Stalinova vražedná dobrodružstvíDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:5 884

Němci zavádí pravidla v okupovaném Polsku a Američané chtějí sestrojit jadernou bombu. A podíváme se také na Stalinovy čistky.

Přepis titulků

27. října 1939. Bitva o Polsko skončila, ovládají ho SSSR a Německo, polští civilisté si myslí, že se mohou vrátit k běžnému každodennímu životu, jen pod novým režimem, ale pletou se. Běžný každodenní život již neexistuje. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden probíhaly hrdinské akce na mořích, sovětské jednotky vstoupily do Estonska, Hitlera představil plán pro útok do západní Evropy, a Německo deportovalo Poláky z Němci anektovaného Polska a zakládalo první ghetto pro přesídlení židů.

Oni je nejen deportovali, ale potřebovali i pracovníky, a to i v neanektovaných částech Polska. 25. října generální gouvernment pracovního oddělení vydal pracovní dekret, který nařizoval pracovat všem židovským mužům od 14 do 60 let ve vládou kontrolovaných pracích.

Jen do konce roku 1939 bylo postaveno 29 pracovních táborů v lublinské oblasti. 14 poblíž Varšavy, 12 blízko Krakova a tak dále. A správně předpokládáte, že tamní podmínky byly tvrdé. Ale byla to alespoň možnost přežití pro mnoho židů, kteří byli vykázáni z města, a ta almužna, kterou vydělali, je držela naživu. Na konci týdne vyhláška vyvěšená v Toruni naznačovala, jak bude nový německý řád v Polsku fungovat.

Byly to instrukce pro Poláky: "Všichni Poláci musí uvolnit chodníky pro Němce. V obchodech nebo na tržištích musí být etničtí Němci nebo němečtí úředníci obslouženi jako první. Polští muži musí sejmout klobouk před politiky, straníky nebo vojáky. Poláci nesmí užívat pozdrav "Heil Hitler." Polské ženy, které rozzlobí Němce, budou poslány do nevěstince. Polští muži, kteří rozzlobí ženy, budou tvrdě potrestáni."

Poslední odstavec říká toto: "Poláci, kteří nepochopili, že jsou dobyti a my jsme dobyvatelé a kteří jednají proti regulacím, se vystavují nejvážnějšímu trestu." Rád bych zde řekl, že zatímco podmínky pro Poláky v nacisty okupovaném Polsku byly hrozné, situace – krádeže, vraždění a teror – nebyla lepší ani v sovětskému Polsku. Sovětská tajná policie, NKVD, již začala utiskovatelskou kampaň, během které bylo více než milion Poláků poslán do gulagů, kde jich mnoho zemře.

Studie z Yaleovy univerzity z roku 1983 vyvodila: "Jestli 1,25 milionu bylo uvězněno a deportováno během 21 měsíců, potom někde mezi půl a tři čtvrtě milionem rodin mimo vězení a nucené přesídlení bylo přímo ovlivněno. To se týká pětiny nebo čtvrtiny z celkové populace přebývající v oblasti, což znamená, že každý znal někoho, kdo byl deportován nebo uvězněn." Rovněž mimo obecné a běžné nepřátelství mezi Ruskem a Polskem Josef Stalin osobně nenáviděl Poláky už po dvě desetiletí.

Čemu Poláci říkají Zázrak na Visle, byla ohromující a drtivá porážka sovětské Rudé armády v bitvě o Varšavu během polsko-sovětské války v roce 1920. Stalin byl silně kritizován za jeho účast v této katastrofě. V červenci 1920 se ofenzíva Michaila Tuchačevského prolomila polskou obranou a začátkem srpna neohrožovala jen Varšavu, ale i polskou nezávislost. Stalin se svými muži postupoval na jihu do Haliče.

Lev Trockij jako velitel nařídil Stalinovi opustit Halič, připojit se k Tuchačevskijmu a dobýt Varšavu. Ale Stalin chtěl nejprve zabezpečit Halič. Odmítl uposlechnout Trockého rozkaz a namísto toho oblehl Lvov, největší město v jihovýchodním Polsku. Tuchačevskij postupuje na Varšavu bez něj. Neví však, že polská rozvědka dekódovala rádiové zprávy Rudé armády a míří do pasti. Nechal jen malou jednotku jižně od Varšavy, která chránila spojení dvou sovětských frontů.

A zatímco Stalin stále obléhá Lvov, Tuchačevského týl je nechráněný. Polsko zahájilo 14. července protiútok a za jediný den promění ruský postup v ústup. 16. července, postupující od Varšavy i z jihu, se Poláci probijí mezerou mezi sovětskými jednotkami. 18. července zaútočí na překvapené Tuchačevského jednotky z týlu a většinu z nich obklíčí. Sovětské armády se chopí chaos a rozpadnou se celé divize.

Poláci brzy obejdou a zničí sovětské jednotky na řece Němen. Rusko zažádá o mír, Polsko je zachráněno a co je důležité pro nás v roce 1939, Stalin nedokázal dobýt Lvov a byl silně kritizován jako jeden z důvodů, jestli ne jediný důvod, proč Rusko tehdy nedobylo Polsko a možná i Německo. To se Josefu Stalinovi nelíbilo a začal kvůli tomu Poláky nenávidět. Jakmile začal vést Sovětský svaz, Poláci byli označováni za špiony, zvláště poté, co NKVD byla reformována do policie i tajné policie v roce 1934.

Nikolaj Ježov, který se stal jejím náčelníkem v roce 1936, byl zvláště znepokojen údajnými polskými spiknutími. A v srpnu 1937 byli Poláci oficiálně označeni za nepřátele státu. Tím započala okamžitá vlna zatýkání, mučení a poprav, k čemuž Stalin řekl: "Výtečně. Najděte a vyčistěte tu polskou špínu. Zbavte se jí pro dobro Sovětského svazu." Během této protipolské kampaně bylo více než 140 000 lidí zatčeno za špionáž a 111 000 lidí bylo popraveno.

A nyní, po událostech minulých šesti týdnů, se pět milionů Poláků najednou ocitlo pod sovětskou nadvládou a ta nadvláda bude brutální. Co se týče Stalina a Tuchačevského, Stalin jej vnímal jako nejvážnějšího rivala v období po Leninovi a Trockým a už v roce 1930 jej chtěl odstranit. To se nepovedlo.

V dalších letech to byl hlavně Tuchačevskij, kdo byl zodpovědný za modernizaci Rudé armády. Jako maršál Sovětského svazu, jmenovaný v roce 1935 byl v květnu 1937 zatčen. Během mučení řízeným přímo Ježovem se přiznal, že byl německý agent, který se chtěl chopit moci. Podle Simona Montefiora přežilo toto přiznání v archivech a je pokapáno hnědými skvrnami, které se poté ukázaly být krví.

Tuchačevskij byl uznán vinným ze zrady a popraven. Dostáváme se do spleti konspirací. Britský historik Robert Conquest v 60. letech řekl, že to byli Heindrich Himmler a Reinhard Heydrich, kteří zfalšovali dokumenty, které obvinily Tuchačevského, a potají je vypustili, takže se dostaly ke Stalinovi. Poté v roce 1989 Politbyro komunistické vlády SSSR přiznalo, že má nové důkazy, že to byli Stalin a Ježov, kteří přišli s Tuchačevského zradou, a sami potají dostali dokumenty k Heydrichovi.

Heydrich jako ředitel SD, rozvědky SS, si myslel, že přinutil Stalina popravit nejen Tuchačevského, ale i několik nejlepších generálů, ale ve skutečnosti byli Stalinovými figurkami. V článku magazínu Life z 50. let sovětský zběh řekl, že někteří agenti NKVD objevili ve starém policejním archivu carského Ruska, že Stalin byl dříve informátor. Tito agenti plánovali puč s Tuchačevskijm a dalšími, o kterém se Stalin dověděl, a tak on a Ježov zničili ty, kteří jej plánovali.

Ani dnes s jistotou nevíme, co se tehdy stalo. Ale Stalin odjakživa nenáviděl vojenské důstojníky, dokonce i když velel armádě v ruské občanské válce. Použil jakékoliv záminky, aby nechal důstojníky zatknout a popravit. A ve 30. letech mohla jen Rudá armáda zmařit jeho ambici absolutní nadvlády. Takže Stalin a Ježov zorganizovali popravy tisíců důstojníků Rudé armády po popravě Tuchačevského, včetně pěti z osmi generálů předsedajících jeho soudu v čistkách Rudé armády.

Ty byly součástí velkých čistek v letech 1937 a 1938, spolu s Ježovým útlakem Poláků, jak jsem zmínil, které vedly v Sovětském svazu ke skoro milionu mrtvých. Ježov – jako jiní před ním – upadl ve Stalinovu nemilost a byl zatčen v dubnu letošního roku. Přiznal se k několika činům proti Sovětskému svazu a čeká na soud. Minulý listopad jej v pozici velitele NKVD nahradil Lavrentij Beria.

Něco dalšího se tento týden připravovalo proti Stalinovi. V tajném proslovu k členům nacistické strany 21. října Adolf Hitler řekl, že jakmile bude Británie a Francie poražena, obrátí svoji pozornost na východ a ukáže Rusům, kdo je skutečný vůdce. Ale mohl on nebo kdokoliv ovládnout novou vědu? V září německý vědec řekl armádě, že je zde teoretická možnost využít nukleární fúzi k výrobě bomby dechberoucí destruktivní síly. Ale 11.

října Alexander Sacks, přítel Alberta Einsteina, přivezl dopis, který dostal od Einstaina, americkému prezidentu Franklinu Rooseveltovi. V dopise stálo, že atomová energie dovolí ničit protivníky v nepředstavitelném měřítku. Tento týden se ve Washingtonu poprvé sešla poradní komise pro uran. Amerika se pokusí tuto bombu sestrojit. A jak se blížíme na konec dalšího týdne války, Belgie vyhlásí svoji neutralitu. Židé jsou posíláni do pracovních táborů. Poláci jsou označeni za druhořadé občany, pokud byli vůbec uznáni za občany, a Hitler sní o dobrodružství proti Rusům.

A lidé přemýšlejí o definitivní zbrani. Protože rozdělení Polska nestačilo. Stovky tisíc mrtvých nebo brzy zabitých civilistů nestačily. Ne pokud je vnímáte jako podlidi. Těch šest týdnů války bylo příliš mnoho úsilí, když místo toho můžete použít definitivní zbraň a zabít všechny najednou. Nebylo by to skvělé?

Jestli chcete vědět, "jak skvělé" by to bylo, podívejte se na epizodu z naší série o kubánské raketové krizi den po dni přímo zde, která ukazuje, co by největší odpálená jaderná bomba, bomba Car, udělala Paříži. A podpořte válečné úsilí narukováním do TimeGhost armády na Patreonu. Uvidíme se za týden. Překlad Viktor Horký aka InkCZ www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

skoda, ze tam zas spomina mytus Tukacevskeho...neschopak Tukacevsky sa nechal obklucit pocetne mensou armadou a nezvladol ani len takticky ustupit a poliaci ho nasledne zmasakrovali
Stalin sa mal asi vysrat na cele juzne kridlo a behat zachranovat dementa co napochodoval poliakom do pasce

28

Odpovědět

Hoďte na něho někdo deku, nebo ho zabiju..

61

Odpovědět

+hmmProč? Má pravdu. A nejen u Tuchačevského. U většiny z popravených v čistkách se historici neshodnou, nakolik se Stalin zbavoval možných politických protivníků, a nakolik se zbavil neschopných mamlasů.

14

Odpovědět

+hmmskus si o tom nieco precitat a dat aj nejaky argument
zhodou okolnosti tuto temu velmi dobre spracovali prave ceski historici napr. pan Fidler ak si dobre spominam

Ale aj prostou logikou prides na to, ze Tukacevsky asi uplny genius nebol ked dostal takto na p***l

14

Odpovědět

+Alen dodam, ze cca zo 120 000 sovietskej armady bolo
15 000–25 000 mrtvych
65 000–66 000 zajatych
30 000–35 000 internovanych (v podstate zajatych v Nemecku)
pocet ranenych sa neuvazda

polske straty boli cca 4 500 mrtvych a 10 000 nezvestnych
skutocne brilantny takticky vykon genia Tukacevskeho :D :D
dufam ze sa ozve aspon jeden z tych borcov co mal opacny nazor...

24

Odpovědět

+AStalin ignoruje rozkaz nadřízeného důstojníka. Polská rozvědka rozluští šifrování rusů.. využije mezery, která byla vytvořena díky Stalinovi. Stalin neobsadí město, kvůli kterému ignoroval rozkaz. Rusové dostávají na p***l, jen díky tomu, že Stalin chtěl urvat slávu pro sebe.

Jinak.. klasická logika.. hodíš sem co se Ti hodí..
doplním počty poláků:
113 000 - 123 000
V prvním příspěvku píšeš: "neschopak Tukacevsky sa nechal obklucit pocetne mensou armadou a nezvladol ani len takticky ustupit a poliaci ho nasledne zmasakrovali" - počty byly vyrovnané a to jen díky Stalinovi - Stalin sám dal Polákům všechny esa. A ty se tím vyrovnej jak chceš.

61

Odpovědět

+HmmmSi mimo...
Cisla ktore som dal boli na spodnej hranici a rusi mali naozaj pocetnu prevahu...
Sam si ptotirecis... Stalin ma tozkaz obliehat lvov ale nasledne tvrdis ze je jeho chyba ze vznikla medzu nim a tukacevsmym medzera ktoru poliaci vyuzili... Tak kua ako mal oblrhat lvov alebo zacchranovat juzne ktidlo dementovi co nechapal zaklady strategie... Oboje naraz vzhladom na povet muzov robit nemohol

Medzera ktoru spominas vznikla z toho fovodu ze tukacevsky nahnal 90% svojich jednotiek medzi rieku a nemecku hranicu z coho pramenia aj tie sialene pocty zajatych a a internovanych...(btw takto inak poznas neschopaka velitela velke mnozstva zajatych vojakov ktori ani nemali sancu sa zapojit do boja)
Btw info pre teba Stalin nakoniec posla tukacrvskemu posili (to si asi netusil co) a skpncilo to presne tak ako by rozumny clovek cakal. Tym ze stalin rozdelil jednotky rak ani nepohol tuoacevslemu ani nedobil lvov... Narozdiel od tukqcvskeho ale nenol uplne vylizany a dokozal sa od lvovustiahnuz bez toho aby ptisiel o celu armadu ktorej velil

Genius tukacrvsky od tohto pruseru uz radsej len pisla knihy ktore mu sli predsalen lepsie ako realita

02

Odpovědět

+ASry za preklepy ale mobil
Kazdopadne vdaka za reakciu miesto nic nehovoriacej minusky
Sam ale uznaj ze velebit chlapa co dokazal zapricinit jednu z najhorsich ich ruskych porazok v dejnach ak nie uplne najhorsiu je vtipne... Stalin bol na hovno armadny velitel ale Tukacevsky dokazal byt porazenym velitelom v bitke ktoru cely svet pozna ako "ZAZRAK" na Visle a to nalriek tomu ze mal minimalne pocetne a kvalitativem vyrovnanu armadu ako jeho protivnik

00

Odpovědět

+ATak kvalitativní převahu neměl určitě. Ačkoli tam už Poláci nasazovali vše, co měli, měla většina jejich vojáků o dost větší kvalitu, než rudí gardisté (zkušenosti z legií, výcvik, zbraně a výstroj ze západu). Navíc bránili svůj domov a měli vysokou morálku a odhodlání, což se projevilo hlavně na severním křídle, kde generál Sikorski odrážel početně silnějšího nepřítele. Rusové byli naopak vyčerpaní po dlouhém postupu na západ, jejich zásobovací linie byly dost natažené a neměli dostatek zásob.
A o počtech se taky nedá moc mluvit. Pilsudski na klíčových místech soustředil dokonce více vojáků, než nepřítel a dosáhl tak početní převahy. Tuchačevský byl trochu v koncích, ale to především díky kombinaci všech problémů, kterými trpěl, mnohdy ne vlastní vinou. Neúspěch na severu, rozluštění sovětských kódů a rušení jejich vysílání, naprosto neschopný Stalin, který odvolal na jih Buďonného jízdu, takže tato velmi zkušená a hodnotná armáda nejen že nebojovala, ale dokonce při přesunu nevázala žádné síly nepřítele, nedostatek zásob a ne zrovna kvalitní podřízení ani mužstvo.
Jinak byl Tuchačevský trošku megaloman (jeho plány na vybudování desetitisícových tankový armád byly trochu přehnané), ale jistě se jednalo o kvalitního vojenského velitele (naprosto nepřekonatelný proti Bílým a hasič těch nejkritičtějších okamžiků rudé vlády), docela kvalitního reformátora a nesrovnatelně lepší velitel ozbrojených sil SSSR, než ta skvadra Stalinových přátel, která se tam dostala po něm.

10

Odpovědět

+ACo to plácáš? Jaký protiřečení? Přečti si můj příspěvek ještě jednou.

Haha :D :D Stalin Tuchačevski nic neposlal.. bylo to naopak.. to Tuchačevski posílal jednotky na jih, kvůli Stalinovi tím i byla vytvořena ta mezera o které jsem mluvil výše.
Btw.. kdyby byl Tuchačevski, tak neschopný, jak píšeš.. jak by se dostal až k Varšavě?

Zkrátka a jednoduše.. smiř se s tím, že tvoje modla byla totálně neschopná.. a svoji neschopnost si kompenzovala brutální vládou.

20

Odpovědět

+hmmto Sigfried
o kvalitativnej prevahe mozeme pokecat poliaci dostai na poslednu chvilu zbrane zo zapadu...to znamena nejaka vycvicenost na ne na vysokej urovni nebola, sovieti boli zoceleni skusenostami z obcianskej vojny a to ze mali nizsiu moralku je opat diskutabilne kedze z ich pohladu len dobijali spat uzemie, ktore este nedavno stratili a bolo ich, poliaci boli taktiez unaveny dlhym ustupom atd.

to ze pilsudski (resp jeho velitelia) dokazal na klucovom mieste zhromazdit viac jednotiek narozdiel od tukacevskeho svedci prave o tom ze Tukacevsky nieco sildne dovrzal

Stalin Budoneho jazdu neodvolal ak mi najdes taky jeho rozkaz tak sa ti ospravedlnim...
Dokonca Buddoneho jazda ak si dobre spominam bola nakoniec odoslana na pomoc Tukacevskemu a do bojov sa zapojila avsak uz neskoro... ono odlevitovat jednotky od Lvova k Warsawe nie je zalezitost hodin...poliaci ju rozsekali na kusy pri meste Zamosc

megalomaske je slabe slovo :D tie plany boli celkom slusne mimo ale to by bolo na inu debatu

mozeme sa tu natahovat donekonecna faktom ale je ze Tukacevsky na hlavu prehral bitku o Warsawu a teda celu sovietsko polsku vojnu...za seba dodam len ze nastastie

tocime sa ale v kruhu...ako velitel mam k dispozicii napr. 10 divizii a 9 z nich natrepem na prave kridlo a ked ma nepriatel ktory mal rovanko 10 diviziii obide z lava tak zacenm kricat ze potrebujem posily a nech vsetci co obliehaju Lvov sa urychlene odlevituju k Warsawe zachranovat mi lave kridlo lebo som asi debil...kto potom bude bojovat s poliakmi pri Lvove? okrem toho ked Tukacevsky ziadal o pomoc tak uz bolo neskoro proste to na presun bolo pridaleko

inak pre miestnych expertov hadanka na zaver
kde sa Tukacevsky nachadzal v momente bitky o Warsawu?
odpoved je Smolensk
vysvetli mi niekto ako sa v roku 1920 da efektivne velit utociacej armade z 800 km vzdialeneho mesta
genius Tukacevsky utocil na Warsawu ale mal to blizsie do Moskvy :D

00

Odpovědět

+ATakže...
Poláci si sebou na bojiště odnesli výzbroj z legií, kde jich bylo dost. Měli tak německé, rakouské, francouzské i italské zbraně a zkušenost z První světové, kde se toho muselo dělat trochu víc, než vypalovat farmy a střílet kulaky jak za války občanské. Na konci války pak dostali docela dost zbraní od ustupujících Němců. Po celou dobu P-S války pak pravidelně dostávali výzbroj ze západu, jak jen to Gdaňsk dovolil. Země se kvůli tomu sice šíleně zadlužila, ale v dané chvíli měli převahu ve výzbroji, tancích i letadlech.
Morálka je diskutabilní. Můžu jen říct, že únava a vyčerpání ti na morálce moc nepřidá. A to Sověti byli.
To, že měl Pilsudski víc vojáků může svědčit o spoustě věcí. Například že mohl rychleji dostat na frontu rezervy, nebo že mu nikdo tyto jednotky nebral.
Buďonný skutečně dostal rozkaz pomoci Tuchačevskému. Buď ale ten rozkaz nedostal, dostal pozdě (díky polskému rušení), nebo prostě neuposlechl a raději pomohl svému příteli Stalinovi. Do bojů se tak jeho armáda nedostala a na frontu dorazila až 20. srpna, tedy v době, kdy už RA ustupovala.
Oproti takovému Kulikovi, který zakazoval miny, podporoval kavalerii a málem potopil i T-34 byl pořád ještě dobrý a Sověti mu mohou mimo jiné vděčit za to, že jejich milovaný SSSR nepadl. Rozhodně nebyl marný. To dokazuje i jeho úspěch hned po Varšavě, kdy rozdrtil Krondštadtské povstání, které mohlo SSSR zničit. A že ho rozdrtit nebylo jednoduché...
Tuchačevský ze Smolenska vyrazil na Varšavu. To neznamená, že tam zůstal, spíš se naopak pohyboval spolu s armádou.

Prostě se smiř, že Tuchačevský byl jedním z předních vojevůdců Sovětského Ruska, zatímco Stalin jen neschopný patlal. Taky mu to během čistek dal sežrat...

11

Odpovědět

Maluj mu andělskou svatozář třeba tisíckrát, ale nic to nemění na tom, že Kobova diktatura stála na území Ruska víc životů než obě světová války dohromady. Masový vrah masovým vrahem zůstane – i kdyby ses na hlavu postavil. Je alibismus svádět jeho povahu a jeho chyby na všechny okolo.

30

Odpovědět

+-HoNY-tvrdenie Tukacevsky neschopny velitel ergo vrah a diktator Stalin je moja modla...briskna logika chlapci uz zacinam chapat preco vam Tukacevsky imponuje tiez bol slusne vyliizany

len dodatok mesiac po bitke pri Warsawe bitka na rieke Nemen

utociaci Pilsudski cca 100 000 straty 7000
branici Tukacevsky cca 100 000 straty 40 000

brilantny taktik Tukacevsky predviedol svoj skill tentoraz pri obrane
ale kedze si nechal vykvet armady zmasakrovat pred mesiacom pri Warsawe tak toto uz bol len ocakavany vysledok

01

Odpovědět

+ANa ruské/sovětské poměry „nás mnogo“ standard. Musíš to umět zařadit do kontextu doby.

Co třeba generálové Kornilov, Děnikin a Roman Fjodorovič Ungern von Sternberg? A potom ještě jeden šílenec, který když šlo do tuhého, tak utekl do Turecka a nechal téměř celou armádu svoji armádu na Krymu zmasakrovat, bolševici tam v rámci odvety řádili tak, že přeživší civilisté požírali odpadky.

00