Einsteinova hádankaTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:143
Počet zobrazení:6 718

Zkusíte s námi vyřešit kombinatorickou hádanku, kterou měl údajně vymyslet mladý Albert Einstein? O své úspěchy i neúspěchy se s námi podělte v komentářích. VODÍTKA: 1. Brit žije v domě, který má červené zdi. 2. Švéd má psa. 3. Dán pije čaj. 4. Dům se zelenými zdmi je hned nalevo od domu s bílými zdmi. (sousedí s ním) 5. Majitel domu se zelenými zdmi pije kávu. 6. Člověk, který kouří Pall Mallky, vlastní ptáčka. 7. Majitel domu se žlutými zdmi kouří Dunhillky. 8. Muž, který žije v prostředním domě, pije mléko. 9. Nor žije v prvním domě. 10. Muž, který kouří Blendky, žije hned vedle majitele kočky. 11. Majitel koně žije hned vedle člověka, který kouří Dunhillky. 12. Muž, který kouří Blue Masters, pije kořenové pivo. 13. Němec kouří doutníky Prince. 14. Nor žije hned vedle domu s modrými zdmi. 15. Soused muže, který kouří Blendky, pije vodu.

Přepis titulků

Než převrátil svět fyziky naruby, prokázal údajně mladý Albert Einstein svého génia tím, že vymyslel složitou hádanku, která zahrnuje tento seznam vodítek. Odoláte řešení hádanky, kterou napsal jeden z nejchytřejších lidí, co kdy žili? Zkusme ji vyřešit. Nejvzácnější rybu na světě někdo ukradl z výstavy rybiček.

Policie šla po stopě k ulici, na které je 5 naprosto stejně vypadajících domů. Ale nemohou je prohledat všechny najednou, a pokud vyberou špatný dům, zloděj pochopí, že jsou mu v patách. Je na vás, nejlepším detektivovi ve městě, abyste případ rozlouskli. Když přijedete, policie vám řekne, co ví.

Zaprvé: Majitel každého domu má jinou národnost, pije jiný nápoj a kouří jiný typ doutníků. Zadruhé: Zdi každého domu mají zevnitř jinou barvu. Zatřetí: V každém domě je jiné zvíře. Jedno z nich je ukradená rybička. Po několika hodinách profesionálního čmuchání posbíráte vodítka.

Možná to vypadá jako spousta informací, ale k řešení existuje jasná, logická cesta. Řešení této hádanky bude jako řešit sudoku, takže vám možná pomůže uspořádat informace do mřížky, nějak takhle. NYNÍ MŮŽETE VIDEO POZASTAVIT A HÁDANKU VYŘEŠIT POMOCÍ VODÍTEK V POPISKU Odpověď za: 3, 2, 1. Na začátek vyplníme informace z vodítek 8 a 9. Také si hned uvědomíte, že protože Nor žije na konci ulice, sousedí jen s jedním domem.

Což musí být dům s modrými zdmi z vodítka 14. Vodítko 5 říká, že majitel zeleného domu pije kávu. Nemůže to být prostřední dům, protože víte, že jeho majitel pije mléko. Nemůže to být ani druhý dům, protože ten má zdi modré. A protože vodítko 4 říká, že zelený dům je hned nalevo od bílého domu, nemůže to být první ani pátý dům.

Takže zelený dům, kde se pije káva, musí být čtvrtý dům. Takže dům s bílými zdmi je pátý dům. Vodítko 1 nám dává národnost a barvu. A protože jediný dům, který postrádá obě tyto hodnoty, je dům prostřední, musí to být červený dům, kde bydlí Brit. Zbyla nám poslední barva, tedy žlutá, první dům tedy musí mít žluté zdi, kde podle vodítka 7 žije kuřák Dunhillek.

A vodítko 11 říká, že majitel koně žije hned vedle, což může být pouze druhý dům. Dalším krokem je zjistit, co pije Nor v prvním domě. Nemůže to být čaj, podle vodítka 3 ho pije Dán. Co se týče vodítka 12, nemůže to být ani kořenové pivo, protože člověk, co ho pije, kouří Blue Master. A protože mléko i kávu jste již přiřadili, musí to být voda. Z vodítka 15 víte, že soused Nora, který může být pouze ve druhém domě, kouří Blendky.

A protože jediný dům, který nemá pití ani kuřivo, je pátý dům, musí to být domov člověka z vodítka 12, a protože jen v druhém domě chybí pití, Dán, který pije čaj, musí žít právě tam. Čtvrtý dům je jediný, kde nemáme národnost a značku doutníků. Takže Neměc, co kouří Prince, z vodítka 13, musí žít tam. Procesem eliminace vydedukujeme, že Brit kouří Pall Mallky.

A že Švéd žije v pátem domě. A vodítka 6 a 2 vám řeknou, že chovají ptáka, respektive psa. Vodítko 10 říká, že majitel kočky žije vedle Dána, který kouří Blendky, což znamená, že žije v prvním domě. Protože nám zbývá jediné volné políčko, víte, že Němec ze zeleného domu musí být pachatelem. S policií vtrhnete dovnitř, a chytíte zloděje.

Tohle vysvětlení sice bylo přímočaré, ale vyřešení tohoto typu problému často předchází spousta slepých uliček. Pomoci vám může proces eliminace a spousta pokusů a omylů, abyste našli správnou cestu. A čím více logických hádanek vyřešíte, tím lepší bude vaše intuice, co se dostatku informací pro dedukci týče.

A opravdu napsal mladý Einstein tuto hádanku? Asi ne. Neexistuje pro to žádný důkaz a některé zmíněné značky jsou příliš nové, ale logika, kterou zde používáme, se příliš neliší od logiky, kterou se řeší rovnice o mnoha neznámých. Třeba i takové, které popisují vlastnosti vesmíru. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jupííííí... po 3/4 hodině konečně vyřešeno!!! Ale škoda že tady všichni píšou jak je to lehké :( A mi příjde že ani ne :D

00

Odpovědět

No a ještě k tomu jsem to vyřešila jinak - složitěji :D

00

Odpovědět

Poučení, nikdy nevěřte Němcum :D

41

Odpovědět

Super koncept hádanky, je to skělé procvičení mozku na logiku, ale jak bylo zmíněno, tak deriváty této hádanky se v matematických olympiádách objevují už od úrovně základní školy.

32

Odpovědět

tenhle clovek by mel namlouvat vse.

22

Odpovědět

Tuhle hádanku jsem vyřešila v první třídě.

717

Odpovědět

Jo mami, ale když jsem byl JÁ v první třídě.

106

Odpovědět

Je to bullshit, brit co nepije čaj? :D

812

Odpovědět

Nebo také "Dán co pije čaj?"

71

Odpovědět

Není tu zmíněná jedna věc, která dělá poněkud hádanku složitější. A to jest, že původně má být tato hádanka řešena pouze z hlavy. Takže žádná úhledná tabulka a tužka :)

2510

Odpovědět

jj, je to fakt

111

Odpovědět

A po miliontý to samý... tuhle hádanku řešim tak od 8. třídy v téměř každym "logickym" testu... to už ani nemá cenu, když si pomatuju správný řešení a jen si ho musim rychle ověřit... kdyby to zadání aspoň trochu změnili, ale tohle je too easy. Jako jo, v tej 8. třídě mi to zabralo asi 15 minut, ale dělat jí furt znova a znova fakt nemá cenu.

2143

Odpovědět

Přesně tak, s tímto už sem se minimálně ve škole setkal tak desetkrát.

1321

Odpovědět

+EinsteinJak jsi se s tím mohl setkat ve škole?

321

Odpovědět

+EinsteinCo všechny ty palce dolů vždyť je to Einstein!

45

Odpovědět

Hlavně že jste všichni strašně chytrý, ale jak je již zde zmíněno, vyřeší ji prý pouze 2% lidí zpaměti. Většina lidí to bez papíru nedá, a věřím tomu že jste ji dali za 15 min tak maximálně s tabulkou na papíře. Navíc je každému jasné, že když na to jednou přijdeš, tak příště už si s tím moc hlavu lámat nebudeš, tak si tady nestěžuj, že to nemá cenu, někteří lidi jí neznají a rádi si ji zkusí :)

795

Odpovědět

+MartyTo je právně ten problém... jak to může někdo neznat, když je to doslova všude? Kdo kdy byl na jakejkoli "olympiádě", nebo dělal jakýkoli podobný testy, tak se s tim setkal... a pravděpodobně i hodně lidí co chodili do školy. Na základce, na střední... všude. Ano, je to dobrá hádanka, ale je tak strašně profláklá, že to nemá moc cenu.

217

Odpovědět

+MartyByl jsem na olympiadach (matematickych), studuju vysokou technickeho zamereni, a nikde sem se s ni nikdy nesetkal Takze srry

101