Díly #1-2Apokalypsa

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:206
Počet zobrazení:5 919

Derren Brown je světoznámý iluzionista, mentalista a hypnotizér. Některé jeho kousky určitě znáte z televize nebo internetu, některé jste mohli vidět i u nás na webu. Dnes vám přinášíme jeho projekt Apokalypsa, který je realizován formou reality show. Když ji koncem roku 2012 odvysílala televize Channel 4, dosahovala téměř rekordní sledovanosti. Na YouTube ji Derren Brown publikoval jako 13dílnou sérii, ze které dnes zhlédnete první dva díly. Nejdříve Derren dokumentuje výběr kandidáta, kde si jako hlavního hrdinu Apokalypsy vytipuje Stevena Brosnana, který vede monotónní život, sám sebe popisuje jako líného a nezodpovědného jedince a podle rodiny a přátel neprojevuje za nic příliš vděku. Pro Derrena Browna ideální adept na zásadní změnu životních hodnot. Aby však mohl projekt naplno rozjet a uvrhnout Stevena do zinscenované apokalypsy, potřebuje se nejdřív nabourat do jeho telefonu a počítače, aby mu mohl vsugerovat myšlenku možného konce světa.

Přepis titulků

Vítejte u Apokalypsy. Než vytvořím Apokalypsu, musím najít správného adepta. Někoho, kdo vede sebestředný život a neváží si života, přátel, rodiny ani materiálního pohodlí. Doufám, že se z této zkušenosti, kterou pro něj připravím, poučí. Tím, že mu všechno seberu, si snad uvědomí hodnotu toho, co má. 25.

května 2012: 14 týdnů do Apokalypsy Loni na jaře jsem dal na Twitter informaci, že sháním dobrovolníky pro účast na blíže nespecifikovaném pořadu. Přihlásilo se jich přes 8 000. Sto z nich jsme podrobili důkladným testům a pohovorům, které měly odhalit jejich povahové rysy. V tomto výběrovém řízení jsem si vybral jednoho kandidáta, který se zdál být ideální. 21letý Steven z Buckinghamshiru.

Vybral jsem si ho, protože jeho povaha přesně odpovídá potřebám projektu. Jsem líný, více méně nezodpovědný. I když se snažím, vždycky ve všem selžu. Nikdy jsem nezatnul zuby a nedělal, co chci. Stevena posoudil i psychiatr a shledal, že je pro projekt dostatečně odolný. Steven musí být také hypnabilní. Ve dvou klíčových momentech projektu ho totiž budu muset uspat, abych ho mohl přemístit.

Jeho hypnabilita má i bezpečnostní význam. Můžu ho pomocí hypnózy uspat, kdykoliv já nebo tým našich psychiatrů shledá, že reaguje příliš nepříznivě. Dojde-li k tomu, uvidíte to v našem pořadu. Aby to fungovalo, je nezbytné, aby Steven neměl tušení, že byl vybrán. Řekli jsme mu tedy, že v konkurzu neuspěl. Uplynulo několik týdnů a je načase dát věci do pohybu.

Chci sledovat Stevenův každodenní život, abych pochopil, jaký je. S pomocí jeho rodiny instalujeme v jeho domě a okolí 19 skrytých kamer. Nesmí mít žádné podezření, že ho natáčíme. 13. července: 7 týdnů do Apokalypsy Steven má zaměstnání bez budoucnosti, žije s rodiči, starším bratrem a sestrou. Po několikadenním sledování se opravdu zdá, že vede monotónní život, ale nemá motivaci to změnit. Chci vědět, jak je jeho přátelům a rodině v jeho společnosti.

Steven bere všechno jako samozřejmost. Svůj život, přátele… Vaří mu večeře, uklízí po něm, pere mu prádlo. Ovoce, pane? Dáš si ovoce? Je hrozná dřina z něj něco dostat. Měl by se konečně pochlapit, měl by dospět. Někdy se chová jako vzteklý puberťák. Rodiče se dívají na televizi a on si přijde a přepne jim to.

Jsou velmi chápaví, vždycky se starali o jeho blaho. Nechápu, proč je tak nevděčný. Každý zápas je přece stejný. Všechny jsou stejné. - Oni se chtěli brát. - Můžu se dívat? Je to znepokojující. Chtěla bych, aby se změnil. Chtěla bych, aby si mě vážil. Aby mě měl rád. Někdy mám pocit, že mě nemá rád. Většinu večerů tráví Steven mimo domov v místním baru.

Říkáme mu dvoupinťák. Když se napije, neovládá se. - Je to fakt hrůza. - Jo, to je. Je pak jak osina v zadku. Abychom Stevena viděli v plné parádě, jeden jeho kamarád nám ho natočil. Střídáme se, kdo ho bude hlídat. Ty máš začátek. Já od devíti do půlnoci. Mezi půlnocí a jednou je to nejhorší.

- Oceňuje, že ve vás má oporu? - Doufám, že jo. Ne, že by to někdy řekl. Většinu zaměstnání Stevenovi sehnala matka a nikde nevydržel dlouho. Pracoval u výrobce trezorů. - Taky pracoval jako… - Dělal to… Říkal tomu plnič marmelády. Plnil koblihy. - Školil se jako čistič trub. - Zatím vyčistil jednu troubu. Není dost vytrvalý, aby to někam dotáhl.

Po čtyřech týdnech sledování Stevena a zpovídání jeho nejbližších, jsem došel k závěru, že je sobecký, nezodpovědný a bez zájmů. Ze všeho nejvíc se musí naučit soucítit se svými blízkými. - Ahoj. Jak se vede? - Dobře. Zatímco je v práci, zkusím zjistit, jak mu nejlépe pomoci. Musím si prohlédnout jeho pokoj. Tady žije někdo, kdo ve svém životě nemá pořádek, nemá nad ním kontrolu.

Tohle je pokoj teenagera. Steven je dvacátník, ale stále je nejmladší dítě. Vyrůstal a byl vychováván jako nejmladší a ještě se nenaučil… být dospělý. Ještě si nenašel vlastní vzor. Tohle jsem našel v jeho knihovně. Jak se stát mágem. Tím si mě získal. O kouzla se začnete zajímat, když chcete zaujmout, sami o sobě si nepřipadáte zajímaví.

Vím to, protože jsem tím taky prošel. Pro Stevena je příznačná všeobecná malátnost. Takoví lidé mají pocit něčeho jako oprávnění. Když bereme věci jako samozřejmost, přestaneme toužit po tom, co už máme. A o tom to celé je. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímalo by mě, kdy bude další díl? :)

30

Odpovědět

SPOILER(menší) Zombies, to jako vážně?? To je trapárna...

04

Odpovědět

Natacet soukromi a prohledavat osobni veci bez vedomi daneho cloveka je pekna odpornost. Doufam ze i trestna.

1414

Odpovědět

prihlásil sa do projektu sám a pravdepodobne podpísal papiere v ktorých to bolo určite uvedené a ,ktoré asi ani nečítal. Súhlasím s tebou ale k tomuto videu to nepatrí.

650

Odpovědět

Těším se na pokračování :)

351

Odpovědět

Jde vám to přepnout na FullScreen? Zkoušel jsem to ve Firefoxu, Chromu a Opeře a nikde to prostě nejde...

100

Odpovědět

Ne, nejde a smiř se s tím,že už to nikdy nebude fungovat- přichází totiž apokalypsa :D

210

Odpovědět

+5825Apokalypsa se odkládá, opraveno. :-)

270

Odpovědět

+5825Sakra! :D :D :D

60

Odpovědět

Tak mě to nadchlo, že jsme zbytek musel dokoukat na YT :D Díky.

251

Odpovědět

Nápodobně jsem taky nevydržel a musel jsem dokoukat do konce pomocí YouTube :D Ale stejně mi to přišlo,že to bylo nahraný a uděli z toho akorát divadlo.

173

Odpovědět

+5825Rohodne to bylo nafingovany :D trochu me zarazil zazracny hacker. Ale to jeste trochu bylo mozny, to zazracny uspani behem jednoho dotyku v buse me dostalo :D. Sakra proc todle nevyucujou armadu a nepraktikujou to vsichni zlodeji. :D

106

Odpovědět

+5825uznávám, že mě to taky napadlo, ale proč jednou nezpochybňovat všechno co je natočeno a spíše se podvolit a užít si to. A jinak co se týče hypnózy, tak věřím, že jsou lidé schopní uspat člověka jedním dotykem. Ovšem nejde to se všemi jedinci, jde o určité fyzické i psychické předpoklady.

40

Odpovědět

Wow. Díky.

20

Odpovědět

No pěkně děkuju Videačesky, zase perfektní seriál, na který nevydržím čekat, tak jsem se na něj musel podívat hned. Je opravdu povedený, ale klidně se na něj tady budu dívat každý týden znova, protože angličtina je občas trochu náročnější díky jedné postavě (nebudu říkat které). Vybrali jste dobře ;)

50

Odpovědět

Radši bych tvrdou realitu a nejraději bych to provedl okamžitě a teď hned.... protože vím,že jsem se narodil ve špatné době a měl jsem spíš ocitnout v postapokalyptickém době :-P :D

411

Odpovědět

Dávejte si pozor na to, co si přejete. Mohlo by se vám to splnit.

180

Odpovědět

+komunardJuchůůůůůů! Se sakra těším! :D Snad se toho ještě dožiju!

25

Odpovědět

V postapokalyptické době by jste pravděpodobně velmi brzy zemřel.

120

Odpovědět

+ŠriberFuj - byste

151

Odpovědět

+ŠriberNa tom by ale vůbec nezáleželo,jestli bych žil dlouho nebo krátce - jde o to,jak každý bude schopen přežívat ale i kdybych měl žít v postapokalyptickém době aspn 5 minut tak jsem sakra happy chlap na světě :D Jenom bych nechtěl skončit v rukách kanibalismů :D

09

Odpovědět

+ŠriberJako někdo, jehož rodiče byli poněkud paranoidní a od raného dětství ho cvičili na život po pádu civilizace, vám říkám, že nebyl. I předstírané to byl děs. A taky těžko říct, jak efektivní to bylo, určitě to ale výrazně ztížilo život v normálním světě.

110

Odpovědět

Tohle může napsat jen naprostej ***, kterej si to představuje jak nějakou pohádku typu Fallout... skutečnost je taková, že bys za pár minut zjistil, co všechno najednou nemáš a z přání by se stala noční můra.

110

Odpovědět

+JménoUznávám,že miluju videoherní předlohy s postapokalyptickými tématy ( přesně, jak jsi pojmenoval Fallout ) ale to sem nechci tahat a místo toho se plně soustřeďuju na to,jak by to asi v reálu vypadalo. Jestli jsi viděl film Cesta ( The Road v orig. ) nebo nejlépe Vlákna ( Threads v orig. ) kde je znázorněno co nejpodrobnejšími detaily,jak by takhle v reálu vypadalo a vím,jak krutý to musí bejt ale já bych do toho okamžitě šel a je mi fuk jestli budu žít 20 let nebo 5 minut.... dnešní doba už je tak zlá a byl bych radši,kdyby matka přírody vzala všechno zpět a na světě by nezůstal žádný člověk.... teda, pár přeživší by se určitě našlo ale už ne tak tolik,co by byli sami schopni zničit naši celou planetu.

315

Odpovědět

+Jménolol :D
1. "dnešní doba je zlá"... v čem konkrétně je tak strašná?
2. "ne tak tolik,co by byli sami schopni zničit naši celou planetu"... lidi nikdy nebudou schopni zničit celou planetu... maximálně vyhuběj sebe + většinu dalších druhů, ale who cares, za pár milionů let tu zase budou běhat všelijaký zverátka, jako by se nic nestalo.

104

Odpovědět

Doporučuju film Vlákna (Threads)... ona tě ta romantická představa o postapo době celkem rychle přejde :D

22

Odpovědět

+FanýsBože, podívej se nahoru a přečti si,že jsem o názvu filmu už vypsal -_- Děláš z toho jakousi romantiku jako kdybych měl z toho dostat bůhvíco erekci. Dovedu si představit,že přežívat v postapokalyptickém době není žádná p*del ( *=r ) ale u mě to nemění nic na tom protože ten současnej život,kterej vedu mi prostě nevyvohuje a hold asi budu špatnej člověk ale svět už je tak zničenej,že si fakt přeju aby lidi chcípli :D Snad už se konečně brzy něčeho dočkáme. Nashledanou v bunkru. :D

73

Odpovědět

5825, ty jsi měl být tím kandidátem...ty taky nevíš, co máš (za svět kolem sebe)...

50

Odpovědět

5825, *kolik kontinentů jsi navštívil? kolik dětí vychoval? co dokázal? pro koho se obětoval? pronikl jsi do nějakého odborného problému? vyřešils ho? máš doktorát? kolik máš zodpovědnosti? přednášel jsi před širokým publikem? zaběhl jsi maraton? zdolal vysokou horu? máš hypotéku? umřel ti někdo blízký? dělal něco dobrovolně zadarmo?

myslím, že míra nevynaložené energie na něco smysluplného je přímo úměrná dystopickým tužbám, pesimismu, což dokládá vynášení absolutních, rychlých a triviálních soudů nad komplexností světa perspektivou ignoranta

hollywoodská fabulace typu The Walking Dead a její závěry promítnuté do reality moc přínosné nebývají

když to srovnám s lidmi, kteří dennodenně bojují o přežití (chudoba, nemoc, apod.), a pak na druhé druhé straně (zde) vidím někoho, kdo je rozmazlený fracek nebo neuznaný a zahořklý ignorant, tak je mi smutno a důvod, proč může jít svět do háje

nebo si zajet na Ukrajinu, do Syrie nebo do jine valecne zony, kde je situace blizka apokalypticke

81

Odpovědět

+MMZZdravíííím panééé,tý vado tolika otázek mi nikdo v životě nedal :D 1. Já nejsem moc na cestování ale navštívil jsem Slovensko a Bulharsko. 2. Dětí nesnáším ale parkrát jsem nějaký dětí vychoval k hlídání :D 3. Dokázal jsem jednu věc,na který jsem nesmírně hrdý- celý svět to vidělo a zažil jsem svých 15 minut slávy :D 4. Problémy máme každý takže ano, i já mám rutinný problémy :D 5. Problémy se vždy musí vyřešit,takže ano vyřešil. 6. Doktorát nemám a k čemu se hodí v postapokalyptickém době? Nechci být splostej :D 7. Zodpovědností mám tolik,kolik v životě potřebuju :D 8. Ne,nikdy páč jsou mi lidi ukradení :D 9. Jako v tělocviku jsem povinně musel zaběhat v maratonu takže ano :D 10. Nepsal jsi,jak vysokou horu jsem zdolal ale ano,nějakou horu jsem zdolal :D 11. K čemu mi je hypotéka když mám zajištěnej pořádek? :D 12. Ano, hodně lidí mi docela umřelo. 13. Rád dobrovolně něco podaruju,když druzí něco potřebují. Úpřímně,seriál the Walking Dead nemám rád protože je to nesmyslná s****a :D Jsem takový jaký jsem a z toho co jsi zde vypsal,tak do této kategorie nepatřím- mnozí o mě říkají,že jsem jedinečná osobnost :D Jak jsem psal,tak vůbec necestuji ale jeden výlet si přeci jenom udělám a to přímo do Černobylu....tohle je ta pravá apokalypsa a ne tam někde,co apokalypsou nemá nic společného....válka je válka. War,war never changes :D Doufám,že jsem tě alespoň trošičku " uspokojoval " :D :D :D

41

Odpovědět

+MMZ"Ano, hodně lidí mi docela umřelo."
Člověče, kolem vás se to hemží nemrtvými, a pro vás to není dost apokalyptické?

31

Odpovědět

+MMZkomunard: Není to postapokalyptické a víš proč? Sice možná budu drsnej ale budu prostě úpřímnej - nemrtvými a mrtvoly - to jsou rozdíly :D

11

Odpovědět


Odpovědět

další, další, další!! :)

142

Odpovědět

Skutečně má Steven něco, čeho by si měl vážit, nebo vlastně všichni kolem něj od rodičů po přátele "pracují" ačkoliv nevědomě na tom, aby zůstal tím čí je, hlavně pokud si s ním budou moci udržet vztah. Je jako člověk o tolik horší než okolí, nebo je jen "produkt" svého okolí. Je překvapení, že nemá vzor pokud se celý svět točí kolem něj. Jak je možné, že tento lenoch určuje to, jak se točí svět kolem něj. Myslíte, že je potřeba pomoci, aby se změnil Stevenovi či jeho okolí? - kde je to jednoduší je jasné, ne ní to však jen jako otřít nos člověku s zápalem plic?

132

Odpovědět

A ještě k tomu všichni spolupracují na nabourávání jeho soukromí. Sice nevím jak tahle serie dopadla (a nechci aby mi to někdo tu spoileroval), ale rozhodně je klidně mohl zažalovat.
Mě někdo tohle udělat, tak jak jsem flegmatik, za rámeček by si to nedali....

32

Odpovědět

+Mikezalovat nemohol. derren tieto veci osetroval tak, ze si vyberal ludi ktoi boli predtym u neho vo vyberovom kole na nejaku uplne inu kravinu a nakoniec im bolo povedane ze neuspeli (ina kravina samozrejme vymyslena, vyberove kolo fake, ale papiere podpisane). no a po par mesiacoch, mozno aj po roku, ked doticny to uplne vypusti z hlavy, tak vtedy pride derren na rad.

on si tieto veci planoval vzdy s velkym predstihom.

51

Odpovědět

+MikeHm, předpokládám, že to měli právně dobře ošetřeno. Byl na konkurzu, určitě podepsal smlouvu, která byla platná.

41

Odpovědět

+MikeSamozřejmě že podepisoval smlouvu. Ale v té by musel podpesat, že se zbavuje soukromí i ve svém místě bydliště.
Navíc pokud mu řekli, že vybrán nebyl, stále by mohl žalovat co se týče podvodu či co se týče klamání, či co se týče zneužití... :)
Prostě sice papír na to, že něco schválil, Dereen mít může, ale to se týkalo něčeho, co mu vyvrátili.
Tedy právně je to neplatné, i pokud mu tak řekli ústně. Jelikož smlouva má několik předpokladů pro platnost a část z toho je i ústní smlouva, kterou Dereen vypověděl tím, že ho nevzali.
A to že podepsal smlouvu a klamali ho že jde o něco jiného, to je žaloba sama o sobě. Ne to klamání samo, ale to že smlouvu zneužili na jinou věc...

01

Odpovědět

Samozřejmě, že je produkt svého okolí. Jako my všichni. Jeho blízcí nechtějí, aby spadl na hubu, takže ha přidržují. No, je to něco, za co by měl být člověk vděčný. Stejně jako za to, že je dost nepravděpodobné, že na jeho dům spadne bomba.
Samozřejmě, že nikdo se sám od sebe nezmění. A to se právě Brown podle mě chystá udělat. Ne tím nejefektivnějším způsobem, spíše tím nejefektnějším. Krátce a intenzivně. Není to zcela beze smyslu, protože naše zkušenosti ovlivňují naše myšlení a jednání. Jestli ho tahle zkušenost změní, nevím. Silně o tom pochybuji. Ale kdoví, konec světa jsem nezažil. A i kdyby se po pár dnech či týdnech vrátil Steven do starých kolejí, jeho okolí už bude vědět, že může být i jiný, a třeba uzpůsobit své chování. Ale to už je na nich. Derren Brown hlavně točí svou show. Nemůže zasvětit život nápravě člověka, kterého nezná.

30

Odpovědět

+komunardMezi větou "... od sebe nezmění." a "A to se právě..." chybí věta "Musí se změnit jeho okolí." Pardon.

10