Jak Pablo Escobar způsobil Kolumbii hroší problémVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:113
Počet zobrazení:8 341

Smrt Pabla Escobara a pád jeho drogového impéria měly v Kolumbii nečekaný vedlejší účinek. Do přírody byli vypuštěni čtyři hroši z jeho soukromé zoo. Od 90. let se ale hroši rozmnožili a začínají být vážným problémem, který se časem bude jen zhoršovat. Jaká jsou přesně nebezpečí této situace a možná řešení? Přinášíme vám druhý díl Hranic z Kolumbie.

Přepis titulků

Znáte Pabla Escobara, toho drogového barona? Jsem u jeho bývalého domu na venkově v Kolumbii a hledám tu hrochy. Moment, hroši tu být nemají. Rozhodně ne. Hroši se vyskytují tady, ne v Kolumbii. Pablo Escobar byl nechvalně známý a snad nejúspěšnější drogový baron dějin. Měl celé impérium, které vyrábělo kokain a prodávalo ho po světě. Jeden z nejhledanějších mužů, pašerák drog Pablo Escobar, je obviněn také z vraždy a terorismu.

Za ty peníze z drog si chtěl postavit soukromou zoo. Přivezl sem žirafy a exotická zvířata z celého světa, včetně čtyř hrochů. Když byl Pablo Escobar zastřelen na počátku 90. let, vláda tuto nemovitost zabavila a poslala ta zvířata do různých zoo. Jenom hrochy ne. Ty nechali být, vypustili je do bažiny. Tito hroši jsou nyní časovanou bombou. Dnes je těch hrochů 50.

Velice rychle se rozmnožili a teď jsou velkým problémem pro kolumbijskou vládu a hrozbou pro místní obyvatele. Abyste tento problém pochopili, musíte pochopit hrochy. Hroši jsou obří savci, jejich domovinou je africký kontinent a jsou dost agresivní. Podle některých jsou hroši nejzuřivější savci na planetě. Počkat, hroši jsou přece roztomilí mazlíčci. V jedné scéně z filmu Fantazie tančí hroši balet s krokodýly a ti krokodýli se zdají nebezpeční, ne ti hroši.

Ve skutečnosti je to přesně naopak. Hroši běžně zabíjejí krokodýly. Ze všech divokých zvířat v Africe zabijí hroši každoročně nejvíce lidí. Escobarovo panství zatím proměnili v zábavní park, kde se můžete procházet, prohlížet si různá zvířata. A hroši se stali součástí této podívané. Je to vlastně docela hezký park. Kdybych měl víc času, určitě bych se tu zdržel. Podle audioprůvodce, který o těch hroších vypráví, jsou tito hroši takový povedený experiment ochrany druhu.

Park navrhl smělý plán na záchranu a udržení těchto nádherných divokých zvířat. Prý tu mohou žít v přirozeném prostředí a daří se jim tu dobře. Mohou vést přirozený život, v podmínkách nejbližších jejich domovině. Ale jdu si promluvit s biologem, který to vidí výrazně jinak. Je to opravdu velký problém. Mluvíme o více než 50 hroších. Je to hroší invaze.

Problémem je, že není možné hrochy v parku udržet. Už se vydali na cestu a usazují se v řekách a rybnících stovky km daleko. Přicházíme k další skupině, jsou tu tři a žijí v tomto rybníce. David a jeho tým dostali za úkol najít řešení tohoto problému. Jak zabránit hrochům, aby se volně pohybovali, a co dělat s rostoucí populací. Ale to je vážně složité, hlavně proto, že nikdo nic takového zatím dělat nemusel. To si na internetu nenajdete.

Nemůžu zadat: "Mám skupinu hrochů mimo přirozené prostředí, co mám dělat?" Řeknu vám, proč je to takový problém. Tomu, co tu vidíte, říká David: Hroší ráj. Ano, toto je hroší ráj. V Africe jsou často sucha, která omezují rozmnožování hrochů. Tady sucha nejsou. Je to pro ně ideální místo. Bez přirozeného predátora a jakékoli konkurence začnou být sexuálně aktivní dříve, jedí víc, prostě si užívají život.

Díky tropickému podnebí mají celoročně dostatek potravy. Kolumbie je jedna ze zemí s největší biodiverzitou na Zemi a rostoucí populace invazivního druhu znamená narušení této biodiverzity. Invazivní druhy jsou hlavním důvodem pro ztrátu biodiverzity a biologové už začínají pozorovat, že hroši mění místní ekosystém. Ale nejsou hrozbou pouze pro ekosystém. Občas se hroši zatoulají do města. Tento hroch bloudil přímo středem města. Jak se populace hrochů šíří, stále častěji se setkávají s lidmi a David se obává, že místní nevědí, jak nebezpečná tato zvířata mohou být.

Vůbec nejsou agresivní. Jsou to takoví maskoti našeho města. Lidé k nim mají velmi vřelý vztah. Jako by nemohli nikomu ublížit. Zatím při těch setkáních nikdo zraněn nebyl, ale s tak rychle rostoucí populací hrochů nebude trvat dlouho, než dojde k nehodě. David se svým týmem přišel na několik způsobů, jak se s problémem vypořádat.

Zaprvé se snaží je fyzicky omezit pomocí plotů a valů z kamenů. - Takže tuto oblast nemohou opustit? - Ale ano, opouští ji. - Vážně? Jak? - Přeskočí to. Můžou ten plot převrátit. - A ten ostnatý drát je nezraní? - Ne. Možná je trochu škrábne. Takže ploty nefungují. Potom zkoušeli vykastrovat samce, zabránit jim v rozmnožování. Ale uspat a vykastrovat hrocha je nebezpečné, časově náročné a drahé.

Podařilo se nám provést jednu kastraci ročně. Každý rok se narodí 5 až 10 hrochů, takže ta metoda není účinná. Jedno řešení je to, co se dělá jakémukoli velkému, nebezpečnému, invazivnímu druhu, který obsazuje ekosystém, do kterého nepatří. Vyhubíte je. Přijel sem expert na hrochy z Jihoafrické republiky a řekl: "Máte tu fakt velký problém. Je to časovaná bomba a bude se to jen zhoršovat.

Řešením je zabít je." To ale nedopadlo dobře. Tým lovců vyrazil, jednoho hrocha zabil a zveřejnil tuto fotku, která způsobila národní pobouření. Lidem se nelíbila představa, že ti hroši jsou loveni a zabíjeni. Vedlo to k tomu, že federální soudce stanovil, že lov hrochů bude nelegální. Museli jsme lovit tygry, jaguáry, pumy, medvědy. Ty je legální lovit, ale hrochy ne. S hrochy je to složité, protože pro lidi jsou tak okouzlující.

Fascinují lidi, lidé je vidí jako dobrácké, něžné. Nejlepším řešením, o které se David velmi zasazuje, by bylo hrochy prostě přestěhovat. Pracovat s organizacemi ve světě, které by byly ochotné je přijmout, aby se mohli přesunout do kontrolovaného prostředí. Ale než k tomu dojde, budou se v bývalém panství Pabla Escobara dál prodávat lístky lidem, kteří chtějí vidět hrochy, David a jeho tým se budou dál snažit udržet situaci pod kontrolou a hroši, skuteční vítězové toho celého, si budou užívat skutečnosti, že opravdu žijí v hroším ráji.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To v Kolubmii nemají ploty ?!?
V česku máme taky v zoo hrochy a nevím o tom, že by někam samovolně odcházeli.

17

Odpovědět

Koukal ses na to video? Ploty a hrazení taky zkoušeli. V Česku sice máme hrochy v zoo, ale rozhodně ne za plotem. A ne v takovémto množství a na tak velké ploše.

71

Odpovědět

+XardassVideo jsem viděl.
Tím "ploty zkoušeli" myslíš 06:20, ten záběr na pár shnilých klád svázaných kusem drátu?

"Česku sice máme hrochy v zoo, ale rozhodně ne za plotem"
lenacia nasdílela link něčeho, co považuju za plot.
http://www.zoodvorec.cz/images/preview/8646276-1508275177.jpg

Pointa mého příspěvku ale byla v tom, že vytvořit "nějakou fyzickou bariéru" proti hrochům není nereálné, ačkoliv mi to tak z videa vyznělo. Může to být v závislosti na typu bariéry různě finančně náročné, to ano.

11

Odpovědět

+jjkzase je ale nutné podotknout, že ice jo je to plot, ale k***a drahej plot. Plus my můžeme mít teoreticky ploty... protože na tom daném prostoru ti hroši nemaj dostatečný prostor k řádnému rozběhu... nicméně tolik železa na takový 'plot' a ještě homuset vpodstatě zakotvit v betonu v zemi... na tak obrovský prostor to prostě není dostatečné. Plus je otázka zda tenhle v zoo chovaný hroch ten plot nerespektuje už jenom tím, že vyrůstal v zoo v uzavřeném prostoru.

01

Odpovědět

+lenacia"na tak obrovský prostor to prostě není dostatečné"
Jen aby bylo jasné, o jakém prostoru se bavím: Nenavrhuju oplotit celou Kolumbii, ale jen ten původní park (Hacienda Napoles). A oplotit park tak, aby z něj hroši nevybíhali, prostě není nerealizovatelné. Dokonce už existuje reálný návrh, jak to udělat [1], tak nechápu, proč mě pořád přesvědčujete o tom, že to nejde. ;-)

[1] http://thepolitic.org/zoo-gone-wild-after-escobar-colombia-faces-his-hippos/

02

Odpovědět

+jjkCopak o to, ono to jde, ale rozhodně to není tak jednoduché, jak naznačuje tvůj první komentář. Cena na oplocení parku by byla podle tvého zdroje 100 000 dolarů, takže ne, takové ploty zatím v Kolumbii nemají. Navíc přímo v tom článku, který jsi citoval, je: "Some of the hippos have already made it to the nearby Magdalena River, with a few sighted more than 150 miles away", takže už je stejně pozdě na to, oplotit jen ten park. Respektive by bylo dál potřeba nějak vyřešit ty hrochy, kteří už žijí výrazně dál...

21

Odpovědět

+jjkale samozřejmě, že oplotit to jde. Ale je otázka jak a jak moc je to 'efektivní'... to jest... rozloha paru je nějakých 20 Km2, to jest 2000 hektarů... To je dost. Takže je otázka, jakou rozlohu chtějí oplotit... Chtějí postavit elektrický plot, nikoli fyzickou překážku. Nevím jak silný proud by byl třeba na zadržení hrocha. Vím, že plot oklo výběhů ovcí (díky vlně sou proti běžným el. ohradníkům chráněné) kope jako kráva, jakože fakt dost silně. Stejně tak el. ohradníky u býků či hřebců. A přesto ta zvířata dokáží prorazit daný el. plot., stádo koní prorazí i bytelnou dřevěnou ohradu s el. pásky... 100 000 dolarů je něco přes 2 miliony korun... Pokud bych za tuto částku chtěla dřevěnou ohradu pro KONĚ!!! tak za takovou čátku kvalitně (akátové dřevo, ochrana proti uhnití atd) oplotím cca 15 Ha... Nedokážu si představit, jak malý prostor oplotím tak aby byl hrochu vzdorným a současně se tam ty vysoké počty hrochů vešly.

11

Odpovědět

https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/kam-v-zoo/pavilony/2256-pavilon-hrochu
Pražský pavilon, jak je viděta jak je popsáno, výběh je řešen Železobetonem a navíc je vyhloubený pod úroveň okolí, a jsou tam obrovský šutráky, vyšší jak ti hroši.

41

Odpovědět

+lenaciav zoo Dvorec zase používají kombinaci dvojitého plotu, jednak želených trubek dost blízko u sebe, aby jimi hroch neprošel a pak ještě vysoký železný plot
http://www.zoodvorec.cz/lexikon-zvirat/hroch-obojzivelny_104.html

41

Odpovědět

Mozna v kolumbii nemaji duvod byt agresivni, kdyz nemaj zadny predatory a jidla plnou spiz po celej rok...Ale i tak je kolumbijska lada velmi naivni, meli se zbavit uz davno vseho co melo s Escobarem spolecnyho...

14

Odpovědět

F**k off. Nemám rád jak se lidi chovají k planetě a ke zvířatům, jakoby nám tu všechno patřilo. Je chyba, že chceme kontrlolovat přírodu..

111

Odpovědět

50 nábojů a střelec, který neujíždí na selfíčkách. Solved.

282

Odpovědět

Hodně štěstí jednoho takovýho najít...
Nuke them!!! A hlavně nenápadně ;)

00

Odpovědět

Za nějakých 30 let se jejich populace rozšířila na 50 jedinců? To mi nepřijde zase tak hrozný číslo.
Jasně řešit to dokud to jde, ale 50 hrochů?

03

Odpovědět

Nebo se to taky dá brát tak, že se populace za 30 let více než zdvanásobila... kdyby to pokračoval ostejným tempem, tak jich je za dalších 30 let rovnou přes 600...

121

Odpovědět

+taravaVíc než zdvojnásobila je sláby slovo, vzrostla o 1250%, a i když se 600 pořád nezdá jako moc, tak 8000 za dalších 30 let a pak 100 000 je už neřešitelnej problém.

13

Odpovědět

+DanekJá ale nepíšu zdvojnásobila... zkomolil jsem zdvanáctinásobit.

03

Odpovědět

Až zabijou pár lidí tak už nebudou takl roztomilí a pak je začnou lovit ve velkym, ale hold tě pár mrtvol je třeba a nikomu chybět nebudou. U nás je důsledkem zfušovanejch silnic o pár set/tisíc mrtvích víc a taky to moc netrápí dokud jich moc nepřibude (viz železné reznoucí mosty novinka)

42

Odpovědět

o tomhle jsem se zmínila asi před 14 lety ve škole... Všichni, včetně učitelky si klepali na čelo... jak ráda bych jim tohle video teď vmetla do obličeje :D :D

222

Odpovědět

Skvělý video! :D Vůbec jsem netušil že je někde takovej problém! :D Já bych to nejradši měl u nás v Olomouci, žel, to by nevyšlo... :D
"Takovej hroší ráj"...takže hroší Dovolená z Afriky? :D :D

01

Odpovědět

Hroší jsou obohacením a budoucnost! Kdo tvrdí něco jiného je rasoxenonáckovský hrochofob a druhista!!!

3910