Posilující dávka očkováníVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:4 179

Pokud jste se naočkovali, přichází nyní na řadu další krok – posilující dávka očkování. Jak posilující dávky fungují a jaký vliv na jejich aplikaci má nová varianta onemocnění covid-19 omikron?
Aktuální informace o variantě omikron v češtině přináší například skupina MESES (informace jsou aktuální k 14. 12. 2021). Ještě doplňuji aktuální článek k tématu z Deníku N z 20. 12. 2021: Pandemie s omikronem může být trochu mírnější, nebo o dost horší. Pořád ještě nevíme.

Odkazy na studie zmíněné ve videu (zdroje v angličtině):

Přepis titulků

V září 2021 doporučila CDC posilující dávku očkování proti covid-19. Další dávku očkování pro starší osoby a vysoce rizikové pacienty v USA. Reagovala na zavedení posilující dávky v dalších státech jako VB nebo Singapur. V listopadu však CDC oznámila nové doporučení. Všichni dospělí mohou dostat další dávku a to mezi vědci vyvolalo lavinu otázek. Věřím, že všichni jednou budeme potřebovat další dávku. Pro mladší, hlavně ty pod 50, jde o šedou zónu.

Neřešme co-by-kdyby, prostě si zajděte na posilující dávku. Dr. Marion Gruber a dr. Phil Krause tvrdí, že veřejnost posilující dávku nepotřebuje. Doktorka Celine Gounderová byla jedním z těchto vědců. Nebyla přesvědčená, že všichni potřebujeme další dávku. Až do nedávna. Tak jsem jí zavolala, aby mi vysvětlila, jak je to s posilující dávkou. Neplánovala jsem posilující dávku, ani včerejší registraci na třetí dávku.

Rozhodla jsem se tak kvůli urgentnosti varianty omikron. Abychom začaly, můžete nám představit vědu za posilujícími dávkami? Když se naočkujete, stimulujete různé větve svého imunitního systému. Stimulujete B buňky, T buňky, hladinu protilátek. Právě hladina protilátek je to, co vás zdárně ochrání před infekcí, zejména velice brzo po očkování. Hladina protilátek však slábne. Z izraelských dat i z dat jiných zemí víme, že šest měsíců po druhé dávce klesá hladina protilátek.

Ale doktorka Gounderová zdůrazňuje, že nejde o nic překvapivého. Jakmile poklesne hladina protilátek, stále jsou ve hře B buňky. B buňky jsou malé továrny na protilátky. Takže když jste znovu vystaveni viru, B buňky jej poznají a znovu nastartují výrobu protilátek. Nejste plně chráněni proti infekci, ale stále máte dostatečně silnou a dlouhotrvající odpověď B buněk, které tu jsou, aby vás ochránily před vážnou nemocí, hospitalizací a smrtí.

Když máme ochranu před těžkým průběhem, proč potřebujeme další protilátky z posilující dávky? Existují skupiny, ve kterých vidíme pokles ochrany i proti některým vážným následkům. Zejména jde o starší občany, ale i lidem s narušenou imunitou další dávka očkování prospěje. To byl důvod, proč se nejdříve posilující dávka omezila na tyto skupiny.

Zpřístupnění další dávky všem by vedlo k doplnění protilátek a zabránilo infekci, to ale nebylo třeba pro ochranu před vážnými případy, což očkování pro většinu lidí stále efektivně dělá. Ale mnoho vědců stejně jako dr. Gounderová svůj postoj k věci změnilo na základě informací dostupných k variantě omikron v době vzniku tohoto videa. Teď když vidíme nárůst varianty omikron, jde o jinou konverzaci o posilující dávce. U varianty omikron se obáváme, že nás očkování nebude plně chránit proti této variantě, která má nejméně 30 mutací ve spike proteinu.

B buňky, které by poznaly dřívější varianty viru, nemusí poznat omikron, protože má tolik změn, že ho imunitní paměť vašich buněk nemusí poznat. Jde o predikci na základě genetické sekvence. Podáním další dávky očkování můžete zabránit takovému obejití imunity. Pfizer tvrdí, že posilující dávka je dostatečná ochrana proti omikronu. Není jasné, jestli pro novou variantu vznikne nová vakcína.

Tuto otázku si společnosti jako Pfizer kladly už s předchozími variantami. Vyvinuli jsme jednu pro deltu, ale nepoužili jsme ji, současná vakcína je totiž proti deltě účinná. A máme ji i pro betu. Tu jsme také nemuseli použít. I když toho o omikronu stále moc nevíme, experti jako dr. Gounderová tvrdí, že posilující dávka může být dobrá obrana. Hlavně když se potvrdí obavy o její hrozbě. Takže kdy tedy máme po prvním očkování dostat první dávku? Na posilující dávku byste měli počkat šest měsíců od druhé dávky očkování, pokud jste dostali vakcínu společnosti Pfizer nebo Moderna.

A dva měsíce, pokud jste se očkovali vakcínou společnosti Johnson & Johnson. Na maximální úroveň protilátek si musíte počkat přibližně dva týdny. Pokud o svátcích plánujete navštívit příbuzné, doporučovala bych posilující dávku asi dva týdny před plánovanou cestou. Posilující dávka nemusí být původní vakcína. NIH provedla studii, která hodnotila očkování vakcínou Johnson & Johnson, Pfizer nebo Moderna a posilující dávku od Pfizeru, Moderny nebo Johnson & Johnson.

Studie odhalila, že změna vakcíny je bezpečná a všechny kombinace jsou funkční. Pokud jste v USA dostali jako první mRNA vakcínu, můžete dostat jako třetí kteroukoliv z nich. Pokud jste však jako první dostali Johnson & Johnson, nejúčinnější posilující dávkou je mRNA vakcína. Také v zemích jako Německo a Korea bude lidem očkovaným vakcínou AstraZeneca nabídnuta mRNA vakcína. Existuje názor, že technologie vakcín učí imunitní systém rozpoznat spike protein trochu odlišným způsobem.

Důsledkem toho je, že si imunitní systém lépe pamatuje. Když vezmeme v úvahu nerovnoměrnou distribuci vakcín po světě, měli bychom se zaobírat tím, že dostaneme třetí dávku, když tolik lidí nedostalo ani tu první? Myslím, že tím bychom se měli zatěžovat na úrovni politik, na vyšší úrovni. Ale jestli se vy jako jedinec rozhodnete pro třetí dávku, nebo ne, nebude to mít dopad na světovou dodávku vakcín, protože to rozhodnutí se děje na míle daleko od vašeho rozhodnutí se naočkovat v místní lékárně.

Jestli budou posilující dávky potřeba i další roky, zatím nevíme. - Záleží to na tom, jak moc se covid šíří. - Posilující dávky pandemii neukončí. Neukončí pandemii, tu ukončí očkování neočkovaných. Vaše riziko nakažení roste poměrně s tím, kolik viru koluje ve vaší komunitě. I když máte třetí dávku.

Stále je před námi dlouhá cesta – naočkovat neočkované. Ale dr. Gounderová zdůrazňuje, že můžeme dělat dvě věci najednou. Můžeme očkovat neočkované a zároveň zvyšovat ochranu očkovaných. Posilující dávka je další ochranou, zejména při nástupu varianty omikron. Myslím, že mezi doktory a vědci teď panuje větší shoda v tom, že každý člověk starší 18 let v USA, který může, má dostat třetí dávku. Posilující dávka nevydrží navždy, ale koupí vám čas.

Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář