Perkele! Finové vrací úderDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:5 969

Rudá armáda naráží na tuhý finský odpor, Číňané útočí na několika místech na Japonce a u Uruguaye se vede námořní bitva. 
Jestli chcete o tomto vojenském konfliktu vědět více, sledujte na Facebooku stránku Druhá světová válka, kde je kopa kvalitního obsahu a každým dnem přibývá další. 

Přepis titulků

Do toho. 15. prosince 1939. David proti Goliášovi. Klasická konfrontace malého proti mocnému. Většinou nemají tyto příběhy pohádkový konec a mocný porazí malého, ale tento týden se to poprvé změní. Tento týden David zvítězí. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka.

Minulý týden začala sovětská invaze do Finska, ale Finové útočníky zadržovali. A doktoři dohlíželi na smrt mentálně postižených pacientů v okupovaném Polsku. Tento týden se kromě sovětské odehrává i jiná ofenzíva. 10. prosince čínské nacionalistické síly zaútočily na Japonce v průsmyku Hangu, jižně od Xin'an v severní Číně. Během dalších tří týdnů vyžene tento útok Japonce z oblasti.

Číňané také zaútočí na samotný Jiangxian, a i když Japonci podniknou silný protiútok, Číňané další týden dobudou Longhua poblíž Jichengu. 13. prosince japonský XLVII. sbor obsadí pohoří Tchaj-chang a přetne tchajganskou železnici, čímž odřízne stanice v Pasan a Chang-ou. Ve stejný den Číňané zahájí další ofenzívu v provincii Šan-si a málem obklíčí japonskou 36. divizi. Armáda, která vyhrála nad Japonci před pár měsíci, byla sovětská Rudá armáda.

V této době o ní moc nevíme. Ano, dosáhli zvučného vítězství u Chalchyn gol, ale Japonci, které porazili, byli zvyklí bojovat proti bosým Číňanům bez letecké podpory a jakékoliv zbroje. Byli ochromeni ruským letectvem a poté kampaní ve stylu blitzkreigu na rozlehlých mongolských pláních. Finsko, kde Rudá armáda bojuje teď, je, jak nejdále to jen jde, od otevřených mongolských planin. Přesto sovětský komisař obrany Kliment Vorošilov věřil, že bude potřebovat jen vojáky a rezervisty v Leningradském vojenském okruhu.

Samozřejmě se našli generálové, kteří nesouhlasili, ale Josef Stalin byl v klidu a hlášení odmítl. Toto je z pamětí N. N. Voronova, hlavního maršála dělostřelectva. Ke konci listopadu přijel na velitelství Kirilla Meretskova setkat se s důstojníkem dělostřelectva Kulikem a komisařem Mekhlisem. Požádali ho o nahromadění munice pro dělostřelectvo pro finskou kampaň. Voronov řekl, že to záleží na tom, na jak dlouho operaci plánují.

Odpověděli, že 10 až 12 dní. Voronov se podíval na mapu Finska a neskočil na to. Řekl, že operace zabere 2 až 3 měsíce. Kulik s Mekhlisem se zasmáli a zopakovali, že operace nepotrvá déle než 12 dní. Tento týden těch 12 dní přišlo a odešlo. A zimní válka teprve začínala. 9. prosince zastavili Finové sovětskou 9. armádu poblíž Suomussalmi. O dva dny později byla celá sovětská 162.

divize odříznuta. Jednotky Rudé armády byly početnější, ale posily přicházely po úzké cestě ležící uprostřed neprostupných lesů. Finové v noci vysílali hlídky na lyžích, které se dostaly za frontu a útočily a ničily nepřátelské zásobovací konvoje. Jde o to, že Rudá armáda je pro zimní válku žalostně podvybavená. Některé divize dostaly příručky k lyžařským taktikám, ale žádné lyže. Sovětům trvalo několik týdnů natřít jejich tanky na bílo, aby se skryly ve sněhu.

Ale na jihu v Karelské šíji, což bylo jediné místo, kde mohlo dojít k rozsáhlým vojenským manévrům, zaútočili 13. prosince znovu na Taipale. Útok začal težkou dělostřeleckou baráží. Finské dělostřelectvo neodpovědělo. V 11:30 baráž ustala a 50 tanků ve dvou formacích následovaných celou pěší divizí postoupilo vstříc Finům.

Tanky zahájily palbu. Ale nyní pálilo i finské dělostřelectvo, které stejně jako minulý týden předem zaměřilo celou oblast a zmařilo sovětský postup za pět minut, přinutilo je narychlo ustoupit a ponechat na bojišti 18 hořících tanků. "Taipale byla pro Rusy jatka. Posledního půl kilometru před finskými liniemi tvořila otevřená ledová prostranství. Rusové se zformovali bez krytu, zaútočili bez krytu a stáhli se bez krytu.

Obránce byl zakopaný a měl dostatek kulometů. Tanky se pohybovaly v nemotorných změtích a pěchota útočila na husto, řada za řadou. Byla to taková malá Somma. Finové, kteří proti útokům stáli, nevěřili, že by nějaká armáda, nehledě na zhoubnou ideologii nebo nevyčerpatelnou zásobu mužů, útočila znovu a znovu v tak plochém terénu." Mezitím severně od Ladožského jezera finský velitel Carl Gustav Mannerheim zavolal posily mužům bránícím Tolvajärvi, aby zastavil ruský postup, který ohrožoval železnici, hlavní zásobovací tepnu pro šíji.

Finové naplánovali protiútok na 11. prosince, ale Rusové zahájili palbu noc před tím. Ruský prapor prolomil obranu severně od jezera Tolvajärvi a udeřil na zásobovací linii v týlu hlavní armády. Nebyla tam žádná obrana, jen polní kuchyně a Finové měli být donuceni ustoupit.

Namísto toho se Rusové zastavili, aby pojedli velké porce klobásové polévky, a veškerá šance byla promarněna. Improvizovaný protiútok se ve velkém skládal z kuchařů, písařů a zdravotníků, organizovaných a osobně vedených Aaro Pajarim, a následovala potyčka známa jako klobásová válka. Toto je jeden z mála útoků na bodáky v této zimní válce a je to brutální souboj na blízko. A když kolem čtvrté hodiny dorazí ostřílení finští vojáci, Rusové ustoupí.

Hlavní bitva o Tolvajärvi se odehrála 12. prosince. A i když jsou Finové přečísleni čtyřikrát až pětkrát, vyústí ve velké finské vítězství, což bylo první vítězství války. Rusové ztratili pět tisíc padlých a dalších pět tisíc raněných. Finové jen asi sto padlých a dalších pár set raněných. Rusové utrpěli padesátkrát větší ztráty. To nepomohlo jen finské morálce, ale z finských důstojníků Pajariho a Talvely se zrodili hrdinové.

Ve světe nachází Finové značné pochopení. Setkala se Liga národů a rozhodla se zasáhnout. Sověti nepřijali nabídku na jednání, takže 14. prosince je Sovětský svaz vyloučen z Ligy národů. Spojenci také vážně uvažují o poskytnutí vojenské pomoci Finům. To ale kvůli arktické zimě půjde jen těžko. A v zásadě byste také vyhlásili válku SSSR, zatímco stále válčíte s Německem.

Například Británie zatím nemá dost zbraní pro vlastní armádu, natož aby nějaké poslala zemi, která bojuje s jinou zemí, která není ve válce s Británií. Poslali 30 letadel Gloster Gladiator, dvojplošníků, za které Finové museli zaplatit. Francouzský premiér Édouard Daladier slíbil Finům stovku letadel a 50 000 mužů do konce února. Pozor, spoiler: Nedorazí. Avšak formovali se švédští dobrovolníci, neboť švédská vláda 12.

prosince dovolí soukromé iniciativě rekrutovat a vycvičit dobrovolnickou jednotku. Tento týden došlo k akci i v evropské válce. Na moři. Britský komodor Henry Harwood přivedl svoji skvadru do jižního Atlantiku v naději, že ukořistí německou kapesní bitevní loď Graf Spee. Harwood má těžký křižník Exeter a dva lehké křižníky Ajax a Achilles.

13. prosince se vedla tvrdá, dvouhodinová bitva o řeku Plate, u Montevidea v Uruguayi. Exeter a Ajax jsou těžce poškozeni, Spee je poškozena, ale ne vážně, a ustoupí do přístavu kvůli opravám a ošetření raněných. Ajax a Achilles čekají před přístavem. Do 17. prosince dorazil britský těžký křižník Cumberland. Toho dne se kapitán Spee Hans Langsdorff rozhodne poslat loď ke dnu, než aby bojoval zbytečnou bitvu, která si vyžádá mnoho životů.

Sledují ho tisíce lidí. Kapitán Langsdorff je uvězněn a 20. prosince spáchá sebevraždu. Britské veřejnosti toto vítězství pozvedlo morálku. Jediná akce, o které zatím slyšeli, byla konfetová válka posledních měsíců nad Německem. Bylo vytištěno a shozeno přes 118 milionů propagandistických letáků. Takže toto je něco hmatatelného.

Rovněž to odvede pozornost od zprávy z 12. prosince, že se torpédoborec HMS Duchess potopil po srážce s bitevní lodí HMS Barham u skotského pobřeží. Zemřelo 124 námořníků. A tak končí týden. Námořní bitvou v jižním Atlantiku, Čínskými úspěchy proti Japoncům, rozhodnutím Ligy národů a Finy nejen zadržujícími Rudou armádu, ale porážejícími ji znovu a znovu.

V této sérii a mé dřívější chronologické sérii Velká válka jsme se snažili vypovědět příběh tak objektivně, jak jen to jde. V dřívější sérii nenazýváme nikoho špatným nebo dobrým, jsou to prostě nepřátelé. Tato série je jiná kvůli okamžitým zvěrstvům páchaným Němci i Sověty proti poraženým Polákům a nacistickým plánům pro budoucnost.

Chápu, že je jasné, kdo jsou ti "špatní". Ale náš cíl je pořád stejný. A dnes musím říct, že přes všechnu nekompetentnost ve vedení a taktice je sovětská Rudá armáda jednou z nejsilnějších světových armád a má téměř nevyčerpatelnou zásobu lidské síly. Takže když ta armáda napadne zemi o zlomku své rozlohy a obránci v této chvíli lámou útočníka na třísky, musím říct toto: Do toho, Finsko!

Jestli chcete vidět jinou epizodu plné námořní akce na moři a honu na kočku a myš se sovětským námořnictvem a německým Kriegsmarine, je přímo tady. Můžete tuto válku sledovat den za dnem na Instagramu. Odkaz je v popisku. A jestli jste tak ještě neučili, narukujte prosím do TimeGhost armády na Patreonu nebo Timeghost.tv Válečné úsilí vás skutečně potřebuje a každý dolar se počítá.

Uvidíme se za týden.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

O 2 sv. válce toho vím celkem dost. Vždy jsem se o ni zajímal. Ale konkrétně o Finsko-Sovětské, toho vím opravdu málo, nikdy mi nepřišla tak atraktivní. Teď když se na to dívám, tak si říkám, že je to až neuvěřitelné, co ti Finové dokázali. Neskutečné.

100

Odpovědět

Mozno hlupa otazka, ale muzi napr. Rusi museli ist do vojny? Mali to povinne od statu ? Alebo boli ovplyvneni propagandou statu a nechali sa proste zlblnut ?

53

Odpovědět

Vojenská služba byla povinná od 18 do 40 let. Avšak její délka i počet rezervistů se neustále měnil. Na počátku druhé světové války to myslím bylo tak, že byli muži odváděni na tři roky.

80

Odpovědět

+Dr. InkDik za info

30

Odpovědět

Kdyby to co řekl v 10:47, řekl na úplném konci videa, vyznělo by to líp :D

61