Derren Brown hádá povolání kolemjdoucích

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:523
Počet zobrazení:6 716

Zdraví vás nový překladatel MBlast. Je mi 20 let a studuji informatiku v Hradci Králové. Budu překládat hlavně Derrena Browna, sketche od CollegeHumor a různé paběrky, které na internetu najdu nebo které mi doporučíte. :-)

Derrena Browna nejspíš znáte, pokud ne, máte zde dvě malé ukázky jeho schopností. Derren je britský psycholog, manipulátor a iluzionista. Jeho triky spočívají ve čtení řeči těla, sugesci, hypnóze apod. Derren vždy vehementně tvrdí, že v pořadu nevystupují žádní herci, ale skuteční lidé, se kterými není předem domluven. Co myslíte, je to pravda nebo je to jeden velký podfuk? V dnešmím videu se Derren pokusí uhádnout povolání náhodných kolemjdoucích na základě jejich oblečení, řeči těla či nalíčení.

Přepis titulků

Překlad: MBlast www.videacesky.cz Každý den, když odejdete z domova, sdělujete o sobě a vaší práci daleko víc, než si dokážete představit. - Víte, kdo jsem a co dělám? - Ne. Skvěle. Myslím, že dokážu poznat, co děláte za práci. Dívejte se na mě... Je to něco s lidmi. Reklama, marketing. Je to něco takového? - Ano.

- Opravdu? Hledáte lidi se správnými dovednostmi. Pracovní agentura. Personalistika. - Jaká je vaše práce? - Personální poradenství. Prodavačka. Něco s módou. Džíny. Prodáváte džíny, je to tak? Dělala jste to celkem dlouho, ale nedávno jste odešla, mám pravdu? - Ano, úplně přesně. - Skvělé. No tohle! Otevřete oči! Například tenhle chlapík.

Jeho chůze, žvýkačka, dlouhý kabát. Je sebevědomý. Hledí si svého. Ochraňuje svoji přítelkyni, takže si je vědom možného nebezpečí. Podle účesu není voják ani policista. Odhaduji, že pracuje jako novinář. Kolegyně. Ta vlevo má společenské oblečení, ale konzervativní účes a make-up, což znamená, že je to pracovní oděv. Růže znamená, že je společenská. Pracují tedy v reklamním oddělení větší módní firmy. Tady pán v černém.

To je jasné. Pardon, mohu na chvilku? - Já vás znám. - Ano, znáte. Z Channel 4. Já nemám tušení, kdo jste, ale... Podívejte se na mě. Myslím, že dokáži říct, čím se živíte. Čím? Nebude vadit, když to řeknu lidem? Dobře, podívejte se na mě. Přicházel jste důrazně a sebevědomě. Očividně to bude něco, kde musíte někoho fyzicky usměrňovat.

Váš stisk byl pevný, ale měříte si mě pohledem. Ne podezřívavě, ale prohlížíte si mě. Hádám ochranka. Mám pravdu? Předpisově krátký sestřih, takže nejste vyhazovač. Spíš něco... Policista nebo něco takového? Čím se tedy živíte? Pracuju na policejní stanici. Pracujete na stanici, ale nejste přímo policista? - Ne, ochranka. - Ochranka na stanici, dobře. Zatím jsem jen četl řeč vašeho těla.

Teď si představte, co byste rád dělal, kdybyste nepracoval na policii. Neříkejte to nahlas, jenom na to myslete. Teď se vás budu dotýkat. Nebraňte se. Představujte si, co byste dělal. Teď si to představte. Cokoliv... Tak co to je? Je to ambiciózní, volně se pohybujete. Energii máte v horní části těla. Něco, co byste rád dělal, co by vás bavilo. Dívejte se na mě. Soustřeďte se. Představte si stísněné prostory. Ne, radši byste volné prostranství. - Správně.

- Kde můžete... můžete se volně pohybovat. Nějaký sport. Máte na sobě sportovní bundu, ale sportem se neživíte. Sport, otevřené prostranství a jste sám. Jste sám, i jako ochranka jste sám. Takže sport, který se hraje venku. Nikdo okolo není... Golf? Že to je golf? Je to golf? Co to je? - Golf, evropská tour. - Prosím? Evropská co? - Evropská tour, golf.

- Chcete hrát golf? Na to jste myslel? - Ano, přesně. Dobrá práce. - Skvěle, děkuju. Mějte se. Nevím, jak jste to udělal.

Komentáře (70)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

policajta se mi povedlo uhádnout taky. u ostatních jsem nebyl ani blízko..

200

Odpovědět

Az ho potkam a uhadne co delam, pak budu opravdu verit. Do te doby ho beru jako schopneho psychologa, velmi vnimaveho cloveka, ale televizni strih je taky mocna zbran a ono nic neni tak zhave, jak nam predhazuje televize...

232

Odpovědět

Magie a manipulace mysli byla vysílána v ČR s dabingem. Nicméně, jsou i další věci od Derrena, které by stály za přeložení a do ČR se ještě pořádně nedostaly, např. Experiments nebo jeho vystoupení v divadle, ENIGMA apod. :-)

Jinak ale díky! Super, že někoho Derren taky zajímá. :-)

200

Odpovědět

Derrena zbožnujem ale tieto časti su z dabingom na youtube A chcel by som poprosiť či by ste nemohli preložiť niečo z Derren Brown: Apocalypse

180

Odpovědět

Derren mi tu moc chyběl díky ti :)

180

Odpovědět

Zdravím MBlasta, jen tak v souvislosti s popiskem a s tím, že D. B. chodí mezi lidmi na ulici, mě napadlo, jestli bys třeba nechtěl přeložit tohle? :)
http://www.youtube.com/watch?v=_PRpHuPVYLE
je to dost dobrý :D

181

Odpovědět

Já mu teda věřím. Byla jsem součástí jednoho experimentu s TV diváky kdysi dávno a všechno klaplo. Fakt jsem zírala. A zmanipulovat to vážně nešlo...

186

Odpovědět

Pokud opravdu existují jeho videa, kde zapojuje do experimentu diváky u TV, pak bych byl opravdu rád za přeložení takového videa, abychom si mohli my, co ho neznáme, vidíme dnes poprvé a jsme lehce skeptičtí, udělat vlastní obrázek. :) Děkuji za překlad

180

Odpovědět

Nějaký přibližný odhad mu věřím, ale to s tím golfem je nesmysl. . .

181

Odpovědět

Podle sportovní bundy poznal, že jde o sport. Podle svalů a pohybů pak mohl zjistit, že se hodně věnuje golfu.
Pokaždé se přesně netrefí, ale často mu to asi vyjde.

00

Odpovědět

Vsichni kdo tomu neveri, tak doporucuju si precist nejakou Derrenovu knizku, kde se clovek ledasco dovi. Napriklad cold reading je casta technika ruznych sarlatanu. Nekteri delaji i nevedomky.

184

Odpovědět

A kdo nevěří ve schopnosti Derrena at se podívá na některá jeho show kde zapojuje do experimenty samotné diváky u TV. Ani nevím kolikrát přišel na to co si myslím, a jednou mě dokonce posadil ze stoje do gauče...pouhou sugescí a to je frajeřina!

183

Odpovědět

To je staré. Tohle běželo s dabingem na čt1 a každý si to může stáhnout celý díl v cz. Nechcete raději překládat jeho nové kusy, které v cz nejsou?

189

Odpovědět

bullshit

1825

Odpovědět

Musím říct, že to je strašný nesmysl. Není možné podle vzhledu, výrazu a držení těla určit pozici. Pracuju jako programátor a v naší firmě jsou na stejné pozici lidé všech možných typů. Máme tam tlouštíky, hubeňoury, metalisty, sportovce, vzpěrače, lidi ovládající bojová umění, lidi o kterých byste řekli že to jsou fotbaloví hooligans. Každý je jiný - vzhledem i osobností a všichni se živí tím stejným. Jediné, co mají společné je, že jsou inteligentní.

2123

Odpovědět

Fajn že ses nezapomněl pochválit :D.

182

Odpovědět

Rád bych se k problematice cold readingu vyjádřil, neboť se jí věnuji již delší dobu. Pokud se podíváte na způsob, jakým Brown hádá povolání respondentů, uvidíte lehce čitelný vzorec chování. Aby si získal pozornost, začne obecnější otázkou tázanou tak, aby se jen těžko zmýlil (např. muž v obleku nejspíše opravdu bude patřit do skupiny pracovníků sedavých zaměstnání, zametat ulice bude někdo podstatně rozdílněji oblečený). Respondent má tendenci si obecně formulované popisy přiřazovat přímo ke své osobě (tomuto psychologickému fenoménu se říká Forerův efekt a má podle některých kognitivních psychologů původ v předoperačním stádiu lidského vývoje (2-6 let) tak, jak jej definoval Piaget). Brownovi stačí poté pouze sledovat reakci respondenta; podle míry jeho reakce pozná, jak hodně se se svým typem strefil (zde přichází na řadu čtení mimických svalů (při nesouhlasu se lehce nadzvednou lícní svaly, při pocitu nebezpečí napnou krční svaly, při pocitu úzkosti bezděčně polykáme (tyto reakce máme společné se všemi lidoopy)). Nejdůležitější pro druhý, přesnější odhad, je však pohyb očí respondenta: podle toho, kam uhne očima, lze odhadnout, jakou část mozku zapojuje (opět zajímavost z kognitivních výzkumů: takto uhýbají i slepí lidé). Např. pokud respondent uhne očima vpravo nahoru, snaží si vzpomenout na paměťové obrazy; pokud ale uhne vlevo nahoru, snaží se je vymyslet či upravit. Těchto zón je šest a je prokázáno, že v závislosti na povolání používáme dominantně ty části mozku, které trénujeme během pracovního dne. Pro zkušeného psychologa (a nemusí si říkat mág nebo mentalista, stačí mít zkušenost z terapeutických sezení) poté není problém odhadnout v podstatě cokoliv o životě respondenta, jen je na to potřeba o něco více času, než ukazuje průvodní video (řádově minuty). Omlouvám se za delší komentář, snad jsem ale pomohl neodborníkům nahlédnout do tohoto fascinujícího světa psychologie.

256

Odpovědět

Opravdu zajímavý komentář, neměl by jsi k tomu i odkaz na nějakou literaturu, která se tímto tématem zabývá? :-)

192

Odpovědět

+FjupTěm, kteří by se o cold reading nebo psychologii jako takovou chtěli blíže zajímat, musím jako první doporučit úvodní učebnici Psychologie od Saula Kassina. Studenti psychologie se s ní seznamují již v prvním semestru a ačkoliv jde o vysokoškolská skrypta, publikace je nesmírně zajímavá a čtivá. Bez této počáteční průpravy nemá člověk šanci pochopit procesy lidské mysli a spíše než obdivuhodným pak působí směšným dojmem. Jako další doporučuji "Cognitive therapy for delusions, voices and paranoia. Wiley series in clinical psychology" od Chadwicka a spol. Bohužel pouze cizojazyčně (snad se nemýlím). Tato kniha je jakýmsi návodem pro provádění psychoterapie, nemusíte ji číst celou, stačí vybírat pasáže o komunikaci s respondentem (pro terapeuty pacientem). Naučíte se rozumět reakcím, mimickým svalům, postoji těla a tónu řeči. A pak již samozřejmě zkoušet a zkoušet. Pro okrajové zájemce nabízím článek Denise Duttona o cold readingu, http://www.denisdutton.com/cold_reading.htm , který jsem našel jako zdroj na anglické wikipedii. Snad jsem alespoň trochu pomohl, ačkoliv si uvědomuji, že nejde o publikace psané v populárně naučném stylu.

181

Odpovědět

+Fjuphraješ si tada na pána nejchytřejšího a pak napíšeš skrypta :D

1832

Odpovědět

+FjupSnažíš se mě ztrapnit kvůli překlepu a pak napíšeš tada :D

221

Odpovědět

+FjupTo nejsou skripta jako taková, je to psaný jako učebnice, proto je to tak dobře pochopitelný, ale je to fakt dobrý úvod k psychologii. Má to 800 takže se opravdu nebojte, že byste se nedozvěděli nic novýho:D

180

Odpovědět

Nebyly by nějaké knihy nebo skripta v češtině? Přece jenom jsi na videacesky.cz, tak se dá očekávat, že většina lidí tady výbornou angličtinu nedisponuje :)

180
Další