Díly #3-5Apokalypsa

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:148
Počet zobrazení:4 742

Přípravy Apokalypsy vrcholí a Derren Brown dělá všechno proto, aby Steven uveřil, že konec světa opravdu může nastat. V jeho úsilí mu kromě Stevenovy rodiny pomáhají i moderátoři televize Channel 4 a londýnské rozhlasové stanice XFM, ba dokonce i uznávaný astronom Mark Thompson. Derrenovi se podařilo na Stevena ušít dokonalé spiknutí a jeho Apokalypsa může začít.

Přepis titulků

Vítejte u Apokalypsy. Teď, když můžu řídit Stevenův přístup k informacím, můžu mu začít podsouvat myšlenku konce světa. Vytvořím úder meteoru, který by mohl vyhladit lidstvo. Do karet mi hraje meteorický roj Perseid, který lze pozorovat každý rok. Využiji tohoto úkazu, abych v něm zasel myšlenku možného nenadálého dopadu.

FÁZE 2: SEMÍNKA OBAV Nejdřív Stevenovi vyšlu zprávu v rádiu. Pomůžou mi Stevenovi oblíbení moderátoři stanice XFM Danny Wallace a Matt Dyson. V tomto živém vysílání mluví o předpovědích konce světa. A uviděl jsem nešťastného muže. Měl na sobě reklamní ceduli se sloganem: "Konec světa se blíží!" To byl celkem odvážný slogan. Spousta lidí ale tvrdí, že rok 2012 bude konec…

Kdo s tím přišel? - Nebyly to Mayové? - Ano. Podle nich nastane v roce 2012 konec světa. Věříš na konec světa? Ne, protože Mayové nepředpověděli konec světa. Jen končí jejich kalendář. Takže prostě začne nový. Informace, které Stevenovi podsouvám, musí být věrohodné. Proto jsem se setkal s uznávaným vědcem Markem Thompsonem, aby mi s mým projektem pomohl.

Chtěli bychom, abyste vystoupil v pořadech, které Steven sleduje. Souhlasíte, že vás pozveme do pořadů, kde vystoupíte jako odborník… Samozřejmě. Je to skvělý nápad. Jdu do toho. 19. srpna 2012: 2 týdny do Apokalypsy Domluvil jsem Markovi rozhovor ve studiu Channel 4 ve speciálním vydání pořadu Sunday Brunch. Rozhovor povede Tim Lovejoy a Simon Rimmer.

Díky naší technologii tento rozhovor v televizi uvidí jenom Steven. Podsuneme mu tak první lež. Totiž že roj Perseid maskuje větší a mnohem nebezpečnější roj meteorů, který míří na Zemi. Stejně jako každý srpen se blíží konec Perseid a zároveň kometa Swift-Tuttle dokončila oběh kolem Země. Zjistili jsme ale, že se k nám blíží ještě další meteory. Jsou mezi nimi větší kusy hornin, takže nás čeká ještě jeden neznámý roj.

- Otázkou zůstává, jestli na Zem vůbec dopadnou. - Můžou obsahovat viry? - Můžou obsahovat viry? - Někteří vědci věří, že mohou obsahovat bakterie. - Mohlo by nás to zahubit? - Mohlo by nás to zahubit? Teoreticky ano. Ale… něco vám řeknu… Abych Markovu teorii podložil, pošlu o druhém meteorickém roji do Stevenova telefonu falešné články z důvěryhodných stránek. Tohle bude na stránkách NASA, kam Steven chodí.

"Nalezeny tři velké fragmenty komety Swift-Tuttle." "Až po několikadenním sledování budeme vědět, zda jsou pro Zemi hrozbou, nebo ji minou." Pomalinku v něm zaséváme semínko obav. A teď tu zprávu Stevenovi takhle zobrazím. - Už je to i na stránkách NASA. - NASA? - Na hlavní stránce. - Fakt? Tak se na to podíváme.

Když o tom píše NASA, tak na tom přece něco musí být. Dám na jeho timeline falešný tweet. Tweetnu coby profesor Brian Cox, kterého sleduje. Bude to vypadat, že to napsal Brian. Doufám, že to Brianovi nebude vadit. "Vypadá to, že se schyluje k pořádné srážce s asteroidem." Vykřičník. A je to…

odesláno. Super. Vypadá to, že Steven konečně vstřebává informace, které mu podsouvám. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak to vypadá s další částí?

00

Odpovědět

Chcete mi namluvit, že televize provedla na jedinci experiment bez souhlasu, když s tím mají problém skuteční vědci?
Jako vzhledem k ostatním skutečnostem, které mě napadají, tomu jsem případně ochoten uvěřit. Ale tohle (oproti nesmyslům, že by mu došlo, že to není reálné) ve mně nejvíce živí červíka pochybností.

21

Odpovědět

Já jsem sice přesvědčen, že je to "fejk", ale ten souhlas přece mají z toho původního konkurzu.

10

Odpovědět

Nevim no... v hypnózách se nevyznám, ale fakt nevěřim tomu, že se dá takhle někdo uspat. Možná pokud je v klidu, uvolněnej atd., ale né v takovejhle situaci... v tu chvíli je celý tělo aktivovaný na 120%. V takovym stavu prostě člověk neusne.

53

Odpovědět

To že neodhalil, že to nejsou výbuchy meteoritu, ani že nepoznal falešné informace od NASy bych jako argument nebral. Co mě nejvíc přesvědčilo zpochybňovat důvěryhodnost tohoto pořadu bylo, že Stevena postavil do stresové situace a v takovém případě se nedá předpovědět jak dotyčný bude reagovat. Nicméně Steven se v každé situaci zachoval jak měl a jak Derren doufal. To mi přišlo zvláštní.

21

Odpovědět

1,2 dobré, ale teď to fakt přehánějí... to jako mám uvěřit že existuje někdo tak blbý?

14

Odpovědět

Po dlouhém období konečně funguje přihlášení, snad sem vám nechyběl :D

Celé to baštím jak babka Venezuelskou telenovelu, ale ten konec mě nějak rozladil.
1.) Co se týče pádu těch těles, tak jak nasimulovali docela mohutné vibrace?
2.) Vážně nemá žádné kámoše a s nikým nekomunikuje, že si přečte nějakou zprávu o konci světa z NASA a s nikým to neřeší?
3.) I kdyby uspal člověka za 0,1 vteřiny (čemuž stejně nevěřím), tak pochybuji, že by si to dotyčný nepamatoval.

126

Odpovědět

To je tak, když je někdo blbej a nevnímá odzačátku. ;) Zkus si to projet od prvního dílu až sem. Pro tebe doporučuji zhruba 15x. Třeba potom zachytíš zprávu z prvního dílu kde je to vysvětlené. Pak si doporučuji najít něco o hypnóze. Dále už nehodlám českým občanům v ničem radit. To je jako mluvit do zdi.

37

Odpovědět

+ellczOznačení "český občan" není synonymum pro hlupáka, ale už to nemohu s jistotou říct o Češích píšících na web komentáře. :-D

20

Odpovědět

+ellczVěř si čemu chceš, třeba že jde člověka zhypnotizovat do 0,1 vteřiny, nebo že Slunce je hranaté.

22

Odpovědět

Fake and gay, ale je to zajimave.

114

Odpovědět

Já nevím no. Je mi jasný, že spousta Derrenových kousků jsou v podstatě podvody, ale tady v tom případě mám pocit, že o tom spousta lidí uvažuje z vnějšku jako diváci show. Ale představte si, že jste na Stevenově místě a normálně si žijete svůj život. Proč byste měli zpochybňovat jakoukoliv zprávu z NASA? Jasně, třeba jí nemusíte tak úplně věřit nebo si říkáte, že se třeba spletli, nicméně to, že tu zprávu NASA nebo kdokoliv jiný vypustil, je pro vás v tu chvíli fakt, stejně jako všechno ostatní, co se vám děje, ať už si to v tu chvíli vysvětlujete jakkoliv. A jo, jako divákovi se mi ty výbuchy na konci můžou zdát přehnaný a "fake", ale být na Stevenově místě a kolem mě to začalo bouchat, tak asi úplně neřeším, jestli ty výbuchy vypadají věrohodně, protože jsem podělaná až za ušima.
Podle mě, aby tenhle projekt fungoval, nepotřeboval Derren nic jinýho, než všechno dokonale naplánovat a připravit a v daných chvílích Stevena uspat, na což si ho připravil na konkurzu. Nejde o to, aby divák žasl: "Jak jen to udělal?" Tady Derren vykládá všechny karty na stůl. Podstata není v tom oklamat diváka, ale Stevena. Celé je to jen o jeho preciznosti.
Jasně, pořád je možnost, že je to celé nahrané, a Steven by v tom případě zasloužil Osacara, ale i kdyby bylo, pořád mi tenhle projekt přijde naprosto mimořádný a geniálně provedený.

582

Odpovědět

Steven oscara ? Me pripada, ze o tom naopak vi. Docela na hodne mistech mu cukaji koutky, jak se chce usmat. U televize, s opravarem, kdyz cte spolujezdci noviny .... podle me to vi a je jedno, zda hraje pred ostatnimi, ze to nevi, nebo zda to na nas hrajou vsichni.

32

Odpovědět

Pravidelny odberatel nasa a nejakeho profesora fyziky bude verit nejakym srackam o takovych projevech magnetismu z par sutraku na obloze? :D Obyc. mag. pole par sutru je snad zanedbatelne v porovnani s elmag. polem zeme ci vyrony z erupci na slunci. A z toho nam mobily neblikaji :D .
Ze je i zbytek show totalni neverohodny odpad snad netreba dodavat.

418

Odpovědět

Veril som tomu a celé to zkukol o 3 v noci kým som nevidel iné Derrenové videa. A veľa z tých videí sú fakt bullshity. A ak určite klamal a podvádzal inokedy nedá sa mu veriť ani tu.

44

Odpovědět

Co to k***a bylo na konci?? :D Spi. :D Tak určitě...

264

Odpovědět

V tomhle jsem prostě skeptik, hypnoza jistě funguje, ale tohle mi připadá přehnané.

212

Odpovědět

Stejně jako někoho nezhypnotizujete ani náhodou tak někoho zase velice jednoduše. Určitě to tak nefunguje napoprvé, ale jestli mu při výběrovém kole vytvořil nějaký podnět který mu spustí stav hypnózy tak to takhle skutečně může udělat.

110

Odpovědět

Normálně takové komentáře nepíšu, ale tomuhle prostě nevěřím.
Jak může člověk, který čte web NASA, věřit takovým hovadinám. Kometa dokončující oběh země je doufám jen chyba v překladu (nic ve zlém, Veru), ale magnetické pole zkratuje motor a telefonovat se dá? Vážně?
A kolik lidí je v té konspiraci 250, včetně servírek a hostů v nějaké kavárně (nebo to jsou taky herci?).
A ten závěr byl ryze filmový a divný. Jako beru, že v té situaci bych nad tím nepřemýšlel, ale ty výbuchy vypadají jako fůra ohně, a tlakové vlny nikde.

1614

Odpovědět

Hypnóza jedným dotykom... ... ... To len v prípade keď niekto dovtedy veril, že to nie je nahrané. Takto to proste nefunguje.

915

Odpovědět

přečti si něco o ericksonovské hyponóze, hypnotický trans opravdu lze u senzitivních lidí navodit pouze dotekem, krátkým pohybem apod., zvláště, pokud s jedincem hypnotizér již dříve pracoval... takže ano, opravdu to tak může fungovat

152

Odpovědět

+cvalikLenže on s ním nepracoval. A sci-fi knihy mi neodporúčaj k tomuto téma tu. Ešte pripomeniem, že spomínam len a len tento hypno dotyk, ktorý by ani Alakazam nezvládol a nie tie "uveriteľné" herecké výkony, efekty meteora ktorým by uveril leda tak uga-buga z jaskyne či čo bude po tomto nasledovať.

424

Odpovědět

+cvalikMilton H. Erickson není žádné sci-fi, nýbrž jedna z největších osobností historie psychologie. A co si z jeho dávné četby pamatuji, dovedl své umění hypnózy tak daleko, že dokázal člověka dostat do "transu" pouhým podáním a stisknutím ruky. Bez předchozí přípravy. Tady je to (pakliže je to skutečné) evidentně druhá možnost - tedy nastavení člověka formou posthypnotického příkazu na to, aby reagoval na určitý dotyk nebo slovo (případně oboje) tak, že okamžitě upadne do spánku. Vzhledem k tomu, že měli možnost vybrat si z 8000 lidí jednoho příhodného adepta - a jedním ze základních krytérií pro to byla jeho hypnabilita - tak mi to nikterak nereálné nepřijde.

20

Odpovědět

+cvalikHergot.. jak si mi podařilo napsat slovo "kritérium" s tvrdým y, to vážně netuším...

00

Odpovědět

tak si asi neviděl první díl, kde je jasně řečený, že hledal sugestibilní lidi, kteří reagují na hypnózu... pokud si k tomu nechceš nic najít, tak pak nenadávej na to, že to nejde

jinak se vyjadřuji jen k hypnóze, ke zbytku jsem také skeptický, určitě by dalo hrozně práce zařídit, aby se nikdo (ani v rodině) neprokecl, aby sledoval správné stránky, aby navštívil fora, kde se o možné apokalypse mluví apod.

161

Odpovědět

jinak tady je ještě odkaz na rychlou hypnozu, okolo 3:30 a 5:55 přivádí do transu při podání ruky

https://www.youtube.com/watch?v=SVp8wbR5WSg

20

Odpovědět

Naprosto mindblowing část... JAK HO SAKRA USPAL??!!

290

Odpovědět

tiež tomu nerozumiem

40

Odpovědět


Odpovědět

Předpokládám, že když byl Steven na konkurzu a Derren testoval jeho hypnabilitu, tak už si ho nějak "naprogramoval".

290

Odpovědět

Doporučuji přečíst Derrenovi knihy. Zajímavé čtení.

60

Odpovědět

Doporučuji přečíst Derrenovy knihy. Popisuje v nich různé triky.

50

Odpovědět

+Ras al GhulOmlouvám se za zdvojení. Ve Firefoxu se mi to neukázalo ani jednou a ani mi tam nefungují videa. Chrome zatím fachčí ...

40

Odpovědět

Chloroform ? :D

131

Odpovědět

+VIKChloroform asi ne, jelikož to nefunguje tak rychle, jak to ukazují ve filmech. Víc info https://www.youtube.com/watch?v=Avr1ULKIT-4

10
Další