Hádanka s překročením řekyTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:22
Počet zobrazení:3 601

Procvičte si mozkové závity s novou hádankou a zachraňte divoká zvířata před ničivým požárem i před tím, aby se navzájem požrala.

Pravidla:
1. Aby se vor hýbal, musí na něm být alespoň jedno zvíře. Vor uveze nanejvýš dvě zvířata.
2. Pokud bude v jakoukoliv chvíli na jedné straně řeky víc lvů než pakoňů (včetně zvířat na voru), lvi tyto pakoně sežerou.
3. Zvířata nemůžou řeku přeplavat ani zkoušet jiné triky, musí použít vor.

Přepis titulků

Jak se požár šíří skrz pastviny, tři lvi a tři pakoně utíkají jako o život. Aby ohnivému peklu unikli, musí překročit řeku plnou krokodýlů. Naštěstí se poblíž nachází vor. Ten unese až dvě zvířata naráz, přičemž aby se hýbal, musí na něm být alespoň jeden lev či pakůň. Má to ale háček. Pokud bude v jakoukoliv chvíli na jedné straně řeky víc lvů než pakoňů, i když jen na moment, převáží jejich zvířecí instinkt a výsledek nebude vůbec pěkný.

Počítají se přitom i zvířata na voru, pokud je zrovna na dané straně řeky. Jak nejrychleji můžete všech šest zvířat dostat na levý břeh řeky bez toho, aby si lvi z pakoňů udělali večeři? ZASTAVTE VIDEO, POKUD CHCETE NA ŘEŠENÍ PŘIJÍT SAMI. ODPOVĚĎ ZA 3. ODPOVĚĎ ZA 2.

ODPOVĚĎ ZA 1. Pokud si s podobným problémem nevíte rady, zkuste si projít všechny dostupné možnosti a jejich případné následky. Na začátku je pět možností, kdo se může přes řeku vydat jako první: jeden pakůň, jeden lev, dva pakoně, dva lvi a jeden od každého. Pokud pojede jen jedno zvíře, muselo by jet hned zpátky.

A pokud pojedou jako první dva pakoně, tak toho zbylého lvi hned sežerou. Tyhle možnosti tedy můžeme vyloučit. Posláním dvou lvů i jednoho od každého zvířete se můžeme v obou případech dobrat k výsledku za stejný počet tahů. Abychom ušetřili čas, zaměříme se na druhou možnost. Jako první tedy pojedou pakůň a lev. Pokud pakůň vystoupí a vrátí se lev, budou na pravém břehu tři lvi. To by byla špatná zpráva pro zbylé dva pakoně.

Lev tedy musí zůstat na levém břehu řeky a pakůň se vrátí. Zase máme pět možností s tím, že jeden lev už je na druhém břehu. Pojedou-li dva pakoně, tak ten co zůstane, bude sežrán, a pokud pojede jeden od každého, tak pakůň na voru bude v menšině, jakmile dorazí na druhý břeh. Tak by to tedy nešlo a nezbývá než poslat dva lvy.

Jednoho vyložíme a na levém břehu tak zůstanou dva lvi. Třetí lev se vrací zpět na pravou stranu, kde čekají pakoně. Co teď? Protože na levém břehu čekají dva lvi, nezbývá než poslat dva pakoně. Nedává smysl poslat je hned zase zpátky, protože tím se jen vrátíme o krok zpět. A pokud se vrátí dva lvi, budou mít nad pakoni napravo převahu. Musí se tedy vrátit jeden lev a jeden pakůň a na levém břehu tak bude jedno zvíře od každého druhu a na pravém dvě od každého.

Nedává smysl poslat smíšený pár zase zpátky, další cestu by tak měl absolvovat pár lvů nebo pár pakoňů. Pokud pojedou lvi, sežerou pakoně na druhém břehu, musí tedy jet dva pakoně. Už jsme blízko, protože pakoně už jsou všechny na druhé straně bez hrozby sežrání. Stačí tak už jen poslat zpátky lva, který zbylé lvy po jednom převeze.

Celkem tak řeku překročí jedenáctkrát, což je nejmenší možný počet potřebný, aby všechna zvířata přežila. Alternativní řešení, kdy nejdříve přejedou dva lvi, je podobné a také vyžaduje 11 převozů. Všech šest zvířat tak překročí řeku bez újmy od požáru právě včas a může začít nový život na druhé straně. Teď když nebezpečí pominulo, tak je samozřejmě jen otázkou času, než se tato netradiční aliance rozpadne.

Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak tohle bylo zcela intuitivně vyřešeno během doslova pár minut. Konkrétně tou "alternativní" cestou s dvěma lvi na začátku. Ovšem třetím převozem se dostali 3 lvi přes řeku, takže bych si tipnul, že by se na pakoně vykašlali a běželi dál. Nicméně ve "skutečnosti" by shořeli všichni i s vorem, tedy kromě krokodýlů samozřejmě.

00

Odpovědět

To jsem věděl.

01

Odpovědět

Vzal jsem si tři červené a tři žluté papírky a posouval je po stole. Za pár minut jsem na to přišel. Teď se du podívat na řešení :-)

10

Odpovědět

Kolik ti to sežralo žlutých papírků? :D

80