Bude Kriegsmarine vládnout mořím?Druhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 53
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:4 754

Britům se do rukou dostala nedotčená magnetická mina, Japonci postupují v jižní Číně a Finové si myslí, že už mají od Sovětů klid. 

Přepis titulků

24. listopadu 1939. V mnoha konfliktech v dějinách zvládla jedna strana získat výhodu, alespoň na chvíli, novou tajnou zbraní nebo zařízením, ale ta tajná zbraň ztratí svou hodnotu, pokud už není tajná. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden Francouzi schválili nový bitevní plán pro případ, že Němci zaútočí přes Belgii.

Čínský bitevní plán musel být odložen, když na ně Japonci zaútočili na jihu, a Winston Churchill varoval před Hitlerovou novou tajnou zbraní. Onou zbraní je magnetická mina, o níž jsem mluvil minulý týden. Magnetické miny působily spoušť i tento týden poté, co je letadla shodila do britských pobřežních vod. A ty si při potápění lodí nevybírají. Například 19. listopadu potopily pět obchodních lodí, dvě britské, jednu francouzskou, jednu švédskou a jednu italskou.

Následujícího dne byla během čištění vod potopena minolovka. Britové ale měli opravdu štěstí 22. listopadu. Magnetická mina přistála v pobřežním bahně, kde zůstávala netknutě ležet. Poručíci John Ouvry a Roger Lewis se spolu se svým týmem zbavili veškerého kovu, co měli na sobě, a zneškodnili ji. Ale nemělo se jim to povést. Posádka letadla měla před shozením bomby nastavit senzor.

Senzor se aktivuje sedm sekund poté, co se mina dotkne země. Jakákoliv manipulace s ní ji potom odpálí. Posádka musela být ve spěchu, aby unikla protiletecké palbě, takže senzor nenastavila. Nyní začíná úporná práce na nějakém protiopatření. Ke zbrani, jako je magnetická mina, můžete přistupovat dvěma způsoby. Můžete se ji snažit zničit, než najde svůj cíl, nebo se můžete snažit cíl udělat před minou neviditelným.

Charles Goodeve a jeho tým prozkoumají obě z možností. Goodeve je kanadský profesor fyziky a chemie a je také poručík v dobrovolných zálohách Královského námořnictva. Bude zodpovědný za vyvinutí za "Double-L odminování." To využívá silného proudu mezi kabely, které jsou taženy za dřevěnými loděmi. Tím vznikne pole natolik silné, že odpálí miny v oblasti. Do února se to stane běžnou praxí pro odminování pobřežních oblastí. Co se týče učinění lodí neviditelnými, magnetická mina funguje tak, že kovové trupy koncentrují magnetické pole Země, na severní polokouli severním pólem magnetu dolů, a mina zareaguje.

Termín degaussování začne být Goodevem užíván pro proces snížení nebo odstranění magnetického pole lodě. Admiralita pracovala na několika metodách. Nazval to degaussováním, protože Němci používali slovo gauss, podle fyzika Carla Friedricha Gausse, jako jednotu síly magnetického pole, které spustí minu.

Gaussování původně fungovalo pomocí cívek, kdy byly na lodě jednoduše umístěny elektromagnetické cívky, které vytvořily malé magnetické pole, takže loď měla stejné pole jako okolí. Problémem ale je, že by bylo příliš nákladné vybavit tím všechny potřebné lodě. Goodeve nakonec, za několik měsíců, přijde se stíráním nebo depermingováním, kdy byly elektrické kabely uvázány po boku lodí. Stírání bude mít podobný efekt jako cívky, ale ne permanentní, takže se bude muset opakovat.

Ale to je budoucnost. V současnosti je na moři hodně akce. 21. listopadu byl torpédoborec HMS Gipsy potopen minou, když vyplouval z Harwiche. Ten samý den je minou silně poničen zbrusu nový torpédoborec Belfast ve Firth of Forth. Den předtím Hitler vydal nová nařízení velitelům vojenských sil s detaily o útoku na Belgii a Nizozemsko. Předpokládal, že Holandsko nabídne žádný nebo jen malý odpor, takže to bude pokojná invaze, zatímco německé námořnictvo bude blokovat obě pobřeží.

23. listopadu mezi Islandem a Faerskými ostrovy britská obchodní loď Rawalpindi se čtyřmi šestipalcovými děly potká německou Scharnhorst a je poslána na dno. Scharnhorst plula spolu s Gneisenau a mířila zpět do Německa. Během dalších několika dnů se vyhnuly mnoha britským lodím, které je hledaly, a dopluly na základnu.

Pomohla jim skutečnost, že Němci uměli číst britské námořní kódy. V projevu ke svým generálům 23. listopadu Hitler řekl, že Británie bude zmrzačena ponorkami a minami. Dokonce zastavil vývoj raket v Peenemünde. Myslí si, že vítězství nad Polskem ukazuje, že je nepotřebuje, aby vyhrál válku. A Německo pokračuje v organizování svých zisků. Generální gouvernment v okupovaném Polsku podnikal aktivní kroky pro oddělení židů od zbytku populace.

Například když vyhnaní židé došli do Varšavy, místní viděli, že nosí žlutou hvězdu a v na slovo "žid." Varšavský učitel Aron Kaplan, jehož deníky přežily válku, i když on ne, navrhoval přidat slova "jsem hrdý." Bylo mu řečeno, že jde o sabotáž, která se trestá smrtí. 23. listopadu guvernér Hans Frank nařídí, že všichni židé v oblasti starší 10 let musí nosit bílou pásku se žlutou Davidovou hvězdou na pravé ruce nad veškerým oblečením.

Obyvatelé Varšavy budou nosit modrou hvězdu. Neuposlechnutí vyústí v uvěznění. Ale za jiné věci se ukládaly horší tresty. Poté, co žid žijící v ulici Nalewki 9 zabil polského policistu, 53 židovských obyvatel této adresy bylo popraveno. Abych byl "fér", německé úřady nabídly těch 53 vykoupit, ale když židovská varšavská rada peníze vybrala a předala, bylo jí řečeno, že židé již byli popraveni.

Peníze vráceny nebyly. Byla to první masová vražda židů ve Varšavě od začátku války. Německý generál Petzel šokován takovou scénou napsal hlášení, které se dostalo k Hitlerovi, kde stálo, že SS a Gestapo provádí veřejné popravy ve většině lokalit, že výběr obětí je náhodný a provedení odporné. Dovedete si představit, jak málo toto prohlášení zmohlo. A dále na východě pokračovala další okupace.

23. listopadu Japonci obsadili Nan-ning, hlavní město provincie Kuang-si v jižní Číně. Tím Číňané ztratili cestu, po které získávali zásoby z francouzské Indočíny. Číňané, kteří se stáhli do hor, bagatelizovali důležitost ztráty cesty slovy, že jejich zásobovací systém očekával, že dálnice bude jednou přeťata, kvůli její blízkosti k pobřeží. A co se děje na severu s Finy, kteří odmítli vydat území Sovětům, území, které Sověti chtějí kvůli blízkosti k jejich pobřeží?

I když rozhovory mezi Sověty a Finy ustaly, zavalil Finy pocit úlevy. Nic zlého se nestalo a civilisté, kteří opustili příhraniční oblasti, se začínali vracet. Nálada ve společnosti byla dobrá. Finský postoj byl tak očividně správný, že by západní demokracie jistě podnikly kroky, kdyby Sověti zaútočili. Předseda rady obrany Carl Gustav Mannerheim tento názor nesdílel.

Na rovinu řekl, že Stalin neblafoval a že navzdory tomu, co slyšeli o armádních čistkách, s Rudou armádou nebylo radno si zahrávat. Politici Mannerheimovi naslouchali, poděkovali mu za jeho čas a poté opustili kancelář a šuškali si mezi sebou, že maršál byl příliš starý, příliš zachmuřený, že se Ruska moc bojí. Ve skutečnosti byl Mannerheim varován solidárním německým velvyslancem, že pokud se nevrátí k vyjednávání, Finsko skončilo.

Rozvědka hlásila masivní shromažďování vojsk kolem Leningradu a vágní, ale ne zcela potvrzené zprávy o nových cestách a železnicích, které končily v ruském lese jen pár kilometrů od finské hranice. 18. listopadu Mannerheim znovu řekl finským politikům, aby se vrátili k jednání, ale výsledek byl stejný. Znovu jim to zopakuje další týden 26. listopadu, a když jej ani tehdy nevyslyší, rezignuje na svoji funkci.

Nebude již ochotný nést zodpovědnost za obranu Finska. A takový byl týden. Židé jsou v Polsku nuceni se viditelně označovat, Japonci postupují v jižní Číně a německé námořnictvo je na vzestupu, i když jeho tajná zbraň padla nedotčená do cizích rukou. A Finové, nebo alespoň vláda, zdánlivě odmítají vidět rizika a sovětské plány. Je těžké je vinit, protože představa čelit invazi kolosu, jakým byl SSSR, musí být neuvěřitelně tíživá, takže proč na to zkusit nemyslet?

Ale vzhledem k tomu, že Sověti nedávno napadli Polsko a šikanovali Pobaltí, dokud nepřijalo jejich vojenskou přítomnost, a už dva měsíce si kladli požadavky na vás, jak dlouho na to můžete nemyslet? Nakonec budete muset čelit realitě, což se může stát dříve, než si myslíte. Jestli chcete vědět, jak se Stalinovy rozpínavé plány staly zahraniční politikou SSSR, podívejte se na epizodu Mezi dvěma válkami o Leninově smrti a Stalinovu vzestupu k moci právě zde.

Patr(e)onem týdne je Orlando Casiacostilione. To je skvělé jméno. Díky němu a zvyšujícímu se počtu přispěvatelů můžeme pořad více vylepšovat. Narukujte do TimeGhost armády na Patreonu nebo timeghost.tv. Potřebujeme právě vás. Uvidíme se za týden.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Indy se seknul s lodí co ukazoval, nebyl to bitevní křižník Scharnhorst ale kapesní bitevní loď Admiral Graf Spee, která měla o jednu hlavní dělovou věž míň.

10

Odpovědět

Nebude.

00

Odpovědět

Není to "Pienemunde"(nebo jak to tam bylo psáno), ale Peenemünde https://cs.wikipedia.org/wiki/Peenem%C3%BCnde

40