Na západní frontě klidDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 53
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:5 347

Sověti přitvrzují v rétorice proti Finům, a přestože jsou Británie a Francie s Německem ve válce, na západní frontě se nebojuje. 

Přepis titulků

3. listopadu 1939. Jste ve válce už dva měsíce, ale nebojujete. Jen menší potyčka, námořní střet nebo vzdušný souboj, ale žádná velká bitva, ofenzivní ani defenzivní. Pro mnoho Britů a Francouzů to nebyla skutečná válka. Byla to podivná válka. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka.

Minulý týden vydalo Německo na dobytém polském území dekrety nejen pro povinnou práci, ale také jako návod pro všední chování. Hitler představil své budoucí plány pro boj s Ruskem a první diskuze o ultimátní zbrani, atomové bombě, se konala ve Washingtonu. Ale tento týden se mnohem více diskutovalo v Evropě. Rozhovory mezi Finy a Sověty se v tuto chvíli vedly už týdny, ale Finové stále odmítali sovětské územní požadavky. Sověti byli zatím vlídní, ale 3.

listopadu sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov ukázal svoji pravou tvář. "Protože my civilisté očividně neděláme žádný pokrok, měli by možná promluvit vojáci." On ji už ji tak trochu ukázal na cestě k aktuálním rozhovorům v projevu, který slyšel celý svět. "Od koho Finsko očekává pomoc? Polsko mělo také garance." Setkání 3. listopadu bylo opět patové. Finové se nevzdají Hanko na finské pevnině v ústí Finského zálivu za žádných okolností.

A jestli vás zajímá, jak by celkové územní požadavky, které jsem zmínil před pár týdny, vypadaly pro zemi, kterou znáte lépe, v Zimní válce jsem četl toto, původně z Bílé knihy ministerstva zahraničí: "Kdyby to byla Británie, které by byly kladeny požadavky, znamenalo by to vzdát se ostrova Wight a ostrovů v průlivu. Na severu by nepřítel získal Orkeneje a Shetlandy a britská hranice by se posunula do vnitrozemí z Norfolku o 80 kilometrů, čímž by utrpěla britská obranyschopnost.

Finové se obávali, že by se stali porobeným národem se vším, co to obnáší. Poláci jsou nyní porobeným národem. Ale to nacistické ideologii obecně moc neprospívalo. Pokud máte porobený lid, opravdu musíte vytvořit nadřazenou rasu. Tento týden 29. října vydal Heinrich Himmler rozmnožovací nařízení SS. Bude úlohou německých žen a dívek "správné krve" porodit děti vojákům vyrážejícím do bitvy.

To se stane organizovaným systémem. Lebensborn byl jakousi lidskou množírnou, kde pečlivě vybrané mladé dívky mohly počít s příslušníky SS. Pro děti budou vybudovány domovy, kde s nimi bude zvláštně zacházeno. Co se týče lidí na druhé straně spektra, 1. listopadu německý ministr propagandy Joseph Goebbels navštívil Lodž a napsal si poznámky ohledně dvou set tisíc městských židů: "Je to nepopsatelné.

Už to nejsou lidé, ale zvířata. Není vyžadován humanitární, ale chirurgický zákrok. Musí dojít k radikálnímu řezu, nebo bude Evropa zničena židovskou nákazou." Ten samý den časopis v Berlíně napsal: "Za nepřáteli německé nadvlády stojí lidé požadující naše obklíčení – nejstarší nepřátelé Němců a zdravých, sílících národů – židé. Ano, za všemi jejich nepřáteli." Ale nejsou to jen židé, jak jsme viděli, kteří jsou v Polsku terorizováni. V neděli bylo 96 polských učitelů z Rypinu předvoláno gestapem, zatčeno a následně zastřeleno.

Jak si dovedete představit, hlavní úlohou polské exilové vlády byla reorganizace polských ozbrojených sil. S námořnictvem to bude celkem snadné. Částečně proto, že neměli tolik lodí, a protože budou spolupracovat jen s Brity, vyjednávání byla celkem jednoduchá. Lodě budou na operační úrovni pod velením britské admirality, ale interně zůstanou polské s polskou posádkou.

Věci jako zásoby, opravy nebo platy budou zajišťovány Brity jako půjčka polské vládě po dobu trvání války. Nejdříve se to týkalo jen polské divize torpédoborců. Ale v listopadu Poláci umístili všechny lodě, včetně těch obchodních a veškerého personálu, do britských rukou. A protože se Británii skutečně hodily lodě navíc, Poláci měli ihned práci. Už v říjnu byly torpédoborce poslány střežit západní pobřeží Irska.

Britská vláda se obává, že by IRA mohla zásobovat německé ponorky, ale poslat tam vlastní lodě by porušilo irskou neutralitu, což by mohlo mít následky s USA a početnou irskou komunitou, takže tam poslali Poláky. Přestavba armády a letectva potrvá mnohem déle. Ale polští spojenci mají armády i letectva. A moc toho nedělají. Podivná válka nebo nudná válka je opravdu skutečností.

Byla to válka bez války. Británie a Francie byly ve válce s Německem, ale mimo pár francouzských potyček na začátku září se nebojovalo. Polsko padlo, takže boj, ke kterému se vláda zavázala, považovalo mnoho Francouzů a Britů za zbytečný. Jaký teď mělo smysl být ve válce? Francouzská armáda byla rozmístěna s Brity na levém křídle, ale neměla žádné ofenzivní plány.

Určitě ne do doby, než bude lépe vyzbrojena. Dokonce i to rozmístění mělo háčky kvůli belgické neutralitě. Všichni předpokládali, že Německo zaútočí přes Belgii jako v roce 1914, ale belgický král Leopold k tomu nechtěl dát Němcům záminku, umožněním rozmístění spojeneckých vojáků v neutrální Belgii. Takže nyní Spojenci budují opevnění na francouzské hranici, která plánovali opustit, jestli a pokud Německo zaútočí. Britové nemají dostatečné zálohy profesionálních vojáků. Plány pro omezené odvody byly schváleny teprve v květnu a úplné odvody začaly až po vstupu Británie do války, což bylo před dvěma měsíci.

Takže Francouzům mohli poskytnout jen omezený počet pozemních i leteckých sil. Francie se začala na válku připravovat před Brity, ale stále čekala dodávky bezpočtu tanků i letadel, takže i kdyby nyní chtěli, Spojenci se Wehrmachtu rovnat nemohli. Nebo vést rozsáhlou vzdušnou kampaň proti Německu. A to pokud by chtěli.

Jde o to, že mnoho představitelů je přesvědčeno, že čas je na jejich straně. Britové chtějí ustanovit námořní blokádu Německa jako ve Velké válce. Ale trvalo přeci několik let, než začala fungovat. Maurice Gamelin, velitel francouzských ozbrojených sil, mluví o velké ofenzívě v roce 1941, nebo dokonce 1942. Někteří politici si myslí, že Hitler a nacisté budou svrženi příčetnějšími Němci. A mimo Německa mají starosti i doma.

Francouzi jsou paranoidní z komunistů, kteří mohou jednat v zájmu Stalina. Minulý měsíc bylo zadrženo 35 komunistických členů parlamentu. Členové parlamentu byli zadrženi v zájmu francouzské bezpečnosti. Ale Francie ani se Sovětským svazem neválčila. Přesto nyní v listopadu a v nadcházejících zimních měsících budou uvězněny tisíce komunistických aktivistů. Ale je to neaktivita, která utváří společenskou náladu. "V myslích mnoha Francouzů a Britů se válečné úsilí zdá zbytečné.

Jejich národy se zavázaly bojovat, ale nebojují." Ale kde by měly bojovat? Jestli si myslíte, že Francouzi stojí o odvetu bojů z roku 1914 na vlastním území, tak se zamyslete znovu. Avšak ekonomická zátěž udržení 2,7 milionů mužů ve zbrani, vyzbrojených a nasycených, je nutí udělat alespoň něco. Navrhují věci jako balkánskou frontu, kterou by zabránili tamní německé aktivitě. Ale Britové nesouhlasí z obavy, že se Italové připojí k Němcům.

A takto pasivní přístup si vybírá daň na morálce vojáků. Toto je citace britského velitele sboru Alana Brooka, když sledoval přehlídku francouzské armády v listopadu 1939, z knihy Maxe Hastingse All Hell let Loose: "Ještě jsem snad neviděl něco tak odfláknutého. Muži neoholení, koně neokovaní, nedostatek pýchy v sebe nebo jednotku. Nejvíce mě ale šokovaly jejich výrazy – nabručené a neposlušné. Říkal jsem si, jestli je Francie natolik silná, aby touto válkou prošla."

Tímto ukončím tento týden války, tedy podivné války. Finové stále vzdorují Sovětům, ale těm už dochází trpělivost. Němci aktivně zakládají program početí. Dehumanizační, ale v naději, že dá vzniknout žádané rase lidí. Britové a Francouzi se nudí, protože jsou ve válce, ale žádná válka se nevede. Představte si sedět v opevnění týden za týdnem v podzimních deštích, ve stále chladnějším počasí, kdy myslíte na domov, rodinu, přátele, to si potom přejete nějakou akci k prolomení monotónnosti.

Ale pozor na to, co si přejete. Může se vám to splnit. Jestli chcete vědět, jak bylo nacistické myšlení o rase a početí ovlivněno pseudovědou 19. století, podívejte se na epizodu o Otmaru von Verschuerovi, nacistickém lékaři a vědci, přímo zde. A podpořte váleční úsilí narukováním do TimeGhost armády na Patreonu. Uvidíme se za týden. Překlad: InkCZ www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Phoney neznamená podivný, ale falešný , předstíraný , umělý

03

Odpovědět

Jenže u nás se o ní mluví jako o podivné válce (jiné země měly jiné označení s jiným doslovným překladem).

40

Odpovědět

3:21 použito nesprávné video z pozdější doby. Vojáci mají útočnou puškou StG 44 a v pozadí hoří pravděpodobně americký polopás M3.

10

Odpovědět

Heinrich Himmler bez D. Ne HeinDrich - vždyť je to v tom videu jasně napsáno.

20

Odpovědět

Opraveno.

20

Odpovědět

v Lodžském ghettu nebyli dva tisíce židů ale dvě stě tisíc

20

Odpovědět

Vskutku.

10

Odpovědět

ta speciální epizoda o Otmaru von Verschuerovi, jak o ní mluví na konci by taky nemusela být špatná a na youtube není s českými titulky, tak by mohla být tady :)

150