Hádanka se SmrtkouTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:3 552

Zavařte své mozkové závitky s další hádankou. Dokážete přelstít samotnou Smrtku v proslulé hře Hadi a žebříky, u nás známé spíše jako Žížaly, a vyhnout se tak blížící se popravě?

Pravidla:
1. Při hodu kostkou si můžete vybrat, jaké číslo mezi 1–6 na ní padne.
2. Jeden tah se skládá z hodu kostkou a následného pohybu o příslušný počet místností.
3. Pokud svůj tah ukončíte na políčku se spodním koncem žebříku, musíte po tomto žebříku vylézt nahoru.
4. Pokud svůj tah ukončíte na políčku s hlavou hada, musíte se po hadovi sklouznout dolů až k ocasu.
5. Vy i váš kamarád musíte dorazit k východu z jeskyně v 5 či méně tazích. V pohybech se střídáte.
6. Pokud je žebřík či had využit jedním z hráčů (s výjimkou Smrtky), okamžitě zmizí. Místnosti, ve kterých se nacházely, poté fungují jako běžné místnosti (pokud na nich není ještě jiný had či žebřík).

Přepis titulků

„Za každým žebříkem, který vylezete, čeká za rohem had. A za každým hadem žebřík.“ Vy a váš nejlepší přítel Bill jste nejlepší bardi v celém království, ale asi ne úplně nejchytřejší. Hitovka, kterou jste zahráli včera večer na trhu, urazila krále a vaše dny jsou tak sečteny. Jen chvilku před popravou za vámi přijde princezna, která je vaším fanouškem. Podstrčí vám váček se dvěma kouzelnými šestistěnnými kostkami, na kterých padne jaké číslo chcete.

Nemáte nejmenší tušení, jak by vám to mohlo pomoci, ale stejně jí poděkujete. Najednou je všude tma a vy oba se ocitáte v hluboké jeskyni před zahalenou postavou. Ukazuje se, že Smrtka je milovníkem té nejvybranější hudby. Rozhodla se, že vám dá šanci uniknout svému osudu, když ji porazíte v její oblíbené hře: Hadech a žebřících v životní velikosti. Jeskyně má 100 místností propojených chodbami, a jak už asi tušíte, i hady a žebříky.

V každém tahu jeden z vás hodí kostkou a posune se o daný počet místností. Pokud skončíte na poli s žebříkem, posunete se nahoru, zatímco pokud skončíte na hlavě hada, sklouznete se dolů. Oba musíte projít skrz jeskyni a dostat se k východu za méně tahů než Smrtka samotná. Než se stačíte pořádně zamyslet, Smrtka začne házet kostkou a za 6 hodů dosáhne východu jeskyně.

„Radši sebou hejbněte,“ říká. „A jen tak mimochodem, jakmile jeden z vás využije hada nebo žebřík, ten zmizí a druhý z vás ho už nebude mít k dispozici.“ Netušíte, jak byste tohle vůbec mohli vyhrát, ale pak si vzpomenete na kouzelné kostky. Dokážete přijít na sekvenci hodů, která vás každého dostane k východu za pět či méně tahů? ZASTAVTE VIDEO, POKUD CHCETE NA ŘEŠENÍ PŘIJÍT SAMI.

ODPOVĚĎ ZA 2. ODPOVĚĎ ZA 1. Jeskyně má mnoho cest k východu a je přirozené tíhnout k žebříkům, které vám umožní posunout se daleko rychle. Jako v tomto případě, kdy byste se v 2. tahu dostali na 75, ale bez možnosti dalších posunů po žebříku byste do cíle potřebovali dalších 5 tahů. Nebo v případě, že byste se po 3 žebřících dostali až na 82, ale pak byste potřebovali další 4 hody, abyste se vyhnuli otravnému hadovi na 88.

Ve skutečnosti neexistuje žádná možnost, jak se k východu dostat za 5 tahů pouze při využití žebříků. Takže co vám zbývá? Hadi. Je neintuitivní posouvat se zpátky, dál od cíle, ale hadi vám otevírají překvapivé množství nových možností. Například tyto tři žebříky by vás dostaly na místo s jediným hodem od cíle, ale zabralo by vám příliš mnoho tahů se k nim dostat.

Tyto dva jsou nicméně pouhých 5, resp. 12 místností od hadích ocasů. Mohli byste tedy od nich jet pozpátku a najít cestičku na 5 tahů? Existují přesně dvě pětitahové cesty, které najdete při použití těchto žebříků: Žebřík, had, had, žebřík, východ a žebřík, žebřík, had, žebřík, východ. Takže to je vše, ne? Bohužel ne. Tyto dvě cesty totiž sdílejí hada a žebřík, které nebude možné využít potom, co už je jeden z vás použije.

Další pětitahovou trasu jinde nenajdete, je tedy jeden z vás odsouzen k záhubě? Je ještě jedna možnost, kterou můžete zvážit: mizící žebříky a hadi můžou ztěžovat váš postup, ale mohly by vám i pomoci? Existují dvě cesty k žebříku na 94, které téměř fungují, až na tohoto hada, který je přesně uprostřed mezi dvěma žebříky. Pokud by Bill na své cestě tohoto hada využil, mohli byste se přes něj dostat a dorazit k východu přesně za 5 tahů.

A dobrá zpráva je, že ať si zvolíte kteroukoli cestu, jedna z našich pětitahových tras přesně tohoto docílí bez využití vašich hadů i žebříků. Jediné, co potřebujete, tedy je, aby Bill šel první a držel se plánu. Vy i Bill tedy včas dorazíte k východu jeskyně a k překvapení všech vyšplháte zpět na náměstí. Předtím než vás stráže znovu polapí, oslníte dav i krále písní o vašem epickém souboji se Smrtkou.

Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář