Polsko je na to samoDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:8 080

Němci postupují hlouběji do Polska a Poláci zjistili, že jsou na válku zcela sami, protože jim Francie ani Británie nepomůže. 

Přepis titulků

15. září 1939. Pokud jste státem vedle mocné válečné mašinérie, máte asi spojence, kteří vás v případě krize slíbili podpořit. Avšak někdy, když krize přijde, ukážou se ty sliby být prázdné. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden se německý blitzkrieg, blesková válka, provalil přes Polsko, prorazil východně od Lodže, a dokonce dobyl Krakov.

Na dobytém území se SS začala starat o "pořádek a dohled" nad civilisty, což je jen hezká fráze pro teror a vraždy. Británie, Francie, Nový Zéland, Austrálie a Jižní Afrika vyhlásily válku Německu. A válka na moři začala, když byla SS Athenia torpédována a potopena německou ponorkou. Toto se stalo potom. V Polsku si Němci mysleli, že se většina polských jednotek stáhla za řeku Vislu. Ve skutečnosti se jich mnoho přeskupilo kolem Kutna. Bylo tam 10 polských divizí generála Tadeusze Kutrzeby a další přijížděly.

Zaútočily přes řeku Bzura proti Blaskowitzově 8. armádě. Byly to opravdu tuhé bitvy a Poláci si po několik dní připisovali úspěchy, i když se vlna nakonec obrátí. Němci shromáždili posily ze skupiny armád Jih a do konce týdne bitvy vyhráli. Dále na západě 10. září první početné jednotky britských expedičních sil přistály ve Francii, i když malá uskupení přijížděla již dříve. Velí jim polní maršál lord Gord.

Tento měsíc připluje do Francie 160 000 mužů. To je skoro tolik, kolik tento týden zajali Němci Poláků u řeky Bzury. Do této chvíle směřovala hlavní úderná síla na polské hlavní město Varšavu. 9. září 4. tanková divize zaútočila na jihovýchodní varšavská předměstí, ale musela se stáhnout. Německé bombardéry však bombardovaly město bez slitování. Hitlerovi generálové navrhli, aby byla Varšava obležena, dokud nekapituluje, ale Hitlerovi se představa obléhání nelíbila a chtěl ji rozbombardovat na prach.

Nálety 14. září byly ničivější než předtím. V ten den se slavila Roš ha-šana, židovský Nový rok. Třetina z 1,2 milionu obyvatel Varšavy byli židé a židovské čtvrti byly zasypány bombami, hned jak se zaplnily synagogy. 11. září Němci překročili řeku San. 13. září malá německá síla překročila řeku Vislu jižně od Varšavy. Dalšího dne Němci vstoupili do Gdyně a tankový sbor dosáhl Brest-Litovska. Toho dne, 14.

září, Němci vstoupili do Přemyšle, velkého pevnostního města, které vidělo mnoho akce ve Velké válce. Třetina obyvatel byli židé. 43 z předních židovských obyvatel bylo zatčeno, zbito a zastřeleno. Polsko vkládalo své naděje na přežití na Británii a Francii. V březnu mu tyto dvě země slíbily, a nakonec i formálně, že pokud Německo napadne Polsko, budou bojovat. Pokud dojde k pokusu... změnit situaci silou takovým způsobem, který bude ohrožovat polskou nezávislost, potom situace vyústí v konflikt, kterého se budeme účasnit.

Francie například slíbila Varšavě, že zaútočí na německou Siegfriedovu linii do 14 dnů od vyhlášení mobilizace. To se nestane. Britové slíbili, že Německo začnou ihned bombardovat. To se nestalo. Max Hastings píše: "Záruky obou národů byly cynické, protože je ani v nejmenším netoužily dodržet.

Garance měly odradit Hitlera a ne poskytnout vojenskou pomoc Polsku." Ale Poláci jim samozřejmě věřili. Polská armáda byla čtvrtá největší v Evropě, takže se předpokládalo, že invaze potrvá celé měsíce, ale Poláci plně nemobilizovali své síly, protože Francie s Británií nechtěla Hitlera provokovat. A i když Polsko mělo početnou armádu, Němci byli mnohem lépe vyzbrojeni a vybaveni.

Polsko bylo poměrně chudé, jeho státní rozpočet byl menší než rozpočet města Berlína, a něco, co jsem zmínil před pár týdny, se je vrací strašit. I když jim Francouzi řekli, aby soustředili obranu za tři velké řeky ve středu země, Poláci se rozhodli bránit celých 1 500 kilometrů hranic s Německem. Částečně proto, aby ochránili polský průmysl na západě, ale teď se volba ukázala jako hloupá, když neodolala síle blitzkriegu.

Co se týče spolehnutí se na silnější spojence, tak Anthony Beevor píše v The Second World War: "Pravdou je, že Britové ani Francouzi nebyli psychicky připraveni na válku, neboť byli klamáni politiky, diplomaty a tiskem. Když někdo varoval před Hitlerovými plány, třeba Winston Churchill, byl označen za válečného štváče." A tito vůdci – jako britský premiér Neville Chamberlain – během celých třicátých let ustupovali a udržovali mír, a Hitler si dokonce stěžoval, že nemohl v roce 1938 válčit, protože Britové a Francouzi přijímali jeho stupňující se nároky.

Chamberlainovi a spol. nevadilo německé vyzbrojování, částečně proto, že si mysleli, že další politici sdílí jejich hodnoty, takže nerozuměli Hitlerově bezohlednosti, a částečně proto, že bude valem proti bolševické expanzi, a částečně proto, že si někteří mysleli, že si Němci nezasloužili Versailleskou smlouvu, ale hlavně proto, že se báli představy další evropské války.

Když Hitler opakoval, že chce Němce z Rakouska a Sudet přivést do Říše, neměli žádný důvod tomu oponovat. Až po německé anexi Československa v březnu jim došlo, že Hitlerovy řeči o sjednocení Němců byly jen cestou k zabrání dalšího území, pro jeho vysněné Lebensraum. Především toto donutilo Chamberlaina nabídnout Polsku záruky.

Doma v Německu bylo mnoho lidí, kteří nacismem opovrhovali a někteří opovrhovali i invazí do Polska. Ale teď už si to moc lidí nedovolilo. Tisíce oponujících a pronásledovaných lidí hitlerovým režimem a politikou během let utekly z Německa, ale to už není možné. Hranice byly uzavřeny a pohyb byl omezen. Během roku 1939 byl systém gestapa uplatněn v anektovaném Československu a Vídeň i Praha byly pod přísným nacistickým dohledem.

I dnes 9. září bylo 630 českých politických vězňů převezeno do tábora Dachau severně od Mnichova. A zločiny na dobytých územích pokračovaly. Četl jsem od Martina Gilberta, že 9. září v Będzini zemřelo 200 židů, kteří byli nahnáni do synagogy, která byla poté zapálena. Ale tady přichází zvrat. Němci dalšího dne obvinili z útoku Poláky a 30 z nich na náměstí popravili.

Německý generál týlového zabezpečení Eduard Wagner si 11. září zapsal do deníku: "Uplatňujeme přísné rozkazy, které jsem sám sepsal. Nic než rozsudek smrti. Na okupovaných územích to jinak nejde." Mnoho německých důstojníků samozřejmě tento pohled nesdílelo, ale co mohli dělat? Dokonce i admirál Wilhelm Canaris, šéf Abwehr, německé armádní rozvědky, přijel tento týden do Polska, aby viděl armádu v akci.

Jeho důstojníci mu líčili masakry. Jako že Poláci musí kopat masové hroby a potom jsou seřazeni a zastřeleni. Takže jel do Hitlerova velitelského vlaku, aby protestoval. Šel za Wilhelmem Keitelem, vrchním velitelem ozbrojených složek, a řekl mu o tom. Keitel mu řekl, aby to nechal být, protože o tom rozhodl sám Hitler. Ale Keitel taky řekl Canarisovi, že od teď, od druhého týdne války, každé německé armádní velitelství v Polsku bude mít kromě vojenského i civilního náčelníka.

Ten civilní bude zodpovídat za program rasového vyhlazení, to řekl Keitel, ne já. Canaris při schůzce s Hitlerem neřekl nic, ale podle Carla Goerdelera, bývalého starosty Lipska, že Canaris vrátil z Polska zničený tím, jakou válku jeho země vede. Co Keitel nazval rasovým vyhlazením, dostalo 13. září další jméno, když braniborská SS divize Smrtihlavů začala "očistná a bezpečnostní opatření."

Ty podle jejich vlastních hlášení zahrnovaly: Zatčení a popravení velkého počtu podezřelých elementů, raubířů, židů a Poláků, z nichž mnoho bylo zabito "při pokusu o útěk." A jsme na konci týdne. Němci postupují dále do Polska a zajímají stovky tisíc zajatců. Polákům došlo, že jsou na to sami, i když Kanada tento týden vyhlásila válku Německu. Francouzi zformovali válečný kabinet s spojenecká válečná rada se poprvé setkala.

Zmínil jsem Wagnerův deník. 9. září Hitlerův náčelník štábu generál Fritz Halder mluvil s Wagnerem o budoucnosti Polska. Wagner si do deníku zapsal: "Vůdcovým a Goeringovým záměrem je zničit a vyhladit polský národ. Víc o tom napsat nemohu." Mnoho důstojníků Hitlerem opovrhovalo. Němečtí důstojníci se chlubili, že jsou apolitičtí, ale ve 30. letech byli svedeni myšlenkou velké armády a masivního zbrojení.

A teď... No, Anthony Beevor napsal: "Oportunismus šel ruku v ruce se zbabělostí tváří v tvář autoritě. Německý kancléř Otto von Bismarck v 19. století řekl, že morální odvaha je v Německu vzácná a opustí každého Němce v momentě, kdy si oblékne uniformu." Nacisté měli v tuto chvíli v uniformě všechny. Dokonce i děti, které byli součástí Hitlerjugend a Bund Deutsche Mädel. Dokonce i děti.

Adolf Hitler, náš spasitel, náš hrdina, je nejvznešenější osobou na celém světě. Pro Hitlera žijeme. Pro Hitlera zemřeme. Náš Hitler je náš Pán, který vládne statečnému novému světu. Podpořte nás prosím na Patreonu, zatím toto všechno děláme ve třech v naše volném čase.

- Já, Spartacus Olsson a Astrid Deinhard. Řekněte ahoj. - Ahoj. Vaše podpora nám umožní najmout více lidí a nahrávat více epizod, mít lepší animace, více grafiky, více speciálních epizod a více všeho. Takže nás podpořte a uvidíme se za týden. Překlad Viktor Horký aka InCZ www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako nejsem tu často, ale jak člověk najde všechny díly od tohoto autora? je to nějak možné?

00

Odpovědět

Máš dvě možnosti – klepneš na: „Přeložil/a: InkCZ“ a otevře se ti seznam videí překladatele nebo klepneš na „Druhá světová válka“ a zobrazí se ti celá série.

PS: Pokud blokuješ reklamy, tak možná nevidíš všechny odkazy a chudáci překladatelé nemají co žrát. Měl by ses stydět. :-)

00

Odpovědět

Mockrát díky za překlad. Prosím pokračovat ;-) :-)

150

Odpovědět

Nechci slibovat celých šest let... :D ale dokud to půjde, tak pokračovat v překladu budeme :)

170

Odpovědět

+Dr. InkHlavně, ať si z toho lidi odnesou nějaké morální poselství. ;)

61

Odpovědět

+-HoNY-A jaké? Že konzervativní vlády Francie a UK viděly střední Evropu raději hnědo - černou, než rudou (Beneš byl socialista).
A že si právě Hitler uvědomil tuto animizitu a obratně ji využil ve svůj prospěch (SSSR bylo rudé, Češi vlastně taky, a tak " Západ" očekávali boj mezi socialisty a konzervativci (vlastně pokračování Sovětsko - polské války) a až útokem na Polsko prozřel?

Ne. Lidé se vždy připravují na tu předcházející válku, nikoli na tu budoucí. (I nyní vidí lidé rozdělení na "Západ" a "Východ" a staví barikády podle těchto čar.)

02

Odpovědět

+LMorální poselství z obou sérií. Já v tom vidím několik podstatných poselství:
1. nechovat se k druhým jako svině
2. nenutit druhým svůj pohled na svět
3. kdyby měl před oběma válkami každý občan jednotlivých zemí svobodný a neregulovaný přístup ke zbraním jako měli občané Švýcarska, žádná válka by nebyla a pravděpodobně by nebylo v Evropě tolik absolutistických monarchií a diktatur - držitelé zbraní jsou nepřítelem každé totality (doporučuji k nastudování Norimberské zákony a seznam práv, které Židé ztratili hned po občanství)

42

Odpovědět

"Podpořte nás prosím na Patreonu," proč tohle muselo zaznít hned po tom dětském nacistickém zpěvu, lidi budou mít pocit, že přispívají na něco špatného. :D

131

Odpovědět

Když jsem slyšel na konci písničku o Hitlerovi..tak jsem si řekl "ten člověk musel mít nejmenšího ptáka v celé své Říši".. jinak si nedokážu vysvětlit chronickou potřebu cpát svoje jméno do všech možný blbostí..

31

Odpovědět

Adolf Hitler měl jedno varle.
PS: Tohle je ideální téma když je na rande trapné ticho.

01

Odpovědět

člověk skoro zapomene jak to bylo příšerné, časem se z všeho stanou jen čísla na papíře..

211