Důkazy evoluce ve vašem těleVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:241
Počet zobrazení:7 178

Máš úsměv po mamince, oči po tatínkovi a svaly za ušima po třetihorních savcích... aneb které části našeho těla evoluce ještě úplně nezrušila? Slovníček: temple - chrám ancestors - předkové to serve - sloužit to disappear - zmizet remnants - pozůstatky framework - rámec natural selection - přírodní výběr thumb - palec pinky - malíček forearm - předloktí tendon - šlacha mammal - savec forelimb - přední končetina monkey - malá opice, opička / ape - větší opice, op to scramble - šplhat, drápat se nocturnal - noční subconsciousness - podvědomí / subconsciously - podvědomě to pivot - natočit se goosebumps - husí kůže pidgeon - holub tail - ocas spine - páteř vertebrae - obratel / vertebrates - obratlovci anchor - kotva pelvis - pánev / pelvic - pánevní gestation, pregnancy - těhotenství to prevail - přetrvat infant - nemluvně

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Vaše tělo je chrám, ale zároveň muzeum přírodovědné historie. Pozorně se podívejte a najdete části, které nemáme proto, že je potřebujeme, ale proto, že je potřebovali naši zvířecí předci. Dávno neslouží své původní funkci, ale zatím ještě úplně nezmizely. Tyto pozůstatky naší dávné historie dávají smysl jen ve spojení s evolucí a přírodním výběrem. S rukou na rovné podložce spojte malíček a palec a ruku mírně zdvihněte. Pokud uprostřed zápěstí vidíte vystoupnout šlachu, máte v předloktí zakrnělý sval.

Říká se mu palmaris longus a u 10-15% lidí dokonce na jedné nebo obou rukou chybí. Ale tito lidé nejsou o nic slabší; neovlivňuje totiž sílu úchopu. Pokud je třeba nějaký kosmetický zákrok, lékaři vždy jako první použijí tuto šlachu. Palmaris longus najdete u mnoha savců, ale nejčastěji u těch, kteří používají přední končetiny k pohybu. U primátů je delší mezi lemury a opicemi a kratší u šimpanzů, goril a dalších, které netráví tolik času na stromech. Není to však jediný sval, co nepoužíváme.

Podíváme se na další tři za uchem. Nedokážeme s nimi tolik hýbat, na rozdíl od jiných savců, kterým pomáhá zachytit zvuk. Nejvíce tak pomáhají nočním tvorům. U lidí můžeme pohyb svalů zachytit elektrodami. V jedné studii byly zaznamenány pohyby těchto svalů v reakci na nečekaný zvuk. Nepohne se celé ucho, ale stah svalu je zachycen. Podle záznamu se dá určit odkud zvuk přišel. Pocházel z reproduktoru na levé straně účastníků testu. Ucho se tedy podvědomě, i když marně, snažilo natočit po směru zvuku.

Dalším projevem zakrnělých částí těla je husí kůže. Když je nám zima, malé svaly kolem chloupků se stáhnou a chloupky napřímí. Ty pak s sebou vezmou i kůži a vytvoří hrbolky. Našim zvířecím příbuzným zježená srst pomáhá zlepšit izolaci a udržet teplo. Ptáci to dělají také; nejspíš jste viděli v chladnu načepýřeného holuba. Reakci těla na snížené teploty řídí hormon adrenalin, který zodpovídá i za útěk nebo útok.

Takže pomáhá zvířatům vypadat větší, pokud jsou v ohrožení. A nejspíš může i za husí kůži při nečekaných a emocionálních změnách v hudbě. A pak je tu náš ocas. Na konci páteře máme několik spojených obratlů. Někdo má tři, někdo pět... říkáme jim kostrč. Nyní slouží jako ukotvení některých pánevních svalů, ale zároveň je to pozůstatek ocasu našich předků. Všichni jsme chvíli ocas měli. Když se během čtvrtého týdne těhotenství formují základy těla, lidská embrya připomínají embrya dalších obratlovců, včetně ocasu, složeného z 10 až 12 obratlů.

U mnoha zvířat vývoj ocasu pokračuje, ale u lidí a dalších opic jsou buňky ocasu naprogramovány, aby odumřely pár týdnů po svém vzniku. Výjimečně nějaká mutace dovolí, aby otisky předků přetrvaly a lidské dítě se narodí s opravdovým ocasem. Nejroztomilejší zakrnělá vlastnost je úchopový reflex. Nemluvňata do šesti měsíců věku mají neuvěřitelný stisk, ať jim do rukou dáte cokoliv.

Stejný reflex funguje i na nohou. Ukážu vám úžasný záznam ze 30. let, kdy toto chování zkoumali. Tato miminka mají teprve měsíc, ale jak můžete vidět, jejich vnitřní opička dokáže udržet celou jejich váhu.

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bude taky někdy video o tom, v čem evoluce zásadně nefunguje a kde je krásně vidět jaký blábol to ve skutečnosti je? Já jen že už mám dost těch pohádek co se neustále opakují jako "fakt", přitom to má tunu problémů o kterých se nemluví. :D

Evoluce je taková pohádka. Začíná velkým třeskem. Blábolem který nikdo nikdy nedokáže a jen se dohadují jak vlastně z ničeho vznikl svět. Mluví se tady prakticky o zázraku, který ale "věda" všude jinde odmítá. :D "Současný odhad mainstreamové teorie hovoří, že rozpínání začalo před 13,798±0,037 miliardami let" Přesněji to je před 13,798±0,037 miliardami let ve 23 hodin 16 minut a 13,511412256454515561599 sekundami. :D

Někteří ale ovšem předpokládají že některé částice už ve vesmíru existovaly. :) Ano... Tedy nějaký evoluční jev tu mohl být "bez toho aniž by ho předtím někdo stvořil" ale Bůh to být nemůže. Proč? No protože ateistům se to nehodí do krámu. To je jediný důvod.

Pak tu máme takovou velikou nevyplněnou mezeru. Nevíme co se tam dělo atp.. A najednou hurá! Máme opice! Pak je pár článků.. Zbytek článků nepotřebujeme, to se vyřeší přece jindy. :D Tak vezmeme další část evoluce která nám jakštakš funguje a dáme na těch prvních 150 teorií další teorii.

Hurá.. Vítejte. Toto je prosím věda na entou.

770

Odpovědět

Wow, to ještě v týhle době žijou takovýhle idioti? A já myslel že to maj jen v Americe. Evoluce nemá s Velkým třeskem nic společnýho btw. Radši se vrať do 5. třídy pro první hodiny biologie

494

Odpovědět

Pokud si někdo myslí, že evoluce začala velkým třeskem, tak se nedivím, že si myslíš, že je to blábol. Sežeň si relevantní informace. Drom má pravdu.

321

Odpovědět

A že byste tedy napsal nějaký příklad toho, proč evoluce je blábol? A proč do toho taháte teorii velkého třesku, která s evolucí nemá pranic společného? A opět, nějaký příklad těch částic byste neměl, nebo odkud jste čerpal? Co je na Velkém třesku zázračného? Kromě toho, že logicky nemůžeme vědět, co bylo před ním...

181

Odpovědět

The ignorance is strong in this one. :-D
Evoluce pro lidi není přímo pozorovatelná, to je asi nejzásadnější problém. Všechny důkazy tak mohou být jen nepřímé, ale ty jsou poměrně silné v dnešní době. Tak jako můžete člověka odsoudit za vraždu na základě testů DNA, otisků prstů na zbrani atd., aniž by jej někdo při samotném aktu viděl. Mimochodem Bůh taky není ze své podstaty přímo pozorovatelný, takže by to pro Vás mohlo být pochopitelné, analogie je evidentní.
Velký třesk a evoluce nejsou ve vědeckém světě svázané. Akorát to obojí nezapadá do mainstreamového kreacionistického pohledu na svět, že když je psáno "Byl večer a bylo ráno, den první" atd, znamená to 6 24-hodinový úseku, kdy byla tvořena země. To už bylo tisíckrát diskutováno a Váš pohled na věc rozhodně není ten jediný.
Obecně nechápu, proč si věřící člověk na BBT stěžuje. Původně vědci předpokládali, že vesmír vypadá pořád stejně a nikdy nevznikl, čímž doopravdy popírali Písmo, Einstein kvůli tomu dokonce zařadil do svých výpočtů tzv. "kosmologickou konstanty", aby se mu podle toho vesmír nerozpínal (později to označil za největší chybu své kariéry). Velký třest se Vám hodí do krámu, tak proč kňouráte?

101

Odpovědět

ja si prosim naopak viac videii o evolucii :)

fajn videjko na preklad z TED ed

inak" target="_blank" rel="nofollow">https://www.youtube.com/watch?v=qrKZBh8BL_U


inak
" target="_blank" rel="nofollow">https://www.youtube.com/watch?v=qrKZBh8BL_U


inak
ked uz splietas BBT a evoluciu dokopy, skus si pozriet serial s Neil deGrasse Tyson... zlepsis si vseobecny prehlad... je tam ukazana evolucia oka, vymeranie druhov, kopec informacii o doposial nam znamom vesmire...aj historia niektorych krestanskych vedcov.. prosto pekny serial... nemusis tomu verit, len to skukni a urob si nazor... a Neal ma aj pekny nazor na ateizmus...

odkaz na serial
http://www.csfd.cz/film/366865-kosmos-casoprostorova-odysea/prehled/

Neal a jeho nazor na vieru
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/neil-degrasse-tyson-o-vire

skus si len trosku otvorit mysel...na sekundu zapochybovat (za to neskoncis v pekle)

skus sa zamysliet nad tym, preco nemaju ziadne cicavce viac ako 4 koncatiny? alebo viac ako dve oci? to mal tvorca taku slabu fantaziu alebo je tu sanca za sa vsetky cicavce vyvynuli z tvora ktory mal dve oci a 4 koncatiny?

napr. moja rodina aj okolie je vysoko krestanske... chodil som na krestansku skolu... ale nikdy mi to moc nedavalo zmysel, vela paradoxov a nelogickych prehlaseni. Vzdy, ked som sa pytal nieco knazov, tak som ostal este viac zmeteny... postupne som zacal vyhadzovat (princip Occamovej britvy) z viery myslienky co mi nedavaly zmysel (zavadzali), az som dosiel do bodu kedy som vieru osekal uplne a svet zacal davat vacsi zmysel... bol som na oboch stranach, ale veda dava logickejsie odpovede na moje otazky ako ktorekolvek doposial mne zname nabozenstvo

33

Odpovědět

+amyiLíbí se mi jak každý tvrdí že jsem křestaň apod.. :D Hlavně aby jste mohli tvrdit že vše co napíšu proti evoluce je nesmysl a evoluci nechápu. Ano ano ano. Tak to jde vždy. :) Samozřejmě že dávám evoluci a velký třesk dohromady. Proč to dělám je celkem logické.

Můžeš mi říct co je podle tebe přesně věda? To, že ti někdo něco tvrdí a ono se to zdá logické? To že je něco logické znamená automaticky že je to fakt?

Velký třesk je hovadina už sama o sobě. Už o tom psalo X vědců. Píše se to někde? Ne... Protože "vědě" se to nehodí do krámu. Když něco vybuchne a X věcí se rozletí, budou se točit ve směru toho výbuchu. Asi to bude těžko naopak. :) Proč se tedy mnoho planet točí opačným směrem než ostatní planety? To je třeba jedna z takových BBT chyb. Ale nebojte, evoluční vědci vám vymyslí nějakou teorii aby to bylo možné okecat.. Ostatně to samé co dělají už desítky let. Když něco nefunguje, upravíme to aby to dávalo smysl. Když to ani potom nedává smysl, zakecáme to znovu. "Oni" to spolknou..

Dneska se dá krásně matematicky vypočítat kolik lidí na světě bude za X let. Taky se to tak dělá. Zkuste si to použít na evoluci a pak třeba na biblická data. To jen taková zajímavost.. Při nějakém (MINIMÁLNÍM) přírůstku populace vám vyjde za cca 6 000 let 7 až 8 miliard lidí. Při evolučních číslech vychází absolutní nesmysly. V případě evoluce je výsledek cca "12,219,747,164,210,900,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000.00" To je bohužel velmi daleko od reálných 7 miliard.

Tedy i matematika dokazuje nesmyslnost těch ateistických blábolů o milionech a miliardách let. Můžete si to přepočítat.. Kalkulačku snad máte. :) Ateisti u matematiky dost zuří. No já se nedivím.

Co třeba zázračná radiouhlíková metoda? To přece funguje spolehlivě. Taky že se to zkusilo. Po nějaké sopečné erupci vědci zkoušeli vypočítat za jak dlouho vznikl jistý kráter nebo spíš hora. (Teď si fakt nejsem jistý co z toho to bylo) Vzhledem k tomu že u toho výbuchu bylo X lidí a sledovali to pár hodin, tak věděli přesně jak stará ve skutečnosti je. Nebyla to tedy ani týden stará hora..

Zázračná radiouhlíková metoda ale ukázala uplně jiné stáří. Bylo to několik milionů let.. No jo. Tolik tedy k přesnosti vědy. :) Můžete si to vše dohledat, já to za vás dělat nebudu. Když už chcete mít ten rozhled, měli byste to vědět sami a nečekat na ostatní až vám to strčí před čumák.

111

Odpovědět

+SteveNa celý tvůj "rozhled" a "fakta" stačí jedno meme..."look at it, its fucking retarded".
..tvojí logikou je podle mě vesmír starý 358let. Žil někdo z nás v té době ? NE. Takže vše vzniklo přesně před 358lety a NIKDO to nemůže vyvrátit a hlavně né ty když popíráš včdecké metody. Zasranej retarde...Doufám, že každý den děkuješ bohu za internet protože ten tu přece byl skoro od vzníku vesmíru ne ?

10

Odpovědět

+amyi1. podle BBT při velkém třesku nebyly žádné planety, které by se mohli točit. Rozletěla se hromada prachu, díky gravitaci se ten prach v různých hromádkách pospojoval do planet, hvězd, mlhovin atd atd. Točí se to tak, jak se prostě ten prach dal dohromady.
(a vůbec, co to proboha má být za argument?)
2. opakujeme. Evoluční vědci žádnou teorii velkého třesku nedělají, to dělají astrofyzici a teoretičtí fyzikové.
3. matematická predikce populace je model, který funguje pro moderního člověka vzhledem k jeho úmrtnosti, porodnost, roztahovačnosti, schopnosti produkovat potravu atd. atd. Bez civilizace nebudeš mít růst populace na dnešní úrovni, pro kterou je to modelováno. Matiku musíš umět použít, abys ji mohl použít ;-)

Tyhle věci by sis taky mohl zjistit a nečekat, až ti je někdo strčí před čumák. Jestli si myslíš, že fundamentalismem ovlivníš něčí názor v internetové diskuzi, tak se jednoduše mýlíš. Už jenom to nesmyslné trvání na spojování BBT a evoluce, osočování za ateistické tohle a tamto atd. tě strašně diskredituje.

Jestli zvládneš od poslechu britskou angličtinu, tak si pusť pár videí od Johna Lennoxe (mimochodem křesťan, což skutečně předpokládám, že jsi i ty ;-) ). Je to oxfordský matematik, vedoucí postava tzv. evangelical intelligentsia. Jeho argumenty jsou velmi nenásilné a extrémně logické, přesto snadno pochopitelné. V diskuzích nemá problém nakrájet si lidi tipu Dawkinse). V sedmidenní stvoření sám tuším nevěří, ale můžeš se alespoň inspirovat tím, jak můžeš sdílet svůj názor a nebýt u toho vocas ;-)

130

Odpovědět

"Protože „vědě“ se to nehodí do krámu. Když něco vybuchne a X věcí se rozletí, budou se točit ve směru toho výbuchu. "

tak sa na to nepozeraj ako na vybuch

http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/veda-nabozenstvi-a-velky-tresk

11

Odpovědět

Jen jedno slovo: Dinosauři

00

Odpovědět

Že když slyším nějaký pronikavý zvuk, tak se mi stáhnou svaly u uší (a ucho se nepatrně pohne), už jsem si všiml dávno. A vida, vysvětloval jsem si to stejně, jako to vysvětlili teď ve videu.

55

Odpovědět

Měl by sis okamžitě založit kanál na youtube, kde publikuješ všechny svoje objevy dřív, než tě zase předhoní...

334

Odpovědět

+johny16gJára Cimrman still lives

270

Odpovědět

Tak to já si všimla, že mi uši lezou k týlu, když jsem cítím stud. Tyto svaly používám jako součást své mimiky.

90

Odpovědět

První věci byly zajímavý, ale husí kůže pomáhá s tepelnou izolací i nám s drobnými chloupky, bez kostrče by nebylo možné delší dobu sedět atd. Dlouho se jako jeden z takovýchto pozůstatků uvádělo slepé střevo. V šedesátých ho hojně odstraňovali jako přebytečnost, když byla evoluce hodně "in". Pak se zjistilo, že je domovem mnoha užitečných bakterií a bez něj klesá imunita.
Biologové dosud nedokázali pochopit koncept důkazu. Fyzikovi byste asi těžko podstrčili orangutaní čelist s upilovanými zuby spolu s lidskou lebkou jako předka člověka.

223

Odpovědět

K Palmarix longus
http://www.physiotherapyjournal.com/article/S0031-9406(11)00049-6/abstract

00

Odpovědět

Slepé střevo nemám od svých tří let a imunitu mám velmi dobrou. :)

114

Odpovědět

Neplést slepé střevo s apendixem
slepé střevo je skutečně důležité, i pro imunitu i pro trávení, narozdíl od něj apendix (taky červovitý výběžek), je pro člověka zbytečný a při zánětu slepého střeva (který je ve skutečnosti zánět apendixu) se odstraňuje pouze ten

141

Odpovědět

+Ronnyhttp://www.livescience.com/10571-appendix-fact-promising.html
Dokud
ale nebudeme schopni sestavit lidské tělo z molekul, tak je přeci jen trochu arogantní o něčem říct, že je to k ničemu.

Malé svaly u uší mohou třeba pomáhat rozeznat směr, odkud zvuk přichází. Uši jsou v jiné výšce z podobného důvodu, tak je to fakt troufalé odsoudit jako zbytečnost...

70

Odpovědět

+Ronnya co chlapske bradavky? :D tie maju tiez nejaku funkciu? skus s nimi potocit, mozno naladis nejake radio :D

103

Odpovědět

+Ronnyamyi: srandičky srandičky, ale k těm chlapským bradavkám patří i mléčné žlázy. Jinými slovy i chlapi by za určitých okolností mohli kojit. ;-)

30

Odpovědět

+Ronnyhm, a existuje (existoval) nejaky samec-cicavec, ktory koji svoje mlade? napriklad ked mamina nemoze, alebo uz vonia kyticky od spodu...google: zrejme ano :) dajaky netopier dokonca pomaha kojit svojej samicke :D to su mi veci :D https://en.wikipedia.org/wiki/Male_lactation#Nonhuman_animal_male_lactation

01

Odpovědět

+RonnyV děloze se muži i ženy vyvíjejí velmi podobně. Čím podobnější si muži a ženy jsou, tím efektivnější to celé je. Je to pozůstatek nitroděložního vývoje.

10

Odpovědět

prosim vice takovych videii. jde o inteligentni vedecka videa kde se nedrmoli o zavod.

dekuji.


ququue - ted? to video je stare. navic rika ti neco pojem SFW?

132

Odpovědět

Takže teď už se genitálie na videu zamazávají i novorozencům? (3:41)

341

Odpovědět

V 90. letech se v Americe řešila kauza, kdy otec vyfotil své dítě (také novorozence) nahé u bazénu na zahradě svého domu. Byl za to stíhán za sexuální zneužití, nehorázný průser, řešilo se to na celostátní úrovni. Doufám že teď chápeš, proč je to zamazané ;-) Určití jedinci by to byli schopni pochopit třeba jako dětskou pornografii .. no a že jich v americe mají mraky takovýchto jedinců.

220

Odpovědět

Jestli se nepletu, tak ape je lidoop a monkey je opice, tj. podstatný rozdíl...

210

Odpovědět

Lidoopi jsou podmnožina opic, tudíž lidoop je zároveň opice.

17

Odpovědět

+ŠriberV podstatě máš pravdu. Ale jelikož se ta část videa týká ztráty ocasu, tak bych nedávala rovnítko mezi lidoopy a opice. Mělo by tam být správně lidoop.
Stejně je takovéhle slovíčkaření zbytečné, každý snad pochopil, co tím bylo myšleno.

40

Odpovědět

+ŠriberDoteď jsem žil v domnění, že opice a lidoopi jsou dvě různé podmnožiny primátů. Když se ale teď dívám na Wikipedii, tak jsem z toho zcela zmatený. Navíc to vypadá, že v anglickém názvosloví to funguje ještě úplně jinak. Vzhledem k tomu, jak často se ale mění klasifikace různých živočichů a skupin, tak by mě ani nepřekvapilo, kdyby to ještě před 10 lety bylo úplně jinak.

50

Odpovědět

+ŠriberZas tak moc se nemění, spíš doupravuje. Ten rozdíl je důležitej, neboť ještě existjou ignoranti, co evoluci jako fakt neberou (škoda že se nerozhodnou nebrat jako fakt gravitaci a neodletí si někam pryč) a vysmívaj se tomu že se lidi vyvinuli z opic i když tu opice pořád máme. Nechápou že jsme se vyvinuli ze stejných zvířecích předků co měli blíž k lidoopům, ale dneska už samozřejmě nežijou.

10

Odpovědět

Zkoušela jsem tu vystupující šlachu na zápěstí. Na pravé ruce mi vystupuje a na levé ne, docela zajímavé, nikdy jsem o tom neslyšela. Hodně mě překvapilo, že měsíc staré dítě dokáže udržet svoji vlastní váhu. Škoda, že synovec už je starší, hned bych to na něm vyzkoušela :)
Video super, další taková.

312

Odpovědět

Tak si hned dej facku. Ano dítě se dokáže udržet, ale ne moc dlouho a asi mu to nijak prospívat nebude. Takže až něco synovci provedeš (popř. někomu jinému), nezapomeň říct, že to bylo na internetu...

239

Odpovědět

+Super nápadJa si myslim,ze je to super napad. Ty dnesni zbytecne uzkostlivi rodice fakt nicemu nepomahaji...

130

Odpovědět

+Super nápadTakže myslíš, že ho nemám nechat hodinu viset nad propastí? Sakra, plány na víkend jsou v čudu :)

Jeden by řekl, že když udělám za větou smajlíka, tak to bude každému jasné, ale někomu by očividně nestačilo ani 10 smajlíků, aby pochopil nadsázku.

210

Odpovědět

spravime si prieskum? :P 10-15% ludu by nemalo mat ten sval, ci šľachu na ruke...
palec hore, komu sval chyba
palec dole, kto ten sval ma na oboch rukach

67140

Odpovědět

27:44 divny ne? to bude tim, ze sem chodi samy tlusty prasata kterejm ten sval nejde videt ;DD

236

Odpovědět

+rodierNikoliv, jsme svědky pozoruhodné závislosti mezi návštěvníkem serveru videacesky a výskytem svalu palmaris longus.

200

Odpovědět

+rodierZávěr: Návštěvníci videačesky jsou evolučně vyspělejší než zbytek populace :)

151

Odpovědět

+rodierNene, já jsem tlustá, a vidět ho mám, tím to nebude :)

230

Odpovědět

+rodierTěch 10-15% může být jen světový průměr, ale v jednotlivých národech nebo rasách mohou být a často jsou nemalé výkyvy.

140

Odpovědět

Zdravím,
V tomhle videu temple opravu neznamená chrám, ani nic podobného, ale je to spánek na lebce :)

27

Odpovědět

Tak ne, moje chyba, myslel jsem, že se to slovíčko zmiňovalo ve vztahu k těm 3 svalům u uší, ale je hned na začátku - BERU ZPĚT :D

83

Odpovědět

Nevím jak ostatní, ale já bych chápavý ocas jedině přivítal :-D Hodně věcí by to zjednodušilo a urychlilo + další možnost komunikace :-D
"Ještě jednou na mne takhle zamáváš tím ocasem a narvu ti ho do ****" :-P

500

Odpovědět

no ak by mal ten chvost poriadne svaly, zeby sa dal prakticky vyuzit...to by bolo super... ale tenku, kostnatu srandicku, co by ti len zavadzala by som si aj tak nechal ufiknut...

150

Odpovědět

+amyiTos nemel rikat, jednu takovou strandicku bez praktickeho vyuziti co jen zavazi prece mas na druhe strane

332

Odpovědět

+amyiale tu potrebujem na cikanie :P

241

Odpovědět

+amyiTeda já ty šlachy vidím jako bílo-zlatý...

70