Thumbnail play icon

20 let s Harrym Potterem

84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:184
Počet zobrazení:8 335

Nakladatelství Bloomsbury, které na den přesně před 20 lety vydalo první díl Harryho Pottera, uspořádalo při příležitosti speciálních výročních vydání těchto knih akci, kde požádalo fanoušky, aby mu poslali momenty z knih, které pro ně nejvíce znamenaly a které nikdy nezapomenou. Dvacet nejčastějších nám prezentují ve vzpomínkovém videu. Rád bych upozornil, že i český Albatros letos znovu začal vydávat Harryho Pottera s novými obálkami, drží se však starého překladu bratří Medků, stejně jako ilustrovaná vydání. Omlouvám se za trochu kostrbatější titulky, ale používal jsem přímé překlady z knih, čili můžete porovnávat, jak moc se bratřím Medkům lokalizace povedla.

Konkrétně jsem využíval: HP a Kámen mudrců (2. vyd./2001), HP a Tajmená komnata (6. vyd./2003), HP a vězeň z Azkabanu (3. vyd./2002), HP a Ohnivý pohár (4. vyd./2005), HP a Fénixův řád (1. vyd./2004), HP a princ dvojí krve (1. vyd./2005) a HP a relikvie smrti (1. vyd./2008)

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je zvláštní, že dnešní děti tohle ocenit nemohou. Koncept těch knih je šitý přímo na míru dětem z let tak 85-90 maximálně. Zatímco první knihy jsou šité na míru dětem okolo deseti let, každá další kniha byla psána v rozestupu právě tak, jak ty děti dospívaly. Ještě můžeme filmovým fanouškům přidat 5 let, ale to už taky není ono.
Pokud si někdo dnes přečte celou ságu, neocení to tak jak já a mí vrstevníci, kteří četli první díl v deseti a poslední v 18ti, kdy jsme mohli pozorovat jak Harry stárne a s ním i tvrdost příběhu, se kterým jsme se mohli docela dobře ztotožnit.
Asi dnes těžko můžeme po našich dětech chtít, aby si rok počkali, až budou moct číst další díl, aby zažili stejné pocity co my.

A taky se cítím hrozně starý, když si vezmu že už je to 10 let od posledního dílu, kdy jsme my nedočkavci četli fanouškovský překlad vytisknutý na A4kách pod lavicí... :(

20

Odpovědět

Rowlingové musím poděkovat za vytvoření Pottera, protože bez něj by nemohl Eliezer Yudkowski napsat geniální fanfikci Harry Potter a Metody Racionality.
Doporučuju všem.

41

Odpovědět

Musím sa aj ja priznať, že som vyrastal spolu s Harrym. Tieto knižky majú neuveriteľné posolstvo, ktoré je podané takým spôsobom, čo najbližšie k človeku. Nie sú to iba obyčajné múdra superhrdinov ale po uvážení, detí a neskôr dospelých ľudí, ktorí tiež nemali na posteli ustlané. Príjemné podaný fantasy príbeh. Ešte sa ale môj vek skôr blíži k 20 ako k 30 :).

10

Odpovědět

Jsem ohromně rád, že se mi naskytlo takové cti, jakožto vyrůstat bok po boku téhle party. Když si jen vzpomenu, jak jsem jako naivní prcek tak trochu doufal, že mi sova donese dopis :) Díky za překlad.

150

Odpovědět

Naivní prcek? :D Já ve svých 24 letech doufám pořád... :D

191

Odpovědět

+AilyTak hodně, hoodně ve skrytu duše... :D

20

Odpovědět

Měl jsem to štěstí, že ač lehce předběhnut, měl jsem možnost dospívat spolu se sérií a myslím, že takhle, jak měla možnost naše generace, už tu sérii nikdo moc neocení. I teď, kdy 30 je blíž, než by mi bylo záhodno, si rád znovu sednu ke čtení. Většinou tedy vynechávaje první díl, kvůli přílišné dětskosti. Pro mě rozhodně jedna z TOP věcí mého dospívání. Provázání jednotlivých dílů je téměř brilantní. Vlastně doteď jsem našel během opakovaného čtení jednu jedinou vyloženou kontinuální chybu, kdy Oliver Wood je v první knize ramenatý student pátého ročníku, aby pak ve čtvrté knize protestoval proti osetí famfrpálového hřiště, přičemž tou dobou měl být už pryč ze školy. Jedná se mimochodem o jedinou knižní sérii, kde jsem byl ochoten z hladu sklouznout k parodiím, a především - k fanfikci. Bylo velice velice těžké, najít v záplavě slaboduchých knih vypadnutých z červené knihovny, co reálií využívali prakticky jen k více, či méně nepravděpodobnému párování jednotlivých postav, (Ne, nikdo se nezamiluje do Snapea, když je jasně popisován jako podivín s mastnými vlasy a zuby žlutými jak hvězdy) nějakou kvalitní produkci. Ale tehdá se mi povedlo najít dva autory, kteří se svojí prací dostali na velice podobnou vlnu, na které plula Rowlingová, jejichž příběhy dále rozvíjely již tak živý svět a především se dostali do fáze, kdy za sebou měli napsáno více než jeden díl. Bohužel nejsem schopný zpětně dohledat, ale pro někoho ochotného se brodit tím bahnem, pokud stránky fanfikce ještě vůbec existují, by to nemuselo být úplně složité, ta díla tam získala patřičný ohlas. Z parodií zmíním především, podle mé osoby,výborný český výtvor Autora (Věru se tak nazýval na původních stránkách) - Garry Poker. Stačí pogooglit. Řekl bych, že pokud budu ve stáří na něco z dětství vzpomínat opravdu s láskou, bude to tato série. :)

180

Odpovědět

Jsem neuvěřitelně rád, že tu Garryho někdo vytáhl na světlo. Pořád čekám a doufám, že tohle Autor (Martin Šmíd se snad jmenuje?) jednou dopíše. V rámci svého fanouškovství jsem přečetl/viděl co se dalo. Harryho Trottela, Barry Trottera, Henry Propera, Haryka Fotra, Tajemství zvětšovacích slipů, Very Potter Musical... ale pořád nejlepší pro mě bude Garry. Ano, tohle JE skvělá série a i když teď zrovna čtu Harry Pottera a metody racionality, které jsou vážně pecka, geniálně humorný svět z Polné to nepřerazí. Celé je to úžasně podobné originálu a při tom hodně osobité a prošpikované narážkami na kde co. Autor je sečtelý. Doporučuji všem a ještě jednou děkuju Devil's Child za zmínku :)

60

Odpovědět

+KrčmeloundSnad jo, doufám. :) Předchozí pauza byla taky velmi dlouhodobá a stejně se vrátil. Zbývá poslední díl, to už musí. :D

00

Odpovědět

+KrčmeloundPokud tu ještě chodíš a minulo tě to, Autor ožil! Sedmý díl se blíží. :)

00

Odpovědět

Musím tě trochu poopravit: To co tvrdíš v jedné větě není pravda: Vlastně doteď jsem našel během opakovaného čtení jednu jedinou vyloženou kontinuální chybu, kdy Oliver Wood je v první knize ramenatý student pátého ročníku, aby pak ve čtvrté knize protestoval proti osetí famfrpálového hřiště, přičemž tou dobou měl být už pryč ze školy.
Ten, kluk ve čtvrtém díle nebyl Oliver Wood ale Cedric Diggory

40

Odpovědět

+WattsA co takhle chodit mezi lidi ? :D

18

Odpovědět

+JaaJJaaj - je vtipné, že mě posílá chodit mezi lidi někdo, jehož jediným kontaktem s ostatními lidmi je reagování na každý komentář, který se na internetu objeví.

60

Odpovědět

+WattsPravdu díš. Takže jsem pátral, kde tohle vzniklo, jelikož v tom žiju zhruba od druhého přečtení. Asi jsem na to přišel. Ve fénixově řádu je pasáž: „Zapomněla jsem, že Oliver už odešel,“ řekla Hermiona a posadila se vedle
Rona s talířem topinek. „Předpokládám, že to pro tým bude dost velká změna?“ ...... Asi je jasné, jak jsem si to vsugeroval a proč to bylo špatně. :) Nedávno bylo u konkurence video o paměti, kde se popisovalo, jak člověk může nevědomky ovlivnit a změnit své vzpomínky, asi na tom něco bude. :D

+JaaJ Opravil mé chybné prohlášení a uvedl na pravou míru, co je na tom zlého? Mě to jen dokazuje, že se jedná o dalšího fanouška. :)

50

Odpovědět

+Devil's ChildTaky bych měl pro tebe jeden "hint". Sice se snažíš psát gramaticky správně, dodržování čárek atd., ale nepohlídáš si naprosto základní skloňování "já".... 3.pád o kom, o čem - o mně. korekce "Mně to jen dokazuje......"

06

Odpovědět

+JaaJPac a pusu !

40

Odpovědět

+JaaJA? Co to značí? Protože neovládám češtinu dokonale a v internetové diskusi se neobtěžuju s větným rozborem, tak se mám vykašlat na všecko, co znám a co mi přijde automatický? :D Však tam stejně někde bude chyba, tak jebat? Nebo to má být laciná snaha kopat okolo a získat pozornost? Nevím, o co ti jde, ale pokud je tohle jediná forma seberealizace v diskusích, kterou znáš, možná bys měl začít zvažovat možnost nepsat vůbec nic. Nejsi pro diskusi žádným přínosem. Jsi zbytečný. A, samozřejmě, taky bych ti mohl říct, jak jsi malý, bezvýznamný a malý, ale já to prostě neudělám.* Ber to jako hint na oplátku.

30

Odpovědět

+Devil's ChildCo je na tom zlého? Opravit tvé prohlášení a uvést ho na pravou míru? (takhle tvůj výrok někomu nemusel dávat smysl)

00

Odpovědět

+JaaJBullshit, bullshit, bullshit. Oprava chyby není oprava prohlášení, ale to ti je jasné. Slovíčkařit tedy taktéž neumíš. Stále platí, co jsem psal výše. Pokud prostě přestaneš existovat, chybět tu nikomu nebudeš. Zlopán byl alespoň vtipný, ty jsi jen tragický. Žer slimáky! Poslední má reakce směrem k tobě. (Don't feed the trolls.)

20

Odpovědět

+Devil's Child:D..... Urovnej si myšlenky prosím. Nechceš krmit trolly a přitom mi přikazuješ žrát slimáky. Kámo si docela zmatený, trošku čerstvého vzduchu a den bez internetu ti určitě prospěje. :)

02

Odpovědět

+Devil's ChildPřesně tak na mě jeho příspěvek působil :-) "Sice se snažíš..." vs "...ale nepohlídáš si". To je jak kdyby napsal, takže nemachruj, že umíš česky a příště se na to vyser a piš jak 90% dnešní mládeže hustokrutopřísně a nejlépe bez diakritiky a interpunkce.

00

Odpovědět

+JaaJI já tu mám chybu 3.pád není o kom, o čem... ale komu, čemu.. Vidíš, každý je omylný. :)

00

Odpovědět

50 odtieňov sivej porazilo v predajnosti Harryho Pottera - svet proste nefunguje..

90

Odpovědět

Z matematické podstaty to dává smysl - na světě je více nadržených žen, než malých dětí. Lze k tomu dospět jednoduchou úvahou - každé dítě vzešlo z nadržené ženy, ale ne každá nadržená žena má dítě ;)

171

Odpovědět

+ThrayldAle zase některé nadržené ženy mají víc dětí, ale na druhou stranu nadržená žena je nadržená žena delší dobu než dítě dítě.

60

Odpovědět

+kotjaVeľmi logické a dokonca aj vtipné pripomienky, ďakujem. :) (no sarcasm)

Btw, nie každé dieťa končí svoju detskosť (existuje to slovo?) v 18. roku života, takže mnoho ľudí si kúpi HP aj vo veku dávno dospelom, v prípade žien (v spojení s odtieňami), nadržanom.

Aaavšak bolo by nesprávne tvrdiť, že HP je len pre deti, že v ňom dospelí nemôžu nájsť niečo podnetné, v tom prípade by môj predošlý argument strácal na význame. Zapeklité..

00

Odpovědět

+kotjaHehe, čekal jsem, že to za tuhle drobnou trhlinku schytám, naštěstí se mi aspoň podařilo vyhnout se nešťastné formulaci "více nadržených žen, než dětí".

Jinak samozřejmě, HP je fenomén, se kterým mnozí z nás vyrostli. Nicméně dnešní svět je více propojený, než před těmi dvaceti lety a kontroverzní díla se v něm (jak lze vidět) šíří velmi rychle.

10

Odpovědět

Nechápu, proč Harryho poslal mluvící klobouk do Zmijozelu, svojí povahou zapadal spíše do Nebelvíru.

415

Odpovědět

Už ani ti trollové nejsou to, co bývali...

151

Odpovědět

+BurgUž ani ti anti-trollové nejsou to, co bývali...

13

Odpovědět

Nedáme hádku o cz/sk překladech? :-)

23

Odpovědět

Odpovědět

Harry Potter mi moc chybí :( Nemůžu sice říct, že jsem vyrůstala na knížkách... ale na filmech rozhodně :)

28

Odpovědět

V 4:05 furt čekám, kdy začne to video...

1610

Odpovědět

Když jsem minulý týden v jednom místním knihkupectví zahlédl výlohu "20 let s Harrym Potterem", došlo mi, že už jsem pěkně starej... :-D

692

Odpovědět

Ha! Jsem starej jako sága Harryho Pottera :D

41

Odpovědět

a to tě nikdy nenapadla taková sebereflexe před zrcadlem ?

24
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK