Proč umí papoušci mluvit jako lidé?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:11 944

Mluvícího papouška viděl minimálně ve filmu nebo v zoo asi každý. Jak je ale možné, že zvíře s tak odlišným hlasovým ústrojím dokáže tak přesvědčivě napodobit lidský hlas?

Přepis titulků

Takhle by zněl makak, kdyby se rozhodl požádat někoho o ruku. Vezmeš si mě? Jo, je to děs. Tak ještě jednou. Vezmeš si mě? Tohle není skutečná opice, ale počítačová simulace ze studie o hlasovém ústrojí opic. Ukazuje to, že opice mají podobnou anatomii hlasového ústrojí jako lidé. Ale i přes tyto podobnosti neumí mluvit.

Nabízí se otázka: V porovnání s opicemi nám ptáci nejsou ani trochu podobní. Ale tento pták se mnou mluví. - Ahoj. - Jak? Ptáci nemají rty, nemají zuby, nos se od toho našeho hodně liší. Ale taky mají něco, co my ne. Mají jiný typ hlasového ústrojí než my, říká se mu syrinx. Tohle je Mya Thompson.

Studuje ptáky na Cornellově univerzitě. Mají dva na sobě nezávislé systémy hlasového ústrojí. Dolní cesty dýchací lidí i ptáků mají tvar jako prak položený vzhůru nohama. Horní část tvoří trachea neboli průdušnice a dolní plíce. Tyto dvě části vedou vzduch dovnitř a ven. U lidí se hlasovému ústrojí říká hrtan a nachází se nad průdušnicí. Nacházejí se zde hlasivky, které při průchodu vzduchu vibrují a tvoří zvuk. Lidé tento zvuk dotváří pomocí úst. Hlasovému ústrojí ptáků se říká syrinx a nachází se ve spodní části průdušnice.

Ptáci k vytváření zvuku nepoužívají vzduch procházející hlasivkami, ale ovládají svaly na stěnách syrinxu. Podívejte se na tohoto zpívajícího kardinála. Vidíte, že zvuk vychází přímo z jeho hrudi. Tento pták natahuje a stahuje krk a otevírá a zavírá zobák, čímž zvuk zdokonaluje, ale většinu kontroly nad ním má v syrinxu. Na tak malé zvíře je to silný zvuk, ale to na tom není to nejpůsobivější.

Kardinálové občas jakoby výskají. A tyto zvuky produkují velice rychle. Jsou schopni vytvořit více tónů než piano za méně než desetinu vteřiny. Bez problémů přepínají z jedné strany syrinxu na druhou, díky čemuž vytváří tento úžasný rozsah tónů. Pomocí syrinxu někteří ptáci dovedou velmi přesně napodobovat zvuky. Například na BBC natočili lyrochvosta, jak v divočině napodobuje fotoaparát. A pak samozřejmě někteří napodobují nás.

Ahoj. Papoušci se pro komunikaci narodili. Jejich mozek je stavěný na řeč. Jakmile se vylíhnou, začnou se učit. A učí se ze všeho, co je kolem nich. Ale lidská řeč není jednoduchá. - Máme samohlásky. - A, E, I, O, U. - Plozivy. - Kapsa. A různé souhlásky, které občas dělají problém i nám.

Rurální? Aby mluvili srozumitelnou lidskou řečí, musí papoušci ukázat schopnost ovládat hlasové ústrojí. Například plozivy vyžadují zapojení rtů. Místo rtů používají papoušci tzv. jícnový hlas. Je to skoro jako krkání, které vychází z průdušnice. Síla vzduchu napodobuje zvuk ploziv. Co se týče samohlásek, tak kde my používáme rty, jazyk a čelist, papoušci zvuk upravují tím, že pohybují jazykem dopředu a dozadu a upravují otevření zobáku.

Zdá se, že jsou to jediní ptáci, kteří používají jazyk podobně jako lidé k utváření zvuku, který z nich vychází. Papoušci mají přirozenou potřebu komunikovat. V divočině vytváří silné vazby s hejnem, ale v zajetí... Papoušek si na vás vytvoří sociální vazbu a chce s vámi komunikovat. Navíc má hlasovou anatomii, díky které vás může napodobovat.

Když papoušci žijí s námi, jsme my jejich hejnem. A oni chtějí zpívat naši píseň. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když vidím nebo čtu o tom, jak jsou papoušci chytří případně o tom jak mluví, tak si vždycky vzpomenu na Alexe, viz například http://svetemzvirat.cz/alex-papousek-ktery-umel-vic-nez-jen-papouskovat/

Teď jsem nedávno četl, že bylo zjištěno, že papoušci mají velmi podobné i shodné geny, podílející se na vývoji mozku, jako u člověka. Druhou zajímavostí je, že ptáci obecně mají vyšší hustotu neuronů na cm3, než u savců, a tak se co do počtu neuronů v některých případech vyrovnají opicím...

10

Odpovědět

1:51, 2:22 v syrinx, pomocí syrinx. Latinsky jsem se nikdy neučil, ale neplatí náhodou pro skloňování stejná pravidla jako u slov převzatých? Tedy „v syrinxu“? Díky za objasnění.

10

Odpovědět

Díky za postřeh, nějak mi to tam skákalo (dvakrát to tam bylo nesklonně, dvakrát vyskloňované), už jsem si to opravil :-)

20

Odpovědět

boooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooring

228

Odpovědět

Ano, tvé komentáře jsou poměrně nudné a nekonstruktivní. Ale nikdy není pozdě na sobě začít pracovat ;-)

333

Odpovědět

+Xardassale su reaktivne

011

Odpovědět

+Xardassjo a preloz mi to video o trainspottingu, idem si pe pivo

011

Odpovědět

jistě to nudné je pro tupou hroudu posranýho masa
skap

25

Odpovědět

+vikyy98ty vole, to je babol tydne, som to nepobral, asap

010

Odpovědět

+v m vargazcestné nemístné žvásty z tebe padaj
doufám, že si svou bezvýznamnou existenci užíváš
Já bych byl radši, kdyby byla ukončena

32

Odpovědět

+vikyy98ja taky

11

Odpovědět

+vikyy98vikyy98,
v m varga je obyčejný úspěšný troll – velký sběratel Mínusů (takových je zde více).
Zato ty jsi nenávistná pitomá kráva!

11

Odpovědět

+vikyy98LMAO

00

Odpovědět

Krkavci taky umí mluvit. A je to hustý když se to naučí.

171