Ašaj je město na okraji známého světa, skryté v temnotě, záhadách a magii. Podobně jako Quaithe. Krom jejího jména a původu o ní nevíme zhola nic.

Přesto se Dany opakovaně zjevuje a dává jí zamotané rady. O co jí jde? V Quarthu Daenerys varuje, ať si dává pozor na všechny, kdo by mohli mít zálusk na její draky, což je podle Joraha dobrá rada. Později zmíní, že síla magie ve světě ledu a ohně roste, což sice není žádná novinka, podle Quaithe to však zapříčinilo právě narození draků.

Pak Quaithe radí Daenerys, ať z Quarthu odejde. Na otázku Daenerys, kam tedy má jít, odpoví: Aby ses dostala na sever, musíš se vydat na jih. Abys dosáhla západu, musíš jít na východ. Abys mohla jít dopředu, musíš zamířit dozadu, a aby ses dotkla světla, musíš projít stínem. To Dany nejprve pochopí tak, že podle Quaithe by měla jít do Ašaje, což je koneckonců nejjižnější a nejvýchodnější město známého světa.

Ptá se, co nalezne v Ašaji, co by již nebylo v Quarthu a Quaithe řekne: "Pravdu." Ne, že by byl Ašaj pro Daenerys nedosažitelný; není o moc dál než Mereen. Dokonce je možné, že by se přes Ašaj dostala do Sedmi království ze západu. Není ale pravděpodobné, že by se tam Daenerys vydala. George R. R. Martin řekl, že Ašaj uvidíme maximálně ve vzpomínce, pokud vůbec. Navíc by bylo hloupé vyřešit takovou hádanku hned poté, co ji uslyšíme.

Jasné? Quaithe tedy zřejmě Daenerys do Ašaje neposílá. Nevidíme ji však naposledy. Během další knihy se v Zálivu otrokářů zjeví Daenerys ve snu a zopakuje jí svou radu. V Tanci draků se objeví potřetí a tentokrát toho řekne nejvíc. Dany se ptá, jestli je to jen sen a Quaithe odpoví, že ne, ale že to není ani skutečnost. Dodá, že vzplály skleněné svíce.

To by mohlo vysvětlovat, jak se Dany může zjevovat. Skleněné svíce jsou kouzelné valyrijské artefakty umožňující komunikaci na dlouhé vzdálenosti, podobně jako palantýr z Pána prstenů nebo třeba... mobil. Podle Marwyna Mága také umožňují proniknout lidem do snů a tvořit vize. Což se přesně děje Dany. Je klidně možné, že Quaithe takovou svíci má; nejsou zas tak vzácné. Mistři v Citadele jich pár mají, kdysi mívali zásobu i Targaryeni...

Jistý Urrathon Noční chodec dokonce údajně má jednu v Quarthu, kde nejspíš pořád je i Quaithe. Zdá se tedy, že Quaithe používá svíci ke komunikaci s Dany. To je jedna záhada, ale samozřejmě jsou i další. Quaithe řekla Daenerys: Brzy přijde bledá klisna a po ní další. Krakatice a temný plamen, lev a griffin, syn slunce a loutkový drak. Nedůvěřuj žádnému z nich. Pamatuj na Neumírající. Měj se na pozoru před navoněným senešalem.

To je v podstatě seznam všeho, s čím se Dany musí vypořádat. Bledá klisna je nemoc, která sužuje Záliv otrokářů. "Další" budou zřejmě Yunkajci. Kraken je Victarion, nebo Euron. Temný plamen je Moqorro. Lev je Tyrion, Griffin je Jon Connington, syn slunce Quentyn Martell. Loutkový drak by mohl být Aegon, pokud se ukáže, že není pravý Targaryen. Navoněný senešal může znamenat spoustu věcí. Reznaka, Varyse, loď, na které přijel Tyrion...

Zajímavé je, že Quaithe nezmíní Marwyna Mága, který je také na cestě za Dany. Jaká to náhoda, že ten také používá skleněnou svíci. Mohli by být v kontaktu? Tak či onak, je to dost přímočaré a přesné, ne? Dany si všimne, že Quaithe předpověděla bílou klisnu a Quentyna. Radu o tom, kam se má vydat, ale stále nechápe. Všechno začne dávat smysl v její desáté kapitole Tance s draky. V ní se Dany potýká kdesi uprostřed Dothrackého moře s různými vizemi.

Sní zvláštní bobule, letí na Drogonovi a má halucinace. Něco jako v Králích ro(c)ku. Tyto chvíle jsou ovšem pro vývoj její povahy velmi stěžejní. Celou knihu se snaží mírumilovně a diplomaticky vládnout Mereenu. Chce Daaria, ale vezme si Hizdara. Ačkoliv to udělat nechce, nechává spoutat své draky. Povolí otroctví a bojové jámy, i když s tím nesouhlasí. Neustále si opakuje: Když se ohlédnu, jsem ztracena.

Potlačuje tak svou násilnou a nekompromisní stránku, tolik příznačnou pro její rod. Tak kapitola i začíná. Říká si, že její domov je v Mereenu, že se musí sklonit před bičem. Když se ohlédne, je ztracena. V téže kapitole se ale ohlédne. Zjeví se jí Quiathe a řekne jí, ať si vzpomene na to, kdo je. "Draci to vědí.

Víš to i ty?" Pak začnou vize. Vize Viseryse, který jí připomíná její původ. Tráva jí připomíná, že draci jsou její děti. Jorah jí připomíná, že Mereen není její domov a že její válka je v Západozemí. Říká: "Pamatuj na svá slova" a Dany odpoví: "Oheň a krev." V závěru kapitoly Daenerys říká, že aby šla vpřed, musí se vrátit. Odletí na Drogonovi, uloví koně, myslí na Daaria a kapitola končí příjezdem dothrackého khalasaru.

Dany se vrací k Dothrakům, ke svému původu, k ohni a krvi. A všechno začalo u Quaithe. Abys mohla jít dopředu, musíš zamířit dozadu. Variace se světovými stranami zřejmě budou jen poetičtější formulací téhož. Pasáž se světlem a stínem popravdě k této interpretaci příliš nesedí, a opět se nabízí možnost, že "stíny" mají evokovat Ašaj, ale opakujeme, že to je nepravděpodobné.

Tato část možná začne dávat smysl později. Prozatím se však s tímto vysvětlením můžeme s klidem spokojit. "Zamířením dozadu" se myslí transformace Danyiny povahy. Návrat k násilí, moci, krvi a ohni. Možná se stane vůdkyní všech Dothraků. Možná spálí své nepřátele v Zálivu otrokářů. Možná konečně zamíří do Západozemí.

Možná se ztrátou své jemnější stránky změní v padoucha. V každém případě je to důležitý moment. Pořád ale nevíme, co je zač Quaithe. Co je zač a o co jí jde? Vraťme se na chvíli o sto let do dob vlády Aegona Targaryena IV. Aegon, označovaný jako "Nevhodný,," zplodil vcelku slušnou řádku bastardů, včetně první Daenerys Targaryen, po které se naše Dany jmenuje. Rovněž byl ale otcem jisté Shiery Mořské hvězdy, která by podle jedné teorie mohla být Quaithe.

Samozřejmě by jí muselo být něco přes sto let, ovšem Shiery nevlastní bratr a zároveň milenec, Brynden Rivers, neboli Krvevran neboli Tříoká vrána, je také naživu a je s Branem za Zdí. A také si libuje v šifrovaných radách. Když tak dlouhého života dosáhl on a měl k Shieře blízko, možná s tím pomohl i jí.

Quaithe samozřejmě nežije ve stromě, ale ve Světě ledu a ohně se píše, že její matka byla čarodějnice. Sám George Martin řekl, že Shiera praktikovala temnou magii. V Přísežném meči se píše, že Shiera se koupe v krvi, aby zachovala svou krásu. Je tedy dost možné, že by se nějak naučila prodloužit si život. Navíc mezi ní a Quaithe najdeme podobnou symboliku. Shiera je hojně spojována s hvězdami.

matka ji pojmenovala jako Mořskou hvězdu. Když je Daenerys v Dothrackém moři, zdá se jí, že jí hvězdy našeptávají proroctví. A pak vidí Quaithe jako masku ze záře hvězd. Celá role Quaithe jako by odpovídala hvězdě nad mořem. Je světlem, které Dany ukazuje cestu, když se ztratí v Dothrackém moři. Kdyby šlo o Shieru, vysvětlovalo by to i její motivaci. Dává smysl, že by bývalá targaryenská princezna, popřípadě legitimizovaný bastard, pomáhala Daenerys nalézt její kořeny a cestu do Západozemí.

Navíc prý Shiera mluvila několika jazyky a obklopovala se starobylými svitky. Že by některé z nich obsahovaly proroctví o Azoru Ahai? Toto proroctví mimochodem pochází z Ašaje. Třeba se tam Shiera vydala právě kvůli tomu a stejně jako Benerro a Aemon věří, že Daenerys je Azor Ahai. A nebo tam jela jen kvůli temné stínové magii.

A nebo tam nikdy nebyla a jenom to tvrdí, a masku a jméno Quaithe nosí jen proto, aby svou identitu skryla. Ve své době byla slavnou kráskou, třeba se bojí, že by ji poznali. Možná Západozemí opustila, aby skryla svou dlouhověkost. To zůstává spekulací. Důležité je, že lze najít důkazy o tom, že Quaithe je vlastně Shiera. Není to jisté a nenasvědčuje tomu vše, například to, že Shiera měla každé oko jiné a u Quaithe si Dany ničeho takového nevšimla.

Přesto mezi nimi lze nalézt spoustu pojítek a vysvětlovalo by to motivace Quaithe. Její proroctví v každém případě vedly k proměně osobnosti Daenerys. Od zábran až k ohni a krvi. Díky za zhlédnutí. Dejte vědět v komentech, jestli je podle vás Quaithe Shiera a co chcete vidět příště.

Překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nechci nějak rejpat ale v popisku máte chybu 3:46 Aegon se v knížce nikdy nesešel s Daenerys co si pamatuju akorát o tom mluvily :)

30

Odpovědět

však já nepíšu, že se sešli, jen že za ní přijel. :)

03

Odpovědět

+MatyAni za ni neprijel, on bol vo Volantise, čiže 1000 km od nej, keď si rozmyslel, že ku nej nepojde ale svojským spôsobom si ju zavolá

50

Odpovědět

+Yeeeeeeehaaaaaahaha, tak to jsem popletl. :)
je to už chvilka, co jsem ty knížky četl a je to evidentně znát. dík!

10

Odpovědět

Doufám, že Daenerys nevyhraje :(

106

Odpovědět

Je to úžasně propracovaný svět. A Quaithe zbožňuju. Škoda, že má v seriálu tak málo prostoru.... vlastně jen.. ve druhé řadě (pevně doufám že se ještě objeví).

41

Odpovědět

tak vzlhedem k tomu, že se v posledním díle zbavili 80% všech vysoce placených herců, tak by se tam možná i vešla

00

Odpovědět

+lenacia:D Určitě se v další sérii dalších xx nových postav objeví. Ale za navrátilce se nezlobím.

10

Odpovědět

10/10 mrkviček
Btw musí bejt super když se vám někdo ve snech zjevuje a dává vám rady. Chtěl bych se narodit ve středověku abych to mohl zažít.

612

Odpovědět

a LSD si zkusil?

132

Odpovědět

+lenaciaLSD bylo objeveno v roce 1938 což je novověk, nevim jak by mi to pomohlo dosáhnout stejných stavů jako měla Daenerys ve středověku...

25

Odpovědět

+Morcetak to jsi ještě neměl papír... :-D

02

Odpovědět

+lenaciaomg co kdyby si šla na fejsbůček tohle je moje území ted to tu mám já !

13

Odpovědět

+NatshaTak ty máš hodně daleko k tomu, aby tohle bylo tvoje území :D

01

Odpovědět

+Luskvážně si to myslíš ? copak nevidíš jak to tu ovládám dokonce admini jsou na mé straně ;) všechno je to předem připravené a vy jste jen moje ovečky :-P

13

Odpovědět

+Natshatahler stránka je pro nás dvě moc malá... a já odtut nemýním odejít...

03

Odpovědět

+lenaciaNe ? ještě si to rozmyslíš dokážu být pěkně otravná ;)

00

Odpovědět

+Natshavíš, já mám nad tebou jednu skvělou výhodu, kterou můžu kdykoliv uplatnit

00

Odpovědět

To jako vážně ? Přemýšlím, zda jsi tak nevzdělaný, nebo zda se snažíš vyvolat flamewar, ale pokud věříš tomu, že ve středověku "někdo někomu" zjevoval a radil ve snech, jak seš si jistý, že to nefunguje i dnes ? A zadruhé : to, že něco bylo vynalezeno později neznamená, že to je horší. Většinou to bývá přesně naopak. Nový vynález je vylepšeninou něčeho starého ....

14

Odpovědět

+yakubJediný kdo je nevzdělaný seš ty. Přeti si Bibli je tam spousta odkazů jak Bůh nebo andělé radí lidem.

22

Odpovědět

+MorceLidí, co slyší cizí hlasy jsou plné psychiatricke lecebny. Ale dost bylo krmeni trolu. S nekym, kdo prohlasi, ze by chtel byt ve stredoveku, aby mohl zacit cizi hlasy v hlave a v dalsim prispevku to vysperkuje s Bohem, nechci ztracet svuj cas a zdravy rozum.

00