Kurz netvůrčího psaní: Dystopie

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:115
Počet zobrazení:6 093

Chtěli byste napsat knihu, ale máte příliš velký talent? Nedaří se vám umístit do příběhu všechna důležitá klišé a naprosto popřít podstatu žánru? Přesně pro vás je tu Kurz netvůrčího psaní, tentokrát na téma dystopických románů. Povinnost pro všechny hatery Hunger Games!

Za tip na kanál děkuji uživateli, který ho vložil asi před půl rokem do diskuze pod nějakým videem. Tvé jméno si již nepamatuji, jsem líný ho hledat, ale zůstaneš navždy v mém srdci.

Přepis titulků

Kurz netvůrčího psaní Část 1: DYSTOPIE Chcete napsat dystopický román? Super! Pomocí mých odborných rad můžete i vy vytvořit temnou budoucnost plnou nekončícího strachu a utrpení. Je to snadné! Jdeme na to! První věc, kterou každá dystopie potřebuje, je zlá utiskující vláda. Opravdové diktatury vznikají vinou různých socioekonomických faktorů, ale na nějaký otravný výzkum nemáme čas, tak řekněme, že za všechno zlo může nějaká nejasná katastrofa v minulosti.

Nesnášíte nějakou skutečnou ideologii? Vytvořte její naprosto přehnanou karikaturu! Geniální! To ještě určitě nikoho nenapadlo. Potřebujete inspiraci? Proč číst knihy o opravdových fašistických režimech, když můžete dystopickou společnost vytvořit podle střední školy! Vlastně, proč ztrácet čas i s tím?

Opravdu potřebujeme uvěřitelný svět? Jasně že ne. Radši vytvořme milostný trojúhelník pro naši hrdinku! Takže už máme zlou vládu bez logického důvodu k existenci a naprosto nepropracovaný svět, ale to nestačí. Teď potřebujeme padouchy. Nebojte, padouši jsou snadní, pokud neztrácíte čas jejich psychologií. Nemáte čas? Použijte standardního zlého vládce. Musí být tajemný, abyste nemuseli pracovat na jeho osobnosti. Dejte mu skvěle vycvičené, ale z nějakého důvodu neschopné elitní policejně-vojenské jednotky, kterým se stále nedaří polapit pár kurážných teenagerů.

Když už jsme u padouchů, všichni chytří lidé musí být zlí. Musíme vysvětlit budoucím generacím nebezpečí vědy, vzdělání a svobodného myšlení. Nechceme přece, aby byl náš dystopický román opravdu o vlastních názorech. To by zkrátka nebylo ono. A když máme padouchy, potřebujeme hrdinu. Hrdinou by mohl být obyčejný člověk, který povstane proti tyranskému systému, ve kterém byl dříve spokojený, což ukáže, že i průměrný člověk může změnit zkorumpovaný svět, ale to by byla blbost.

Naším hrdinou bude náctiletá dívka, která je "výjimečná". Nedělejte z ní krasavici. Napište, že vypadá obyčejně, zatímco každý hezký muž se do ní zamiluje na první pohled. Nenechte ji pro nic tvrdě pracovat. Ve všem musí uspět bez námahy a tréninku. Jsou tam nějací dospělí? Pokud ano, musí být úplně neschopní, nebo dokonce pracovat proti naší hrdince.

Pokud má hrdinka rodiče, musí být také k ničemu, nebo alespoň mrtví. Nechceme, aby naši zápletku vyřešili rozumní lidé. Co se týče děje, lidé si myslí, že dystopie jsou varovnými příběhy o společnostech v úpadku a kritikou lidstva, ale to je úplně špatně. Dystopie jsou o milostných trojúhelnících! Hrdinka si musí vybrat mezi ne jedním, ale dvěma namakanými kluky. Je to drama!

Krutý to osud, muset volit mezi dvěma úžasnými věcmi. Naše hrdinka žije v opravdu tvrdém světě. Ale počkejte! Už to skoro máme! I když většinu času zabere milostný trojúhelník, musíme vyřešit ještě to s celou tou zlou dystopickou vládou. Naše hrdinka bude přirozeně v první linii. Přestože má vláda legie profesionálních vojáků, naprostou kontrolu nad obyvatelstvem a všehoschopnost v zájmu vítězství, ukáže se, že jsou úplně neschopní, pokud mají zastavit jednoho teenagera.

Až tyranie padne a občané budou svobodní, soustřeďte se na vyřešení hrdinčina milostného života, a ne na obří mocenské vakuum a boje mezi rebely, které by po pádu ústředního politického systému zákonitě nastaly. Koneckonců, klasické dystopie jsou známy dobrými konci. Teď máme všechno potřebné k napsání romantického... tedy dystopického příběhu. Hodně štěstí a kéž vás slova provází, až budete tvořit překrásný nový svět. Tedy, alespoň dokud se vláda nerozhodne spálit všechny knihy.

Ale to je v pohodě. Práva na film pravděpodobně stihnete prodat ještě předtím. Překlad: Moggs www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

aneb jak vznikají Hunger Games a podobný sračky pro puberťačky...
http://happyroomonline.com

01

Odpovědět

Tohle bylo fakt dobré video, jen škoda že ho viděla taková spousta scénaristů. :-D

70

Odpovědět

Remember, remember the 5th of November.

70

Odpovědět

"Definitelly not Nazis" :D

30

Odpovědět

Taková hloupost...

Každý přece ví že milostné trojúhleníky už dávno nestačí. :D
O každou nevýraznou a emociálně nejistou mladistvou dívku se přece musí ucházet nejméně nejméně 3 alfa samci.

1) Ten drsňák/rebel kterého všichni obdivují a respektují.
2) Ten citlivý který je přes romantiku.
3) Ten absolutně dokonalý který je na straně tech zlých.

Nesmíme ale ani zapomenout na toho neatraktivního, se kterým byla do teď (ale kterého musí z tohoto očividného důvodu odkopnout pár minut po tom co ho poznáme) a na prince/vládce/policistu kterého musí o****t aby zachránila slepou mladší sestru která už skoro vypustila duši v uranovém dole...

180

Odpovědět

Ve Hvězdné pěchotě milostný trojúhelník fungoval dokonale, dokonce i ve zfušované Enigmě právě jediné, co fungovalo byl ten trojúhelník.

Spíše nefungují milostné trojúhelníky ve složení žena-muž-muž (Tmavomodrý svět, Pearl Harbor,...) ženy závidí a muži nechápou, proč právě hlavní hrdinka má mít dva chlapy.

31

Odpovědět

Přitom dystopie je tak skvělá, minimálně ve filmové podobě, když jí dostane do rukou někdo schopný, což v počátcích bylo pravidlem. Matrix, Minority Report, Potomci lidí, Mad Max, Dvanáct opic... bla bla bla bla... Gattaca, Equilibrium. Nechápu, proč zrovna tento atraktivní a zasraně dospělý žánr, který právě klade ty aktuální společenské otázky ve fiktivní budoucnosti po katastrofě, muselo znásilnit a okupovat pár frigidních spisovatelek, pro které je vrcholem otázky pro diváka: "Koho bude nakonec Mindy šukat? Toho s větším pérem, ale menšími svaly, nebo toho s menším ptákem, ale většími svaly? A koho byste prcaly/i vy?"

350

Odpovědět

Tak zkus Hunger Games 75+, aneb Konec Stříbrného věku (https://www.databazeknih.cz/knihy/konec-stribrneho-veku-60332)

42

Odpovědět

+Heliumproč???

10

Odpovědět

Jsem si téměř jist, že tím tipovacím uživatelem jsem byl já a myslel jsem si, že jako důkaz ti jednoduše to video dohledám. Ukázalo se, že to nebude tak snadné :-D Neboť vlastní komentáře člověk ve svém profilu nevidí (což by měl) a vyhledávání podle přezdívky taky nefunguje.
No nic, děkuji za přeložení a pokud bys měl čas, tady je můj článek se seznamem mých oblíbených vzdělávacích kanálů: http://www.mfantasy.cz/2017/08/literarni-cviceni-vi-veda-vyzkum/ ;)

Edit: Tak jsem to našel, bylo to tady: Ricky Gervais a Stephen se neshodnou na Pánovi Prstenů :-D

111

Odpovědět

Taky si jsem si celkem jistý, že jsi to byl ty. I kdyby ne; každopádně jsi na ten kanál přivedl mě, za což ti velice děkuji. ;)

31

Odpovědět

MucQ :*

30

Odpovědět

Doubleplusungood se překládá jako převelenedobrý

50

Odpovědět

A co bude příště? Pohádkám pro malé děti chybí realismus a postavy jsou moc černobílé?

228

Odpovědět

Právě o tom v tom videu jde. Že ty současné dystopické romány nejsou vůbec dystopické romány, je to jen růžová knihovna v odlišném prostředí.

251

Odpovědět

+Human_TrafficNo právě. Ty knihy se prodávají, protože je to červená knihovna, ne protože se odehrávají v dystopii. Ergo je kravina je vůbec dystopickými romány nazývat. Píšou se na míru cílovce, proto jsou hloupé a plné klišé.

23

Odpovědět

+TaanCož vo to, že jim tak říká autor videa, ony se pod touhle značkou i prodávají.

20

Odpovědět

+nějakej agentJasně, young adult dystopian novel, ten problém špatného pojmenování je o řád výš. :) Prostě to odmítám nazývat dystopickými romány, stejně jako je blbost nazývat starou trilogii Star Wars dystopickými filmy. Byť se to odehrává v dystopickém světě.

11

Odpovědět

aneb jak vznikají Hunger Games a podobný sračky pro puberťačky

280

Odpovědět

čistě pro zajímavost co je pro puberťáky a není to s****a?

71

Odpovědět

+-.-Ona je především otázka, co je film pro teenagery a co je film s teenagery, ale pro dospělé. Sázím, že takový "Donnie Darko", "Cherry" nebo "Charlieho malá tajemství" se typickému teenagerovi moc líbit nebudou, respektive je nebudou bavit.

Pro mě osobně je to třeba Fakulta. Odlehčený, ale zároveň (pro teenagery) temný sci-fi horor o invazních mimozemšťanech, jejichž parazité přebírají kontrolu nejprve nad učitelským sborem, posléze nad školáky, policií, městem a v tomto prostředí paranoie a strachu musí skupina školáků unikat a vyhnout se kontaminaci. Zároveň to ukazuje typické problémy školáků od šikany až po problematické vztahy s rodiči, má to silné postavy (rebelujícího výrobce a dealera drog v prázdných propiskách Zeka Tylera, biaaaatch) a není to především náročné na myšlení. Vlastně jsou to Vládci loutek, či Invaze zlodějů těl pro teenagery. To byl pro mě ještě na základce naprostý kult. Jenže ho natočil Robert Rodriguez a ještě k tomu na konci devadesátek. Ne nějaký bezpohlavní debutující ocas dnes.

Pokud bych byl ještě teenager, asi by mě v rámci mezí pobavil Labyrint, který je strašně debilní, ale není to primárně romance, což většina dnešní tvorby pro teenagery je. V pokračování to má navíc i celkem slušné hororové prvky, koketování s tématikou variace na zombies, samozřejmě korektně natočených pro děti. No a nic jiného mě ani nenapadá, pokud se bavíme o filmech pro teenagery, ne o filmech s teenagery pro dospělé. Prcičky pro novou generaci v nedohlednu.

91

Odpovědět

Jinak "Hunger Games" jen vykrádá Běžícího muže, Kostku a Battle Royale.

61

Odpovědět

spíš filmy od Marvelu

30