Drak z mých snů

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:734
Počet zobrazení:8 158

Dnes se podíváme na slibované video ze života Jamese Rolfea. Ve facebookové skupině Angry Video Game Nerd CZ jsme přesáhli hranici 1100 fanoušků, za což vám tímto překladem děkujeme, ale je dobré si připomenout, že James není jen Nerd, který dští síru na nepovedené hry minulosti. Je to především zapálený mladý filmař. V inspirativním snímku Drak z mých snů se vrací do místa, kde vyrůstal, aby našel zdroj svého nadšení pro kinematografii. Možná i ve vás svým poutavým vyprávěním a výborně zvolenou hudbou probudí touhu vzít do ruky kameru a natočit si svůj vytoužený film.

Přepis titulků

Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz Drak z mých snů Hledám svou fontánu mládí. Zanedlouho oslavím 30. narozeniny a shodou náhod jsem již natočil přes 300 filmů. Tedy aspoň od doby, co je počítám. Většinu dnes tvoří herní recenze, recenze filmů a další internetová videa, která vydávám týden co týden. Nemám spočítaná všechna videa, co jsem kdy natočil, takže číslo nebude nikdy přesné.

Ale myslím, že o čísla tolik nejde. Věk je taky jen číslo. Jako dítě jsem se těšil, až popadnu kameru a vezmu ji do lesa, kde natočím nějaký šílený film. V hlavě mi létalo tolik nápadů a chtěl jsem točit jeden film za druhým. Teď už se víc soustředím na svůj největší sen - natočit celovečerní snímek. Občas se sám sebe ptám: "Proč to vlastně dělám?" Možná proto, že mě sleduje tolik lidí. Ale i před nástupem internetu jsem byl takový.

Na střední se mě lidi ptali, proč točím filmy. A já jim neuměl odpovědět. Ale myslím, že jiskra, která zažehla mou posedlost, byla noční můra z útlého dětství. Je to po pravdě má nejstarší vzpomínka. Byl jsem na dětském hřišti s mamkou, která mě vozila v kočárku. V tom ale zmizela a já zůstal sám. Čekal jsem na ni, když se zničehonic objevil drak a chtěl mě sežrat. Vzbudil jsem se s brekem, ale mamka přišla a vysvětlila mi, že jsem měl jen ošklivý sen.

To bylo mé první setkání se silou představivosti, která se následně stala mým nejcennějším pomocníkem. Nevzpomínám si na všechny detaily, ale vím, že se mi ten sen vracel. Občas jsem byl uprostřed rybníku nebo v bazénku, kde na mě drak chrlil vodu. Říkal jsem si, že za tím něco musí být. Když jsem jel za mamkou na Den matek, zeptal jsem se jí na to. Když jsme si tě odváželi z porodnice, tvůj táta nás vzal do parku. To bylo první místo, kde jsi kdy byl.

Byl tam velký drak, který stříkal vodu. Vodní atrakce pro děti. - Jak často jsme tam chodívali? - Bože, snad každý den. Nebo aspoň obden. Ale ve skutečnosti jsem se tam nebál chodit, nebo jo? Ne, miloval jsi to tam. Chtěl jsi jít za drakem. Nevím, kde se vzal ten tvůj strach. Byl jsi jím jako posedlý. Na toho draka jsi nikdy nezapomněl. A teď tam jedu. Chci najít to hřiště. Mou vlastní fontánu mládí. Na sledování starých animáků a hraní her je cosi sentimentálního, ale ještě nikdy mě nic takhle nevtáhlo do minulosti.

A už to ani nic nepřekoná. Jako bych se vracel na místo svého původu, které náhodou leží poblíž nemocnice, kde jsem se narodil. Chci se naposledy setkat se svým drakem. Drak je něco, co mě v různých podobách provázelo celý život. Ve spoustě mých oblíbených pořadů a filmů vystupoval drak, Godzilla byla v podstatě drak a ani nespočítám, v kolika hrách jsem draku čelil.

Drak byl vždy velkým a děsivým zlem, které jste museli porazit. Jen strachem se učíme odvaze a vyvíjíme se. V dětství jsem se bál nočních můr natolik, že jsem spával s rozsvíceným světlem. Dokonce se mi zdálo, že na mě oknem civí strašidelnej E.T. Ale něco nás ke strachu už od narození přitahuje. Takže když jsem se chtěl bát, zhasl jsem světla a sledoval, jak se z mého pokoje stává rejdiště hrůzostrašných příšer a bubáků. Proč bych jinak pořád prosil mámu, aby mě vzala na hřiště za drakem?

Jsme přitahováni věcmi, které nás děsí. V mládí jsem začal koukat na horory. Začal jsem u klasik žánru a postupně se prokousával dál. To by mělo mé noční můry ještě zhoršit, ale kupodivu to mělo opačný efekt. Díky nim jsem si uvědomil, že jsou to jen výplody fantazie. Začal jsem si nahrávat na audiokazety vlastní příběhy o příšerách, hrdinských výpravách a epických bitvách. Pak jsem začal vytvářet alba.

Příběhy s fotkami a obrázky, na kterých jsme s kamarády bojovali s draky. A pak přišla videokamera. Ten úžasný vynález, který spojil zvuk s obrazem. Tak se zrodilo mé umění. Poté jsem si na čas vyzkoušel i jiné formy umění jako animaci a kreslení komiksů. Nakonec jsem se ale vrátil ke kameře a začal chodit na filmařské kurzy. Zhlédnul jsem spoustu filmů a přečetl spoustu knih. Film se stal mou životní vášní. Neměl jsem počítač na úpravu videa ani moc herců.

Nebyla to hračka. Ale musel jsem si vystačit. Po mnoha letech na vejšce, různých pracovních místech v oboru a rocích strávených tvorbou webových projektů se vracím zpět ke zdroji. K tomuto dětskému hřišti. Za vše vděčím drakovi a teď nastal čas na naše shledání. To musel být osud. Zrovna dnes, po téměř 30 letech, se park přestavuje. Kdybych přišel o den později, možná jen o pár hodin, bylo by pozdě. Přesně takhle si ho z dětství pamatuju a tohle je naposledy, co ho tak uvidím. Je na čase říci sbohem minulosti a jít dopředu vstříc mým vysněným filmům.

Protože sny to vše začalo.

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

to Karlos. Jj jen cenzurujme cizí názory ( Neřikam že ten názor je dobrej, ale je to názor a měl bys ho respektovat ). Vsadim se že proti ACTA si ale cenzuru na videacesky.cz by si chtěl.

190

Odpovědět

Má môj obdiv. Je úžasné čo všetko sa dá dosiahnuť, keď človek obetuje tomu všetko. Napriek tomu, že vypadá ako čistý Nerd :), bude mať v tom čo robí úspech. A potom vidíte niekoho ako Bieber, ktorý úspech dosiahol správnym prehodením ofinky z prava do ľava... Porovnáte si ho s niekym ako James the Nerd... a proste musíte mať na neho nervy.... a jemu podobných samozrejme....

180

Odpovědět

lukasy - a kde by ho asi tak jinde měl mít? máš snad dojem že v americe se jezdí vlevo? lol

190

Odpovědět

Bubu : Možná se pletu,ale myslím, že ti to připomíná melodii z filmu Hooligans........

180

Odpovědět

Moc hezký! Dost dojemný........... Krásné vzpomínky na dětství!

180

Odpovědět

Jakto že má volant na leve straně a a jede po prave straně? ja myslel že je američan

1820

Odpovědět

Andrew: nn, to nemyslím, to co si broukám v hlavě je nějaká melodie a nemůžu příjít na to co to je, nnebo kde jsem to slyšel...k vzteku :-D

180

Odpovědět

to Bubu: Mně osobně to dost připomína Sum 41 - Pieces, aspoň ty akordy jsou uplne stejny.

180

Odpovědět

Neznáte někdo tu hudbu co začíná na 8:19? Strašně mi něco připomíná, ikdyž je to trochu jiné než to co mi zni v hlavě...

180

Odpovědět

ta hudba...

190

Odpovědět

hmm zajímavá zpověd ale proč si všichni amíci myslí že když to má být film musí tam někdo někoho zapíchnout to bez násilí neumí žádný děj vymyslet?

188

Odpovědět

Dojemné video, skutečně skvěle vytvořené, líbilo se mi. Jamesovi přeju hodně štěstí s jeho sny, je to super týpek.

180

Odpovědět

vidieť dojatého Jamesa, to si zaslúži určite 10*

192

Odpovědět

Daralyn: Moje angličtina není tak dobrá jak bych si představoval, ale myslím, že sem pointu pochopil ;) Jinak, k tomu blokování, klidně bych sepsal nějakou petici... :-D
Altex: Myslím, že už teď Nojbyho díky bohu přesáhnul :-) a Svobodu projevu chápu, ale jak sem řekl čeho je moc toho je příliž. ;)

181

Další