Zimní válkaDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:8 826

Po několika měsících neúspěšného vyjednávání SSSR útočí na Finsko a začíná Zimní válka, generál Čankajšek zahajuje iútok proti Japoncům a Hitler plánuje konečné vítězství v Evropě.

Přepis titulků

1. prosinec 1939. O této možnosti se mluvilo měsíce, zatímco Finsko vyjednávalo se SSSR. O možnosti války. Nyní se to stane skutečností, tento týden SSSR napadne Finsko. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka.

Minulý týden Britové získali funkční magnetickou minu, německou tajnou zbraň, a začali vymýšlet protiopatření, v severním Atlantiku proběhla námořní bitva, Japonci obsadili Nan-Ning v provincii Kuang-Si, v Polsku jsou židé nuceni být viditelně označeni a finský maršál Mannerheim varoval vládu, že Sověti se nenechají odbýt. Nevěřili mu.

V neděli 26. listopadu v Karélii na sovětsko-finské hranici finský pohraničník Matti Jukkalla zaslechl dělostřeleckou palbu. Po sedmi výstřelech si svá pozorování poznamenal do zápisníku, pozorováním ze tří pozic zjistil, odkud střely jdou. Zhruba dva kilometry jihovýchodně od místa exploze, asi 800 metrů na sovětském území. Později budou známy jako Mainilské výstřely. V Moskvě jsou předvolání finští diplomaté s tím, že jejich krajané stříleli na Sověty, čtyři zabili a devět zranili.

Finové navrhli, jak je běžné, incident vyšetřit. Ale ne. Pro Sověty je to "casus beli". Ministr zahraničí Vjačeslav Molotov 27. oznamuje, že SSSR nadále nehodlá uznávat vzájemnou dohodu o neútočení. Měl bych uvést, že Mannerheim rozkázal odtáhnout všechna finská děla mimo dostřel, aby takovému incidentu zabránil. Nezdá se tedy reálné, že by to opravdu byly finské výstřely.

Z Helsinek na to Molotova upozornili, ten ale ani neodpověděl. 29. SSSR přerušuje diplomatické styky s Finskem. Ráno 30. listopadu 1939 Rudá armáda zahajuje masivní útok na Finsko. Úderem osmé hodiny se ozvalo pískání střel, ozvěny jejich výbuchů, hlubší rány houfnic a tlumený řev těžkých děl.

Z ruské pobřežní pevnosti Kronstadtu se ozývala vzdálená střelba jejích ohromných děl. O 30 vteřin později se obzor změnil v ohnivou stěnu, celá finská hranice byla v plamenech, vzduchem létaly zasněžené stromy, balvany, prach, rozbředlý sníh a zbytky farem vyčnívaly proti obloze rudé od východu slunce, klikaté polní cesty po kusech zmizely, jako by se propadly do země.

26 sovětských divizí útočí, přes 450 000 mužů proti 130 000 Finů, často rezervistů, nebo náctiletých. 1000 sovětských letadel proti 150 finským. Zbytku světa se zdálo, že rychlé vítězství je jisté. Velitelství Rudé armády to považovalo za natolik jisté, že mnoho vojáků bylo i přes začínající zimu vybaveno letními uniformami. Co se týče Finů, ti sebejistě žertovali: "Je jich tolik a naše zem tak malá, kam jen je všechny pohřbíme?"

V 9:15 první sovětské jednotky překračují hranice do Karélie. Fronta je zde 150 km dlouhá a 15 km hluboká. Hlavní velitel sovětské operace je Kirill Mereckov, Klim Vorošilov, komisař výboru obrany, chce invazi dokončit do Stalinových 60. narozenin 21. prosince. Útok začíná prakticky po všech silnicích podél celé 800 km dlouhé hranice. Je pět hlavních tras invaze, od Karélie na jihu až po Petsamo na severu.

9. armáda se pokusí rozdělit Finsko uprostřed. Začínají nálety na Helsinky, hned první den je zabito 61 civilistů. Fotografie z náletů obletí během následujících týdnů celé Finsko pro posílení bojovného ducha. Geoffrey Cox napsal: "Na každé frontě, kterou jsem navštívil, byl každý rozzloben ohledně tohoto listopadového odpoledne. Novinové články a fotografie hořících ulic Helsinek, vesnických a dělnických domů se rozšířily po celé zemi.

Ocelově pevná morálka Finů v této válce vydržela i díky náletům na Helsinky." Finské pozice v Karélii, jihozápadně od Ladožského jezera, tvoří Mannerheimovu linii. Jsou tam zákopy, bunkry a betonové pozice. Ale toto území je plné malých jezer a hustých lesů, které útočníky donutí postupovat skrz minová pole. Velmi důkladně připravená minová pole.

To je pro Sověty okamžitý nepříjemný šok. Na hranici na ně střílí odstřelovači a rozkazy zní, co nejrychleji postupovat. Takže i když nemají detektory min, mnoho jich je posláno přímo přes zasněžená minová pole. A i překročení minového pole znamená nutnost čelit neviditelnému nepříteli. Finové jsou mistry zimního maskování vyzbrojení kulomety. Severně od Ladožského jezera už není Mannerheimova linie, ale bíle oděné jednotky finské domobrany na lyžích, odolné i 40° mrazům, se mohou jednoduše pohybovat a okamžitě zahajují partyzánský boj.

Lyžaři se zčistajasna zjeví, zahájí střelbu do shromážděných Rusů a zmizí. Námořnictva jsou také v akci. Rusové obsadí několik jižních ostrovů, Pět finských ponorek vyráží hlídkovat a obtěžovat Sověty do Finského a Rižského zálivu. V Helsinkách se vláda přesouvá z budovy parlamentu na předměstí. Večer vysloví důvěru vládě Aimo Kajandera. Vláda ale rezignuje v naději, že nová vláda bude úspěšnější ve vyjednávání se Sověty.

Guvernér národní banky Risto Ryti povede novou vládu a oznamuje, že bude usilovat o mír. Ale ne za cenu ztráty finské nezávislosti. Ale nepleťte se, tento den je pro Finsko katastrofou, nejčernějším dnem za dobu jeho nezávislosti. Zatímco toto vše probíhá, neznámá radiová stanice oznamuje, že nastupuje nová vláda, dosazená Komunistickou stranou Finska, s předsedou Konradem Otto Kuusinenem a sídlem v Terijoki, prvním městě "osvobozeném" Rudou armádou.

Ve skutečnosti bylo pobřežní město Terijoki opuštěno bez boje. Sověti s touto vládou okamžitě začnou vyjednávat. A hádejte, co se stane. Během jednoho dne Molotov vyjedná pronájem Hanku, odstoupení části Karélie a Rybářského poloostrova na severu země, vše, co po Finech od začátku neúspěšně požadovali. Pro Finy a zbytek světa je tato vláda špatným vtipem.

Nejen že Finy více sjednotí, ale i odhalí fakt, že Finům nezbude nic jiného než bojovat, pokud chtějí zachovat svou demokracii a nezávislost. Kuusinen byl za finské občanské války jeden z vůdců rudé frakce a po porážce utekl do Ruska. A podle Zimní války od Eloise Engel a Lauriho Paananena "...se domníváme, že do dosazení Kremlem do Terijoki neopustil Rusko." A protože město bylo evakuováno a nezbyli v něm žádní obyvatelé, vláda se skládá ze sovětských občanů, Finů, kteří po občanské válce utekli do Ruska.

V Zimní válce od Williama Trottera jsem četl, že už 25. listopadu proběhla v Kremlu u večeře schůzka, na které si Nikita Chruščov psal poznámky. Zúčastnili se Molotov, Kuusinen i Stalin, který už plánoval pověřit Kuusinena vedením budoucí loutkové vlády. A plány invaze už byly dokončeny. Tento týden ale začíná i další ofenziva.

Na druhé straně světa čínské nacionalistické síly 1. prosince přeruší Longhainskou železnici a zaútočí na hlavní silnice s cílem narušit japonské zásobování. Číňané také zaútočí na Kaifeng a Lanfeng. To je začátek série ofenziv čínských nacionalistických sil generála Čankajšeka, které zaútočí na Japonce po celé Číně ve snaze získat zpět ztracené území. Stále probíhá plánování evropské ofenzivy a její strůjce už myslí na budoucnost. 29.

listopadu Adolf Hitler vydá rozkaz číslo 9. Ten označuje poražení Britů jako nezbytné pro celkové vítězství. Nejlepším způsobem by bylo ochromení britské ekonomiky, takže po porážce anglických a francouzských sil na pevnině a zajištění francouzského pobřeží hlavním úkolem Luftwaffe a Kriegsmarine budou útoky na britský průmysl, námořní blokáda, zaminování moří a nálety na přístavy a průmyslové oblasti. Kladení min už ve velkém probíhá, ale nyní zintenzivní průzkumné lety nad britskými ostrovy.

Válečný kabinet v Londýně se ptá rozvědky, co tyto aktivity znamenají. 30. listopadu rozvědka odpovídá, že zatím může jen hádat. Tím týden končí, týden aktivního boje ve Finsku a v Číně, dosazení loutkové vlády ve Finsku a vyhlášení Hitlerova konečného cíle. Začínají dvě série velkých ofenziv, vedené mocnostmi, které počtem obyvatel značně převyšují nepřítele. Brzy uvidíme, jak to dopadne. Ale při účasti armád takové velikosti poteče krev.

Opravdu hodně krve. Jestli si chcete zopakovat ruskou občanskou válku a zjistit více o místech, které Rudá armáda okupovala, nebo se o to pokusila, máme o tom epizodu Mezi dvěma válkami, kterou najdete tady. Patr(e)onem týdne je Valentis Athanasiou. Bez něj a dalších platících členů by tato série nemohla existovat. Narukujte do TimeGhost armády na Patreonu nebo timeghost.tv. Potřebujeme právě vás.

Na viděnou příště. Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

4:07: To jsou mi nějaké fake news! Sověti nebombardovali Helsinky, ale shazovali z letadel košíky s jídlem. Říkal to soudruh Molotov, tak to musí být pravda! :D :D :D

Spoiler alert, 20. ledna 1940: citace Winstona Churchilla:
http://www.churchill-society-london.org.uk/Joybells.html
"Only Finland-superb, nay, sublime-in the jaws of peril-Finland shows what free men can do. The service rendered by Finland to mankind is magnificent. They have exposed, for all the world to see, the military incapacity of the Red Army and of the Red Air Force. Many illusions about Soviet Russia have been dispelled in these few fierce weeks of fighting in the Arctic Circle. Everyone can see how Communism rots the soul of a nation; how it makes it abject and hungry in peace, and proves it base and abominable in war. We cannot tell what the fate of Finland may be, but no more mournful spectacle could be presented to what is left to civilised mankind than that this splendid Northern race should be at last worn down and reduced to servitude worse than death by the dull brutish force of overwhelming numbers. If the light of freedom which still burns so brightly in the frozen North should be finally quenched, it might well herald a return to the Dark Ages, when every vestige of human progress during two thousand years would be engulfed."

Doporučuji film: Etulinjan edessä https://www.imdb.com/title/tt0377935/

60

Odpovědět

"Everyone can see how Communism rots the soul of a nation; how it makes it abject and hungry in peace, and proves it base and abominable in war." - řekl muž, který o pár let později zásoboval svou armádu potravinami z Indie, což byla jedna z příčin hladomoru v Bengálsku, kde zemřelo kolem dvou až tří milionů lidí - a poté napsal “The Bengalis are a beastly people with a beastly religion. They die of starvation because they breed like rabbits.”.
Člověk jako on nemá právo na kritiku ostatních politiků.

00

Odpovědět

Tématický doporučuji finský film Neznámý voják. Za mě nejlepší evropský válečný film posledních deseti let. Skvěle vyobrazeny vztahy Rusů a Finů ;-) Perkele https://www.csfd.cz/film/61418-neznamy-vojak

40

Odpovědět

Neznámý voják nic moc.
Den 12. mann ho válcuje.
https://www.csfd.cz/film/527214-den-12-mann/

Nebo Volyň:
https://www.csfd.cz/film/434921-volyn/prehled/

10