Druhý strom, který vlastní sám sebeTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:85
Počet zobrazení:6 640

V Georgii ve městě Athens existuje strom, který je sám sobě vlastníkem. Má vlastní stránku na Wikipedii a existuje o něm mnoho videí a článků. Nedaleko od něj ovšem existuje podobný strom, který má téměř totožný příběh. O něm se ale v podstatě nepíše. Čím to je? A je tento příběh metaforou současné společnosti a úspěchu v ní?

Poznámka: Toto video vyšlo 3. prosince a asi vás moc nepřekvapí, že už i druhý strom má svou vlastní stránku na Wikipedii.

Přepis titulků

Možná jste slyšeli o stromu, který vlastní sám sebe. Od roku 2006 má stránku na Wikipedii, hodně se o něm píše v novinách a má příspěvek na Tumblru, který má aktuálně přes 800 000 "notes". Ne zobrazení, ale lajků a reblogů. Existuje o něm mnoho videí na YouTube. Lidé se na něj jezdí dívat do Athens v Georgii a pak vypráví příběh o člověku, který kvůli vzpomínkám napsal právní dokument, kterým dal stromu vlastnictví nad sebou někdy na začátku 19.

století. A pak mluví o tom, že podle současného práva pro to neexistuje právní základ, takže je to nejasné. A pak mluví o tom, že všichni se chovají, jako by to zákon byl, i když tohle už ani není ten původní dub. Ten totiž spadl ve 40. letech a byl nahrazen. A nakonec budou mluvit o tom, že celé právo je založeno na sociálních kontraktech, které všichni dodržujeme.

Nemluví už ale o druhém stromu, který vlastní sám sebe, který je zhruba 320 kilometrů tímto směrem. Ve městě Eufaula, kousek za hranicemi Alabamy, existuje další dub s téměř totožným příběhem. Byla to dominanta města, rada města předala stromu jeho vlastnictví a nikdo s tím neměl problém. A když strom spadl při bouři, vysadili místo něj nový a všichni se chovají, jako by to byl ten původní.

Tento strom ale nemá stránku na Wikipedii, na stránce toho druhého o něm není zmínka, aspoň v době natáčení ne. Nejsou o něm desítky YouTube videí, informace o něm jsou zasypány pod výsledky vyhledávání a články věnovanými stromu v Georgii. Z nějakého důvodu má tamten lepší propagaci. Možná proto, že byl první, zhruba o sto let. Oba ale získaly vlastnictví mnoho let před internetem, tak to asi nebude kdovíjaká výhoda.

Spíš je to ze stejného důvodu, proč se některé nápady uchytí a jiné ne. Vše je o tom, koho znáte. Strom v Georgii je v univerzitním městě, které je domovem University of Georgia a také studentů, kteří do města přijedou, ten příběh uslyší a pak zase odjedou. Eufaula je sice pěkné město, má ale mnohem méně obyvatel a žádný velký důvod, proč by ho přespolní navštívili. Z takových míst se příběhy tak dobře nešíří. Možná existují i další podobné stromy v dalších malých městech, ale já žádný nenašel kvůli humbuku kolem toho, kterého si všichni všimli.

Pokud chcete metaforu toho, jak funguje úspěch na internetu i jinde, stačí se podívat na tyto stromy. Ne vždy jde o kvalitu vašeho příběhu. Často jde o to, kolik lidí ho chce a může poslat dál. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář